• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltEnergi22. 06. 2022 | Allan Malmberg

Nyt projekt udnytter solens energi bedre

AktueltEnergi22. 06. 2022 By Allan Malmberg

Foto. FullSpec Solar

Vi skal være bedre til at udnytte solens energi, og et nyt projekt, Full Spectrum Solar Energy (FullSpec) har med EUDP-penge i ryggen tænkt sig at gøre netop det.

I dag fange vi solens energi på to måder. Ente via solfangere, der producerer termisk energi til opvarmning af vand, eller solceller, der omsætter solens stråler til strøm.

Men hvorfor ikke gøre begge dele – på samme tid?

Det er idéen i FullSpec

Som bonus vil man endda kunne bruge den udviklede løsning som lager for vindenergi og overskudsproduceret solenergi.

I FullSpec indfanges solenergi i en aflang solkrybbe, som optager en langt større andel af solens stråler, end de nuværende PV (photo voltage)-anlæg får fat i. Når solen skinner, kan krybben optage omkring 75 procent af solens energi, hvilket maksimalt kan give op mod 600 Watt per kvadratmeter. PV-celler giver 100-200 Watt per kvadratmeter.

PV-systemer tager kun en lille andel af solens energi. Vi æder al den stråling, der er, siger Christian Nodskov, adm. direktør i ingeniørvirksomheden ATE Danmark, som sammen med en bred partnerkreds er engageret i FullSpec.

Solens varme og stråler skal udnyttes optimalt. Det sikrer det andet centrale element i FullSpec; et organic Rankine cycle (ORC)-anlæg, som lagrer den producerede energi som varme i termisk olie, som så kan omdannes til strøm eller varme, når behovet er der.

ORC-anlægget skal designes af Sensible Energy og bygges af Makeen Energy, og projektdirektør Anders Bjørn fra Makeen Energy har store forventninger til løsningen:

ORC-anlægget kan konvertere overskudsenergi til strøm og varme. Det kan være overskudsværdi fra alt – varme fra sol, gas, strøm fra vindfarme og meget andet. ORC er en power unit, der kan køre på overskud. Det er der et marked for, siger Anders Bjørn.

Anlægskonfigurationen gør vedvarende energi mere værd, så man næsten kan sige, at solen skinner om natten.

Det er et batteri, der opsamler overskudsenergi. Der er dage, hvor strømmen fra solceller og vind er 0 kroner værd, fordi vi ikke kan afsætte mere af det. Med anlægget kan vi køre energien på lager. Det betyder, at en solcellefarm med et tilknyttet ORC-anlæg også bliver en energikilde om natten, siger Anders Bjørn.

Både ORC og solfangst er kendte teknologier, og innovationsprojektet bygger videre på positive erfaringer og anvender teknologier, som allerede er udviklet, testet og demonstreret individuelt. Og det er kombinationen af flere elementer, der giver FullSpec-projektet sit store potentiale, siger Glenda Napier, CEO i Energy Cluster Denmark, som faciliterer projektet:

De løsninger, der udvikles i FullSpec, vil være et væsentligt bidrag til den grønne omstilling ved både at tilbyde omkostningseffektiv lagring og produktion af elektricitet og fjernvarme og samtidig bidrage til at koble elementerne tæt sammen i et, sammenhængende energisystem. Det er sektorkobling fra øverste hylde, siger hun.

EUDP-projektet løber i 3 år og er støttet med knap 14 mio. kroner.

Kilde: Energy Cluster Denmark

Skrevet i: Aktuelt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

VPI: Øget interesse for varmepumper har endnu ikke ramt salgstallene

AktueltEnergiVarme & køling01. 05. 2026

Nye tal for første kvartal viser 3.575 solgte vandbårne varmepumper (luft-vand og væske-vand). Tallene er på niveau med første kvartal i 2025, hvor der blev solgt 3.654 enheder. Selvom tallene foreløbigt er stabile, ulmer en markant vækst lige under overfladen. - Interessen er eksploderet i løbet [...]

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i den danske VVS-branche

AktueltNavne29. 04. 2026

I maj 2026 markerer Pettinaroli A/S et helt særligt jubilæum. Det er blevet til 50 år i den danske VVS-branche. Siden etableringen i 1976 har virksomheden leveret løsninger inden for ventiler, kuglehaner, gulvvarmesystemer og dynamiske reguleringssystemer til VVS-installatører, VVS-grossister og [...]

Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg hos Condair

AktueltIndeklima29. 04. 2026

22-årige Mohamed Mumin, der går på 4. semester af automationsteknolog-studiet i Randers, arbejder målrettet på at udvikle et testprogram til pumpeanlæg, der gennem automatisering kan spare både tid og penge for virksomheden Condair. Virksomheden er blandt de førende i energieffektive løsninger [...]

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navne29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk [...]

Skills-formand ser tilbage på et heftigt Skills – og Patrick kan kalde sig Danmarks bedste vvs-lærling

NavneSeneste27. 04. 2026

VVS-energispecialist Patrick Skou Jensen, UCE, HELMUTH NIELSEN & SØN ApS, var bare bedre end de andre ved DM i Skills, og løb derfor med sejren ved mesterskaberne, som i år fandt sted i Hjørring. Det er en stolt formand for SkillsDenmark, Søren Heisel, der ser tilbage på de sidste tre dage, [...]

InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

Navne24. 04. 2026

InstallatørGruppen har indgået aftale om opkøb af Erik Lytzen A/S, en tværfaglig installationsvirksomhed med hovedkontor i Hjørring. Transaktionen er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse og markerer – når godkendelsen foreligger – det 40. opkøb i Danmark og vil bringe koncernens [...]

Byggeriet har lært at navigere i en verden fyldt med skiftende vilkår

AktueltBrancheNyt24. 04. 2026

Selvom omsætningen i øjeblikket falder, ser bygge- og anlægsvirksomhederne lyst på fremtiden. Det peger på et teknisk erhvervsliv, der har lært at navigere i en hverdag med uro, prisudsving og hurtigt skiftende vilkår, vurderer erhvervsorganisationen TEKNIQ - Bygge- og anlægsvirksomhederne [...]

Ny udgave af verdens mest anvendte miljøstandard – ISO 14001

AktueltBrancheNyt24. 04. 2026

Den internationale standard for miljøledelse, ISO 14001, er udkommet i en ny udgave. Standarden har øget fokus på aktuelle miljøprioriteter og skal styrke virksomheders arbejde med strategisk miljøledelse og dokumenteret effekt. Netop dokumentation og systematik i miljøarbejdet er centrale [...]

10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

Vand24. 04. 2026

Et nyt RUC-ledet forskningsprojekt skal undersøge, hvordan vand- og spildevandsindsatser i uformelle byområder i Ghana påvirker lokalsamfundet, og hvordan indsatserne kan forbedres, så de støtter klimatilpasning og reducerer sårbarhed. Beboere i uformelle byområder i og omkring Ghanas hovedstad [...]

Veltek Ventilation samlede branchen:

Artikler fra HVAC Magasinet22. 04. 2026

Fokus på kølemidler, klimakrav og indeklima Der var både sol over Middelfart og stort fremmøde, da Veltek Ventilation samlede medlemmerne til årets generalforsamling og medlemsmøde. Dagen satte fokus på nogle af de mest aktuelle dagsordener i branchen netop nu: Naturlige kølemidler og udfasning [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • Danvak

    Bygningsautomatik efter BR18: Fra uklare krav til praktiske løsninger

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Præcis måling og signalgenerering i ét instrument Elma 6660 Procesmultimeter

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Når installationstest skal være enkelt og brugervenligt Elma iTest 7400

  • Erik Larsen & Søn ApS

    3 GODE GRUNDE til at besøge Erik Larsen & Søn på El & Teknik

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Sommertid = høj belastning på jeres affugtningsløsning

  • Gemina Termix

    Udviklingstekniker søges

  • Danvak

    Når funktionsudbuddet halter, halter afleveringen også

  • Pettinaroli A/S

    Pettinaroli A/S fejrer 50 år i den danske VVS-branche.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • VPI: Øget interesse for varmepumper har endnu ikke ramt salgstallene

    01.05.2026

  • Pettinaroli A/S fejrer 50 år i den danske VVS-branche

    29.04.2026

  • Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg hos Condair

    29.04.2026

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Skills-formand ser tilbage på et heftigt Skills – og Patrick kan kalde sig Danmarks bedste vvs-lærling

    27.04.2026

  • InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

    24.04.2026

  • Byggeriet har lært at navigere i en verden fyldt med skiftende vilkår

    24.04.2026

  • Ny udgave af verdens mest anvendte miljøstandard – ISO 14001

    24.04.2026

  • 10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

    24.04.2026

  • Veltek Ventilation samlede branchen:

    22.04.2026

  • Skal din virksomhed have en varmepumpe i 2026?

    22.04.2026

  • Trox Danmark markerer jubilæum med nyt behovsstyret ventilationssystem

    22.04.2026

  • Kvinderne sætter kurs mod vvs-branchen

    22.04.2026

  • – På den korte bane skal jeg slappe af

    22.04.2026

  • Mens vi holder nidkært øje med prisen på el er vand-regningen skudt i vejret

    22.04.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik