• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSeneste17. 02. 2025 | Allan Malmberg

Graveskader koster mere end en milliard årligt – nu skal digitaliseret register forhindre skaderne

BrancheNytSeneste17. 02. 2025 By Allan Malmberg

Foto: Klimadatastyrelsen

Når virsomheder populært sagt sætter spaden i jorden, er det ikke altid bare jord, de får fat i. Ledninger, rør, kabler og vandsforsyning/afløb bliver rask væk gravet over.

I alt blev der registreret 22.546 graveskader i 2023 til et samlet skadesbeløb på cirka 1,24 mia. kroner.

– Det har store omkostninger for samfundet, når ledninger bliver gravet over. Derfor skal vi også se på, hvordan vi kan nedbringe antallet af graveskader. Her spiller Ledningsejerregistret en helt central rolle, siger Rikke Hougaard Zeberg, direktør i Klimadatastyrelsen.

Klimadatastyrelsen driver Ledningsejerregistret, som udveksler informationer om, hvor ledninger og kabler er placeret i jorden. Det er obligatorisk at bruge Ledningsejerregistret, inden man stikker spaden i jorden.

Der er stor forskel på, hvad der bliver gravet over, og hvor dyrt det er. Især tele- og fiber-ledninger må stå for skud. Over 19.000 gange er det dem, det går ud over, og med en regning på 47.000 pr. gang, bliver det over 920 mio. kr. om året.

Anderledes ser det ud for fx fjernvarme eller spildevandsledninger. Det sidste bliver meget sjældent udsat for graveskader. 28 gange i ´23. Til gengæld kostede det 450.000 pr. gang.

Helt så dyrt er fjenvarme ikke. 52.000 kr. pr. gang. Med 328 skader, er det dem, som ligger på næstsidste pladsen – som sagt kun undergået af spildevandsledninger.

Ledningsejerregistret blev fuldt digitaliseret tilbage i sommeren 2023, således at alle ledningsinformationer udveksles digitalt mellem ledningsejere og graveaktører, og nu er Klimadatastyrelsen så gået i gang med arbejdet med at modernisere hele systemet.

– Nu begynder vi arbejdet med at finde ud af, hvordan vi skal modernisere Ledningsejerregistret, samtidig med at vi sammen med graveaktører og ledningsejere finder frem til, hvordan vi sammen kan bruge det endnu bedre, så vi får nedbragt antallet af graveskader. I den forbindelse kan det vise sig, at vi har behov for flere håndtag, siger Rikke Hougaard Zeberg, og uddyber:

– Vi skal fx se på, hvordan vi gør det nemmere for graveaktører at tilgå ledningsoplysninger direkte ude på gravestedet, og vi skal skabe en bedre visualisering af ledningernes placering, fx i form af 3D.

Der har i de senere år været en stigende graveaktivitet i Danmark, som foreløbigt kulminerede i 2024. Det afspejles også i antallet af graveskader.

Den samfundsøkonomiske analyse er foretaget med udgangspunkt i Klimadatastyrelsens årlige rapport om graveskaderapporter for 2023 samt interviews med centrale repræsentanter for ledningsejerne.

Analysen viser også, at den danske forsyningssektor er robust. Når der opstår en graveskade på forsyningsnettet et sted, kan den afbrudte forbindelse omgås og forsyningen omdirigeres ad andre ledninger frem til forbrugeren.

Til trods for en robust forsyningssektor viser analysen, at private husholdninger og virksomheder årligt har afledte omkostninger for 161 mio.kr. på grund af graveskader på forsyningsnettet.

Kilde: Klimadatastyrelsen

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Fra praktikant til direktør: Jesper Christensen stiller sig i spidsen for Forsyning i NIRAS

AktueltNavne23. 03. 2026

Jesper Christensen, 44, har været en del af NIRAS i næsten to årtier og gennemgået en imponerende udviklingsrejse – fra praktikant og junioringeniør til afdelingsleder, videre til forretningsdirektør og derefter regionsdirektør. Nu er han udnævnt til sektordirektør for virksomhedens samlede [...]

Organisationer går sammen for at skabe et mere rummeligt arbejdsmarked til gavn for alle

AktueltBrancheNyt23. 03. 2026

Manglen på kvalificerede medarbejdere er en reel udfordring for mange virksomheder. Samtidig står en stor gruppe mennesker med handicap klar til at tage fat, men har ofte svært ved at få fodfæste på arbejdsmarkedet. Det vil en ny alliance mellem erhvervsorganisationen TEKNIQ og Danske [...]

Første udskillelse er foretaget – 139 er blevet til 18 projekter i kampen om Renoverprisen

Bæredygtigt byggeriSeneste23. 03. 2026

Nu begynder næste fase i kapløbet om at blive årets bedste renoverings- og transformationsprojekt. I år er 139 renoveringsprojekter fra hele landet blevet indstillet til byggebranchens prestigefyldte pris for renovering. Af dem er 18 projekter nu blevet udvalgt til hovedprisen, mens fire er i [...]

5E Byg leverer rekordregnskab og stærkt fundament for fremtiden

BrancheNytBæredygtigt byggeri23. 03. 2026

5E Byg har i regnskabsåret 2025 leveret rekordresultatet på 133 mio. kr. 2025 var kendetegnet ved en fortsættelse af den høje aktivitet fra 2024, og omsætningen blev på 2.106 mio. kr., som er det højeste i selskabets historie. 5E Byg har samtidig med den højeste omsætning forbedret alle [...]

Sårbart gasmarked: Det er blevet 5.000 kroner dyrere at have hus med naturgasfyr

Energi23. 03. 2026

Siden Israel og USA angreb Iran den 28. februar er gasprisen næsten fordoblet. Selvom prisen på gas aldrig har fundet tilbage til niveauet inden energikrisen i 2022, er de nuværende priser alligevel markant over de seneste års priser. Det rammer nu også industrien og de danske boligejere, der har [...]

Grundfos Fonden donerer 40 millioner kroner til Aarhus Universitet

AktueltBrancheNyt18. 03. 2026

Grundfos Fonden har bevilget en indledende donation på 40 millioner DKK til Aarhus Universitet for at støtte opstarten af EIT Water – det nyeste Knowledge and Innovation Community (KIC) under European Institute of Innovation and Technology (EIT), et organ under Den Europæiske Union. EIT Water vil [...]

650 mio. kr. til filantropi i jubilæumsår: Realdania støttede 280 projekter i 2025

BrancheNyt18. 03. 2026

Fællesskaber, mødesteder og de fysiske rammer om hverdagslivet: I sit 25-års jubilæumsår satte Realdania ekstra fokus på det, der har mest betydning for vores livskvalitet. I 2025 støttede Realdania 280 nye projekter i hele landet og bevilgede i alt 650 mio. kr. til filantropiske uddelinger og [...]

GROHE vil sætte fokus på uddannelser og indgår nyt partnerskab med SkillsDenmark

AktueltVVS18. 03. 2026

Når DM i Skills løber af stablen i Hjørring den 22.-26. april, er det med GROHE som partner med SkillsDenmark og leverandør af produkter til VVS- og energikonkurrencerne. Samarbejdet skal sætte fokus på erhvervsuddannelser – og understøtter samtidigt en langsigtet plan om at bakke op om den næste [...]

Nye gasfyr finder stadig vej til mange boliger trods et ønske om at udfase dem

EnergiSeneste18. 03. 2026

12 om dagen. Så mange gasfyr, blev der installeret i danske boliger i 2025. Det svarer til 4.358 styk, og dermed er tallet nærmest fuldstændig på linje med 2024, hvor der blev opsat 4.356 fyr op. Trods det er det samlede antal gasfyr i Danmark trods alt gået tilbage i løbet af 2025, så der ved [...]

El-varebiler vinder frem: VVS-virksomhed udskifter næsten hele bilflåden

BrancheNyt18. 03. 2026

Elektrificeringen af erhvervstrafikken tager fart i Danmark. Stadig flere virksomheder vælger at udskifte dieselvarebiler med elektriske alternativer – men kun hvis driften fungerer, og økonomien hænger sammen. Et aktuelt eksempel er VVS-virksomheden Carl W. Reis A/S, der har udskiftet [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Well Air A/S

    Samsung EHS luft-til-vand – det komplette overblik for professionelle installatører

  • Vølund Varmeteknik A/S

    NYHED: Vølund UniPACK – ny varmepumpe til erhvervsbyggeri

  • Building Green

    Building Green er tilbage i Aarhus!

  • Building Green

    Vær med til årets bæredygtighedsfest i Aarhus

  • Building Green

    Hvad kan du opleve på dag 2 af BG:VEST?

  • Building Green

    Vær med til 2 dage med fokus på bæredygtighed i byggeriet – helt gratis!

  • Brødrene Dahl

    Brødrene Dahl lancerer batterier med indbygget indtjening

  • Building Green

    Ansøg om en stand på BG:VEST

  • Gemina Termix

    Termix HD opbl.: Redesignet for nemmere installation og service

  • Well Air A/S

    Sådan forklarer du indreguleringens værdi til kunden

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Fra praktikant til direktør: Jesper Christensen stiller sig i spidsen for Forsyning i NIRAS

    23.03.2026

  • Organisationer går sammen for at skabe et mere rummeligt arbejdsmarked til gavn for alle

    23.03.2026

  • Første udskillelse er foretaget – 139 er blevet til 18 projekter i kampen om Renoverprisen

    23.03.2026

  • 5E Byg leverer rekordregnskab og stærkt fundament for fremtiden

    23.03.2026

  • Sårbart gasmarked: Det er blevet 5.000 kroner dyrere at have hus med naturgasfyr

    23.03.2026

  • Grundfos Fonden donerer 40 millioner kroner til Aarhus Universitet

    18.03.2026

  • 650 mio. kr. til filantropi i jubilæumsår: Realdania støttede 280 projekter i 2025

    18.03.2026

  • GROHE vil sætte fokus på uddannelser og indgår nyt partnerskab med SkillsDenmark

    18.03.2026

  • Nye gasfyr finder stadig vej til mange boliger trods et ønske om at udfase dem

    18.03.2026

  • El-varebiler vinder frem: VVS-virksomhed udskifter næsten hele bilflåden

    18.03.2026

  • Professionel fugtmåling med dokumentation i én løsning

    16.03.2026

  • Et stykke Varde-historie lukker: Åbent hus på Lerpøt Vandværk

    16.03.2026

  • Erhvervspuljen er åben: Lemvigh-Müller gør virksomheder klar med gratis energiscreening

    16.03.2026

  • Wicotec Kirkebjerg A/S har ansat ny direktør til divisionen Service & Installation

    13.03.2026

  • Højt dataniveau skal forhindre grundvand i at forsvinde mellem vandvæk og forbrugere

    13.03.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik