• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSeneste19. 02. 2024 | Allan Malmberg

Byggebranchen har i højere grad omfavnet de digitale værktøjer

BrancheNytSeneste19. 02. 2024 By Allan Malmberg

Illustration: Freepik

Historisk set, når man undersøgte, hvordan forskellige industrier udnyttede digitale hjælpemidler, befandt bygge- og anlægssektoren sig ofte i den tungere ende af skalaen. Dette er imidlertid ikke længere tilfældet.

Selvom det ikke nødvendigvis betyder, at hele branchen er på toppen af digitaliseringen, har brugen af forskellige digitale hjælpemidler oplevet en betydelig vækst.

En bemærkelsesværdig udvikling er især brugen af kunstig intelligens, der er blevet firedoblet på blot ét år ifølge tal fra Byggeriets Modenhedsmåling 2024. Indgangen til 2023 introducerede krav om livscyklusanalyse (LCA) i Bygningsreglementet, hvilket også har bidraget til den digitale transformation.

I dag svarer 84 procent af de deltagende virksomheder i Byggeriets Modenhedsmåling, at de nu implementerer LCA i flere af deres projekter. Dette repræsenterer en betydelig stigning fra 67 procent i det foregående år, der blev målt kort før lovens ikrafttræden.

– En bæredygtig byggebranche er en konkurrencedygtig byggebranche. Derfor er det positivt, at vi ser en stigning i antallet af virksomheder i byggeriet, der styrker fokus på grøn omstilling. Her spiller ny teknologi, digitalisering og muligheden for systematisk opsamling af data en meget stor rolle – og den dobbelte omstilling skal endnu flere virksomheder i byggeriet få øjnene op for. Det skal modenhedsmålingen være med til at sætte fokus på, siger udviklingsdirektør i Industriens Fond, Charlotte Kjeldsen Krarup.

Desuden har de nye lovkrav indenfor nybyggeri haft en overraskende virkning, idet de har påvirket renoveringsprojekter positivt. Selvom det endnu ikke er obligatorisk at udarbejde LCA i renoveringsprojekter, ser vi nu en stigning i anvendelsen af LCA inden for denne del af byggebranchen.

63 procent af virksomhederne udarbejder nu LCA, sammenlignet med 48 procent i 2023. Dette indikerer en øget opmærksomhed på bæredygtighed i byggeriet og en stigning i brugen af digital teknologi til at dokumentere klimaaftryk.

– Byggeriet har potentiale til at levere et stort bidrag i arbejdet med at reducere vores CO2-udledning, og her er livscyklusanalyser et helt afgørende redskab. Det er derfor positivt, at flere og flere benytter sig af livscyklusanalyser både når det handler om nyt byggeri, men i høj grad også i renoveringsprojekter, siger
Lennie Clausen, programchef i den filantropiske forening Realdania.

Byggeriets Modenhedsmåling 2024 viser også en bemærkelsesværdig stigning i brugen af avanceret teknologi, især kunstig intelligens (AI). Hele 21 procent af de adspurgte virksomheder anvender nu AI i deres arbejde, hvilket repræsenterer en betydelig stigning i forhold til det tidligere år, hvor kun 5 procent benyttede sig af denne teknologi. De mest anvendte AI-modeller inkluderer velkendte navne som ChatGPT, Dall-E og Midjourney.

Men sådan er det langt fra for alle. Af de 21 procent svarer knap en tredjedel, at de bruger AI-modeller udviklet specifikt til branchen, mens en tredjedel træner egne AI-modeller.
Ikke desto mindre er det vigtigt at bemærke, at branchen stadig ikke er fuldt ud moden i brugen af AI, hvilket skyldes flere faktorer, herunder kompleksiteten i projekterne, lange værdikæder og manglende standarder for dataudveksling mellem forskellige systemer og formater.

– Men analysens dugfriske tal peger på, at byggebranchen har blod på tanden, og vi oplever også, at mange virksomheder efterspørger hjælp til at komme i gang, siger Christina Hvid, administrerende direktør i Molio og ConTech Lab.

Læs hele analysen her

Kilde: Molio

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Ny evalueringspulje skal give arkitekter mere viden om egne byggerier

BrancheNyt04. 02. 2026

Vi misser ofte viden om, hvordan vores bygninger rent faktisk bliver brugt, når et projekt afleveres, og arkitekterne rykker videre til det næste. Det mener den filantropiske forening Realdania, som derfor nu vil give støtte til tegnestuer, der vil evaluere projekter til børn og unge, de har [...]

Den digitale sikkerhed halter på hvert andet byggeprojekt – mangler en klar ansvarsfordeling

AktueltBrancheNyt04. 02. 2026

Tidligere havde byggebranchen ry for at være meget bagud på de digitale løsninger. I dag er man bedre med i den forbindelse mangler man noget afgørende - nemlig et klart ansvar for den digitale sikkerhed. Det er en analyse fra ConTech Lab, som bringer den mangel på banen. Analysen viser, at [...]

LCA forandrer byggebranchen – væk fra fokus på enkeltmaterialer over på bygningen som helhed

Bæredygtigt byggeriSeneste04. 02. 2026

Klimakravene i byggebranchen skærpes hele tiden, og det betyder, at Life Cycle Assessment (LCA) er på vej til at blive en regulær konkurrenceparameter, og vil dermed være med til at skubbe fokus. Det mener befæstigelsesproducenten fischer. Ifølge fischer er EPD’er et vigtigt udgangspunkt, men [...]

