
Med en kapacitet på 30 MW og 43 MWh, er det Danmarks største Battery Energy Storage System, som energikoncernen EWII har sat i gang på Bornholm.
Batteriet kan holde øen kørende med strøm i op til to timer, men i det daglige er det en hel anden funktion, som anlægget skal udføre.
– Elnettet skal hele tiden balancere forbrug og produktion. Hvis der er for stor ubalance, kan det føre til strømafbrydelser. EWIIs batterier hjælper med at stabilisere nettet, så vi kan tænde for lyset, oplade elbilen eller lave kaffe – uden at tænke over, om spændingen svinger, forklarer Claus Møller, kommerciel direktør i EWII Koncernen.
EWIIs batteri fungerer som en slags ”el-buffer,” der lynhurtigt kan sende mere strøm ud i elnettet eller optage energi efter behov. Denne fleksibilitet bliver stadig vigtigere, i takt med at mere energi kommer fra sol, vind og andre vedvarende kilder.
Hvis søkablet til Sverige svigter, ville batteriet ved Hasle hurtigt kunne koble til og forsyne øen, mens kedler på det lokale kraftværk varmer op. Det er ikke en aktuel mulighed i dag, men man håber, det bliver en løsning på sigt.
– Fremtidens energisystem handler ikke kun om at producere grøn strøm, men i lige så høj grad om at kunne flytte og balancere strømmen, når der er brug for det. Vi benytter batteriteknologien til at opbygge et fleksibilitetsudbud, der både styrker forsyningssikkerheden og den grønne omstilling, siger Claus Møller.
Koncernen har allerede mindre BESS-anlæg i Kolding, Munkebo og Korsør, og når endnu et anlæg ved Svenstrup i Nordjylland er taget i drift, vil EWII have en samlet kapacitet på 49 MW og 82 MWh.
– Mens store energiprojekter som energiøer, vindudbud og brintanlæg strander på tegnebrættet, satser vi på batteriteknologi, fordi vi ved, det virker. Med vores digitale platform kan både vi og vores kunder handle med fleksibilitet, og derfor vil vi investere yderligere i BESS-anlæg og energilagring de kommende år, siger Claus Møller.
Kilde: EWII