• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSeneste19. 02. 2024 | Allan Malmberg

Byggebranchen har i højere grad omfavnet de digitale værktøjer

BrancheNytSeneste19. 02. 2024 By Allan Malmberg

Illustration: Freepik

Historisk set, når man undersøgte, hvordan forskellige industrier udnyttede digitale hjælpemidler, befandt bygge- og anlægssektoren sig ofte i den tungere ende af skalaen. Dette er imidlertid ikke længere tilfældet.

Selvom det ikke nødvendigvis betyder, at hele branchen er på toppen af digitaliseringen, har brugen af forskellige digitale hjælpemidler oplevet en betydelig vækst.

En bemærkelsesværdig udvikling er især brugen af kunstig intelligens, der er blevet firedoblet på blot ét år ifølge tal fra Byggeriets Modenhedsmåling 2024. Indgangen til 2023 introducerede krav om livscyklusanalyse (LCA) i Bygningsreglementet, hvilket også har bidraget til den digitale transformation.

I dag svarer 84 procent af de deltagende virksomheder i Byggeriets Modenhedsmåling, at de nu implementerer LCA i flere af deres projekter. Dette repræsenterer en betydelig stigning fra 67 procent i det foregående år, der blev målt kort før lovens ikrafttræden.

– En bæredygtig byggebranche er en konkurrencedygtig byggebranche. Derfor er det positivt, at vi ser en stigning i antallet af virksomheder i byggeriet, der styrker fokus på grøn omstilling. Her spiller ny teknologi, digitalisering og muligheden for systematisk opsamling af data en meget stor rolle – og den dobbelte omstilling skal endnu flere virksomheder i byggeriet få øjnene op for. Det skal modenhedsmålingen være med til at sætte fokus på, siger udviklingsdirektør i Industriens Fond, Charlotte Kjeldsen Krarup.

Desuden har de nye lovkrav indenfor nybyggeri haft en overraskende virkning, idet de har påvirket renoveringsprojekter positivt. Selvom det endnu ikke er obligatorisk at udarbejde LCA i renoveringsprojekter, ser vi nu en stigning i anvendelsen af LCA inden for denne del af byggebranchen.

63 procent af virksomhederne udarbejder nu LCA, sammenlignet med 48 procent i 2023. Dette indikerer en øget opmærksomhed på bæredygtighed i byggeriet og en stigning i brugen af digital teknologi til at dokumentere klimaaftryk.

– Byggeriet har potentiale til at levere et stort bidrag i arbejdet med at reducere vores CO2-udledning, og her er livscyklusanalyser et helt afgørende redskab. Det er derfor positivt, at flere og flere benytter sig af livscyklusanalyser både når det handler om nyt byggeri, men i høj grad også i renoveringsprojekter, siger
Lennie Clausen, programchef i den filantropiske forening Realdania.

Byggeriets Modenhedsmåling 2024 viser også en bemærkelsesværdig stigning i brugen af avanceret teknologi, især kunstig intelligens (AI). Hele 21 procent af de adspurgte virksomheder anvender nu AI i deres arbejde, hvilket repræsenterer en betydelig stigning i forhold til det tidligere år, hvor kun 5 procent benyttede sig af denne teknologi. De mest anvendte AI-modeller inkluderer velkendte navne som ChatGPT, Dall-E og Midjourney.

Men sådan er det langt fra for alle. Af de 21 procent svarer knap en tredjedel, at de bruger AI-modeller udviklet specifikt til branchen, mens en tredjedel træner egne AI-modeller.
Ikke desto mindre er det vigtigt at bemærke, at branchen stadig ikke er fuldt ud moden i brugen af AI, hvilket skyldes flere faktorer, herunder kompleksiteten i projekterne, lange værdikæder og manglende standarder for dataudveksling mellem forskellige systemer og formater.

– Men analysens dugfriske tal peger på, at byggebranchen har blod på tanden, og vi oplever også, at mange virksomheder efterspørger hjælp til at komme i gang, siger Christina Hvid, administrerende direktør i Molio og ConTech Lab.

Læs hele analysen her

Kilde: Molio

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Naturfagsmaraton for elever i 5. og 6. klasser skudt i gang – og indeklima er blandt opgaverne

AktueltIndeklimaVentilation20. 01. 2026

Frem til maj vil ikke mindre end 23.000 elever på 5. og 6. klassetrin kastet sig over den årlige Naturfagsmaraton, som Naturvidenskabernes Hus står bag sammen med COWI og Danfoss. I år skal de mange elever på jagt efter genbrugsmaterialer til lampeskærme, undersøge klasselokalets indeklima og [...]

Organisation føler myndigheder smøler – tager selv affære og sætter standarderne fri

BrancheNytSeneste20. 01. 2026

Selvom det snart er to år siden, at EU-domstolen fastslå, at harmoniserede standarder skal være frit tilgængelige, er det gået alt for langsomt med at efterleve den lov her til lands, påpeger erhvervsorganisationen Tekniq I stedet er langt de fleste stadig gemt bag en betalingsmur, og den går [...]

Skovrejsning er mere end bare klima – skal sikre rent drikkevand

Vand19. 01. 2026

Selvom Klimaskovfonden planter skov for at få en klimagevinst, så er en skov ofte en lige så stor gevinst for det vand, vi skal drikke i fremtiden. Langt de fleste af de skove Klimaskovfonden støtter, ligger i områder, hvor der hentes drikkevand op fra undergrunden til forbrugernes vandhaner. [...]

hansgrohe lancerer LavaPura Element douchetoilet med et væld af funktioner

ProduktNyt19. 01. 2026

Douchetoiletter er ved at vinde stadig større indpas hos danskerne. Denne toilet-type er populære andre steder i verden, og nu ser man, at danskerne er ved at tage den til sig. LavaPura Element er hansgrohes bud på et sådan toilet i den mere luksus-prægede del af segmentet. Toilettet giver [...]

PULSE-platformen bliver digitalt kontroltårn for Grækenlands største vandforsyningsselskab

AktueltVand19. 01. 2026

Netcompany har indgået et partnerskab med Grækenlands største vandforsyningsselskab, EYDAP, om at implementere PULSE-platformen som nyt kontroltårn for håndteringen af vand og spildevand for 40 % af den græske befolkning. Formålet med partnerskabet er at etablere nye digitale muligheder gennem [...]

Kursen er lagt – Viborg skal være blandt de bedste kommuner for erhvervslivet

BrancheNyt14. 01. 2026

Viborgs nye borgmester, Katrine Fusager Rohde (V), meldte klart ud i forbindelse med kommunens nytårskurs for erhvervslivet: Viborg skal være den bedste kommune i Danmark at drive virksomhed i. - Det er mit ønske at gøre Viborg til en vinderkommune og samle byrådet om den ambition. Det kan måles [...]

Erhvervslivet er ved at tage samme vej som de private – de vælger elbilen til

BrancheNyt14. 01. 2026

Salget af elbiler er stormet frem i 2025. Det er primært privatbilismen, som har taget elbilen til sig, men også erhvervslivet og salget af varebiler på vej er vokset. Ikke så markant, som tilfældet er med personbilerne, men andelen af nyregistrerede varebiler er trods alt fordoblet fra 2024 til [...]

Silkeborg Vand og Spildevand søger bestyrelsesmedlemmer til bæredygtig udvikling

BrancheNytVand14. 01. 2026

Silkeborg Vand A/S og Silkeborg Spildevand A/S søger kandidater til bestyrelsen, der kan bidrage til udviklingen af den bæredygtige forsyning inden for vand- og spildevand. Visdom, strategiske evner og interesse for miljø og klima er gode egenskaber for de nye bestyrelsesmedlemmer. Der skal [...]

København skruer ned for temperaturen – store varmepumper skal skubbe den fossile energi ud

EnergiSenesteVarme & køling14. 01. 2026

Temperaturen på den københavnske fjernvarme vil blive sænket cirka 10 grader i den kommende tid. Det sker i forbindelse med, at Hofor, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, gør klar til at anvende varmepumper. Og da denne teknologi er mest effektiv ved lavere temperaturer, skruer man ned. På [...]

Energi Fyn henter ny adm. dir. på ledergangen hos sin moderorganisation

AktueltNavne14. 01. 2026

Fra 1. marts vil Energi Fyn få ny direktør. Der er tale om Mette Rose Skaksen, der siden 2022 har været viceadm. direktør i Green Power Denmark. Det er altså en medlemsvirksomhed, der napper en fra ledelsen i selve hovedorganisationen. - På de indre linjer har Mette Rose Skaksen arbejdet [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Guldager A/S

    360° vandbehandling til fjernvarmen

  • Building Green

    Hent din GRATIS festivalbillet til HÅNDVÆRK

  • Building Green

    Oplev enestående live-byg på HÅNDVÆRK

  • Building Green

    3 myter om digitalisering – og hvorfor de ikke holder

  • Guldager A/S

    Guldager og ARO deltager på Boligforeningernes Dag 2026

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Vi søger teknisk salgskonsulent til fremtidens fjernvarmeunits

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric slipper eftertragtet ny blå dåse løs

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

  • Building Green

    Vær med til at hylde håndværket på årets fedeste fagfestival

  • Danfoss Redan A/S

    Velkommen til Dan og tillykke til Rasmus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Naturfagsmaraton for elever i 5. og 6. klasser skudt i gang – og indeklima er blandt opgaverne

    20.01.2026

  • Organisation føler myndigheder smøler – tager selv affære og sætter standarderne fri

    20.01.2026

  • Skovrejsning er mere end bare klima – skal sikre rent drikkevand

    19.01.2026

  • hansgrohe lancerer LavaPura Element douchetoilet med et væld af funktioner

    19.01.2026

  • PULSE-platformen bliver digitalt kontroltårn for Grækenlands største vandforsyningsselskab

    19.01.2026

  • Kursen er lagt – Viborg skal være blandt de bedste kommuner for erhvervslivet

    14.01.2026

  • Erhvervslivet er ved at tage samme vej som de private – de vælger elbilen til

    14.01.2026

  • Silkeborg Vand og Spildevand søger bestyrelsesmedlemmer til bæredygtig udvikling

    14.01.2026

  • København skruer ned for temperaturen – store varmepumper skal skubbe den fossile energi ud

    14.01.2026

  • Energi Fyn henter ny adm. dir. på ledergangen hos sin moderorganisation

    14.01.2026

  • Storebror til den populære ID Buzz er blevet opdateret med større batteri og bedre opladning

    12.01.2026

  • Kold mandag gav historisk højt elforbrug til at holde varmen i det østdanske

    12.01.2026

  • Carsten Brostrup får nordisk salgsansvar i Condair

    12.01.2026

  • Organisation: Nye regler med kort aftræk indenfor asbest for dem til at ligne hovsa-løsninger

    09.01.2026

  • Blower Door-specialisten Isolink bliver en del af Bunch-gruppen

    09.01.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik