• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytEnergiSenesteVarme & køling18. 03. 2024 | Helle Friemann Nielsen

NEKST-anbefalinger til mere grøn varme bør sættes i værk nu

BrancheNytEnergiSenesteVarme & køling18. 03. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Den nationale energikrisestab, NEKST, har torsdag den 14. marts afleveret 10 anbefalinger til, hvordan der kan komme mere grøn varme i danske hjem. Mange af anbefalingerne kan straks implementeres, så der er ingen undskyldninger for ikke at komme ud over rampen. Især forslagene om overskudsvarme og brug af biogas i stedet for naturgas vækker begejstring i landets største erhvervsorganisation, Dansk Industri.

Troels Ranis, brancherdirektør i DI Energi.

NEKST-arbejdsgruppen har siden april 2023 arbejdet med at identificere og finde løsninger på de barrierer, der forhindrer udrulningen af grønne varmeløsninger i Danmark. I sidste uge (torsdag den 14. marts) præsenterede gruppen, med tidligere DI-formand Lars-Peter Søbye i spidsen, 10 anbefalinger til, hvordan vi kan sige ”farvel til gas i danske hjem”.
Det skal blandt andet ske ved at sige velkommen til mere grøn varme, hovedsageligt ved udbygning med fjernvarme, der hvor det kan betale sig, og bedre udnyttelse af overskudsvarme. Og så skal varmepumper og biogas levere, der hvor fjernvarmen ikke kan komme.
-Det er samlet set et meget stærkt oplæg, som NEKST-arbejdsgruppen har leveret, og jeg hæfter mig især ved, at mange af anbefalingerne faktisk kan implementeres med det samme uden videre politisk stillingtagen, så der er ingen undskyldninger for ikke at komme ud over rampen, siger Troels Ranis, branchedirektør i DI Energi.
Arbejdsgruppen anbefaler blandt andet, at vi i Danmark på tværs af kommunegrænser skal blive bedre til at udnytte den overskudsvarme, som bliver produceret hver gang der tændes for produktionsbåndene i virksomhederne eller åbnet for kølediskene i supermarkederne. I dag udnytter vi kun 13 pct. af overskudsvarmen, hvilket er alt for lidt, mener branchedirektøren:
-Hver dag fyrer vi for gråspurvene, hvilket overhovedet ikke giver mening hverken for klimaet eller økonomien. Den billigste og bedste energi er den, som vi ikke bruger, og derfor mener vi, at det er på tide, at politikerne gør alvor af deres udmeldinger om, at prisloftet på overskudsvarme skal kasseres, fordi vi ved fra virksomhederne, at det simpelthen bremser mange, som ellers gerne ville investere i overskudsvarme, siger Troels Ranis og fortsætter:
-Under vores fødder i jorden ligger der en masse rør, der kan transportere overskudsvarme. Men de er flettet sammen på kryds og tværs inden for de enkelte kommuner. Hvis vi nu forestiller os, at rørene bliver koblet sammen på tværs af kommunegrænser spredt ud på Danmarkskortet, så vil de virksomheder, der eksempelvis ligger i Kalundborg, Aalborg, Esbjerg eller Nykøbing Falster levere varme til flere 100.000 borgere i omkringliggende kommuner. Vi misser altså nogle grønne muligheder, hvis vi ikke gør noget ved det.

300.000 husholdninger skal tage stilling
Ifølge NEKST-arbejdsgruppen vil der i den kommende tid være omkring 300.000 gasforsynende husholdninger, der skal tage stilling til deres varmeforsyning. Det er helt afgørende, at der bliver taget særlig hånd om den store gruppe borgere, der bor i områder, hvor det ikke er muligt at få leveret fjernvarme.
Varmepumper er én løsning, som er en god og effektiv varmekilde, som skal udrulles i størst mulig omfang der, hvor fjernvarmen ikke kommer. Og NEKST-arbejdsgruppen vil også sige helt farvel til naturgassen ved at åbne for mere biogas, især der hvor varmepumper ikke økonomisk giver mening.
-Det kan kun gå for langsomt med at få udfaset naturgas helt, og som NEKST-arbejdsgruppen peger på, så kan naturgassen erstattes med den grønne biogas, og vi er glade for, at det modsat de politiske udmeldinger foreslås, at biogassen godt kan have en rolle i den individuelle opvarmning fremadrettet, hvis den ellers kan konkurrere på markedsvilkår, siger Troels Ranis afslutningsvis.

Skrevet i: BrancheNyt, Energi, Seneste, Varme & køling

Seneste nyt fra redaktionen

Synergis direktør takker af efter syv år

Navne12. 11. 2025

Efter næsten syv år i spidsen for den grønne interesseorganisation SYNERGI har Katrine Bjerre besluttet at søge nye udfordringer og fratræder derfor som direktør i slutningen af januar. Organisationen sætter med det samme gang i processen for at finde hendes afløser. - Det har været en [...]

Nyt EU-innovationsnetværk for vand bliver placeret i Aarhus

SenesteVand12. 11. 2025

Fra et projektkontor på Aarhus Universitet er et nyt europæisk videns- og innovationsfællesskab vokset frem over de seneste par år. Med økonomisk støtte fra Poul Due Jensens Fond og Aarhus Universitet er Allwaters lykkedes med at samle 50 budgivende partnere i et kernekonsortium, der omfatter [...]

Conex Bänninger styrker sin tilstedeværelse i Norden med ny Country Manager

Navne12. 11. 2025

Conex Bänninger har udnævnt Christian Gulløv som Country Manager Nordic med virkning fra 1. oktober 2025. I denne rolle får han ansvaret for drift og forretningsudvikling på tværs af Danmark, Sverige, Norge, Finland, Estland og Island – som led i virksomhedens strategiske vækst i [...]

Er klimaaftrykket vigtigere end folkesundheden? – Swegon går en anden vej

AktueltEnergi12. 11. 2025

Fra 1. januar 2027 indfører EU et forbud mod kølemidler med en GWP (Global Warming Potential) over 150 i anlæg med en kølekapacitet under 50 kW. Formålet er at reducere branchens klimaaftryk – men flere af de nye, lav-GWP alternativer indeholder PFAS-stoffer, som udgør en voksende sundhedsrisiko, og [...]

EU-krav om energieffektivisering i kommunerne: ”Data bliver afgørende for at lykkes”

AktueltEnergi12. 11. 2025

Energieffektivisering bliver en endnu større prioritet for landets kommuner i de kommende år. Frem mod 2030 skal de offentlige bygningsejere hvert år udpege tre procent af deres bygningsareal til indsatsen, og besparelsespotentialet er stort. Det vurderer energi- og rådgivningskoncernen NRGi i [...]

Varmepumpedagen sætter fokus på elektrificering

AktueltBrancheNytVarme & køling10. 11. 2025

Den 3. december sætter Varmepumpedagen 2025 fokus på den centrale udfordring: Hvordan omsætter vi politiske ambitioner og virkemidler til reel og målbar elektrificering med varmepumper i Danmark og i Europa? Dagens oplæg sætter spot på elektrificering, udfordringer og muligheder samt på [...]

Danmarks største energi-koncern etableret nyt område med fokus på beredskabet

Energi10. 11. 2025

Energisektoren befinder sig i en brydningstid, hvor geopolitiske spændinger øger trusselsniveauet. Med udsigt til stigende udfordringer fra hybridkrig og cyberangreb vælger Andel nu at styrke koncernens beredskab. Andel etablerer således et nyt koncernområde med navnet Koncernberedskab. Her [...]

Næsten halvdelen af alle solgte boliger i år kan indeholde asbest

AktueltBrancheNyt10. 11. 2025

I løbet af 2025, er boliger fra 1960’erne og 1970’erne i høj kurs. Over 43 procent af alle bolighandler omhandler boliger fra den tid - og dermed står de mange nye ejere også med et hus, der kan indeholde asbest - og det er langt mere end bare taget, det drejer sig om. I 1972 kom det første [...]

Nu begynder den største skybrudssikring af hovedstadsområdet

SenesteVand07. 11. 2025

En afgørende milepæl er opnået i kampen mod fremtidens vildere vejr og oversvømmelser i hovedstadsområdet. Svanemøllen Skybrudstunnel, der kommer til at løbe gennem Gladsaxe, har fået miljøtilladelse og det store byggeprojekt går i gang ved udgangen af 2025. Styrelsen for Grøn Arealomlægning og [...]

Ladenettet for elbilsejere i etageejendomme ser meget forskelligt ud på det kommunale landkort

Energi07. 11. 2025

Skal elbiler virkelig blive allemandseje, kræves der et godt offentligt ladenetværk, så også beboere i etageejendomme, der ikke kan få opsat egen ladestander, har let og fornuftig adgang til at få ladet bilen op. Det er langt fra tilfældet i alle kommuner, viseren omfattende analyse, som Mobility [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Condair A/S

    To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

  • Schneider Electric Danmark

    Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

  • Schneider Electric Danmark

    Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

  • METRO THERM A/S

    Vi søger medarbejdere til vores produktion

  • METRO THERM A/S

    Vi søger en konstruktør til fjernvarmeunits

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Energioptimering på vandværk i Nordsjælland – som kan bruges i alle brancher

  • Building Green

    Vær med til endnu en dag på Building Green CPH

  • H. Jessen Jürgensen A/S

    Kom og få de nyeste indsigter i intelligente CO2-varmepumper – og hør mere om de nyudviklede SMART heat pumps

  • Danfoss Redan A/S

    Landsmøde 2025

  • Building Green

    Ses vi på Building Green CPH i Lokomotivværkstedet i dag?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Synergis direktør takker af efter syv år

    12.11.2025

  • Nyt EU-innovationsnetværk for vand bliver placeret i Aarhus

    12.11.2025

  • Conex Bänninger styrker sin tilstedeværelse i Norden med ny Country Manager

    12.11.2025

  • Er klimaaftrykket vigtigere end folkesundheden? – Swegon går en anden vej

    12.11.2025

  • EU-krav om energieffektivisering i kommunerne: ”Data bliver afgørende for at lykkes”

    12.11.2025

  • Varmepumpedagen sætter fokus på elektrificering

    10.11.2025

  • Danmarks største energi-koncern etableret nyt område med fokus på beredskabet

    10.11.2025

  • Næsten halvdelen af alle solgte boliger i år kan indeholde asbest

    10.11.2025

  • Nu begynder den største skybrudssikring af hovedstadsområdet

    07.11.2025

  • Ladenettet for elbilsejere i etageejendomme ser meget forskelligt ud på det kommunale landkort

    07.11.2025

  • Ambitiøst håndværkskollegie skal give unge lærlinge mere end bare et kollegieværelse

    05.11.2025

  • Danskerne bekymrer sig i stigende grad om klimaskader – tegne ekstra forsikring

    05.11.2025

  • Nyt COWI-domicil vil have fokus på renovering, genanvendelser og bæredygtighed

    05.11.2025

  • Serviceportal ude med riven efter fjernvarmen – hører løsningen fortiden til?

    05.11.2025

  • Tid for indkøb af julegaver til medarbejdere – her er de ændrede regler

    05.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik