• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNyt11. 10. 2021 | Allan Malmberg

Energiselskab hjælper med at omstille bilparken

BrancheNyt11. 10. 2021 By Allan Malmberg

Vi skal have flere elbiler ud på vejene. For private bilejere kan det være en stort spring at hoppe over i elbiler. Det kan det også for virksomheder, som ofte har et par ekstra bekymringer med i bagagen, hvis hele flåden skal skiftes om.

Sådan var det også hos C.C. Jensen, der udvikler og fremstiller oliefiltre til bl.a. energi- og vindsektoren, har hovedsæde i Svendborg.

Over de næste par år vil C.C. Jensens 35 firmabiler blive skiftet ud med elbiler, og der bliver installeret ladestandere i medarbejdernes hjem og på C.C. Jensens fysiske lokation. Alt dette sker i samarbejde med SEF Energ

For at være helt ærlig, så har vi ikke rigtig set nogen anden mulighed end at sadle fuldstændig om. Vi vil gerne tage ansvar og del i den grønne omstilling, forklarer Jimmi Madsen, der er økonomidirektør i C.C. Jensen med over 200 ansatte i Danmark og 15 datterselskaber rundt omkring i verden.

Igennem længere tid har C.C. Jensen haft ønske om at sadle om og gå over til el – og nu er tiden inde til en transformation.

Udover at vi gerne vil arbejde sammen med SEF som en anden stor, sydfynsk virksomhed, hvor klimaet står øverst på dagsordenen, så kan de levere en totalløsning, som vi ikke har fundet andre steder. Den hjælp, vi har fået fra SEF, har givet os modet til at tage det helt store skridt og gå all in, forklarer økonomidirektøren fra C.C. Jensen.

C.C. Jensen får etableret ladestandere hos medarbejdere med firmabiler, men ladestanderen kan også bruges til privat opladning – her er det medarbejderen, der selv betaler for opladning. Derudover bliver der sat ladestandere op på arbejdspladsen, så medarbejdere og gæster kan lade. Altsammen bliver lavet på en måde, så der vil være differentierede priser, der er fair for alle. Og det hele bliver styret af SEF på en let og elegant måde – lige som virksomheden ønsker det.

C.C. Jensen har fået lavet en lade-løsning, som lige præcis passer til dem. Og SEF Energi leverer netop en skræddersyet totalløsning, hvor man som virksomhed får alt fra rådgivning, ladestandere, installation, elafregning og afgiftsrefusion. Uanset om det er en virksomhed med tre ansatte eller 200. Alt det tager SEF Energi sig af for at gøre det nemmere for virksomheder at handle på den grønne omstilling.

Vi håber, det kan inspirere andre firmaer til at gøre det samme som C.C. Jensen. Mange virksomheder vil jo gerne den grønne omstilling, men ser det som et uoverskueligt projekt, fordi de skal have fat i forskellige aktører og ikke helt ved, hvordan de løser medarbejderopladning af firmabiler. I SEF tager vi hele ansvaret og løser opgaven fra A til Z, fortæller Søren Ørnholt Jørgensen, der er forretningsudvikler i SEF Energi og tovholder på aftalen med C.C. Jensen.

Og alt det er muligt, fordi SEF som el-leverandør både tager sig af strømmen, installerer ladestandere og står for administrationen hos virksomheden og medarbejderen.

Men et er at have ambitionerne om at forandre og handle på klimaet – noget andet er, om man som virksomhed har økonomien til at sadle så markant om, som C. C. Jensen. Men også her vil der på den lange bane være penge at spare for den enkelte virksomhed.

Udover at vi kommer til at spare klimaet for en del CO2 – hvilket er det vigtigste i den her sag – så kommer vi også til at spare betragteligt på udgifter til brændstof. Så selvom der er en udgift forbundet med at investere i ladestandere, så går der ikke mange år, før de penge er tjent ind på brændstofbesparelser, forklarer Jimmi Madsen.

Kilde: SEF Energi

Skrevet i: BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Juniormesterlæreelever er blevet taget godt imod – 8 ud af ti er i virksomhedspraktik

AktueltBrancheNyt25. 05. 2026

En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 86 procent af juniormesterlæreeleverne er i virksomhedspraktik. Dermed har virksomhederne allerede i ordningens første år åbnet dørene for mere end 2.100 unge. Juniormesterlære blev indført fra skoleåret 2025/2026. Ordningen giver elever i folkeskolens [...]

Danvas generalforsamling valgte en ny bestyrelse – og genvalgte Ellen Trane Nørby som formand

BrancheNytVand22. 05. 2026

Det er en blanding af nye og gamle navne, der de næste fire år skal sætte kursen for vandet i Danmark. DANVAs medlemmer - vandselskaberne - har valgt 15 navne til bestyrelsen i forbindelse med foreningens generalforsamling. Medlemmerne genvalgte på DANVAs generalforsamling tidligere minister, [...]

DANVA hylder Danmarks mest betydningsfulde vandløsninger ved 100-års jubilæum

Vand22. 05. 2026

DANVAs årsmøde markerer et århundrede med løsninger, der har været afgørende for danskernes hverdag og for udviklingen af det moderne samfund. I forbindelse med DANVAs 100-års jubilæum har medlemmerne stemt om, hvilke initiativer der har sat det mest varige og skelsættende aftryk på vandsektoren og [...]

Stigende materialeomkostninger og brug af force majeure – Dansk Håndværk bliver kimet ned

BrancheNytSeneste22. 05. 2026

De stigninger priser på byggematerialer skaber bekymring i byggebranchen. Og udsigt til, at prisspiralen kan fortsætte, har betydet en strøm af henvendelser til Dansk Håndværk fra virksomheder, der vil vide, hvordan de er stillet, hvis en opgave pludseligt bliver langt dyrere end forudsat, da de [...]

Her er det danske Skills-hold – skal til september deltage i WorldSkills Shanghai 2026

AktueltBrancheNyt22. 05. 2026

Danmarks dygtigste fagatleter er netop udtaget til Skills Team Denmark 2026 og skal til september deltage i WorldSkills Shanghai 2026. 15 unge konkurrencedeltagere skal repræsentere de rød-hvide farver i 13 forskellige fag ved WorldSkills i Shanghai. - I SkillsDenmark er vi meget stolte over [...]

Nu er det sikkert: Verdo er klar til at sende fjernvarmen til Spentrup

AktueltVarme & køling20. 05. 2026

Verdo er klar med et nyt stort fjernvarmeprojekt i bestræbelserne på at gøre Randers uafhængig af den dyre fossile gas. Denne gang er det Spentrup, der bliver koblet på fjernvarmen, og det er et vigtigt skridt, siger Jesper Møller Larsen, direktør og COO hos Verdo, - ikke mindst i lyset af det [...]

Hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

Artikler fra HVAC Magasinet20. 05. 2026

Jens Engbo Norddal, administrerende direktør for Swisspearl Danmark A/S, kommer med et debatindlæg om solcelleenergi. Om hvorvidt, der findes en anden vej end landbaseret solcelleenergi, der ikke giver konflikt mellem borgere og solcelleenergi Debatindlægget har været bragt i HVAC Magasinet nr. [...]

Luften, vi indånder, er sjældent et problem. Før den er

Artikler fra HVAC Magasinet20. 05. 2026

I træbearbejdningsbranchen er støv bare en del af arbejdet. Et tegn på, at noget bliver skabt, formet og bragt til live. De færreste skænker det en tanke – indtil det ikke længere kan ignoreres: Når den vedvarende hoste ikke længere bare er en irritation. Når endnu en medarbejder går tidligt hjem [...]

Hansgrohe fejrer 125 års virksomhedshistorie

Artikler fra HVAC Magasinet20. 05. 2026

I år er det 125 år siden, at Hans Grohe etablerede sit lille værksted i Schiltach i Schwarzwald. Her specialiserede han sig i sanitetsprodukter og var tidligt opmærksom på udviklingen mod private badeværelser. Siden da har virksomheden solgt millioner af produkter, der både øger komforten og sparer [...]

Nyt EU-innovationsnetværk for vand bliver placeret i Danmark

Artikler fra HVAC Magasinet20. 05. 2026

Renere vand, nye svar på klimaforandringerne og mere innovation. European Institute of Innovation and Technology (EIT) har udpeget et nyt videns- og innovationsfællesskab, som skal drive Europas udvikling af vandteknologi de næste 15 år – og vinderprojektet har hovedsæde i Danmark Artiklen har [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Lindab A/S

    Lindab Danmark fylder 50 år: Fra lille maskinværksted til 450 medarbejdere og europæisk førerposition

  • Well Air A/S

    PAC-løsninger – det hurtige og fleksible alternativ til køling i erhverv

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Taknemmelig for den store opbakning fra kunder, kolleger og samarbejdspartnere 💧🤝

  • Danvak

    Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

  • METRO THERM A/S

    Inspirationsdag: Sådan skaber vi fremtidens energisystem i HVAC-branchen

  • Building Green

    Har du set programmet for BIM World Copenhagen 2026?

  • Well Air A/S

    Luft-til-luft eller luft-til-vand varmepumpe – hvornår vælger man hvad?

  • Schneider Electric Danmark

    Grøn vækst i praksis: Hvordan opskalerer man produktion ansvarligt?

  • Genvex

    Radon i huset? Peter fandt en lettere løsning

  • Building Green

    Når der ikke er mere plads til biodiversitet – hvad gør du så?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Juniormesterlæreelever er blevet taget godt imod – 8 ud af ti er i virksomhedspraktik

    25.05.2026

  • Danvas generalforsamling valgte en ny bestyrelse – og genvalgte Ellen Trane Nørby som formand

    22.05.2026

  • DANVA hylder Danmarks mest betydningsfulde vandløsninger ved 100-års jubilæum

    22.05.2026

  • Stigende materialeomkostninger og brug af force majeure – Dansk Håndværk bliver kimet ned

    22.05.2026

  • Her er det danske Skills-hold – skal til september deltage i WorldSkills Shanghai 2026

    22.05.2026

  • Nu er det sikkert: Verdo er klar til at sende fjernvarmen til Spentrup

    20.05.2026

  • Hverdagsstrøm bør komme fra solceller på tage og facader

    20.05.2026

  • Luften, vi indånder, er sjældent et problem. Før den er

    20.05.2026

  • Hansgrohe fejrer 125 års virksomhedshistorie

    20.05.2026

  • Nyt EU-innovationsnetværk for vand bliver placeret i Danmark

    20.05.2026

  • Camfil satser på styrket logistik og digitale løsninger

    20.05.2026

  • Højtemperaturvarmepumper til dekarbonisering af industriel procesvarme

    20.05.2026

  • Batteridrevet innovation med Milwaukee MX Fuel elektrosvejse-maskine

    20.05.2026

  • Skuffet over resultatet af CCS-puljen – kun en aktør modtager tilskud

    20.05.2026

  • Ny undersøgelse slår fast: Energikrise får danskerne til at drømme grønt

    20.05.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik