• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Bæredygtigt byggeriSeneste12. 02. 2025 | Allan Malmberg

PKA Ejendomme har som de første fået bygningsdriften svanemærket

Bæredygtigt byggeriSeneste12. 02. 2025 By Allan Malmberg

PKA Ejendomme har fået det officielle bevis på, at driften af deres to bygninger er Svanemærket. På billedet ses Hans Andersen, ESG-chef i PKA Ejendomme, Henrik Dahl Jeppesen, adm. direktør i PKA Ejendomme, Martin Fabiansen, direktør i Miljømærkning Danmark, og Henrik Hougaard, relationschef i Miljømærkning Danmark.

Siden oktober 2024 har det været muligt at få bygningsdriften svanemærket, og nu er er de første to certificeringer klar.

Der er tale om beboelsesejendommen Sygeplejerskernes Hus med 130 lejemål i København N og PKA Ejendommes domicil i Skovlunde.

PKA’s ejendomsselskab, PKA Ejendomme, står for drift og management af begge ejendomme.

Svanemærkets krav til bygningsdrift er bl.a. med til at fremme ressourceeffektiviteten, reducere klimapåvirkningen, sikre bedre indeklima og forlænge bygningernes levetid.

– Der er et kæmpe uudnyttet miljø- og klimapotentiale i at optimere driften af bygninger, hvilket også afspejler sig i en stor interesse og efterspørgsel fra markedet. Derfor er det glædeligt, at de to første bygninger i Norden allerede har fået certificeret driften med Svanemærket – og ikke mindst, at en så stor spiller inden for ejendomsdrift som PKA Ejendomme også kan se potentialet og værdien, siger Martin Fabiansen, direktør i Miljømærkning Danmark.

Svanemærkningen spiller godt sammen med PKA Ejendommes grønne ambitioner:

– Certificeringen med Svanemærket er en naturlig forlængelse af vores overordnede klimastrategi, hvor vi i PKA Ejendomme arbejder målrettet for at minimere den klimabelastning, der opstår, når ejendommene skal vedligeholdes. Her skal man ikke underkende effekten af en ressourceeffektiv bygningsdrift, siger Henrik Dahl Jeppesen, administrerende direktør i PKA Ejendomme.

De to certificerede ejendomme fungerer som pilotprojekter, og de erfaringer, PKA Ejendomme opnår herfra, skal danne grundlag for yderligere certificeringer:

– Målet er at skabe en mere bæredygtig og ensartet ejendomsdrift på tværs af hele vores portefølje. Ambitionen er derfor også, at flere af vores ejendomme skal omfattes af denne nye certificering, siger Henrik Dahl Jeppesen.

Svanemærket bygningsdrift har to hovedformål: Det ene er at passe godt på den del af bygningsmassen, der allerede er optimeret og har en høj kvalitet. Det andet er at forbedre den eksisterende bygningsmasse gennem vedligeholdelse og optimeret drift.

Det er både muligt at certificere drift af beboelsesejendomme, kontorejendomme samt institutionsejendomme som fx skoler og daginstitutioner. Hertil kommer bl.a. også plejeboliger og plejehjem, sundhedscentre, lægehuse og klinikker.

Svanemærkets krav til bygningsdrift er opdelt i ni hovedområder:
Energi
Klimaforandringer
Indeklima
Vand
Genanvendelse, genbrug og affaldshåndtering
Udemiljø og biodiversitet
Servicer og produkter til daglig drift, vedligeholdelse og bygningsforbedringer
Generelle krav
Management

Kilde: Miljømærkning Danmark

Skrevet i: Bæredygtigt byggeri, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Direktørskifte i Geberit Danmark: Klaus Thomsen overtager ledelsen

AktueltNavne17. 04. 2026

Den 16. marts 2026 er Klaus Thomsen tiltrådt som ny direktør for Geberit Danmark. Han har dermed ansvaret for den danske organisation og skal føre virksomheden videre ind i næste fase af virksomhedens udvikling på det danske marked Virksomheden står stærkt i det danske VVS-marked og er kendt for [...]

Nybyggeri lever op til kravene – men indeklimaet tørrer ud

IndeklimaSenesteVentilation17. 04. 2026

Moderne nybyggeri kan i dag leve fuldt op til bygningsreglementets krav – og samtidig udvikle et dokumenterbart for tørt indeklima i vinterperioden. Målinger fra driften viser, at luftfugtigheden i tætte bygninger kan falde til niveauer, der giver både bygningsmæssige udfordringer og gener hos [...]

Færre konkurser i i det tekniske erhvervsliv – start på 2026 er det stærkeste i fem år

AktueltBrancheNyt17. 04. 2026

Virksomheder indenfor det tekniske erhvervsliv har det godt. Og trods energikrise, dyrere materialer og usikre markeder, er der færre konkurser end længe. Det viser tal fra Danmarks Statistik. De første tre måneder af i år ligger antallet af konkurser lavere end gennemsnittet for samme periode [...]

Danske virksomheder intensiverer arbejdet med CO2-data trods lempede EU-krav

EnergiSeneste15. 04. 2026

Selvom EU har lempet kravene til bæredygtighedsrapportering gennem de seneste justeringer af CSRD-reglerne, fortsætter danske virksomheder i stigende grad arbejdet med at dokumentere deres klimaaftryk. Det viser nye tal fra Verarca, der hjælper små og mellemstore virksomheder med at beregne deres [...]

Vandeksperter går sammen for at finde løsninger på af afværge drikkevandskrisen på Sjælland

AktueltVand15. 04. 2026

En række af Danmarks førende vandeksperter skal nu skabe et overblik over fordelingen og behovet for drikkevand på Sjælland. De vil give konkrete forslag til, hvordan forsyningsselskaber og kommuner kan gentænke måden, vi producerer og distribuerer drikkevand på i dag for at imødegå den truende [...]

LG styrker sin tilstedeværelse i Danmark med partnerskaber og tilpassede varmepumper

Navne15. 04. 2026

LG Electronics vil fortsætte med at styrke sin position i Danmark. Det skal ske gennem etablerede samarbejder med partnere og et voksende sortiment af varmepumper tilpasset nordiske forhold. I Danmark samarbejder man med aktører som Christof Fischer og Nordic Refrigeration [...]

Konkurrencemyndighederne har nikket til Ahlsells opkøb af SJEB A/S

AktueltNavne15. 04. 2026

Ahlsell har fået grønt lys af konkurrencemyndighederne til opkøbet af SJEB A/S og går endnu en størrelse op på markedet for arbejdstøj og sikkerhedsudstyr.​ Hvor Ahlsell er en del af Nordens førende tekniske distributør med et sortiment på mere end en halv million varenumre, har SJEB siden 2008 [...]

Ni københavnske skoler får et løft på en lang række forskellige områder

BrancheNyt15. 04. 2026

Et bredt flertal i Borgerrepræsentationen har indgået en politisk aftale, som giver ni af byens skoler et løft. Med aftalen – som også kaldes Overførselssagen – bliver der blandt andet sat penge af til at opgradere skolerne på en lang række forskellige områder - lige fra ventilation over nye lege- [...]

Overtager Brdr. Kier: Mere værdi for kunderne og en tryg overgang for medarbejderne

AktueltNavne13. 04. 2026

Lemvigh-Müller har nu gennemført købet af Brdr. Kier, og overtagelsen er endeligt på plads. Med handlen samles aktiviteter og kompetencer inden for el, VVS, VA og stål i ét stærkt setup med en klar ambition: Kunderne skal mærke, at konsolideringen giver konkret værdi. - Det vigtigste er, at [...]

De bedste virksomheder henter markant mere omsætning pr. medarbejder – uden mere stress

BrancheNytSeneste13. 04. 2026

Håndværker-virksomhederne søger hele tiden efter flere medarbejdere. En ny analyse fra E-Komplet kortlægger, at hvor effektivt virksomhederne udnytter den arbejdskraft man allerede har, og her er stor forskel på top og bund. Hovedkonklusionerne er:De bedste udnytter op mod 85 % af arbejdstiden [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Gå på opdagelse i årets udstilling på BG:VEST i næste uge

  • Schneider Electric Danmark

    EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

  • Vølund Varmeteknik A/S

    SØGES: Servicekoordinator til service-afdeling

  • Gemina Termix

    Optimér din arbejdstid med TermixCalc

  • Building Green

    Sidste chance for Early Bird-prisen på Build in Wood

  • Schneider Electric Danmark

    TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

  • Building Green

    Vi ses i Aarhus Congress Center i næste uge – Har du husket at tilmelde dig?

  • Well Air A/S

    Guide til varmepumper og klimaanlæg – sådan kan du hjælpe dine kunder videre

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Test før du investerer – og få svar i praksis

  • Building Green

    Gratis seminarer om bæredygtighed i næste uge i Aarhus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Direktørskifte i Geberit Danmark: Klaus Thomsen overtager ledelsen

    17.04.2026

  • Nybyggeri lever op til kravene – men indeklimaet tørrer ud

    17.04.2026

  • Færre konkurser i i det tekniske erhvervsliv – start på 2026 er det stærkeste i fem år

    17.04.2026

  • Danske virksomheder intensiverer arbejdet med CO2-data trods lempede EU-krav

    15.04.2026

  • Vandeksperter går sammen for at finde løsninger på af afværge drikkevandskrisen på Sjælland

    15.04.2026

  • LG styrker sin tilstedeværelse i Danmark med partnerskaber og tilpassede varmepumper

    15.04.2026

  • Konkurrencemyndighederne har nikket til Ahlsells opkøb af SJEB A/S

    15.04.2026

  • Ni københavnske skoler får et løft på en lang række forskellige områder

    15.04.2026

  • Overtager Brdr. Kier: Mere værdi for kunderne og en tryg overgang for medarbejderne

    13.04.2026

  • De bedste virksomheder henter markant mere omsætning pr. medarbejder – uden mere stress

    13.04.2026

  • Kunstig intelligens skal styrke rensning af miljøfremmede stoffer i spildevand

    13.04.2026

  • Stormen Dave gjorde stor skade på Skills-teltene – nu er alt reetableret og klar til kamp

    10.04.2026

  • Forsinkelser på elnet er stopklods for fjernvarmens elektrificering

    10.04.2026

  • GK opruster salgsorganisationen og styrker serviceforretningen

    08.04.2026

  • Madsen & Kastberg opretter stilling til tidligere direktør fra GK – skal være driftsdirektør

    08.04.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik