• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Bæredygtigt byggeriSeneste11. 10. 2024 | Allan Malmberg

Ny rapport: Digitalisering er det vigtigste redskab til mere bæredygtighed i byggeriet

Bæredygtigt byggeriSeneste11. 10. 2024 By Allan Malmberg

Foto: NTI

Bæredygtighed er vejen frem, hvis klimaaftrykket skal ned, og det er i høj grad blevet set af virksomheder ind for arkitektur og byggeri.

I en ny undersøgelse foretaget af Autodesk blandt over 5000 virksomheder inden for arkitektur og byggeri og offentliggjort i Danmark af NTI A/S, svarer hele 97 procent, at de allerede har taget skridt til at blive mere bæredygtige.

Og der er ingen vej uden om de digitale løsninger på vej mod mere bæredygtighed.

I 2023 var topprioriteten at reducere mængden af affald fra produktionen efterfulgt af brugen af genanvendelige materialer.

I 2024 har vi ændret strategi, og brugen af AI er sprunget fra en femteplads og har nu indtaget førstepladsen på listen over, hvordan vi prioriterer vores bæredygtighedsarbejde. Erhvervslivet har altså i højere grad fået øjnene op for, at teknologi, digitalisering og i særdeleshed AI kan anvendes til at løse erhvervslivets bæredygtighedsudfordringer.

Mange af de teknologier, vi allerede bruger på grund af andre fordele, giver også fordele på bæredygtighedsområdet.

– Inden for byggeriet er brugen af 3D-scanning meget udbredt, siger Johan Harrestrup, adm. direktør for NTI Danmark.

– De fleste kender allerede alle de indlysende fordele, så som visualisering af miljøer, for eksempel bygninger, kontorer eller produktion, samt dokumentation, kvalitetskontrol og kollisionskontrol. Men de færreste tænker over, at 3D-scanning også vil reducere deres rejseomkostninger, da de med 3D-scanning får opmålt og registreret hele arbejdsområdet rigtigt første gang og efterfølgende kan besøge modellen virtuelt efter behov. Dermed sparer man transport tilbage til pladsen for yderligere opmålinger, hvilket koster både timer og brændstof, påpeger han.

Der er desuden mange point at hente ved at benytte 3D-scanning til at genanvende og renovere eksisterende bygninger. Her kan man nemt visualisere muligheder og få indblik i, hvad der kan genbruges og dermed optimere på det eksisterende. Samtidig får man mulighed for at analysere overfladers ujævnheder, hvilket typisk koster mange frustrationer i renoveringsprojekter.

– Afhængig af hvilken branche, det drejer sig om, så vil det være forskellige teknologier, der udgør den største forskel. AI er i øjeblikket meget hypet. Derfor scorer den topplacering i undersøgelsen. Men der er ingen tvivl om, at det er digitalisering og teknologi, der skal løse erhvervslivets bæredygtighedsudfordringer. Spørgsmålet er bare præcis hvilken teknologi. Det må afhænge af den enkelte branche, understreger Johan Harrestrup.

Selvom det er bæredygtig, der er vejen frem for at sænke klimaaftrykket, kommer motivationen til mere bæredygtighed og øget anvendelse af digitale løsninger, ikke far den kant.

Heller ikke udsigten ikke at overholde gældende regler og måske endda få en straf, ofte af økonomisk karakter, er den reelle drivfaktor.

Den skal vi i stedet finde i ren og skær forretningssans.

83 procent af de adspurgte siger, at de primært motiveres til at arbejde med bæredygtighed ud fra deres kunders krav, ønsker og behov. Kundernes krav og forventninger til, at man leverer en bæredygtig løsning eller produkt, vægter tungest.

Bæredygtighed af dermed blevet et konkurrenceparameter og en investering – ikke længere en omkostning. Kunder (83 %) og investorer (81 %) er altså de vigtigste influenter, skarpt fulgt af medarbejderne, der ifølge 80 procent af respondenterne er de vigtigste influenter for at arbejder med bæredygtighed i virksomheden.

Kilde: NTI

Skrevet i: Bæredygtigt byggeri, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Så er det tid til ferie

BrancheNyt26. 06. 2025

HVACFokus er taget på sommerferie. Vi er tilbage med flere nyheder fra tirsdag den 5. august [...]

Sjællandske virksomheder nyder godt af byggeriet af Femern Bælt

AktueltBrancheNyt25. 06. 2025

Byggeriet af Femern Bælt til Tyskland har indtil nu omfattet mere end 1.100 underleverandører - og langt hovedparten - 2 ud af 3, eller 710, har været danske virksomheder - primært hørende under SMV-segmentet. De mange virksomheder dækker alle områder fra maskinhandel og bygge- og anlægsbranchen [...]

Vestforbrænding på vej mod CO2-neutral affaldsenergi, øget genbrug og mere fjernvarme

Varme & køling25. 06. 2025

2024 blev året, hvor Vestforbrænding tog afgørende skridt videre inden for genbrug og genanvendelse, fjernvarme og CO2-fangst. Og hvor et nyt partnerskab og en styrket organisering gjorde Vestforbrænding godt rustet til fremtidens krav til konkurrenceudsættelse, affaldshåndtering og [...]

Eksporten af energiteknologi nåede ny milepæl i 2024 – kom op over 123 mia. kr.

AktueltVarme & køling25. 06. 2025

Eksporten af termostater, vindmøller og andre energiteknologier og servicering af disse sætter rekord og lander på 123,4 mia. kr. i 2024. Vindmølleteknologi står for størstedelen af eksporten, mens USA og markeder uden for EU trækker væksten. Det er første gang, at eksporten af energiteknologi når [...]

Nyt bygningsreglement står for døren – og Stark er klar med 800 specialuddannede medarbejdere

Bæredygtigt byggeriSeneste25. 06. 2025

Der er snart kun en håndfuld dage til det nye bygningsreglement træder i kraft. Det indeholder så mange ændringer, at Stark har taget den store skolebog i brug og uddannet 800 medarbejdere i de nye regler. Medarbejderne har gennemført et målrettet digitalt uddannelsesforløb, som er udviklet i [...]

Bravida skal frakoble Nationalbanken inden gennemgribende renovering

AktueltBrancheNyt23. 06. 2025

Bravida Danmark har netop underskrevet en entreprisekontrakt med Nationalbanken, som skal sikre, at bygningens VVS- og ventilationssystemer bliver frakoblet korrekt, inden bygningen skal gennemgå en omfattende renovering de næste fem år. Udover den åbenlyse nostalgiske historie, der summer på [...]

Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

BrancheNytSeneste20. 06. 2025

Det er kun knap 15 procent af iværksættere i Danmark, som ser sig selv i ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3 at de slet ikke identificerer sig som iværksætter. Spørger man Mads Vacszy Kragh, direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber [...]

Ny distriktschef hos Gemina Termix A/S

Navne20. 06. 2025

Mathias Toft Jensen er ansat hos Gemina Termix A/S i Sunds som distriktschef i Nord- og Midtjylland. Han afløser distriktschef Steen Larsen, der går på pension. Mathias bor i Aalborg, er uddannet VVS-installatør og har flere års solid erfaring fra VVS-branchen, senest fra et job som teknisk [...]

Skills-arrangementerne er fordelt – Vejle og Næstved får det i 2027 og 2028

AktueltBrancheNyt20. 06. 2025

DM i Skills er efterhånden vokset til at blive et ganske omfattende arrangement, og derfor er det godt for de kommuner, som skal stå bag arrangementet, at vide det i god tid. SkillsDenmarks bestyrelse har lagt Værtsbyerne for 2027 og 2028 fast - Vejle i 2027 og Næstved i 2028. - Jeg er glad og [...]

Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

ProduktNyt20. 06. 2025

Milwaukee har lanceret et Packout-sæt, der betyder, at man kan sige farve til den klassiske rodet værktøjskasse. Packout kommer både som færdigpakkede og tomme bokse med indlæg, der giver mulighed for at tilpasse sit system helt efter behov. Ved udviklingen af disse produkter har man benyttet [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Fra niche til nødvendighed: Redundant forsyning med automatisk omkobling i tilfælde af fejl vinder frem i dansk erhvervsliv

  • Beck A/S

    Vi har været hos Sikla – sammen med DTEK

  • Schneider Electric Danmark

    Løsningen klar til kablede IHC-installationer

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Kondens og skimmelsvamp i sportshaller?

  • Schneider Electric Danmark

    Nøglen til fremtidens energisystem ligger i effektiv skalering

  • Building Green

    Hvor skal planeterne komme fra? Building Green København sætter fokus på, hvornår ”nok” er nok

  • Building Green

    Er du klar til at se med nye øjne på det, vi allerede har?

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Driftschef søges til serviceteam

  • METRO THERM A/S

    Se eller gense vores projekt fra sidste års Roskilde Festival med DTU-studerende

  • Buhl & Bønsøe

    Temperatur og fugt er afgørende, når du arbejder med følsomme produkter

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Så er det tid til ferie

    26.06.2025

  • Sjællandske virksomheder nyder godt af byggeriet af Femern Bælt

    25.06.2025

  • Vestforbrænding på vej mod CO2-neutral affaldsenergi, øget genbrug og mere fjernvarme

    25.06.2025

  • Eksporten af energiteknologi nåede ny milepæl i 2024 – kom op over 123 mia. kr.

    25.06.2025

  • Nyt bygningsreglement står for døren – og Stark er klar med 800 specialuddannede medarbejdere

    25.06.2025

  • Bravida skal frakoble Nationalbanken inden gennemgribende renovering

    23.06.2025

  • Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

    20.06.2025

  • Ny distriktschef hos Gemina Termix A/S

    20.06.2025

  • Skills-arrangementerne er fordelt – Vejle og Næstved får det i 2027 og 2028

    20.06.2025

  • Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

    20.06.2025

  • På Folkemødet blev det bedst smagende drikkevand kåret – og vinderen blev…..

    18.06.2025

  • Kompakt M12 afløbsrenser fra til rørdimensioner mellem 32-50 mm

    18.06.2025

  • Arbejdsrelaterede ulykker og sygdomme giver en samfundsregning på 50 mia. kr. om året

    18.06.2025

  • Nordea-fonden blev bestormet af ansøgere -renoveringspulje øget til 100 mio. kr.

    18.06.2025

  • Projekt Grønne Boliger forvandler usælgelige byggematerialer til små funktionelle hjem

    18.06.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik