• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSeneste19. 02. 2024 | Allan Malmberg

Byggebranchen har i højere grad omfavnet de digitale værktøjer

BrancheNytSeneste19. 02. 2024 By Allan Malmberg

Illustration: Freepik

Historisk set, når man undersøgte, hvordan forskellige industrier udnyttede digitale hjælpemidler, befandt bygge- og anlægssektoren sig ofte i den tungere ende af skalaen. Dette er imidlertid ikke længere tilfældet.

Selvom det ikke nødvendigvis betyder, at hele branchen er på toppen af digitaliseringen, har brugen af forskellige digitale hjælpemidler oplevet en betydelig vækst.

En bemærkelsesværdig udvikling er især brugen af kunstig intelligens, der er blevet firedoblet på blot ét år ifølge tal fra Byggeriets Modenhedsmåling 2024. Indgangen til 2023 introducerede krav om livscyklusanalyse (LCA) i Bygningsreglementet, hvilket også har bidraget til den digitale transformation.

I dag svarer 84 procent af de deltagende virksomheder i Byggeriets Modenhedsmåling, at de nu implementerer LCA i flere af deres projekter. Dette repræsenterer en betydelig stigning fra 67 procent i det foregående år, der blev målt kort før lovens ikrafttræden.

– En bæredygtig byggebranche er en konkurrencedygtig byggebranche. Derfor er det positivt, at vi ser en stigning i antallet af virksomheder i byggeriet, der styrker fokus på grøn omstilling. Her spiller ny teknologi, digitalisering og muligheden for systematisk opsamling af data en meget stor rolle – og den dobbelte omstilling skal endnu flere virksomheder i byggeriet få øjnene op for. Det skal modenhedsmålingen være med til at sætte fokus på, siger udviklingsdirektør i Industriens Fond, Charlotte Kjeldsen Krarup.

Desuden har de nye lovkrav indenfor nybyggeri haft en overraskende virkning, idet de har påvirket renoveringsprojekter positivt. Selvom det endnu ikke er obligatorisk at udarbejde LCA i renoveringsprojekter, ser vi nu en stigning i anvendelsen af LCA inden for denne del af byggebranchen.

63 procent af virksomhederne udarbejder nu LCA, sammenlignet med 48 procent i 2023. Dette indikerer en øget opmærksomhed på bæredygtighed i byggeriet og en stigning i brugen af digital teknologi til at dokumentere klimaaftryk.

– Byggeriet har potentiale til at levere et stort bidrag i arbejdet med at reducere vores CO2-udledning, og her er livscyklusanalyser et helt afgørende redskab. Det er derfor positivt, at flere og flere benytter sig af livscyklusanalyser både når det handler om nyt byggeri, men i høj grad også i renoveringsprojekter, siger
Lennie Clausen, programchef i den filantropiske forening Realdania.

Byggeriets Modenhedsmåling 2024 viser også en bemærkelsesværdig stigning i brugen af avanceret teknologi, især kunstig intelligens (AI). Hele 21 procent af de adspurgte virksomheder anvender nu AI i deres arbejde, hvilket repræsenterer en betydelig stigning i forhold til det tidligere år, hvor kun 5 procent benyttede sig af denne teknologi. De mest anvendte AI-modeller inkluderer velkendte navne som ChatGPT, Dall-E og Midjourney.

Men sådan er det langt fra for alle. Af de 21 procent svarer knap en tredjedel, at de bruger AI-modeller udviklet specifikt til branchen, mens en tredjedel træner egne AI-modeller.
Ikke desto mindre er det vigtigt at bemærke, at branchen stadig ikke er fuldt ud moden i brugen af AI, hvilket skyldes flere faktorer, herunder kompleksiteten i projekterne, lange værdikæder og manglende standarder for dataudveksling mellem forskellige systemer og formater.

– Men analysens dugfriske tal peger på, at byggebranchen har blod på tanden, og vi oplever også, at mange virksomheder efterspørger hjælp til at komme i gang, siger Christina Hvid, administrerende direktør i Molio og ConTech Lab.

Læs hele analysen her

Kilde: Molio

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

SenesteVarme & køling14. 11. 2025

DIN Forsynings produktionsanlæg til fjernvarme på Esbjerg Havn består af en række produktionsenheder, der supplerer hinanden. Det hele kobles sammen af fordelercentralen, Ny Krone, der sender fjernvarmevand i forskellige temperaturer og med forskelligt tryk ud til fjernvarmekunderne i Esbjerg og [...]

Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

BrancheNyt14. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør [...]

Cirkulær forretningsmodel puster nyt liv i pumper til grundvandssænkning

AktueltVand14. 11. 2025

Pumper til grundvandssænkning arbejder under hårde vilkår, og derfor havner selv kvalitetspumper ofte på skrotpladsen efter blot ét projekt. Cirkularitet kræver både vilje og samarbejde, men med den rette indstilling er det absolut opnåeligt. Med lanceringen af en ny cirkulær forretningsmodel [...]

Udbud styrker gasforsyningssikkerheden frem mod vinteren

AktueltVarme & køling14. 11. 2025

Danmarks gaslagre er blevet fyldt mere op, og forsyningssikkerheden er styrket forud for den kommende fyringssæson. Efter Energistyrelsens udbud af gaslagerforpligtelse i efteråret er fyldningsgraden på lagrene nu på mere end 63 procent. Forud for udbuddet havde Danmark en fyldning af gaslagrene [...]

Ahlsell styrker sig indenfor arbejdstøj og sikkerhed – indgår aftale om at købe SJEB A/S

BrancheNyt14. 11. 2025

Den tekniske distributør Ahlsell Danmark har indgået aftale om at købe SJEB A/S. Opkøbet komplementerer Ahlsells eksisterende forretning indenfor arbejdstøj, profiltøj, sikkerhedssko og værnemidler og skal styrke sortiment og service til Ahlsells og SJEBs kunder. SJEB har siden 2008 klædt små og [...]

Synergis direktør takker af efter syv år

Navne12. 11. 2025

Efter næsten syv år i spidsen for den grønne interesseorganisation SYNERGI har Katrine Bjerre besluttet at søge nye udfordringer og fratræder derfor som direktør i slutningen af januar. Organisationen sætter med det samme gang i processen for at finde hendes afløser. - Det har været en [...]

Nyt EU-innovationsnetværk for vand bliver placeret i Aarhus

SenesteVand12. 11. 2025

Fra et projektkontor på Aarhus Universitet er et nyt europæisk videns- og innovationsfællesskab vokset frem over de seneste par år. Med økonomisk støtte fra Poul Due Jensens Fond og Aarhus Universitet er Allwaters lykkedes med at samle 50 budgivende partnere i et kernekonsortium, der omfatter [...]

Conex Bänninger styrker sin tilstedeværelse i Norden med ny Country Manager

Navne12. 11. 2025

Conex Bänninger har udnævnt Christian Gulløv som Country Manager Nordic med virkning fra 1. oktober 2025. I denne rolle får han ansvaret for drift og forretningsudvikling på tværs af Danmark, Sverige, Norge, Finland, Estland og Island – som led i virksomhedens strategiske vækst i [...]

Er klimaaftrykket vigtigere end folkesundheden? – Swegon går en anden vej

AktueltEnergi12. 11. 2025

Fra 1. januar 2027 indfører EU et forbud mod kølemidler med en GWP (Global Warming Potential) over 150 i anlæg med en kølekapacitet under 50 kW. Formålet er at reducere branchens klimaaftryk – men flere af de nye, lav-GWP alternativer indeholder PFAS-stoffer, som udgør en voksende sundhedsrisiko, og [...]

EU-krav om energieffektivisering i kommunerne: ”Data bliver afgørende for at lykkes”

AktueltEnergi12. 11. 2025

Energieffektivisering bliver en endnu større prioritet for landets kommuner i de kommende år. Frem mod 2030 skal de offentlige bygningsejere hvert år udpege tre procent af deres bygningsareal til indsatsen, og besparelsespotentialet er stort. Det vurderer energi- og rådgivningskoncernen NRGi i [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Condair A/S

    To 30-års jubilæer markerer Condairs rejse fra dansk startup til global markedsleder

  • Schneider Electric Danmark

    Når rådgiver og leverandør spiller på samme hold – ikke hver sin banehalvdel

  • Schneider Electric Danmark

    Arbejdskraft er industriens største mangelvare – men skal vi vente på flere uddannede eller tage teknologien i brug nu?

  • METRO THERM A/S

    Vi søger medarbejdere til vores produktion

  • METRO THERM A/S

    Vi søger en konstruktør til fjernvarmeunits

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Energioptimering på vandværk i Nordsjælland – som kan bruges i alle brancher

  • Building Green

    Vær med til endnu en dag på Building Green CPH

  • H. Jessen Jürgensen A/S

    Kom og få de nyeste indsigter i intelligente CO2-varmepumper – og hør mere om de nyudviklede SMART heat pumps

  • Danfoss Redan A/S

    Landsmøde 2025

  • Building Green

    Ses vi på Building Green CPH i Lokomotivværkstedet i dag?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny Krone er hjertet hos fjernvarmen til borgerne i Esbjerg og Varde

    14.11.2025

  • Ny PFAS-rapport peger på tre veje til at udfase evighedskemikalierne

    14.11.2025

  • Cirkulær forretningsmodel puster nyt liv i pumper til grundvandssænkning

    14.11.2025

  • Udbud styrker gasforsyningssikkerheden frem mod vinteren

    14.11.2025

  • Ahlsell styrker sig indenfor arbejdstøj og sikkerhed – indgår aftale om at købe SJEB A/S

    14.11.2025

  • Synergis direktør takker af efter syv år

    12.11.2025

  • Nyt EU-innovationsnetværk for vand bliver placeret i Aarhus

    12.11.2025

  • Conex Bänninger styrker sin tilstedeværelse i Norden med ny Country Manager

    12.11.2025

  • Er klimaaftrykket vigtigere end folkesundheden? – Swegon går en anden vej

    12.11.2025

  • EU-krav om energieffektivisering i kommunerne: ”Data bliver afgørende for at lykkes”

    12.11.2025

  • Varmepumpedagen sætter fokus på elektrificering

    10.11.2025

  • Danmarks største energi-koncern etableret nyt område med fokus på beredskabet

    10.11.2025

  • Næsten halvdelen af alle solgte boliger i år kan indeholde asbest

    10.11.2025

  • Nu begynder den største skybrudssikring af hovedstadsområdet

    07.11.2025

  • Ladenettet for elbilsejere i etageejendomme ser meget forskelligt ud på det kommunale landkort

    07.11.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik