• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltVand03. 08. 2020 | hvacfokus

Nyt brusesystem bryder rammerne for genbrug af vand

AktueltVand03. 08. 2020 By hvacfokus

Systemet er opfundet af svenske Mehrdad Mahdjoubi, der har startet Orbital Systems, men fuldendes af dansk design. Afløbet er nemlig fra Unidrain.

En ny og helt særlig bruseløsning har set dagens lys. Det er et højteknologisk system, som kan analysere, rense og recirkulere vandet, så man sparer både vand og energi. Opfindelsen er svensk – men afløbet, der fuldender hele systemet, er dansk. Løsningen er lanceret på Hotel Axel Guldsmeden i København.

Vandmangel er en af nutidens mest alvorlige og omfangsrige problematikker. Det anslås ifølge FN, at manglen på den livsvigtige ressource påvirker mere end 40 procent af jordens befolkning. Derfor er der al mulig grund til, at rent vand og sanitet er på listen over FN’s 17 Verdensmål.

Spørgsmålet er så, hvordan vi løser udfordringen. Ét af svarene er et brusesystem, som genbruger vandet og hægter sig på fire af de 17 verdensmål. Det går under navnet Oas – Orbital Systems, det sparer op til 90 procent vand og 80 procent energi og blev lanceret ved en større event på Hotel Axel Guldsmeden i København den 5. november:

– I løbet af de seneste år har vi arbejdet intensivt på at udvikle et brusesystem, som genbruger mest muligt vand med det laveste energiforbrug. I den vestlige verden er brusebade nemlig den største årsag til vandspild, hvor brusevand udgør ca. 60 procent af en husholdnings samlede vandforbrug. Det er på ingen måde godt for klimaet, og samtidig er det helt grotekst, når man i andre dele af verden virkelig lider under vandmangel, fortæller Kim Andersson, som er teknisk salgsdirektør hos Orbital.

Svensk opfindelse med dansk linjeafløb

Systemet fungerer ved, at det vand, der løber ned i afløbet, bliver målt af sensorer 20 gange i sekundet. På den måde afgøres det, hvor stor en del af vandet man kan genbruge:

Det nye brusesystem OAS kan spare op til 90 procent vand og 80 procent energi.

– Det hele foregår i en boks, som sidder enten i eller udenpå væggen. Sæben bliver filtreret fra og ledt til kloakken, mens det genbrugelige vand ryger gennem et mikronfilter, der fjerner partikler ned til én mikron. Derefter passerer vandet gennem et UV-behandlingssystem, hvor bakterierne slås ihjel. Normalt ryger vandet direkte i kloakken, men her recirkuleres størstedelen af de livsvigtige dråber, fortæller Kim Andersson videre.

Systemet er opfundet af svenske Mehrdad Mahdjoubi, der har startet Orbital Systems, men fuldendes af dansk design. Afløbet er nemlig fra Unidrain:

– Det var vigtigt for os at udvikle en løsning, hvor afløb og teknologi var skilt ad. Og her kom Unidrain og deres linjeafløb ind i billedet for to år siden. Unidrain kan nemlig leve op til kravene om et 100 procent specialfremstillet afløb, hvor alt er tilpasset sensorerne, og hvor afløbet er lavet i specialmål. Vi har justeret ned til mindste millimeter for et optimalt resultat – blandt andet med specialflanger, der leder op til rensningsmekanismen, siger Kim Andersson.

Samarbejdet mellem Unidrain og Orbital har med andre ord været altafgørende for den færdige løsning, der nu er lanceret på det danske marked.

Hotelgæster genbruger vandet

Ét af de steder, hvor man allerede er godt i gang med at rense og genbruge vandet, er Hotel Axel Guldsmeden i indre København. Her er der med stor succes blevet installeret otte brusesystemer, som ifølge tests fra sidste sommer har ført til en vandbesparelse på 56.000 liter vand i løbet af tre måneder:

– Fordelene står i kø med brusesystemerne. Vi sparer ikke kun en masse vand, men også en masse elektricitet. Samtidig sikrer vi et stabilt vandtryk og de rette temperaturer, hvilket giver glade gæster. Og så har vi regnet ud, at systemet tjener sig selv hjem på under tre år. Det er virkelig en fordelagtig løsning, lyder det fra Kirsten Aggersborg, PR- og kommunikationsansvarlig hos Guldsmeden Hotels.

Det minimalistiske linjeafløb giver samtidig et æstetisk pænt resultat, som emmer af skandinavisk design. Og nu er det hensigten, at den nordiske opfindelse skal udbredes til større dele af verden:

–  Vi oplever en stor efterspørgsel på løsningen, og ventelisten er allerede lang. Særligt i Tyskland er man meget langt fremme, når det kommer til bæredygtige løsninger som denne. Men også Frankrig og USA følger godt trop. Vi leverer både til privat og kommercielt brug, afslutter Kim Andersson.

 

Skrevet i: Aktuelt, Vand

Seneste nyt fra redaktionen

Så er det tid til ferie

BrancheNyt26. 06. 2025

HVACFokus er taget på sommerferie. Vi er tilbage med flere nyheder fra tirsdag den 5. august [...]

Sjællandske virksomheder nyder godt af byggeriet af Femern Bælt

AktueltBrancheNyt25. 06. 2025

Byggeriet af Femern Bælt til Tyskland har indtil nu omfattet mere end 1.100 underleverandører - og langt hovedparten - 2 ud af 3, eller 710, har været danske virksomheder - primært hørende under SMV-segmentet. De mange virksomheder dækker alle områder fra maskinhandel og bygge- og anlægsbranchen [...]

Vestforbrænding på vej mod CO2-neutral affaldsenergi, øget genbrug og mere fjernvarme

Varme & køling25. 06. 2025

2024 blev året, hvor Vestforbrænding tog afgørende skridt videre inden for genbrug og genanvendelse, fjernvarme og CO2-fangst. Og hvor et nyt partnerskab og en styrket organisering gjorde Vestforbrænding godt rustet til fremtidens krav til konkurrenceudsættelse, affaldshåndtering og [...]

Eksporten af energiteknologi nåede ny milepæl i 2024 – kom op over 123 mia. kr.

AktueltVarme & køling25. 06. 2025

Eksporten af termostater, vindmøller og andre energiteknologier og servicering af disse sætter rekord og lander på 123,4 mia. kr. i 2024. Vindmølleteknologi står for størstedelen af eksporten, mens USA og markeder uden for EU trækker væksten. Det er første gang, at eksporten af energiteknologi når [...]

Nyt bygningsreglement står for døren – og Stark er klar med 800 specialuddannede medarbejdere

Bæredygtigt byggeriSeneste25. 06. 2025

Der er snart kun en håndfuld dage til det nye bygningsreglement træder i kraft. Det indeholder så mange ændringer, at Stark har taget den store skolebog i brug og uddannet 800 medarbejdere i de nye regler. Medarbejderne har gennemført et målrettet digitalt uddannelsesforløb, som er udviklet i [...]

Bravida skal frakoble Nationalbanken inden gennemgribende renovering

AktueltBrancheNyt23. 06. 2025

Bravida Danmark har netop underskrevet en entreprisekontrakt med Nationalbanken, som skal sikre, at bygningens VVS- og ventilationssystemer bliver frakoblet korrekt, inden bygningen skal gennemgå en omfattende renovering de næste fem år. Udover den åbenlyse nostalgiske historie, der summer på [...]

Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

BrancheNytSeneste20. 06. 2025

Det er kun knap 15 procent af iværksættere i Danmark, som ser sig selv i ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3 at de slet ikke identificerer sig som iværksætter. Spørger man Mads Vacszy Kragh, direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber [...]

Ny distriktschef hos Gemina Termix A/S

Navne20. 06. 2025

Mathias Toft Jensen er ansat hos Gemina Termix A/S i Sunds som distriktschef i Nord- og Midtjylland. Han afløser distriktschef Steen Larsen, der går på pension. Mathias bor i Aalborg, er uddannet VVS-installatør og har flere års solid erfaring fra VVS-branchen, senest fra et job som teknisk [...]

Skills-arrangementerne er fordelt – Vejle og Næstved får det i 2027 og 2028

AktueltBrancheNyt20. 06. 2025

DM i Skills er efterhånden vokset til at blive et ganske omfattende arrangement, og derfor er det godt for de kommuner, som skal stå bag arrangementet, at vide det i god tid. SkillsDenmarks bestyrelse har lagt Værtsbyerne for 2027 og 2028 fast - Vejle i 2027 og Næstved i 2028. - Jeg er glad og [...]

Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

ProduktNyt20. 06. 2025

Milwaukee har lanceret et Packout-sæt, der betyder, at man kan sige farve til den klassiske rodet værktøjskasse. Packout kommer både som færdigpakkede og tomme bokse med indlæg, der giver mulighed for at tilpasse sit system helt efter behov. Ved udviklingen af disse produkter har man benyttet [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Specialbygget affugter – designet efter kundens behov ♻️🌍 👏

  • Beck A/S

    Mød Beck A/S

  • Vølund Varmeteknik A/S

    JOBNYT: Vi søger intern tekniker til kundesupport i Herning

  • Schneider Electric Danmark

    Installer, indstil og glem det: Ny timerafbryder fra LK FUGA

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Affugtning og Befugtning på hospitaler – for patientsikkerhed og udstyrsbeskyttelse

  • Genvex

    Derfor er ventilation bedre end udluftning

  • Schneider Electric Danmark

    Verdens største flowmålere kalibreres ved hjælp af løsning fra Schneider Electric

  • Vølund Varmeteknik A/S

    ☀️Rigtig go’ sommer fra Vølund teamet☀️

  • Beck A/S

    VIL DU VÆRE MED TIL AT PRÆGE FREMTIDENS LØSNINGER I BYGGE- OG INDUSTRIPROJEKTER I HELE DANMARK?

  • Schneider Electric Danmark

    Zatea udnævnt til Schneider Electric Alliance Partner inden for avanceret motion control

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Så er det tid til ferie

    26.06.2025

  • Sjællandske virksomheder nyder godt af byggeriet af Femern Bælt

    25.06.2025

  • Vestforbrænding på vej mod CO2-neutral affaldsenergi, øget genbrug og mere fjernvarme

    25.06.2025

  • Eksporten af energiteknologi nåede ny milepæl i 2024 – kom op over 123 mia. kr.

    25.06.2025

  • Nyt bygningsreglement står for døren – og Stark er klar med 800 specialuddannede medarbejdere

    25.06.2025

  • Bravida skal frakoble Nationalbanken inden gennemgribende renovering

    23.06.2025

  • Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

    20.06.2025

  • Ny distriktschef hos Gemina Termix A/S

    20.06.2025

  • Skills-arrangementerne er fordelt – Vejle og Næstved får det i 2027 og 2028

    20.06.2025

  • Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

    20.06.2025

  • På Folkemødet blev det bedst smagende drikkevand kåret – og vinderen blev…..

    18.06.2025

  • Kompakt M12 afløbsrenser fra til rørdimensioner mellem 32-50 mm

    18.06.2025

  • Arbejdsrelaterede ulykker og sygdomme giver en samfundsregning på 50 mia. kr. om året

    18.06.2025

  • Nordea-fonden blev bestormet af ansøgere -renoveringspulje øget til 100 mio. kr.

    18.06.2025

  • Projekt Grønne Boliger forvandler usælgelige byggematerialer til små funktionelle hjem

    18.06.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik