• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltNavne06. 05. 2024 | Allan Malmberg

Netværksdag og ny produktserie skal kickstarte øgt installatørfokus

AktueltNavne06. 05. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Daikin/Jonathan Vos

Daikin fylder 100 år i 2024, og herhjemme bliver det fejret med lanceringen af en ny produktserie, Altherma 4, og ved at have et øget fokus på installatørerne. Det blev bl.a. gjort ved en netværksdag, hvor 80 installatører var samlet.

Virksomheden har for nylig opkøbt BKF Klima og hele deres netværk af installatører.

– Vi ved, at det kræver dedikation af fastholde et kompetent og dedikeret netværk af fagfolk. Vi skaber et helt nyt uddannelsescenter og aktiverer installatørerne på tværs af landet. Blandt andet ved et netværks- og videns-event, fortæller Robert Kagabo, administrerende direktør for Daikin Danmark.

Han var placeret mellem godt 80 installatører fra alle landets regioner, der var samlet for at netværke og for at få ny viden med hjem. Daikin er klar til at lancere Altherma 4-serien i Danmark i løbet af efteråret.

– Vi vil bidrage til at erstatte olie- og gasbaserede systemer med topmoderne varmepumpe-teknologi. Vi investerer i at udvikle nye og bedre løsninger som vores nye serie, der bl.a. benytter nye drivmidler med en mere klimavenlig profil. Det kræver yderligere uddannelse og opdatering af vores installatører, fortæller Robert Kagabo.

På installatørsiden er det teknisk chef, Lasse Bach, der forklarer, hvordan Daikin arbejder for at forbedre forholdene for og uddannelsen af installatører.

– Vi har som det første udviklet ’Stand by Me’, som er en digital platform, der sikrer installatører let adgang til og overblik over de Daikin-installationer, de har i drift. Det gør det let at hjælpe forbrugerne i tilfælde af driftsforstyrrelser og at styre kontrolbesøg, siger han.

Senere bliver der lanceret et program til certificering, der skal sætte yderligere fokus på både sikker og optimal drift i forhold til holdbarhed af virksomhedens produkter.

– Certificeringen er frivillig og tanken er at gøre efteruddannelse endnu mere attraktiv og dermed bidrage til den samlede grønne omstilling, forklarer Lasse Bach.

Ydermere vil man bruge et nyt begreb, der skal hjælpe forbrugerne med at spare på både penge og energi, forklarer Søren Pedersen, salgschef i Daikin.

– Vi bruger begrebet ‘feel good’-teknologi til at forklare, hvad vi ønsker os i morgen og på lang sigt. Varmepumpeteknologi, der hjælper den enkelte forbruger med at spare på budgettet, der bidrager til dekarbonisering og som giver installatørerne en god fornemmelse i maven og sikkerhedsfølelse helt ud i fingerspidserne.

Med den vision in mente etablerer Daikin også et showroom, hvor forbrugere kan få inspiration til og vedledning om opvarmning og afkøling af deres bolig.

Kilde: Daikin

Skrevet i: Aktuelt, Navne

Seneste nyt fra redaktionen

SkillsDenmark ansætter kommende direktør – Jannik Bay

AktueltNavne29. 06. 2026

SkillsDenmark har pr. 1. august ansat Jannik Bay som kommende direktør Med ansættelsen af Jannik Bay får SkillsDenmark en erfaren og visionær leder, der skal videreudvikle organisationens rolle som en central aktør i arbejdet med at styrke erhvervsuddannelserne. Jannik Bay kommer fra en [...]

Nu bliver det nemmere at følge målinger af vandmiljøet

Vand29. 06. 2026

Nye funktioner i Kemidata gør det lettere for lodsejere, borgere og myndigheder at finde lokale målinger og se udviklingen i stoffer i vandmiljøet over tid. Det fællesoffentlige datasamarbejde Danmarks Miljøportal har lanceret nye funktioner i platformen Kemidata, som gør det nemmere at finde og [...]

Ros og ris fra samme organisation – politikerne fjerner en byrde bare for at komme med en ny

AktueltBrancheNyt29. 06. 2026

Erhvervslivet trygler politikerne om at reducere den dyne af byrder, der koster virksomhederne milliarder i ren administration. Så når det sker, bør politikerne også have ros, mener Dansk Håndværk. – Beskæftigelsesministeren har netop ændret en bekendtgørelse, der betyder, at virksomhederne [...]

Virksomheder mangler arbejdskraft – 5,7 mio. kr. skal bringe flere ADHD-kompetencer i spil

BrancheNyt29. 06. 2026

Erhvervshus Sjælland går sammen med ADHD-foreningen om projektet N.E.X.T., der med 5,7 millioner kroner i støtte fra Velliv Foreningen skal give små og mellemstore virksomheder konkrete værktøjer til at skabe stærkere arbejdsfællesskaber og få større udbytte af de kompetencer, perspektiver og [...]

Grøn klimatilpasning kan styrke naturen men reglerne spænder ben

SenesteVand29. 06. 2026

Danmark står over for massive investeringer i klimatilpasning de kommende årtier. Ifølge DANVAs investeringsprognose får vandselskaberne omkostninger for 360 milliarder kroner til klimasikring af byer og samfund frem mod 2070. Men når projekterne skal vurderes, må gevinster som øget [...]

2025 – et år med udfordringer og nye løsninger for I/S Vestforbrænding

EnergiNavne24. 06. 2026

For Vestforbrænding blev 2025 et år med fremdrift i fjernvarmeudbygningen, nye markedsvilkår og store projekter på anlægget - men også med havarier og tekniske udfordringer, som har krævet handling og nye løsninger. Det var nogle af hovedpunkterne i bestyrelsens beretning for 2025, som [...]

Færre blev smittet med legionærsygdom i Danmark i 2025 – især Nordsjælland og Københavns Omegn havde færre tilfælde

SenesteVand24. 06. 2026

Antallet af personer, der blev smittet med legionærsygdom i Danmark, faldt i 2025 sammenlignet med året før. Faldet var særligt markant i Nordsjælland og Københavns Omegn, som stod for størstedelen af den samlede nedgang. Samtidig kan faldet ikke umiddelbart forklares af færre legionellaprøver [...]

Bag byggehegnene i Valby: Første tunnelstræk fejres med naboer

AktueltVand24. 06. 2026

Hvordan ser der egentlig ud bag byggehegnene, og hvad er det, der foregår tyve meter under jorden? Det fik naboer, borgere og andre interesserede mulighed for at opleve helt tæt på, da byggepladsen på Sydhavnstippen ved Valby Skybrudstunnel for en stund var åben for offentligheden. - Vi ved, at [...]

Professor Frede Blaabjerg topper listen over de mest anerkendte energiforskere

AktueltNavne24. 06. 2026

Forskning i elektroteknik giver os mulighed for at udnytte energi bedre i vindmøller, elbiler, motorstyring og en lang række andre energisystemer, hvor strømmen skal udnyttes mere effektivt og stabilt. Og den bedste forsker til at finde løsninger på det essentielle område er dansk, hedder Frede [...]

Antallet af ulovligt ophængte stilladsreklamer er faldet drastisk i København

BrancheNyt24. 06. 2026

Siden Københavns Kommune forenklede reglerne for stilladsreklamer og strammede sin praksis, er antallet af ulovligt ophængte reklamer faldet drastisk, ligesom sagsbehandlingstiderne også er blevet kortere. Samtidig er samarbejdet med branchen forbedret. En ny evaluering af de ændrede regler og [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Genvex

    Sov bedre på varme sommernætter med den rette ventilation

  • METRO THERM A/S

    METROAIR P: Effektiv luft-vand varmepumpe med naturligt kølemiddel

  • Well Air A/S

    Samsung EHS Quint – når luft-til-vand varmepumpen også skal levere komfort om sommeren

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Sådan virker en dampbefugter

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Vis hvem du er – med AO Tøjtryk!

  • ebmpapst

    En ny istid

  • Building Green

    Kun 20 % af udstillingsområdet er tilbage på BIM World Copenhagen

  • Building Green

    Transformation er ikke længere den svære idé – men den svære beslutning

  • Well Air A/S

    Loftmodel, kassette eller vægmodel – hvilken løsning skal installatøren vælge?

  • Danvak

    Sådan slipper du for dyre fejl i fremtidens lavtemperaturanlæg

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • SkillsDenmark ansætter kommende direktør – Jannik Bay

    29.06.2026

  • Nu bliver det nemmere at følge målinger af vandmiljøet

    29.06.2026

  • Ros og ris fra samme organisation – politikerne fjerner en byrde bare for at komme med en ny

    29.06.2026

  • Virksomheder mangler arbejdskraft – 5,7 mio. kr. skal bringe flere ADHD-kompetencer i spil

    29.06.2026

  • Grøn klimatilpasning kan styrke naturen men reglerne spænder ben

    29.06.2026

  • 2025 – et år med udfordringer og nye løsninger for I/S Vestforbrænding

    24.06.2026

  • Færre blev smittet med legionærsygdom i Danmark i 2025 – især Nordsjælland og Københavns Omegn havde færre tilfælde

    24.06.2026

  • Bag byggehegnene i Valby: Første tunnelstræk fejres med naboer

    24.06.2026

  • Professor Frede Blaabjerg topper listen over de mest anerkendte energiforskere

    24.06.2026

  • Antallet af ulovligt ophængte stilladsreklamer er faldet drastisk i København

    24.06.2026

  • Klimaforskere forventer op til 70 procent flere skybrud

    22.06.2026

  • DHI skifter ledelse – ny på toppen er Birgit Guhse som Mette Vestergaards efterfølger

    22.06.2026

  • Dansk Fjernvarme godt tilfreds med tilskud til den tomme pulje på 350 mio. kr.

    19.06.2026

  • Ekstra penge i form af strakstilskud til to tomme puljer – fjernvarmepuljen og varmepumpepuljen

    19.06.2026

  • Lars Sjørring skal drive næste vækstfase i Caverion – at opbygge den samlede Technical Services-forretning

    19.06.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}