En uheldig treenighed er med til at presse januars elregning højt op

AktueltEnergi04. 02. 2026

Det er koldt, hvad de fleste nok har bemærket. Mange vil også også kigge en ekstra gang på deres elregning. Den vil nemlig også være højere. Det er en slags sammenfald af uheldige omstændigheder, der presser prisen op. Varmepumper har igen fået gang i salget, og med den nærmest sibiriske kulde, [...]

Ejendomsselskabet Olav de Linde ansætter ny direktør

Navne04. 02. 2026

Ejendomsselskabet Olav de Linde har udnævnt Per Lilholt til ny direktør. Ledelsesskiftet sker, efter at Esben Kjeldsen har valgt at fratræde sin stilling. Den afgående direktør efterlader en virksomhed i fremgang. I sin tid som direktør har Esben Kjeldsen ydet et væsentligt bidrag til både vækst [...]

Varmepumpepuljen slår dørene op med en ekstra stor pose penge i tilskudsbeløb

AktueltIndeklimaVarme & køling02. 02. 2026

På torsdag slår Energistyrelsen op for den første udgave af årets varmepumpepulje. Og der er ekstra mange penge til hver af de ansøgere, der får godkendt deres ansøgning - nemlig 27.000 kr. mod tidligere 17.000 kr. Ifølge Bo Halm Andersen, byggesagkyndig og energikonsulent i NRGi, kan muligheden [...]

Ahlsell høster atter platin i bæredygtighed i den årlige vurdering hos EcoVadis

BrancheNytNavne02. 02. 2026

Ahlsell har formået både at fastholde sin platinvurdering og forbedre sin samlede EcoVadis-score. I år opnåede koncernen 86 point ud af 100 mulige, en fremgang i forhold til sidste år. EcoVadis vurderer årligt mere end 50.000 virksomheder globalt, på tværs af fire hovedområder: Miljø, [...]

Energibranchen samlet om at komme med svar – hvordan får vi øget farten på elektrificeringen

EnergiSeneste30. 01. 2026

Danmark skal elektrificeres, men udviklingen går for langsomt - også når det gælder forsyningssektoren. Netop det spørgsmål var indgangsbønnen til et fællesmøde, som Jyske Bank stod bag, og hvor man havde samlet 150 repræsentanter fra energibranchen for netop at komme nærmere én af de største [...]

Det vrimler ud med ny-uddannede vvs´ere – faktisk har 2025 sat rekord

AktueltBrancheNyt30. 01. 2026

Der tales meget om manglen på faglærte, og de positive tal fra vvs-uddannelsen kan da heller ikke rette op på alt, men ikke desto mindre er det en glædelig nyhed, at 2025 satte rekord i ny-uddannede vvs´ere. Hele 564 nyudlærte vvs-energispecialister kom ud på arbejdsmarkedet, hvilket er en [...]

Forkert vej til mindre varmeudgift – men den rigtige til at få skimmelsvamp

Varme & køling30. 01. 2026

Gasprisen er på vej op. Det samme er elprisen, der rent teknisk er koblet på gasprisen. Derfor stiger udgiften til at opvarme boligen, og den umiddelbart naturlige reaktion er at skrue ned for varmen. Det oplever man hos Byggesagkyndig.nu, der dog advarer mod strategien, der skaber perfekte [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Gemina Termix

    Få hjælp til dine Termix-produkter – præcis når du har brug for det

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Varmepuljen åbner – Vi har dit overblik

  • Building Green

    Vær med til endnu en fantastisk dag på HÅNDVÆRK

  • Schneider Electric Danmark

    EVENT: Kom med til ASKx Conference 2026 Scandinavia

  • Building Green

    Stjernespækket program til HÅNDVÆRK – gratis adgang!

  • Building Green

    Er du klar til HÅNDVÆRK? – Vi ses i morgen!

  • Well Air A/S

    Samsungs nordiske luft-til-luft-program – udviklet til professionel installation i koldt klima

  • Schneider Electric Danmark

    WEBINAR: Hold dig et skridt foran med vores TechTalks

  • LAGUR A/S

    Når kalk bliver en driftsrisiko i tekniske installationer

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ny evalueringspulje skal give arkitekter mere viden om egne byggerier

    04.02.2026

  • Den digitale sikkerhed halter på hvert andet byggeprojekt – mangler en klar ansvarsfordeling

    04.02.2026

  • LCA forandrer byggebranchen – væk fra fokus på enkeltmaterialer over på bygningen som helhed

    04.02.2026

  • En uheldig treenighed er med til at presse januars elregning højt op

    04.02.2026

  • Ejendomsselskabet Olav de Linde ansætter ny direktør

    04.02.2026

  • Varmepumpepuljen slår dørene op med en ekstra stor pose penge i tilskudsbeløb

    02.02.2026

  • Ahlsell høster atter platin i bæredygtighed i den årlige vurdering hos EcoVadis

    02.02.2026

  • Energibranchen samlet om at komme med svar – hvordan får vi øget farten på elektrificeringen

    30.01.2026

  • Det vrimler ud med ny-uddannede vvs´ere – faktisk har 2025 sat rekord

    30.01.2026

  • Forkert vej til mindre varmeudgift – men den rigtige til at få skimmelsvamp

    30.01.2026

  • Forsøg på mægling i tide skal stoppe de mange interne konflikter i byggebranchen

    28.01.2026

  • Trods et år med Trump, told og kaos er der klar tale fra industrien: Vi står bomstærkt

    28.01.2026

  • Udbredelsen af varmepumper og elbiler slår for alvor igennem – især i Allerød

    28.01.2026

  • Overskudsvarme fra kommende datacenter skal give friske grøntsager året rundt

    28.01.2026

  • Jernoxid i okkerslam fra drikkevandsproduktion kan måske anvendes i produktion af biogas

    28.01.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik