• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltEnergi29. 03. 2023 | Allan Malmberg

Fokus på ventilatorer og blæsere gav massiv energibesparelse – uden nyinvesteringer

AktueltEnergi29. 03. 2023 By Allan Malmberg

Foto: Fibertex Personal Care

Snusfornuft og lidt opfindsomhed. Det er hvad de ansatte har anvendt på Fibertex Personal Cares fabrik i Aalborg – og så var der sparet cirka 2,5 GWh om året.

– Da elpriserne eksploderede, stod medarbejderne sammen om at tænke helt nye tanker, og det resulterede i, at vi på få måneder reducerede elforbruget på vores fabrik i Aalborg gennem tilpasninger på maskinerne i produktionen, fortæller Group CEO Mikael Staal Axelsen fra Fibertex Personal Care.

Medarbejderne gik på jagt, og fandt ud af, at man snildt kunne sænke omdrejninger på blæsere og ventilatorer, og skruet ned for kompressorer og varmelegemer i den forholdsvis energitunge produktion.

Før medarbejderne tilpassede maskinerne, havde de en formodning om, at de løb en risiko for enten driftsstop eller dårligere kvalitet på produkterne, men det viste sig ikke at være tilfældet.

– Vi vil ikke gå på kompromis med produktkvaliteten, og vi kører konstant kontrol på vores produkter. Så udgangspunktet var naturligvis, at elforbruget skulle nedsættes, uden at det fik den mindste betydning for kvaliteten. Det er vi nu lykkedes via snilde og opfindsomhed, siger han.

Dermed har fabrikken sparet, hvad der svarer til elforbruget hos 600 familier på to voksne og to børn. Og det uden at foretage én eneste nyinvestering.

Det er dog ikke sådan, at koncernen ikke foretager investeringer i grøn energi-teknologi.

Sideløbende med initiativerne på fabrikken i Aalborg har man installeret et stort solcelleanlæg på deres fabrik i Malaysia. Anlægget producerer 2,5 GWh, faktisk nogenlunde det samme, som man opnåede ved at tænke ud af boksen i Aalborg.

– Der er store tagarealer på vores fabrikker, og på baggrund af de positive erfaringer vi allerede har gjort med anlægget i Nilai i Malaysia, vil vi sætte flere solcelleanlæg op i de kommende år på nogle af vores øvrige fabrikker. Vi har faktisk allerede besluttet at installere et stort solcelleanlæg på vores fabrik i Sendayan, som også ligger i Malaysia, siger Mikael Staal Axelsen.

Initiativet falder godt i tråd med målsætningerne hos industrikonglomeratet Schouw & Co., der ejer Fibertex Personal Care, og som har ambitiøse målsætninger på klimaområdet. Det betyder blandt andet, at de seks virksomheder i industrikonglomeratet skal reducere drivhusgasudledningen i scope 1 og 2 med 35 % senest i 2030.

Kilde: Fibertex Personal Care

Skrevet i: Aktuelt, Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Så er det tid til ferie

BrancheNyt26. 06. 2025

HVACFokus er taget på sommerferie. Vi er tilbage med flere nyheder fra tirsdag den 5. august [...]

Sjællandske virksomheder nyder godt af byggeriet af Femern Bælt

AktueltBrancheNyt25. 06. 2025

Byggeriet af Femern Bælt til Tyskland har indtil nu omfattet mere end 1.100 underleverandører - og langt hovedparten - 2 ud af 3, eller 710, har været danske virksomheder - primært hørende under SMV-segmentet. De mange virksomheder dækker alle områder fra maskinhandel og bygge- og anlægsbranchen [...]

Vestforbrænding på vej mod CO2-neutral affaldsenergi, øget genbrug og mere fjernvarme

Varme & køling25. 06. 2025

2024 blev året, hvor Vestforbrænding tog afgørende skridt videre inden for genbrug og genanvendelse, fjernvarme og CO2-fangst. Og hvor et nyt partnerskab og en styrket organisering gjorde Vestforbrænding godt rustet til fremtidens krav til konkurrenceudsættelse, affaldshåndtering og [...]

Eksporten af energiteknologi nåede ny milepæl i 2024 – kom op over 123 mia. kr.

AktueltVarme & køling25. 06. 2025

Eksporten af termostater, vindmøller og andre energiteknologier og servicering af disse sætter rekord og lander på 123,4 mia. kr. i 2024. Vindmølleteknologi står for størstedelen af eksporten, mens USA og markeder uden for EU trækker væksten. Det er første gang, at eksporten af energiteknologi når [...]

Nyt bygningsreglement står for døren – og Stark er klar med 800 specialuddannede medarbejdere

Bæredygtigt byggeriSeneste25. 06. 2025

Der er snart kun en håndfuld dage til det nye bygningsreglement træder i kraft. Det indeholder så mange ændringer, at Stark har taget den store skolebog i brug og uddannet 800 medarbejdere i de nye regler. Medarbejderne har gennemført et målrettet digitalt uddannelsesforløb, som er udviklet i [...]

Bravida skal frakoble Nationalbanken inden gennemgribende renovering

AktueltBrancheNyt23. 06. 2025

Bravida Danmark har netop underskrevet en entreprisekontrakt med Nationalbanken, som skal sikre, at bygningens VVS- og ventilationssystemer bliver frakoblet korrekt, inden bygningen skal gennemgå en omfattende renovering de næste fem år. Udover den åbenlyse nostalgiske historie, der summer på [...]

Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

BrancheNytSeneste20. 06. 2025

Det er kun knap 15 procent af iværksættere i Danmark, som ser sig selv i ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3 at de slet ikke identificerer sig som iværksætter. Spørger man Mads Vacszy Kragh, direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber [...]

Ny distriktschef hos Gemina Termix A/S

Navne20. 06. 2025

Mathias Toft Jensen er ansat hos Gemina Termix A/S i Sunds som distriktschef i Nord- og Midtjylland. Han afløser distriktschef Steen Larsen, der går på pension. Mathias bor i Aalborg, er uddannet VVS-installatør og har flere års solid erfaring fra VVS-branchen, senest fra et job som teknisk [...]

Skills-arrangementerne er fordelt – Vejle og Næstved får det i 2027 og 2028

AktueltBrancheNyt20. 06. 2025

DM i Skills er efterhånden vokset til at blive et ganske omfattende arrangement, og derfor er det godt for de kommuner, som skal stå bag arrangementet, at vide det i god tid. SkillsDenmarks bestyrelse har lagt Værtsbyerne for 2027 og 2028 fast - Vejle i 2027 og Næstved i 2028. - Jeg er glad og [...]

Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

ProduktNyt20. 06. 2025

Milwaukee har lanceret et Packout-sæt, der betyder, at man kan sige farve til den klassiske rodet værktøjskasse. Packout kommer både som færdigpakkede og tomme bokse med indlæg, der giver mulighed for at tilpasse sit system helt efter behov. Ved udviklingen af disse produkter har man benyttet [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Specialbygget affugter – designet efter kundens behov ♻️🌍 👏

  • Beck A/S

    Mød Beck A/S

  • Vølund Varmeteknik A/S

    JOBNYT: Vi søger intern tekniker til kundesupport i Herning

  • Schneider Electric Danmark

    Installer, indstil og glem det: Ny timerafbryder fra LK FUGA

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Affugtning og Befugtning på hospitaler – for patientsikkerhed og udstyrsbeskyttelse

  • Genvex

    Derfor er ventilation bedre end udluftning

  • Schneider Electric Danmark

    Verdens største flowmålere kalibreres ved hjælp af løsning fra Schneider Electric

  • Vølund Varmeteknik A/S

    ☀️Rigtig go’ sommer fra Vølund teamet☀️

  • Beck A/S

    VIL DU VÆRE MED TIL AT PRÆGE FREMTIDENS LØSNINGER I BYGGE- OG INDUSTRIPROJEKTER I HELE DANMARK?

  • Schneider Electric Danmark

    Zatea udnævnt til Schneider Electric Alliance Partner inden for avanceret motion control

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Så er det tid til ferie

    26.06.2025

  • Sjællandske virksomheder nyder godt af byggeriet af Femern Bælt

    25.06.2025

  • Vestforbrænding på vej mod CO2-neutral affaldsenergi, øget genbrug og mere fjernvarme

    25.06.2025

  • Eksporten af energiteknologi nåede ny milepæl i 2024 – kom op over 123 mia. kr.

    25.06.2025

  • Nyt bygningsreglement står for døren – og Stark er klar med 800 specialuddannede medarbejdere

    25.06.2025

  • Bravida skal frakoble Nationalbanken inden gennemgribende renovering

    23.06.2025

  • Innovative borgere bliver overset – kun 15 procent af dem ser sig som ”Løvens Hule”-typen

    20.06.2025

  • Ny distriktschef hos Gemina Termix A/S

    20.06.2025

  • Skills-arrangementerne er fordelt – Vejle og Næstved får det i 2027 og 2028

    20.06.2025

  • Ny type værktøjskasse giver styr på det hele

    20.06.2025

  • På Folkemødet blev det bedst smagende drikkevand kåret – og vinderen blev…..

    18.06.2025

  • Kompakt M12 afløbsrenser fra til rørdimensioner mellem 32-50 mm

    18.06.2025

  • Arbejdsrelaterede ulykker og sygdomme giver en samfundsregning på 50 mia. kr. om året

    18.06.2025

  • Nordea-fonden blev bestormet af ansøgere -renoveringspulje øget til 100 mio. kr.

    18.06.2025

  • Projekt Grønne Boliger forvandler usælgelige byggematerialer til små funktionelle hjem

    18.06.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik