• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltVand05. 12. 2025 | Allan Malmberg

Lemvig Vand: Vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

AktueltVand05. 12. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Brunata

Lemvig Vand er i gang med et stort digitaliseringsprojekt. Med udskiftningen af 9.500 målere får forsyningsselskabet adgang til realtidsdata på både forbruger- og netværksniveau.

Lemvig Vand ligger på fem procent i vandtab, hvilket er under det nationale gennemsnit på over syv procent.

Målet er at reducere spildet yderligere og undersøge, hvor langt man kan komme ned med teknologisk støtte. Indsatsen skal være med til at hæve barren, ikke blot i Danmark men også i Europa, hvor gennemsnittet for vandtab ligger på 24 procent.

– Vi står i Europa over for store udfordringer med rent drikkevand i fremtiden. Vi er i Danmark rigtig gode til at håndtere vores vand, og derfor skal vi også gå forrest og tage ansvar. Vi stiller os ikke tilfredse med vores nuværende niveau. Ambitionen er at skubbe til grænserne og vise, hvor meget man faktisk kan optimere. Det kræver adgang til præcise og pålidelige data i realtid, siger direktør i Lemvig Vand, Lars Holmegaard.

Vi har kun set toppen af isbjerget?

De digitale målere skal give bedre indsigt og grundlag for hurtigere handling hos Lemvig Vand. Installation af målerne, software og netværk bliver leveret af cleantechvirksomheden Brunata. Kombinationen af målere, netværk og platform gør det muligt at overvåge hele distributionsnettet og frigiver ressourcer fra manuel aflæsning og datavalidering.

– Det er ikke selve målerne, der gør forskellen. Det er dataene og den indsigt, de giver. Brunatas tilgang til data nu og i fremtiden er spændende. Vi vil skabe større forsyningssikkerhed, effektivisere energiforbruget og nedbringe CO2-udledningen, og til det er der virkelig interessante perspektiver i fremtidens vanddata. Jeg er sikker på, at vi kun har set toppen af isbjerget, når det handler om, hvad vanddata kan bruges til, siger Lars Holmegaard.

Claus Jensen, key account manager i Brunata, understreger at projektet i Lemvig handler om mere end blot aflæsning.

– Mange forsyninger ser digitalisering som et værktøj til fjernaflæsning og lækagesøgning. Det er også essentielt, men det handler i stigende grad om, hvordan vi bruger data, og hvordan de kobles til både drift og energiforbrug – det er her, vanddata bliver rigtig interessante, siger han.

Ifølge tal fra EU udgør vand- og spildevandssektoren cirka 3,5 procent af energiforbruget i medlemslandene. Lækager i systemerne bidrager til både vandspild og unødvendigt energiforbrug.

Forbrugerne slipper for ubehagelige vandregninger

Med den digitale platform får Lemvig Vand mulighed for hurtigere at lokalisere rørbrud og lignende, ligesom forbrugerne får adgang til et alarmsystem, så de kan følge utilsigtet forbrug.

– Vi ved, at forbrugerne hvert år taber mange tusinde liter vand uden at opdage det, og det koster mange penge for den enkelte. Derfor er den private del af platformen også virkelig vigtig for os, da borgerne nu får mulighed for konstant indsigt i deres eget forbrug, siger Lars Holmegaard. Han fremhæver, at selve udskiftningen er foregået uden problemer:

– Udskiftningen af målerne har betydet, at mange tusinde kunder er blevet forstyrret i deres private hjem. Men vi må bare sige, at samarbejdet med Brunata og i særdeleshed deres teknikere er forløbet ekstremt professionelt og gnidningsfrit.

Kilde: Brunata

Skrevet i: Aktuelt, Vand

Seneste nyt fra redaktionen

Ny evalueringspulje skal give arkitekter mere viden om egne byggerier

BrancheNyt04. 02. 2026

Vi misser ofte viden om, hvordan vores bygninger rent faktisk bliver brugt, når et projekt afleveres, og arkitekterne rykker videre til det næste. Det mener den filantropiske forening Realdania, som derfor nu vil give støtte til tegnestuer, der vil evaluere projekter til børn og unge, de har [...]

Den digitale sikkerhed halter på hvert andet byggeprojekt – mangler en klar ansvarsfordeling

AktueltBrancheNyt04. 02. 2026

Tidligere havde byggebranchen ry for at være meget bagud på de digitale løsninger. I dag er man bedre med i den forbindelse mangler man noget afgørende - nemlig et klart ansvar for den digitale sikkerhed. Det er en analyse fra ConTech Lab, som bringer den mangel på banen. Analysen viser, at [...]

LCA forandrer byggebranchen – væk fra fokus på enkeltmaterialer over på bygningen som helhed

Bæredygtigt byggeriSeneste04. 02. 2026

Klimakravene i byggebranchen skærpes hele tiden, og det betyder, at Life Cycle Assessment (LCA) er på vej til at blive en regulær konkurrenceparameter, og vil dermed være med til at skubbe fokus. Det mener befæstigelsesproducenten fischer. Ifølge fischer er EPD’er et vigtigt udgangspunkt, men [...]

En uheldig treenighed er med til at presse januars elregning højt op

AktueltEnergi04. 02. 2026

Det er koldt, hvad de fleste nok har bemærket. Mange vil også også kigge en ekstra gang på deres elregning. Den vil nemlig også være højere. Det er en slags sammenfald af uheldige omstændigheder, der presser prisen op. Varmepumper har igen fået gang i salget, og med den nærmest sibiriske kulde, [...]

Ejendomsselskabet Olav de Linde ansætter ny direktør

Navne04. 02. 2026

Ejendomsselskabet Olav de Linde har udnævnt Per Lilholt til ny direktør. Ledelsesskiftet sker, efter at Esben Kjeldsen har valgt at fratræde sin stilling. Den afgående direktør efterlader en virksomhed i fremgang. I sin tid som direktør har Esben Kjeldsen ydet et væsentligt bidrag til både vækst [...]

Varmepumpepuljen slår dørene op med en ekstra stor pose penge i tilskudsbeløb

AktueltIndeklimaVarme & køling02. 02. 2026

På torsdag slår Energistyrelsen op for den første udgave af årets varmepumpepulje. Og der er ekstra mange penge til hver af de ansøgere, der får godkendt deres ansøgning - nemlig 27.000 kr. mod tidligere 17.000 kr. Ifølge Bo Halm Andersen, byggesagkyndig og energikonsulent i NRGi, kan muligheden [...]

Ahlsell høster atter platin i bæredygtighed i den årlige vurdering hos EcoVadis

BrancheNytNavne02. 02. 2026

Ahlsell har formået både at fastholde sin platinvurdering og forbedre sin samlede EcoVadis-score. I år opnåede koncernen 86 point ud af 100 mulige, en fremgang i forhold til sidste år. EcoVadis vurderer årligt mere end 50.000 virksomheder globalt, på tværs af fire hovedområder: Miljø, [...]

Energibranchen samlet om at komme med svar – hvordan får vi øget farten på elektrificeringen

EnergiSeneste30. 01. 2026

Danmark skal elektrificeres, men udviklingen går for langsomt - også når det gælder forsyningssektoren. Netop det spørgsmål var indgangsbønnen til et fællesmøde, som Jyske Bank stod bag, og hvor man havde samlet 150 repræsentanter fra energibranchen for netop at komme nærmere én af de største [...]

Det vrimler ud med ny-uddannede vvs´ere – faktisk har 2025 sat rekord

AktueltBrancheNyt30. 01. 2026

Der tales meget om manglen på faglærte, og de positive tal fra vvs-uddannelsen kan da heller ikke rette op på alt, men ikke desto mindre er det en glædelig nyhed, at 2025 satte rekord i ny-uddannede vvs´ere. Hele 564 nyudlærte vvs-energispecialister kom ud på arbejdsmarkedet, hvilket er en [...]

Forkert vej til mindre varmeudgift – men den rigtige til at få skimmelsvamp

Varme & køling30. 01. 2026

Gasprisen er på vej op. Det samme er elprisen, der rent teknisk er koblet på gasprisen. Derfor stiger udgiften til at opvarme boligen, og den umiddelbart naturlige reaktion er at skrue ned for varmen. Det oplever man hos Byggesagkyndig.nu, der dog advarer mod strategien, der skaber perfekte [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Gemina Termix

    Få hjælp til dine Termix-produkter – præcis når du har brug for det

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Varmepuljen åbner – Vi har dit overblik

  • Building Green

    Vær med til endnu en fantastisk dag på HÅNDVÆRK

  • Schneider Electric Danmark

    EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

  • Building Green

    Stjernespækket program til HÅNDVÆRK – gratis adgang!

  • Building Green

    Er du klar til HÅNDVÆRK? – Vi ses i morgen!

  • Well Air A/S

    Samsungs nordiske luft-til-luft-program – udviklet til professionel installation i koldt klima

  • Schneider Electric Danmark

    WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

  • LAGUR A/S

    Når kalk bliver en driftsrisiko i tekniske installationer

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny evalueringspulje skal give arkitekter mere viden om egne byggerier

    04.02.2026

  • Den digitale sikkerhed halter på hvert andet byggeprojekt – mangler en klar ansvarsfordeling

    04.02.2026

  • LCA forandrer byggebranchen – væk fra fokus på enkeltmaterialer over på bygningen som helhed

    04.02.2026

  • En uheldig treenighed er med til at presse januars elregning højt op

    04.02.2026

  • Ejendomsselskabet Olav de Linde ansætter ny direktør

    04.02.2026

  • Varmepumpepuljen slår dørene op med en ekstra stor pose penge i tilskudsbeløb

    02.02.2026

  • Ahlsell høster atter platin i bæredygtighed i den årlige vurdering hos EcoVadis

    02.02.2026

  • Energibranchen samlet om at komme med svar – hvordan får vi øget farten på elektrificeringen

    30.01.2026

  • Det vrimler ud med ny-uddannede vvs´ere – faktisk har 2025 sat rekord

    30.01.2026

  • Forkert vej til mindre varmeudgift – men den rigtige til at få skimmelsvamp

    30.01.2026

  • Forsøg på mægling i tide skal stoppe de mange interne konflikter i byggebranchen

    28.01.2026

  • Trods et år med Trump, told og kaos er der klar tale fra industrien: Vi står bomstærkt

    28.01.2026

  • Udbredelsen af varmepumper og elbiler slår for alvor igennem – især i Allerød

    28.01.2026

  • Overskudsvarme fra kommende datacenter skal give friske grøntsager året rundt

    28.01.2026

  • Jernoxid i okkerslam fra drikkevandsproduktion kan måske anvendes i produktion af biogas

    28.01.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik