Carsten Damgaard bliver administrerende direktør i DBI.

DBI’s bestyrelse har valgt den 55-årige Carsten Damgaard til ny administrerende direktør i DBI med virkning fra den 1. januar 2027. Han afløser Jesper Ditlev, som efter 26 år i DBI – heraf 17 som administrerende direktør – har valgt at træde tilbage.
Carsten Damgaard kom til DBI i 2011 og har siden 2019 bestredet posten som forskningsdirektør, hvor han har haft ansvaret for forskning, udvikling og innovation samt DBI’s overordnede ambition om at hjælpe virksomheder med at omsætte forskning og ny teknologi til nye løsninger, services og forretningsområder.
Før han kom til DBI, har Carsten Damgaard mere end 15 års erfaring med projektledelse, innovation og forretningsudvikling i virksomheder som TDC og Post Danmark. Han er oprindeligt uddannet civilingeniør (E) fra Aalborg Universitet.
Bestyrelsesformand Johan Prior Knock pointerer, at både interne og eksterne kandidater har været i spil:
– Vi er meget glade for, at Carsten Damgaard bliver ny administrerende direktør. Han har et indgående kendskab til DBI og organisationens faglighed, kunder og samfundsopgave. Samtidig kombinerer han strategisk udsyn med evnen til at omsætte komplekse problemstillinger til handling, siger Johan Prior Knock.
Carsten Damgaard glæder sig til at stå i spidsen for organisationen:
– Vi har en stærk faglighed og nogle dygtige mennesker, som hver dag hjælper virksomheder med konkrete udfordringer inden for brand og sikring. Det arbejde gør en reel forskel, og det er noget, jeg gerne vil være med til at udvikle videre, lyder det fra Carsten Damgaard, som fortsætter:
– Vi har allerede lagt en klar retning for de kommende år, så min opgave bliver ikke at vende alting på hovedet, men at bygge videre på det, der fungerer, og sammen med medarbejdere, kunder og samarbejdspartnere gøre DBI endnu stærkere.
Frem til den 31. december 2026 er Jesper Ditlev fortsat administrerende direktør med det formelle ledelses- og beslutningsansvar. Carsten Damgaard fortsætter som forskningsdirektør og forbereder overtagelsen i tæt koordinering med Jesper Ditlev.

