• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet
  • DANVAK

BrancheNytSeneste05. 06. 2024 | Allan Malmberg

Ny digital platform giver et bedre overblik over den underjordiske samfundskritiske infrastruktur

BrancheNytSeneste05. 06. 2024 | Allan Malmberg

De gule streger er ledninger, som ikke er registreret i LER og dermed ikke kommer frem ved en almindelig graveforespørgsel. 3D-billeder i HeyPipe dokumenterer, at ledningen eksisterer. Foto: PR.

Hvert år sker der skader på den underjordiske infrastruktur for omkring 280 mio. kr. Nu skal selskabet og den digitale platform HeyPipe forsøge markant at forhindre de mange skader.

Selskabet har tre fædre; forsyningsselskabet Aarhus Vand, entreprenørvirksomheden Arkil og landinspektørfirmaet LE34.

Platformen giver entreprenører, graveaktører, forsyninger og myndigheder en unik adgang til data, som skal spare samfundet millioner af kroner og spildte ressourcer i graveskader.

– På daglig basis går der anseelige ressourcer til spilde, når anlægsarbejder bliver afbrudt af overgravede kabler, der ikke er registreret nogen steder. Det problem løser vi med HeyPipe, som ikke blot kommer til at spare kunderne for frustrationer, men også kommer til at spare samfundet for kroner og øre samt den miljøbelastning, der er forbundet med ekstraarbejde, siger Thomas Boe, der er bestyrelsesformand for Arkil a/s og for HeyPipe.

Årsagen til de mange skader er simpel. Der findes i dag ikke samlet data for den underjordiske infrastruktur. I stedet er de både fragmenterede og for upræcise.

Platformen skal udgøre et supplement til ledningsejerregistret LER med unik 3D-dokumentation af ledningsanlæg, billeder af ledningsarbejder, højdeoplysninger på samtlige ledninger samt en dokumentation af de ledninger, der ikke er kendte af ledningsejere.

– Med HeyPipe minimerer vi helt sikkert graveskader i vores anlægsprojekter, fordi vi får en større viden om undergrunden. Jo større viden jo bedre kan vi også planlægge vores projekter og sikre en effektiv afvikling, fastslår Peter Hjortdal, der er afdelingschef for Klima & Afløb i Aarhus Vand.

Platformen bygger på mange måde videre på den digitale udvikling som forsyningsbranchen har oplevet de senere år.

– Det unikke ved HeyPipe er delingen. I stedet for at beskytte sine egne 3D-data om vores fælles infrastruktur i jorden, så deler vi dem med hinanden. En slags digital crowd-sourcing platform til håndtering, deling og kortlægning af data i den underjordiske infrastruktur, forklarer Torbjørn M. Pedersen, der er forretningschef for LE34 Forsyning og nu også administrerende direktør i det nye selskab HeyPipe.

– Når vi deler data med hinanden, bliver vi stærkere og kan som samlet branche øge effektiviteten og sikkerheden i anlægsarbejde for nedgravning af ledninger i jorden, lige fra planlægning til udførsel og dokumentation i hele landet. Det vil reducere de samlede omkostninger og gener ved gravearbejde, øge forsyningssikkerheden og reducere graveskader og nedbrud, uddyber Torbjørn M. Pedersen.

3D-punktskydata er en digital kopi af virkeligheden, der dokumenterer de faktiske forhold i jorden. Også de ledninger, der er ejet af andre end det selskab, der udfører det aktuelle anlægs- eller reparationsarbejde. Forklaringen er, at punktskyen viser hele ledningsgraven sammenlignet med traditionel opmåling, hvor man går ud og opmåler egen ledning – og kun den – og ikke, hvad der ellers ligger af rør og kabler i jorden.

Kilde: HeyPipe

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

ISH 2027 samler fremtidens tekniske installationer

AktueltKortNyt14. 10. 2026

Når ISH åbner dørene i Frankfurt 15.-19. marts 2027, bliver det med mere end 2.000 forventede udstillere og et markant fokus på samspillet mellem bygningens tekniske installationer. armepumper, ventilation, køling, vand, energistyring og digitale løsninger kan ikke længere betragtes som [...]

Varmt vand til danskerne siden 1986

Artikler fra HVAC Magasinet14. 10. 2026

Siden lanceringen af den første vandvarmer, Termix 20, i 1986 har Gemina Termix gennemgået en markant udvikling og tilbyder i dag et fuldt program af vandvarmere og fjernvarmeunits.  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 10, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller [...]

Et stort marked er ved at åbne sig for den tekniske branche

Artikler fra HVAC Magasinet14. 10. 2026

Grøn omstilling, klimasikring, energiforsyning og et mere robust samfund trækker i samme retning. Det vil udløse massive investeringer i de kommende år, vurderer politisk kommentator Lars Trier Mogensen. Hans budskab til VVS- og HVAC-branchen er enkelt: Der bliver masser at lave.  Artiklen har [...]

Fjernvarme rykker ind i sikkerhedspolitikken

Artikler fra HVAC Magasinet14. 10. 2026

Fjernvarme er ikke længere kun et spørgsmål om varmepriser og grøn omstilling. På landsmødet i Dansk Fjernvarme bliver temaet ”Et sikkert Danmark i et grønt Europa”.  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 10, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs [...]

Bravida skærper kravene: Leverandører skal være partnere

Artikler fra HVAC Magasinet14. 10. 2026

Pris og produktkvalitet er ikke længere nok, når Bravida vælger leverandører. Leveringssikkerhed, dokumenterede klimamål, teknisk kompetence og viljen til at tage del i projekternes risiko får stadig større betydning.   Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 10, 2026 og kan læses uden [...]

Træt af tidsrøvere?

Artikler fra HVAC Magasinet14. 10. 2026

Tre tips om Grundfos ALPHA2 GO og Grundfos GO-appen, som rent faktisk giver værdi i dit arbejde. Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 10, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her) Tekst: HVAC-redaktionen Fotos: Grundfos  En [...]

Danskere bag ny metode, der skal sikre rent drikkevand i Ukraine

AktueltVand14. 10. 2026

Med 5,5 millioner fra Grundfos Fonden står Teknologisk Institut i spidsen for at udvikle og indsætte mobile vandanlæg i krigsramte områder i Ukraine. Når bomber eller cyberangreb rammer vandværker og elnet, mister civilbefolkningen på få timer adgangen til rent drikkevand. Det er udgangspunktet [...]

Regeringen tager penge fra varmepumper og giver til fjernvarmen

SenesteVarme & køling14. 10. 2026

Der er kritik fra Varmepumpeindustrien til Regeringens forslag til finanslov. Regeringens forslag til finanslov lægger op til at omprioritere midler fra Varmepumpepuljen, samtidig med at fjernvarmeområdet tilføres flere penge. Det risikerer at bremse udfasningen af olie – og gasfyr i [...]

Mere end et filterskift: Sådan skaber VENT-ordningen struktur, driftssikkerhed og energibesparelser i hverdagen

Artikler fra HVAC Magasinet14. 10. 2026

VENT-ordningen udfylder et lovgivningsmæssigt tomrum. Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 10, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her) Af Thomas Enghave Olsen, marketingspecialist, DANVAK, Teknologisk Institut  Selvom [...]

Nyt digitalt værktøj gør op med ventilationsjunglen i over 1 million etageboliger

Artikler fra HVAC Magasinet14. 10. 2026

Ventilationskataloget samler løsninger for etageboliger bygget over 100 år og gør det muligt at vælge ud fra klimabelastning, driftsøkonomi og indeklima.  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 10, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • METRO THERM A/S

    METROAIR Aqua – opdateret brugsvandsvarmepumpe med propan

  • Schneider Electric Danmark

    Ny Motivair WCDU fra Schneider Electric integrerer væske- og luftkøling for mere fleksible datacenterinstallationer

  • Genvex

    Beregn luftmængden til boligens ventilation

  • ebmpapst

    Detektering af røg

  • Gemina Termix

    Dansk Fjernvarmes Landsmøde 2026

  • Danvak

    Når funktionsudbuddet halter, halter afleveringen også

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Hvorfor er affugtning vigtig i fødevareproduktionen?

  • ebmpapst

    RadiPac C sikrer, at driften er sikker og effektiv.

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    🏭 Mød din klimapartner på FoodTech 2026 i Herning -📍 stand J7116

  • Schneider Electric Danmark

    Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • ISH 2027 samler fremtidens tekniske installationer

    14.10.2026

  • Varmt vand til danskerne siden 1986

    14.10.2026

  • Et stort marked er ved at åbne sig for den tekniske branche

    14.10.2026

  • Fjernvarme rykker ind i sikkerhedspolitikken

    14.10.2026

  • Bravida skærper kravene: Leverandører skal være partnere

    14.10.2026

  • Træt af tidsrøvere?

    14.10.2026

  • Danskere bag ny metode, der skal sikre rent drikkevand i Ukraine

    14.10.2026

  • Regeringen tager penge fra varmepumper og giver til fjernvarmen

    14.10.2026

  • Mere end et filterskift: Sådan skaber VENT-ordningen struktur, driftssikkerhed og energibesparelser i hverdagen

    14.10.2026

  • Nyt digitalt værktøj gør op med ventilationsjunglen i over 1 million etageboliger

    14.10.2026

  • Overskudsvarme fra datacenter skal opvarme 475.000 kvadratmeter drivhuse

    13.10.2026

  • DI vil mere end fordoble elektrificeringen frem mod 2035

    12.10.2026

  • Elever sætter ekstra skub i genanvendelsen af gamle pumper

    12.10.2026

  • Grundfos: Teknologien skal minimere kompleksiteten i VVS-faget

    09.10.2026

  • Lindab går forrest med indeklimaløsninger med lavt CO₂-aftryk

    09.10.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}