• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNyt10. 08. 2022 | Allan Malmberg

Håndværker-branchen har taget ordrestyringen til sig

AktueltBrancheNyt10. 08. 2022 By Allan Malmberg

Virksomheden Ordrestyring oplever vækst på 20 procent siden foråret 2021, og man kan nu tælle, at mere end 25.000 håndværker-virksomheder er koblet op på platformen.

Der er flere årsager til, at håndværker-branchen over en bred kam nu søger over mod øget digitalisering. Bl.a. har oplevelserne under corona-krisen givet mange et skub i de digitale retning, mener adm. direktør hos Ordrestyring Tommy Hahn Sørensen.

Håndværkernes fokus har under corona, ændret sig fra “bare” at kunne planlægge opgaver, til nu også at fokusere mere på reel indtjening per opgave, bl.a. ved at få registeret alle timer, ekstra opgaver og alle materialer. Det handler simpelthen om at få flere fakturerbare timer til rådighed med det samme antal ansatte. Og her er det også afgørende, at de kan komme hurtigt i gang med Ordrestyring og se resultater fra dag et, forklarer Tommy Hahn Sørensen.

I takt med udviklingen af Ordrestyring til en mere datadrevet og fremtidssikret platform, er der åbnet op for et stort app-univers rundt omkring ordrestyring, så de forskellige faggrupper inden for byggeriet kan integrere med lige præcis de programmer, der passer til deres forretning.

For rigtig mange håndværksvirksomheder er det helt afgørende, at de kan koble andre programmer sammen med Ordrestyring. Derfor har vi også gennem de senere år investeret i, at gøre det så nemt og intuitivt at koble f.eks. økonomiprogrammer, lønprogrammer, bookingsystemer, GPS mm. på vores app-univers, så håndværkere kan plukke præcis de digitale værktøjer de har brug for. Det er også med til at drive vores vækst, siger Tommy Hahn Sørensen.

Eksempelvis lancerede Ordrestyring for nylig OS Strax, som er straks-indbetaling af fakturaer i samarbejde med partner virksomheden Moneyflow, hvor hele processen er automatiseret inde i Ordrestyring. Derved slipper håndværkere for den sædvanlige lange godkendelsesproces, så de får deres penge inden for to timer og derved ikke skal bruge tid på at rykke kunder for betaling.

Selv om der højst sandsynligt kommer en nedgang i byggeaktiviteten de kommende år, så forventer Tommy Hahn Sørensen yderligere vækst. Det digitale mindset er efterhånden så stærkt inden for byggeriet, fordi det er den eneste måde virksomhederne kan effektivisere deres forretning på og skabe overblik.

Kilde: Ordrestyring

Ordrestyring leverer 20 procents vækst – flere end 25.000 håndværkere er nu koblet op på timesags-platformen

De små og mellemstore håndværksvirksomheder investerer fortsat massivt i at effektivisere og optimere driften med time-sagsstyring som omdrejningspunkt. Med en tilgang på flere end 3000 brugere samt udvidelser af aftaler med eksisterende kunder, vokser toplinjen med knap 20 procent for året 2021 sammenlignet med året før. Derved har Ordrestyring nu flere end 25.000 håndværkere koblet på platformen.

”Det er ikke længere kun vvs’ere og elektrikere, der er koblet på Ordrestyring. Gennem de senere år har vi investeret i videreudvikling af platformen, som gør, at vi er i stand til at favne flere faggrupper, herunder bl.a. tømrere, malere og entreprenører. Og det er bl.a. det der i de her år slår igennem for alvor,” siger adm. direktør hos Ordrestyring Tommy Hahn Sørensen.

Han pointerer, at coronakrisen helt klart har skubbet til virksomhedernes digitaliseringsparathed inden for alle faggrupper – også hos de små og mellemstore håndværksvirksomheder som Ordrestyring henvender sig til. Og det har selvfølgelig været en fordel for Ordrestyring.

” Håndværkernes fokus har under corona, ændret sig fra “bare” at kunne planlægge opgaver, til nu også at fokusere mere på reel indtjening per opgave, bl.a. ved at få registeret alle timer, ekstra opgaver og alle materialer. Det handler simpelthen om at få flere fakturerbare timer til rådighed med det samme antal ansatte. Og her er det også afgørende, at de kan komme hurtigt i gang med Ordrestyring og se resultater fra dag et,” forklarer Tommy Hahn Sørensen.

Med flere end 25.000 håndværkere koblet på, er Ordrestyring i dag Danmarks førende timesagstyrings-platform. Elektrikere, tømrere, murere, malere VVS’ere og kloakmestre kan opnå store tidsbesparelser og effektiviseringsgevinster på grund af automatiserede arbejdsgange – bl.a. overføres timer og materialer fra svende automatisk til fakturaer, så mester kan bruge mere tid på det han er god til

Nem adgang til de bedste digitale værktøjer

I takt med udviklingen af Ordrestyring til en mere datadrevet og fremtidssikret platform, er der åbnet op for et stort app-univers rundt omkring ordrestyring, så de forskellige faggrupper inden for byggeriet kan integrere med lige præcis de programmer, der passer til deres forretning.

”For rigtig mange håndværksvirksomheder er det helt afgørende, at de kan koble andre programmer sammen med Ordrestyring. Derfor har vi også gennem de senere år investeret i, at gøre det så nemt og intuitivt at koble f.eks. økonomiprogrammer, lønprogrammer, bookingsystemer, GPS mm. på vores app-univers, så håndværkere kan plukke præcis de digitale værktøjer de har brug for. Det er også med til at drive vores vækst ”siger Tommy Hahn Sørensen.

Eksempelvis lancerede Ordrestyring for nylig OS Strax, som er straks-indbetaling af fakturaer i samarbejde med partner virksomheden Moneyflow, hvor hele processen er automatiseret

inde i Ordrestyring. Derved slipper håndværkere for den sædvanlige lange godkendelsesproces, så de får deres penge inden for to timer og derved ikke skal bruge tid på at rykke kunder for betaling.

Fortsat vækst de kommende år

Selv om der højst sandsynligt kommer en nedgang i byggeaktiviteten de kommende år, så forventer Tommy Hahn Sørensen yderligere vækst. Det digitale mindset er efterhånden så stærkt inden for byggeriet, fordi det er den eneste måde virksomhederne kan effektivisere deres forretning på og skabe overblik.

”Med de investeringer vi har foretaget for at fremtidssikre Ordrestyring platformen, så står vi rigtig stærkt. Ud over at håndværkere vil have en timesags-motor der effektiviserer deres forretning og skaber overblik, så er det lige så vigtigt for dem, at de har en løsning, der er fremtidssikret i forhold nye, digitale muligheder de næste mange år, siger Tommy Hahn Sørensen.

Ordrestyring har hovedkontor i København og beskæftiger ca. 50 ansatte. I 2018 blev Ordrestyring købt af svenske Hantverksdata og indgår i dag i den nordeuropæiske koncern HVD Group.

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

SenesteVand03. 06. 2026

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning, DTVK, tager nu fagligheden bag TV-inspektioner af kloakledninger efter den danske standard med ud i landet på en række temadage i juni. Formålet er at styrke forståelsen blandt kunder, rådgivere, leverandører og andre relevante brancher af en [...]

Hackere går nu efter de letteste mål – derfor er mindre virksomheder kommet i farezonen

AktueltBrancheNyt03. 06. 2026

I årets første tre måneder observerede TDC Erhverv 1.681 hændelser, der indikerer malwarekompromittering blandt danske virksomheder. Det viser en ny cybersikkerhedsrapport, som samtidig konkluderer, at små og mellemstore virksomheder var udsat for hovedparten af de succesfulde [...]

Trådløs industriel labeludskrivning

ProduktNyt03. 06. 2026

Brady Corporation, der er specialist i automatiseret opmærkning og dataregistrering, lancerer en ny type hybridlabelprinter, der tilbyder industriel labeludskrivning i et trådløst, transportabelt design. Bradys nye BradyPrinter i4311 er designet til at bygge bro mellem stationære bordprinteres [...]

TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

AktueltBrancheNyt03. 06. 2026

Danske industrivirksomheder står midt i et teknologisk og regulatorisk gearskifte, hvor nye specifikationer og muligheder rammer driften fra flere sider. NIS2 og kommende Cyber Resilience Act øger behovet for overblik, dokumentation og modstandsdygtighed. Samtidig får automationsbranchen med [...]

Ny undersøgelse slår fast: Manglen på arbejdskraft er størst i landdistrikterne

BrancheNyt03. 06. 2026

Virksomheder i land- og yderområder bliver hårdere ramt af manglen på kvalificeret arbejdskraft end virksomheder i de største byer. Konsekvensen kan blive færre arbejdspladser, mindre vækst og yderligere affolkning, vurderer Landdistrikternes Fællesråd. Ny undersøgelse fra Epinion viser, at 44 [...]

Her er de seks meget forskellige nominerede projekter til Renoverprisen 2026

Bæredygtigt byggeriSeneste02. 06. 2026

Et mikrobryggeri i Haderslev, et innovationshus i tidligere trælagerhaller og en gennemgribende transformation af en ribbefabrik i Valby er blandt de seks projekter, der er nomineret til Renoverprisen 2026. Eksemplerne viser, hvordan eksisterende bygninger kan få nyt liv – og nye funktioner – [...]

I morgen sætter METRO THERM fokus på AI og digitalisering ved Inspirationsdag 2026

AktueltEnergiVarme & køling02. 06. 2026

I morgen onsdag den 3. juni er det tid for METRO THERMs Inspirationsdag 2026, hvor virksomheden inviterer både HVAC- og energibranchen til Nyborg Strand. Her kan man høre toneangivende stemmer inden for klima-, energi- og forsyningsbranchen. I år er det overordnede tema digitalisering, AI og nye [...]

Følg vandstanden i vandløb i realtid

Vand01. 06. 2026

På dmi.dk kan alle nu følge vandstanden i vandløb i realtid som et nyt skridt i en bredere formidling af DMI’s viden om vand. Danmark gennemskæres af cirka 64.000 kilometer vandløb. De fleste er små og under 2,5 meter brede. Nogle betegnes som bække, andre som åer. Fælles for mange af dem er, [...]

Kraftvarmeværk bliver omdrejningspunkt for ny Tech-linje på Randers Statsskole

Varme & køling29. 05. 2026

Et nyt samarbejde mellem Verdo og Randers Statsskole giver fremover gymnasieelever mulighed for at blive undervist i emner med udgangspunkt i kraftvarmeværket på Randers Havn. Den nye Tech-linje er målrettet elever med en naturvidenskabelig studieretning. Samarbejdet giver eleverne mulighed for [...]

Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

AktueltBrancheNyt29. 05. 2026

Mange små og mellemstore virksomheder er klar til at give unge deres første erfaring med arbejdsmarkedet. Men arbejdsmiljøregler, usikkerhed og manglende vejledning betyder, at et stort potentiale for flere fritidsjob i dag ikke bliver indfriet. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark blandt 1.108 [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • ebmpapst

    Humle, Historie og Retrofit

  • Building Green

    Martin Rauch, Ken De Cooman og Luca Compri og andre eksperter på scenen

  • METRO THERM A/S

    10 råd til en god beholderinstallation

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Har du vand på dine rør eller opstår der kondens i din bygning ?

  • Brødrene Dahl

    Når kvaliteten i kuglehanen gør forskellen!

  • Schneider Electric Danmark

    Software overtager rollen i industriel automation

  • Genvex

    Sådan fremstilles et ventilationsanlæg

  • Lindab A/S

    Lindab Danmark fylder 50 år: Fra lille maskinværksted til 450 medarbejdere og europæisk førerposition

  • Well Air A/S

    PAC-løsninger – det hurtige og fleksible alternativ til køling i erhverv

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Taknemmelig for den store opbakning fra kunder, kolleger og samarbejdspartnere 💧🤝

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

    03.06.2026

  • Hackere går nu efter de letteste mål – derfor er mindre virksomheder kommet i farezonen

    03.06.2026

  • Trådløs industriel labeludskrivning

    03.06.2026

  • TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

    03.06.2026

  • Ny undersøgelse slår fast: Manglen på arbejdskraft er størst i landdistrikterne

    03.06.2026

  • Her er de seks meget forskellige nominerede projekter til Renoverprisen 2026

    02.06.2026

  • I morgen sætter METRO THERM fokus på AI og digitalisering ved Inspirationsdag 2026

    02.06.2026

  • Følg vandstanden i vandløb i realtid

    01.06.2026

  • Kraftvarmeværk bliver omdrejningspunkt for ny Tech-linje på Randers Statsskole

    29.05.2026

  • Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

    29.05.2026

  • Organisation: Energi er blevet en økonomisk joker – kan hæmme væksten

    27.05.2026

  • Erhvervstilliden deler sig: SMV’er går frem, mens de store virksomheder mister modet

    27.05.2026

  • Assens Kommune klar med sin 3 Døgns Beredskabsplan

    27.05.2026

  • Antallet af whistleblowerindberetninger i C25-virksomheder er fordoblet på fem år

    27.05.2026

  • Ny DTU-beregninger: Oversvømmelser kan koste erhvervslivet 50 milliarder

    27.05.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik