• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

SenesteVand02. 01. 2024 | Allan Malmberg

Hun vejer 110 tons, er en sejrende skønhed og skal sikre hovedstaden mod skybrud

SenesteVand02. 01. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Hofor

Det er en boremaskine ud over det sædvanlige, som nu nu i gang med at bore anden halvdel af Kalvebod Brygge Skybrudstunnel, som skal holde det østlige Frederiksberg og Vesterbro fri for oversvømmelser ved skybrud.

Ikke bare er den underjordiske boremaskine en ordentlig matrone – hun har skam også et navn.

“Jeg døber dig Sigrid”, lød ordene fra viceprojektleder Mariela Velanova-Petersen fra Hofor, som havde æren af at navngive den kæmpe boremaskine, som de næste tre måneder skal bore sig 702 meter gennem undergrunden fra Kalvebod Brygge og frem til Halmtorvet I København.

Det sker som led i byggeriet af den 1,3 kilometer lange Kalvebod Brygge Skybrudstunnel, der udgør en central del af skybrudssikringen af det østlige Frederiksberg og Vesterbro.

Dåben fandt sted på kanten af en enorm boreskakt på Kalvebod Brygge og blev ledsaget af klapsalver fra projektfolk fra entreprenørerne NCC og SMET samt bygherrerne Frederiksberg Forsyning og Hofor, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, samt rådgivere fra Niras.

At maskinen har fået navnet “Sigrid”, er ikke en tilfældighed.

– Hofor har gennem flere år benyttet sig af kvindenavne fra vikingetiden til vores tunnelboremaskiner, og navnet Sigrid betyder “sejrende skønhed”, så det er et navn, der passer godt til opgaven, siger administrerende direktør Henrik Plougmann Olsen fra Hofor.

Med en diameter på 3,6 meter og en kampvægt på 110 tons har Sigrid sin egen rustikke skønhed og afgjort også styrken til at sejre på sin krævende rejse frem mod Halmtorvet. Rejsens vigtighed for både København og Frederiksberg afspejlede sig i talerne på dåbsdagen.

Den 110 ton tunge maskine og en masse hjælpeudstyr er ankommet fra Belgien med lastbil og er blevet hejst ned i jorden og rigget til på byggepladsen ved Kalvebod Brygge 45. Ifølge planen skal Sigrid nu bore sig ca. 8 meter frem om dagen mod Halmtorvet, hvor hun hejses op til april.

Kalvebod Brygge Skybrudstunnel er en meget vigtig brik i de flere hundrede løsninger, som skal sikre Frederiksberg og København mod oversvømmelser som følge af skybrud og kraftig regn. Tunnelen bliver op til 3 meter i diameter og kan i sig selv opbevare 10.000 kubikmeter vand, hvilket svarer til tre gange Rundetårn fyldt med vand.

I meget kraftige skybrudstilfælde kan en pumpestation ved Kalvebod Brygge pumpe vandet op fra tunnelen og ud i havnen med en hastighed på 20 kubikmeter vand i sekundet.

– Vi håber at kunne invitere naboer og andre interesserede på besøg i tunnelen, inden den tages i brug i 2026, så man kan få sig en oplevelse af dimensionerne helt tæt på, siger Henrik Plougmann Olsen.

Kilde: Hofor

Skrevet i: Seneste, Vand

Seneste nyt fra redaktionen

Flot hæder til Carsten Rode – blev udpeget som ”ASHRAE Fellow” ved ASHRAE’s vinterkonference

AktueltNavne23. 02. 2026

I forbindelse med ASHRAE’s vinterkonference, blev Carsten Rode, professor, DTU Sustain, udpeget som ”ASHRAE Fellow”. Det er en grad af medlemskab af ASHRAE, som man kun kan blive indstillet til. Og det er meget få, der opnår den hæder. I år var der således kun 24 ud af i alt 57.000 medlemmer, [...]

Tietgenkollegiet skal gennem en omfattende energirenovering til cirka 100 mio. kr.

Bæredygtigt byggeri23. 02. 2026

I 2006 flyttede de første beboere ind på Tietgenkollegiet. Nordea-fonden, som stod bag byggeriet, formulerede dengang, at den ønskede sig et ’fremtidens kollegium’. En bygning, der i udtryk og funktion ville have høj relevans lang tid fremover. I dag er kollegiet stadig en unik bygning, der [...]

Arbejdstilsynet skruer op for tilsynet med brodne kar i byggebranchen

BrancheNytSeneste23. 02. 2026

Hvis virksomhederne på en byggeplads bliver ved med at ignorere Arbejdstilsynets påbud og udsætter ansatte for stor fare, vil de få et intensiveret tilsyn af Arbejdstilsynet. Tilsynet kan føre til, at Arbejdstilsynet helt stopper arbejdet på byggepladsen. Som Arbejdstilsynets tilsynspraksis er i [...]

Velkomn vælger GK til teknisk drift af over 1.000 DGNB-boliger på sigt

AktueltBæredygtigt byggeri20. 02. 2026

Ejendomsselskabet Velkomn har indgået en landsdækkende serviceaftale med teknikentreprenøren GK Danmark A/S. Aftalen omfatter service og vedligehold af ventilationsanlæg i selskabets portefølje på tværs af Sjælland og Jylland - i første omgang over 700 boliger - og dækker både årlige eftersyn, [...]

Støtte-pulje til elektrificering i det østjyske vil være åben året rundt

Energi20. 02. 2026

Siden 2016 har NRGi Puljen støttet projekter, som styrker fællesskabet og gør en positiv forskel for klima og lokalsamfund. Nu åbner NRGi mulighed for, at man kan søge om tilskud hele året, når ansøgningen vedrører etablering af ladestandere eller varmepumper. Den nye ændring betyder, at [...]

Brødrene Dahl ansætter ny logistikdirektør

Navne18. 02. 2026

Det er en direktør med logistik i blodet, der nu overtager styringen af lager- og logistikområdet i VVS-grossisten Brødrene Dahl. Niels Bruse Huynh Studsgaard har mere end 15 års erfaring med logistik og ledelse og indledte sin karriere i Everllence (tidligere MAN Diesel & Turbo), hvor han [...]

285 unge klar til DM i Skills – tre unge vvs´ere er med i det imponerende felt

AktueltBrancheNyt18. 02. 2026

Sommerfuglene er formentligt ved at melde sig hos 285 unge, der skal deltage i det kommende DM i Skills. De mange deltagere er fordelt på 48 fag, når de i dagene fra den 23.-25. april skal dyste om, hvem der er bedst indenfor netop deres område. De dygtige unge har været igennem et langt [...]

Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark

AktueltVand18. 02. 2026

Vejret bliver kun voldsommere, nedbøren heftigere og grundvandsspejlet stiger. Derfor er der brug for at sætte tempo under klimasikring og forebyggelse af klimaskader i Danmark. Alligevel trækkes tempoet ud af klimasikringsbestræbelserne. Ikke på grund af manglende vilje fra kommuner eller [...]

CO2-fangst

Artikler fra HVAC Magasinet18. 02. 2026

CO2-udledning, der hidtil har været gratis, vil fremtidigt blive pålagt en afgift  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her) Af Jørgen Gullev, civilingeniør Ifølge professor Philip [...]

Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

Artikler fra HVAC Magasinet18. 02. 2026

Hvordan bliver en god idé til noget, man tjener penge på? For langt de fleste er der to mulige svar på det spørgsmål: ”Start en virksomhed” eller ”Sælg idéen” Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 2, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Ansøg om en stand på BG:VEST

  • Building Green

    Gratis billet – hent den her!

  • Building Green

    Har du lagt din faglige rute for dagene?

  • Genvex

    Sådan forebygger du skimmelsvamp i din bolig – med gode vaner og ventilation

  • METRO THERM A/S

    Besøg Stigs arkitekttegnede nulenergihus

  • METRO THERM A/S

    Vi søger en teknisk rådgiver til varmepumper

  • Building Green

    Byggeriets aktører samles ét sted – kommer du?

  • Belimo A/S

    Køling kræver konstant korrekt temperatur

  • Schneider Electric Danmark

    Selv gamle produktionsanlæg kan få nyt liv med intelligent retrofit

  • Brødrene Dahl

    ALTECH gulvvarme – komplet og installationsvenligt sortiment til VVS-installatøren

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Flot hæder til Carsten Rode – blev udpeget som ”ASHRAE Fellow” ved ASHRAE’s vinterkonference

    23.02.2026

  • Tietgenkollegiet skal gennem en omfattende energirenovering til cirka 100 mio. kr.

    23.02.2026

  • Arbejdstilsynet skruer op for tilsynet med brodne kar i byggebranchen

    23.02.2026

  • Velkomn vælger GK til teknisk drift af over 1.000 DGNB-boliger på sigt

    20.02.2026

  • Støtte-pulje til elektrificering i det østjyske vil være åben året rundt

    20.02.2026

  • Brødrene Dahl ansætter ny logistikdirektør

    18.02.2026

  • 285 unge klar til DM i Skills – tre unge vvs´ere er med i det imponerende felt

    18.02.2026

  • Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark

    18.02.2026

  • CO2-fangst

    18.02.2026

  • Iværksætter med en god idé – men uden CVR-nummer?

    18.02.2026

  • Arkitektfirma integrerer LCA-beregninger direkte i designprocessen

    18.02.2026

  • Commissioning:

    18.02.2026

  • Bygningsautomatik efter BR18:

    18.02.2026

  • Seniorer vælger i stigende grad at blive på arbejdet fremfor et liv som pensionist

    18.02.2026

  • 139 projekter skal tage den første kamp om at vinde årets Renoverpris

    18.02.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik