• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

SenesteVarme & køling05. 10. 2024 | Allan Malmberg

Øget andel af varmepumper og elkedler giver en stadig mere elektrificeret fjernvarme

SenesteVarme & køling05. 10. 2024 By Allan Malmberg

Illustration: Dansk Fjenvarme

Fjernvarmen bliver i stadig højere grad elektrisk, viser ny opgørelse fra brancheorganisationen Dansk Fjernvarme med grundlag i tal fra Energistyrelsen.

På blot fem år er der sket en tre-dobling af MW elkedler og varmepumper. I alt har de danske fjernvarmeselskaber investeret i 2.218 MW i el-baseret varmeproduktion, svarende til 190.000 husstandes årlige forbrug.

– Over hele landet bliver der investeret i elbaserede løsninger hos de danske fjernvarmeselskaber. Og det giver rigtig god mening, da vi kan forbruge strømmen, når den er billig, og der er meget vind- eller solproduktion. Og den varme der produceres, lagres så i tanke eller i de kilometer-lange fjernvarmerør, der ligger gemt under jorden, og på den måde udjævnes udsvingene ved VE produktion til gavn for både elsystemet og fjernvarmekunderne, siger chefkonsulent Michael Schrøder fra Dansk Fjernvarme.

Der er cirka 350 fjernvarmeselskaber i landet, og udover at give varme, skal de også opretholde forsyningssikkerheden. Ved at putte penge i flere grønne løsninger, har de mulighed for at supplere hinanden.

– Vi så under energikrisen, hvordan de selskaber, der enten var helt afhængig af gas eller helt afhængig af el, måtte sætte deres priser markant i vejret, ligesom det var tilfældet for de mange boligejere, der blandt andet har en lille varmepumpe. Derfor er det vigtigt, at de enkelte fjernvarmeselskaber har flere energikilder, siger Michael Schrøder, der fortsætter:

– Ved at investere så massivt i elbaserede løsninger reducerer selskaberne primært forbruget af både naturgas og biomasse, og det er i sig selv positivt. Men de har samtidig en opgave i at sikre, at de ikke går fra afhængighed af én energikilde, til en anden.

Kilde. Dansk Fjernvarme

Ny opgørelse fra Dansk Fjernvarme, på baggrund af tal fra Energistyrelsen viser, at der er sket en tre-dobling i antallet af MW elkedler og varmepumper i fjernvarme de seneste fem år. I alt har de danske fjernvarmeselskaber investeret i 2.218 MW i el-baseret varmeproduktion, svarende til 190.000 husstandes årlige forbrug.

Elektrificeringen tager fart i fjernvarmen
20.9.2024 10:35:55 CEST | Dansk Fjernvarme

Del

Ny opgørelse over elektrificering i fjernvarmen viser, at varmepumper og elkedler fylder markant mere end for blot få siden. Det vækker glæde i forsyningsselskabernes brancheforening, der samtidig understreger nødvendigheden af, at selskaberne fastholder fokus på forsyningssikkerhed.

Der er kommet tempo på ekektrificeringen af fjernvarmen
Der er kommet tempo på ekektrificeringen af fjernvarmen
I Gram har fjernvarmeselskabet investeret i en 1 MW varmepumpe, som supplement til eksisterende varmepumper og elkedel på 10 MW. I Haderslev har selskabet investeret i en 15 MW elkedel, en 10,6 MW varmepumpe og en akkumuleringstank på i alt 5.000 m3, der kan huse varme svarende til 4.000 boligers daglige forbrug.

De er blot to blandt mange eksempler over hele landet, hvor fjernvarmeselskaber investerer i elbaserede løsninger.

Ny opgørelse fra Dansk Fjernvarme, på baggrund af tal fra Energistyrelsen viser, at der er sket en tre-dobling i antallet af MW elkedler og varmepumper i fjernvarme de seneste fem år. I alt har de danske fjernvarmeselskaber investeret i 2.218 MW i el-baseret varmeproduktion, svarende til 190.000 husstandes årlige forbrug.

  • Over hele landet bliver der investeret i elbaserede løsninger hos de danske fjernvarmeselskaber. Og det giver rigtig god mening, da vi kan forbruge strømmen, når den er billig, og der er meget vind- eller solproduktion. Og den varme der produceres, lagres så i tanke eller i de kilometer-lange fjernvarmerør, der ligger gemt under jorden, og på den måde udjævnes udsvingene ved VE produktion til gavn for både elsystemet og fjernvarmekunderne, siger chefkonsulent Michael Schrøder fra Dansk Fjernvarme.

Dansk Fjernvarmes opgørelse viser, at der alene i 2023 blev installeret 615 MW elbaserede løsninger såsom store varmepumper og elkedler. Dermed er 2023 det år, hvor der er opført flest MW el-løsninger efterfulgt af 2020, hvilket er det år, hvor energispareordningen, der gav tilskud til store eldrevne varmepumper, udløb.

Forsyningssikkerhed er afgørende
For landets cirka 350 fjernvarmeselskaber er der en opgave, der står over alt andet, nemlig forsyningssikkerhed. Derfor giver det ifølge selskabernes brancheforening god mening, at selskaberne investerer i flere grønne løsninger, der kan supplere hinanden. Dermed kan de altid sikre forsyningen for deres forbrugere, uanset hvordan energimarkedet udvikler sig.

  • Vi så under energikrisen, hvordan de selskaber, der enten var helt afhængig af gas eller helt afhængig af el, måtte sætte deres priser markant i vejret, ligesom det var tilfældet for de mange boligejere, der blandt andet har en lille varmepumpe. Derfor er det vigtigt, at de enkelte fjernvarmeselskaber har flere energikilder, siger Michael Schrøder, der fortsætter:
  • Ved at investere så massivt i elbaserede løsninger reducerer selskaberne primært forbruget af både naturgas og biomasse, og det er i sig selv positivt. Men de har samtidig en opgave i at sikre, at de ikke går fra afhængighed af én energikilde, til en anden. Derfor bør selskaberne sikre at de også fremadrettet har energikilder, der kan supplere hinanden.

Der skal også være grøn strøm
Hos Dansk Fjernvarme hæfter man sig dog først og fremmest ved, at elektrificeringen af fjernvarmen nu er ved at tage fart.

  • Vi kommer fra et sted, hvor selskaberne alene havde mulighed for at skifte de mest sorte fossile energikilder ud med naturgas eller bæredygtig biomasse. I dag står vi et andet sted, og derfor er det rigtig glædeligt, at der er investeret i elbaserede løsninger, som der er. Nu skal vi samtidig sikre os, at der også bliver produceret nok grøn strøm til at dække fjernvarmen og samfundets stigende behov, siger Michael Schrøder.

Fakta:

Der er historisk i alt opført 1.719 MW elkedler samt 499 MW varmepumper
I alt er der elektrificeret med 2.218 MW elbaseret varmeproduktion i fjernvarmen
Siden 2019 er den samlede kapacitet af el-løsninger tæt ved tredoblet
Alene i 2023 er der opført 615 MW el-løsninger
Samlet set udgør el-baseret varmeproduktion cirka 11 procent af den samlede fjernvarmeproduktion

Skrevet i: Seneste, Varme & køling

Seneste nyt fra redaktionen

Finske Kesko styrker sig yderligere – køber Brdr. Dahl i hele Norden fra Saint-Gobain

AktueltBrancheNyt15. 06. 2026

Med det største opkøb i Kesko historie, har den finske koncern overtaget Brdr. Dahl i hele Norden. Prisen er på cirka 1,2 mia. euro, og dertil er der leasingforpligtelser for godt 1,5 mia. euro. - Vi har i årevis søgt efter betydelige opkøbsmuligheder, især inden for teknisk handel i Norden, [...]

Vildt sommervejr ramte boligejerne: Nu truer kraftige sæsonen med de regnskyl

Vand12. 06. 2026

Skybrudssæsonen er i gang, og Ifs erfaringer viser, at de intense regnskyl kan ramme landets boligejere hårdt. - Vi kan stå over for en sommer, som bliver lige så voldsom som den seneste. Vi opfordrer derfor landets boligejere til at forberede sig, før det første skybrud rammer, siger Helene [...]

ARGO leverer positivt årsresultat og rekordhøj fjernvarmeproduktion

AktueltEnergi12. 06. 2026

ARGO kom ud af 2025 med et overskud på 11,5 mio. kr. efter sit første år i et konkurrenceudsat affaldsmarked. Nu er virksomhedens årsrapport offentliggjort med både det finansielle regnskab for 2025 og ARGOs første klimaregnskab. Selskabet håndterer nu restaffald for borgere i 16 [...]

Brugte bilbatterier skal sikre køl og frys i butikkerne og aflaste elnettet

EnergiSenesteVarme & køling12. 06. 2026

Brugte elbilbatterier kan snart få en ny rolle i butikker: som energilager, nødstrøm og fleksibilitet for et elsystem under forandring. Det er ambitionen i innovationsprojektet ReStoreBESS. Bag projektet står Gridturn i samarbejde med Salling Group, Andel Energi, Converdan, AAU Energy, mens [...]

Forsyningstilsynet har ændret afgørelse om Odsherred Varme A/S

Varme & køling12. 06. 2026

Forsyningstilsynet har truffet afgørelse om at ændre en tidligere afgørelse om, at omkostninger knyttet til en fjernvarmeudvidelse hos Odsherred Varme A/S ikke fuldt ud kan indregnes i varmeprisen. Ændringen sker som følge af nye oplysninger fra Odsherred Varme A/S om antal målere (kunder). [...]

Beskyttelse af grundvand er billigere end rensning af drikkevand

AktueltVand10. 06. 2026

Danmark står over for et grundlæggende økonomisk valg: Enten handler vi nu og indfører et nationalt sprøjteforbud mod forurening af vores grundvand – eller også accepterer vi en milliardregning for en fremtid, hvor drikkevand skal renses. I Det Økonomiske Råds afrapportering vurderer [...]

Markant stemme i bygge- og anlægsbranchen i spidsen for We Build Denmark

AktueltNavne10. 06. 2026

Michael H. Nielsen har gennem flere årtier været en markant stemme i bygge- og anlægsbranchen. Som tidligere direktør i Dansk Byggeri og i dag seniorrådgiver i CONCITO har han været med til at sætte retning for branchens arbejde med innovation, digitalisering og grøn omstilling. Derfor er WE [...]

hansgrohe Vernis Blend M35 – designarmatur til en budgetvenlig pris

ProduktNytVand10. 06. 2026

Køkkenarmaturet Vernis Blend M35 fra hansgrohe lanceres nu i en ny designvariant med U-tud. Med en fleksibel svingradius og god plads under tuden er armaturet velegnet til dagligdagens opgaver ved køkkenvasken. Det cylindriske designarmatur fås i krom eller mat sort til en budgetvenlig pris, så [...]

Der er et stort potentiale for at omdanne ældre bygninger til boliger i Danmark

Bæredygtigt byggeriSeneste10. 06. 2026

Danmark har brug for cirka 150.000 nye boliger frem mod 2040. Undersøgelser viser, at op mod 70.000 af dem kan skabes gennem renovering og ombygning. Men potentialet i eksisterende erhvervs-, kontor- og velfærdsbygninger bliver ikke udnyttet fuldt ud i dag. Et nyt vidensprojekt undersøger hvorfor [...]

Brødrene Dahl styrker køleforretningen med brancheprofil

Navne10. 06. 2026

Brødrene Dahl styrker nu sin position på kølemarkedet med ansættelsen af Michael Rasmussen, der gennem næsten 30 år har arbejdet med køl og klima hos Ahlsell. Han får en vigtig funktion i den fortsatte udvikling af Brødrene Dahls køleforretning, som er et strategisk fokusområde for [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Nye programpunkter er netop landet

  • Genvex

    Sådan servicerer du ECO 360 R

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Adsorptionsaffugtere er den optimale løsning til kolde bygninger.

  • ebmpapst

    Optimering af bygningens klimaanlæg med simulering

  • Gemina Termix

    Klar til fremtidens forsyningssektor? Lad os tage snakken på PULS 2026!

  • METRO THERM A/S

    Inspirationsdag 2026 samlede branchen om fremtidens energi

  • Building Green

    Glæd dig til stjernestøv fra udlandet

  • Schneider Electric Danmark

    Når IT flytter ind i OT – en ny virkelighed for automation

  • Well Air A/S

    Samsung WindFree™ Première Plus – næste generation af komfortkøling er landet

  • ebmpapst

    Humle, Historie og Retrofit

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Finske Kesko styrker sig yderligere – køber Brdr. Dahl i hele Norden fra Saint-Gobain

    15.06.2026

  • Vildt sommervejr ramte boligejerne: Nu truer kraftige sæsonen med de regnskyl

    12.06.2026

  • ARGO leverer positivt årsresultat og rekordhøj fjernvarmeproduktion

    12.06.2026

  • Brugte bilbatterier skal sikre køl og frys i butikkerne og aflaste elnettet

    12.06.2026

  • Forsyningstilsynet har ændret afgørelse om Odsherred Varme A/S

    12.06.2026

  • Beskyttelse af grundvand er billigere end rensning af drikkevand

    10.06.2026

  • Markant stemme i bygge- og anlægsbranchen i spidsen for We Build Denmark

    10.06.2026

  • hansgrohe Vernis Blend M35 – designarmatur til en budgetvenlig pris

    10.06.2026

  • Der er et stort potentiale for at omdanne ældre bygninger til boliger i Danmark

    10.06.2026

  • Brødrene Dahl styrker køleforretningen med brancheprofil

    10.06.2026

  • Advansor fejrer 20-års jubilæum: Grøn teknologi er en god forretning

    09.06.2026

  • Hackere går nu efter de letteste mål – derfor er mindre virksomheder kommet i farezonen

    08.06.2026

  • Godt samarbejde sparer vand, penge og ressourcer i Næstved Kommune

    08.06.2026

  • Ny skabelon skaber fælles struktur for klimadata i byggebranchen

    08.06.2026

  • NK-forsyning i Næstved forlader Envafors

    05.06.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik