• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSeneste17. 02. 2025 | Allan Malmberg

Graveskader koster mere end en milliard årligt – nu skal digitaliseret register forhindre skaderne

BrancheNytSeneste17. 02. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Klimadatastyrelsen

Når virsomheder populært sagt sætter spaden i jorden, er det ikke altid bare jord, de får fat i. Ledninger, rør, kabler og vandsforsyning/afløb bliver rask væk gravet over.

I alt blev der registreret 22.546 graveskader i 2023 til et samlet skadesbeløb på cirka 1,24 mia. kroner.

– Det har store omkostninger for samfundet, når ledninger bliver gravet over. Derfor skal vi også se på, hvordan vi kan nedbringe antallet af graveskader. Her spiller Ledningsejerregistret en helt central rolle, siger Rikke Hougaard Zeberg, direktør i Klimadatastyrelsen.

Klimadatastyrelsen driver Ledningsejerregistret, som udveksler informationer om, hvor ledninger og kabler er placeret i jorden. Det er obligatorisk at bruge Ledningsejerregistret, inden man stikker spaden i jorden.

Der er stor forskel på, hvad der bliver gravet over, og hvor dyrt det er. Især tele- og fiber-ledninger må stå for skud. Over 19.000 gange er det dem, det går ud over, og med en regning på 47.000 pr. gang, bliver det over 920 mio. kr. om året.

Anderledes ser det ud for fx fjernvarme eller spildevandsledninger. Det sidste bliver meget sjældent udsat for graveskader. 28 gange i ´23. Til gengæld kostede det 450.000 pr. gang.

Helt så dyrt er fjenvarme ikke. 52.000 kr. pr. gang. Med 328 skader, er det dem, som ligger på næstsidste pladsen – som sagt kun undergået af spildevandsledninger.

Ledningsejerregistret blev fuldt digitaliseret tilbage i sommeren 2023, således at alle ledningsinformationer udveksles digitalt mellem ledningsejere og graveaktører, og nu er Klimadatastyrelsen så gået i gang med arbejdet med at modernisere hele systemet.

– Nu begynder vi arbejdet med at finde ud af, hvordan vi skal modernisere Ledningsejerregistret, samtidig med at vi sammen med graveaktører og ledningsejere finder frem til, hvordan vi sammen kan bruge det endnu bedre, så vi får nedbragt antallet af graveskader. I den forbindelse kan det vise sig, at vi har behov for flere håndtag, siger Rikke Hougaard Zeberg, og uddyber:

– Vi skal fx se på, hvordan vi gør det nemmere for graveaktører at tilgå ledningsoplysninger direkte ude på gravestedet, og vi skal skabe en bedre visualisering af ledningernes placering, fx i form af 3D.

Der har i de senere år været en stigende graveaktivitet i Danmark, som foreløbigt kulminerede i 2024. Det afspejles også i antallet af graveskader.

Den samfundsøkonomiske analyse er foretaget med udgangspunkt i Klimadatastyrelsens årlige rapport om graveskaderapporter for 2023 samt interviews med centrale repræsentanter for ledningsejerne.

Analysen viser også, at den danske forsyningssektor er robust. Når der opstår en graveskade på forsyningsnettet et sted, kan den afbrudte forbindelse omgås og forsyningen omdirigeres ad andre ledninger frem til forbrugeren.

Til trods for en robust forsyningssektor viser analysen, at private husholdninger og virksomheder årligt har afledte omkostninger for 161 mio.kr. på grund af graveskader på forsyningsnettet.

Kilde: Klimadatastyrelsen

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Wicotec Kirkebjerg A/S har ansat ny direktør til divisionen Service & Installation

AktueltNavne13. 03. 2026

Wicotec Kirkebjerg A/S har ansat Claus Franceos Jensen som ny direktør for divisionen Service & Installation. Med ansættelsen sætter virksomheden yderligere fokus på at styrke divisionen og sætte kompetencerne på området i spil – til gavn for både kunder og koncernens samlede forretning. Med [...]

Højt dataniveau skal forhindre grundvand i at forsvinde mellem vandvæk og forbrugere

SenesteVand13. 03. 2026

Det samlede forsyningsvandtab i Danmark ligger i gennemsnit på syv procent. Det betyder, at mængden af vand, der forsvinder mellem vandværkerne og forbrugerne, er 25 millioner kubikmeter om året. Det svarer til hele Mariagerfjord Kommunes samlede husholdningsforbrug i 16 år. Et mindre [...]

Myndighederne godkender Caverion Danmarks overtagelse af GK Danmarks serviceforretning

AktueltBrancheNyt12. 03. 2026

Som led i GKs beslutning om at forlade det danske marked bliver GK Danmarks serviceforretning, herunder Vagns VVS, med knap 200 medarbejdere en del af Caverion Danmark og får en central rolle i den samlede organisation. Et opkøb, som konkurrencemyndighederne har nikket til. Med overdragelsen, [...]

Randi er klar til at gå under jorden og begynde at udbore Valby Skybrudstunnel

SenesteVand12. 03. 2026

Mere regn og flere skybrud rammer hovedstaden både nu og i fremtiden. Nu venter næste værn mod fremtidens vandmængder med Valby Skybrudstunnel. Her er det Randi, som leder vejen. Den tonstunge tunnelboremaskine sit officielle navn efter nordisk mytologi. Herfra indledes den underjordiske rejse [...]

Ny prognose slår fast: Byggeriets vækst taber pusten allerede i 2027

BrancheNyt12. 03. 2026

Prognosecenteret er udkommet 10. marts med en ny prognose for byggeriet, hvor man skaber indsigt i væksten til og med 2028 på 15 byggetyper opdelt på dels nybyg og dels renovering og vedligeholdelse. I byggeriet ser vi den løbende tilpasning meget konkret på de 15 byggetyper, som Prognosecenteret [...]

Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk

Navne12. 03. 2026

Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk. Med udnævnelsen udvides hans ansvarsområde, så han fremover får en central rolle i arbejdsgiverorganisationens organisering og udvikling. Derudover skal han bidrage til den rådgivning, som medlemsvirksomhederne efterspørger på både [...]

Hansgrohe forbedrer sin præstation indenfor bæredygtighed for anden gang – modtager platin

AktueltNavne12. 03. 2026

Hansgrohe Group har igen i 2025 forbedret sin bæredygtighedspræstation. For andet år i træk har sanitetsspecialisten modtaget EcoVadis platinmedaljen og placerer sig med en stigning i point fra 83 til 86 blandt de øverste 1 procent af de vurderede virksomheder. Man har også forbedret sin [...]

Organisation: Tilgangen er forkert – løsningen er flere kolleger og ikke tidligere pension

BrancheNytSeneste11. 03. 2026

I valgkampen fyger det rundt med det ene pensionstilbud efter det andet. Men indenfor det tekniske erhvervsliv er det en helt anden kamp, der skal tages. Her mangler man kolleger Mens resten af arbejdsmarkedet i gennemsnit stempler ud efter 32,8 timer på jobbet, bliver hjelmen på hovedet i [...]

I den næste måned tid kan man stemme til Hofors forbrugervalg

AktueltVand11. 03. 2026

Hvem skal sidde med ved bestyrelsesbordet og repræsentere over en million andre kunder, når beslutningerne om vores allesammens drikkevand, spildevand og klimasikring skal træffes de næste fire år? Det kan man være med til at beslutte, for forbrugervalget til bestyrelsen for HOFORs vand- og [...]

Kvinderne sætter kurs mod den ellers så mandsdominerede VVS-branche

AktueltBrancheNyt11. 03. 2026

VVS-branchen er ikke længere en rendyrket mandeverden. Hos landets største VVS-grossist, Brødrene Dahl, er andelen af kvindelige ledere vokset stødt de senere år. I dag er både den administrerende direktør og direktøren for forretningsudvikling kvinder, og i flere af kædens 53 butikker er det [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Lindab A/S

    LindabSafe fylder 50 år

  • Elma Instruments A/S

    Nyhed – Professionel fugtmåling med dokumentation i én løsning

  • Building Green

    Hvem former fremtidens boligbyggeri? Og hvad driver valget om træ?

  • Brødrene Dahl

    Walravens ingeniører hjælper med alt: Fra teknisk rådgivning til on-site support!

  • Building Green

    Her er der mere end bare oplæg på BG:VEST

  • Kemper Danmark ApS

    Vandkvaliteten skaber udfordringer, driftssikkerheden er i fare

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Når varmepumpen tænker selv

  • Guldager A/S

    Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Building Green

    Vær med på vigtig konference i Aarhus om bevaring og transformation

  • Pettinaroli A/S

    Så let forebygger du bakterier i varmt brugsvandsanlæg med TBV-ventiler

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Wicotec Kirkebjerg A/S har ansat ny direktør til divisionen Service & Installation

    13.03.2026

  • Højt dataniveau skal forhindre grundvand i at forsvinde mellem vandvæk og forbrugere

    13.03.2026

  • Myndighederne godkender Caverion Danmarks overtagelse af GK Danmarks serviceforretning

    12.03.2026

  • Randi er klar til at gå under jorden og begynde at udbore Valby Skybrudstunnel

    12.03.2026

  • Ny prognose slår fast: Byggeriets vækst taber pusten allerede i 2027

    12.03.2026

  • Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk

    12.03.2026

  • Hansgrohe forbedrer sin præstation indenfor bæredygtighed for anden gang – modtager platin

    12.03.2026

  • Organisation: Tilgangen er forkert – løsningen er flere kolleger og ikke tidligere pension

    11.03.2026

  • I den næste måned tid kan man stemme til Hofors forbrugervalg

    11.03.2026

  • Kvinderne sætter kurs mod den ellers så mandsdominerede VVS-branche

    11.03.2026

  • Louise von Müllen er Boligselskabet Sjællands nye bygge- og udviklingsdirektør

    06.03.2026

  • Almenr: Styrket bestyrelse. Ny CFO. Samme mission

    06.03.2026

  • Kemp & Lauritzen vinder hele den landsdækkende rammeaftale hos Forsvaret

    06.03.2026

  • Generelt færre konkurser i februar – men bygge- og anlæg ligger stadig i top

    06.03.2026

  • VVS-landsholdet tre medlemmer er samlet op til det kommende DM i Skills

    05.03.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik