• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltNavne06. 05. 2024 | Allan Malmberg

Netværksdag og ny produktserie skal kickstarte øgt installatørfokus

AktueltNavne06. 05. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Daikin/Jonathan Vos

Daikin fylder 100 år i 2024, og herhjemme bliver det fejret med lanceringen af en ny produktserie, Altherma 4, og ved at have et øget fokus på installatørerne. Det blev bl.a. gjort ved en netværksdag, hvor 80 installatører var samlet.

Virksomheden har for nylig opkøbt BKF Klima og hele deres netværk af installatører.

– Vi ved, at det kræver dedikation af fastholde et kompetent og dedikeret netværk af fagfolk. Vi skaber et helt nyt uddannelsescenter og aktiverer installatørerne på tværs af landet. Blandt andet ved et netværks- og videns-event, fortæller Robert Kagabo, administrerende direktør for Daikin Danmark.

Han var placeret mellem godt 80 installatører fra alle landets regioner, der var samlet for at netværke og for at få ny viden med hjem. Daikin er klar til at lancere Altherma 4-serien i Danmark i løbet af efteråret.

– Vi vil bidrage til at erstatte olie- og gasbaserede systemer med topmoderne varmepumpe-teknologi. Vi investerer i at udvikle nye og bedre løsninger som vores nye serie, der bl.a. benytter nye drivmidler med en mere klimavenlig profil. Det kræver yderligere uddannelse og opdatering af vores installatører, fortæller Robert Kagabo.

På installatørsiden er det teknisk chef, Lasse Bach, der forklarer, hvordan Daikin arbejder for at forbedre forholdene for og uddannelsen af installatører.

– Vi har som det første udviklet ’Stand by Me’, som er en digital platform, der sikrer installatører let adgang til og overblik over de Daikin-installationer, de har i drift. Det gør det let at hjælpe forbrugerne i tilfælde af driftsforstyrrelser og at styre kontrolbesøg, siger han.

Senere bliver der lanceret et program til certificering, der skal sætte yderligere fokus på både sikker og optimal drift i forhold til holdbarhed af virksomhedens produkter.

– Certificeringen er frivillig og tanken er at gøre efteruddannelse endnu mere attraktiv og dermed bidrage til den samlede grønne omstilling, forklarer Lasse Bach.

Ydermere vil man bruge et nyt begreb, der skal hjælpe forbrugerne med at spare på både penge og energi, forklarer Søren Pedersen, salgschef i Daikin.

– Vi bruger begrebet ‘feel good’-teknologi til at forklare, hvad vi ønsker os i morgen og på lang sigt. Varmepumpeteknologi, der hjælper den enkelte forbruger med at spare på budgettet, der bidrager til dekarbonisering og som giver installatørerne en god fornemmelse i maven og sikkerhedsfølelse helt ud i fingerspidserne.

Med den vision in mente etablerer Daikin også et showroom, hvor forbrugere kan få inspiration til og vedledning om opvarmning og afkøling af deres bolig.

Kilde: Daikin

Skrevet i: Aktuelt, Navne

Seneste nyt fra redaktionen

Energilederuddannelse gav karrieren et løft for Total Energy Manageren hos Carlsberg

EnergiNavneSeneste03. 12. 2025

Da Jakob Levi Haslund som nyuddannet maskinmester trådte ind som Energy Specialist hos Carlsberg, havde der ikke været nogen i stillingen i 10 måneder. Han havde to måneder til at sikre, at de beholdt deres ISO 50001-certifikat. - Det var noget af en omgang, men jeg kom igennem det, og det gik [...]

EU beslutning om at udfase russisk gas møder opbakning fra Dansk Industri

AktueltEnergi03. 12. 2025

Vi skal væk fra russisk gas fra udgangen af 2027. Det har EU besluttet. En beslutning, der møder fuld opbakning fra landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri (DI). - Det er den helt rigtige vej at gå, og det er godt, at medlemslandene er blevet enige. Vi skal helt væk fra den russiske [...]

CEPOS: Danmark bør afskaffe nationale klimamål – EU’s regler styrer alligevel klimaindsatsen

Energi03. 12. 2025

Danmark er i gang med at forhandle et nyt klimamål for 2035, men ifølge en ny analyse fra CEPOS er nationale klimamål blevet overflødige. EU’s kvotesystem har nemlig overtaget den afgørende rolle for, hvor meget CO₂ Danmark må udlede – ikke danske politikere. Et selvstændigt dansk klimamål for [...]

Veltek styrker sekretariatet med ny chefrådgiver

AktueltNavne03. 12. 2025

Den 1. december 2025 kunne Veltek byde varmt velkommen til Anja Kraag som ny chefrådgiver. Anja bliver en central del af sekretariatet med ansvar for Veltek El og interessevaretagelse inden for energi, klima og teknisk regulering. Anja kommer med bred erfaring fra både stat og kommune inden for [...]

Sweco leder genopbygningen af Ukraines vandinfrastruktur

Vand03. 12. 2025

Sweco Danmark har fået tillid til at stå i spidsen for to ambitiøse projekter i Mykolaiv og Rivne, der skal genoprette og modernisere Ukraines spildevandsinfrastruktur. Projekterne er en del af den internationale indsats for at styrke landets kritiske infrastruktur efter krigens [...]

Prisen på bygas hos Hofor stiger – efter tre år med faldende priser

Energi01. 12. 2025

HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, har i tre år sænket Fastprisen for alle de københavnere, der blot bruger bygassen til et komfur, men fra 1. januar 2026 bliver prisen reguleret fra 950 kr. til 975 kr. om året. - De sidste tre år har vi sænket prisen på bygas, men inflation og øgede [...]

Slut med dårlige toiletforhold – på 17 skoler i København skal toiletterne renoveres

AktueltVVS01. 12. 2025

Dårlige toiletter skal være fortid på Københavns folkeskoler. Et enigt Børne- og Ungdomsudvalg har besluttet, hvilke skoler der får del i de midler fra budget 2026, som skal sikre bedre toiletforhold. Dermed tages næste skridt i arbejdet med at bringe skolernes toiletforhold op på niveau med [...]

Hold styr på julegavernes beløbsgrænser for at undgå at give skattesmæk i gave op til jul

BrancheNyt01. 12. 2025

Mange arbejdsgivere deler julegaver ud til de ansatte. En smuk tanke, som dog kan blive afløst af et skattesmæk, hvis man som arbejdsgiver ikke har styr på skattereglerne. En forkert type gave eller overskridelse af beløbsgrænserne kan give en større eller mindre skattesmæk til den eller de [...]

Overskudsvarme fra nyt datacenter i Ballerup skal opvarme lokale hjem

AktueltVarme & køling28. 11. 2025

Som en del af den ambitiøse Varmeplan 2030 samarbejder Vestforbrænding med datacenterudbyderen atNorth om at genanvende overskudsvarme fra dets datacentercampus, DEN01, som bliver integreret i Vestforbrændings fjernvarmenet og leveret til lokale hjem. Datacentret i Ballerup forventes at være i [...]

Beskyttelse af drikkevand langt fra i mål – 31 kommuner bliver nu meldt for lovbrud

SenesteVand28. 11. 2025

Det kniber gevaldigt med at yde tilstrækkelig beskyttelse til drikkevandet i en række kommuner. I alt 51 kommuner har stadig beskyttet under de krævede 90 procent af drikkevandet nær boringsnære beskyttelsesområder (BNBO). Flere kommuner er allerede meldt til Ankestyrelsen. Nu vil [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Hvad kan du opleve på HÅNDVÆRK? Se det hele her

  • Guldager A/S

    FN’s Internationale Dag for Personer med Handicap – 3. december

  • Well Air A/S

    Samsung EHS Split R32: Høj ydelse og maksimal installationsfrihed for den professionelle installatør

  • Buhl & Bønsøe

    Inspirerende Ajour-messe 2025

  • Genvex

    Hent vores nye ventilationguide!

  • METRO THERM A/S

    Vores nye produktguide gør det lettere at vælge varmeløsning

  • Danfoss Redan A/S

    Redan er rullet ind på AJOUR 2025

  • Erik Larsen & Søn ApS

    5+1 måder du kan nedstroppe dine HVAC-installationer på

  • Guldager A/S

    Guldager A/S og Vision Watercare by Guldager udstiller på DK CAMP Messen

  • Guldager A/S

    Guldager A/S ansætter Lars Jacobsen som ny Customer Operations & Project Management

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Energilederuddannelse gav karrieren et løft for Total Energy Manageren hos Carlsberg

    03.12.2025

  • EU beslutning om at udfase russisk gas møder opbakning fra Dansk Industri

    03.12.2025

  • CEPOS: Danmark bør afskaffe nationale klimamål – EU’s regler styrer alligevel klimaindsatsen

    03.12.2025

  • Veltek styrker sekretariatet med ny chefrådgiver

    03.12.2025

  • Sweco leder genopbygningen af Ukraines vandinfrastruktur

    03.12.2025

  • Prisen på bygas hos Hofor stiger – efter tre år med faldende priser

    01.12.2025

  • Slut med dårlige toiletforhold – på 17 skoler i København skal toiletterne renoveres

    01.12.2025

  • Hold styr på julegavernes beløbsgrænser for at undgå at give skattesmæk i gave op til jul

    01.12.2025

  • Overskudsvarme fra nyt datacenter i Ballerup skal opvarme lokale hjem

    28.11.2025

  • Beskyttelse af drikkevand langt fra i mål – 31 kommuner bliver nu meldt for lovbrud

    28.11.2025

  • Nye målemetoder og digital infrastruktur skal sikre renere byvand i Europa

    26.11.2025

  • Polykrisernes tid skal få det politiske lag til at kigge mod Sverige og Finland

    26.11.2025

  • Renoveringspulje lige på nippet til at lukke for i år – sidste frist er i denne uge

    26.11.2025

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    26.11.2025

  • Systematic satser stort på national sikkerhed og kritisk infrastruktur med ny forretningsenhed

    26.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik