• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNytIndeklima17. 06. 2022 | Allan Malmberg

Brugerne skal inddrages i fremtidens bygningsdesign

AktueltBrancheNytIndeklima17. 06. 2022 By Allan Malmberg

Store dele af den eksisterende bygningsmasse døjer med dårligt indeklima og andre trivselsmæssige udfordringer for de mennesker, der opholder sig i bygningerne. Samtidigt med, at byggebranchen mangler viden i realtid om brugernes helt konkrete oplevelse af temperatur, støj, træk og andre trivselsmæssige faktorer.

Nu lanceres en digital platform og en medfølgende spørgeskemaundersøgelse, der for første gang giver branchen et fælles redskab til systematisk at indsamle brugernes egne erfaringer og forslag til at forbedre indeklima og trivsel i bygninger.

Den digitale platform er udviklet af non-profit-medlemsorganisationen Green Building Council Denmark i samarbejde med Rambøll, AART Architects, Copenhagen Business School, Danske Arkitektvirksomheder og Lynge Benchmark. Green Building Council Denmark står i forvejen bag den mest udbredte bygningscertificering i Danmark, DGNB-certificeringen.

Vi har længe været fortalere for større branchefokus på, at bæredygtigt byggeri hviler på tre ben; miljø, økonomi og sociale forhold. Det sociale ben halter bagefter, og hvis vi vil forstå byggede miljøers faktiske effekt på brugerne, bliver vi nødt til at spørge dem. Gode intentioner og mavefornemmelser kan ikke stå alene, og vores viden om brugernes oplevelser skal være baseret på data. På den måde kan vi forbedre indeklimaet og trivslen i bygningerne på et oplyst grundlag, siger Mette Qvist, direktør i Green Building Council Denmark.

Platformen bliver en gratis og integreret del af DGNB- bæredygtighedscertificeringen af bygninger i drift, og skal på sigt også bredes ud til andre typer af projekter og bygninger med behov for at stille skarpt på trivslen hos medarbejdere, beboere, elever eller andre brugere.

Talrige studier påviser, at de bygninger, vi bor og opholder os i, har indflydelse på vores trivsel, effektivitet, indlæring, sundhed og sygefravær. Derfor er der brug for et redskab til systematisk indsamling af menneskers konkrete erfaringer med at arbejde i storrumskontor, støj fra kolleger, der taler i telefon, kulde, træk, varme, fælles faciliteter og fx muligheder for social interaktion med andre mennesker i bygningen, fortæller Mette Qvist.

Bygninger med et dokumenteret fokus på indeklima, trivsel og sundhed har ifølge Mette Qvist desuden en konkurrencemæssig fordel i forhold til salg og udlejning, og når det gælder om at tiltrække medarbejdere, beboere, studerende eller andre, der skal tilbringe mange af døgnets timer i bygningen. Noget man kan nikke genkendende til hos DEAS, en af landets største forvaltere af ejendomme, der har skruet kraftigt op for bæredygtighedscertificering af bygninger i drift med en målsætning 100 bygninger alene i år.

Vi har testet den nye platform i forbindelse med bærdygtighedscertificering af to erhvervsejendomme i hovedstadsområdet på i alt 27.000 kvadratmeter og to boligejendomme på i alt 33.000 kvadratmeter. Vi har brug for overordnet viden om brugernes oplevelse af ejendommen for at kunne løfte social bæredygtighed i ejendommen på sigt. Den nye platform giver os, i samspil med vores eksisterende undersøgelser og platforme, mulighed for at bringe bæredygtighed i øjenhøjde med de mennesker, der bruger ejendommene, fortæller Dorte Marie Frilund Grøn, fagleder for bæredygtighed og bygherrerådgiver hos DEAS.

Hun betragter platformen som et samlende undersøgelses-værktøj med udgangspunkt i brugernes oplevelser, der i sidste ende kan hjælpe med at skabe en endnu større andel af tilfredse medarbejdere og beboere, der oplever mindre stress og større trivsel.

Den nye platform består bl.a. af en spørgeskemaundersøgelse, som det tager maksimalt 10 minutter for brugeren at udfylde. Det kan foregå enten ved at sende brugeren et link eller en QR-kode.

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt, Indeklima

Seneste nyt fra redaktionen

Byg dit eget specialafløb med Unidrains opdaterede modulkonfigurator

ProduktNyt30. 04. 2026

Når modulopbyggede linjeafløb skal tilpasses konkrete rum og mål, stiller det krav til både overblik og nøjagtighed. Med en opdateret Modulkonfigurator samler Unidrain valg, visualisering og dokumentation i ét digitalt værktøj, der understøtter arbejdet fra de første mål til færdig [...]

Store drømme bag en ny powerchip udviklet af forskere fra Aalborg Universitet

EnergiSeneste29. 04. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være [...]

Pettinaroli A/S fejrer 50 år i den danske VVS-branche

AktueltNavne29. 04. 2026

I maj 2026 markerer Pettinaroli A/S et helt særligt jubilæum. Det er blevet til 50 år i den danske VVS-branche. Siden etableringen i 1976 har virksomheden leveret løsninger inden for ventiler, kuglehaner, gulvvarmesystemer og dynamiske reguleringssystemer til VVS-installatører, VVS-grossister og [...]

Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg hos Condair

AktueltIndeklima29. 04. 2026

22-årige Mohamed Mumin, der går på 4. semester af automationsteknolog-studiet i Randers, arbejder målrettet på at udvikle et testprogram til pumpeanlæg, der gennem automatisering kan spare både tid og penge for virksomheden Condair. Virksomheden er blandt de førende i energieffektive løsninger [...]

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navne29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk [...]

Skills-formand ser tilbage på et heftigt Skills – og Patrick kan kalde sig Danmarks bedste vvs-lærling

NavneSeneste27. 04. 2026

VVS-energispecialist Patrick Skou Jensen, UCE, HELMUTH NIELSEN & SØN ApS, var bare bedre end de andre ved DM i Skills, og løb derfor med sejren ved mesterskaberne, som i år fandt sted i Hjørring. Det er en stolt formand for SkillsDenmark, Søren Heisel, der ser tilbage på de sidste tre dage, [...]

InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

Navne24. 04. 2026

InstallatørGruppen har indgået aftale om opkøb af Erik Lytzen A/S, en tværfaglig installationsvirksomhed med hovedkontor i Hjørring. Transaktionen er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse og markerer – når godkendelsen foreligger – det 40. opkøb i Danmark og vil bringe koncernens [...]

Byggeriet har lært at navigere i en verden fyldt med skiftende vilkår

AktueltBrancheNyt24. 04. 2026

Selvom omsætningen i øjeblikket falder, ser bygge- og anlægsvirksomhederne lyst på fremtiden. Det peger på et teknisk erhvervsliv, der har lært at navigere i en hverdag med uro, prisudsving og hurtigt skiftende vilkår, vurderer erhvervsorganisationen TEKNIQ - Bygge- og anlægsvirksomhederne [...]

Ny udgave af verdens mest anvendte miljøstandard – ISO 14001

AktueltBrancheNyt24. 04. 2026

Den internationale standard for miljøledelse, ISO 14001, er udkommet i en ny udgave. Standarden har øget fokus på aktuelle miljøprioriteter og skal styrke virksomheders arbejde med strategisk miljøledelse og dokumenteret effekt. Netop dokumentation og systematik i miljøarbejdet er centrale [...]

10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

Vand24. 04. 2026

Et nyt RUC-ledet forskningsprojekt skal undersøge, hvordan vand- og spildevandsindsatser i uformelle byområder i Ghana påvirker lokalsamfundet, og hvordan indsatserne kan forbedres, så de støtter klimatilpasning og reducerer sårbarhed. Beboere i uformelle byområder i og omkring Ghanas hovedstad [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Klasse A elkvalitetsanalysator – Metrel MI2992 Power Analyser

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Gør gruppearbejdet til en favorit i eltavlen med Elma 5100 sikringssøger

  • Danvak

    Bygningsautomatik efter BR18: Fra uklare krav til praktiske løsninger

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Præcis måling og signalgenerering i ét instrument Elma 6660 Procesmultimeter

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Når installationstest skal være enkelt og brugervenligt Elma iTest 7400

  • Erik Larsen & Søn ApS

    3 GODE GRUNDE til at besøge Erik Larsen & Søn på El & Teknik

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Sommertid = høj belastning på jeres affugtningsløsning

  • Gemina Termix

    Udviklingstekniker søges

  • Danvak

    Når funktionsudbuddet halter, halter afleveringen også

  • Pettinaroli A/S

    Pettinaroli A/S fejrer 50 år i den danske VVS-branche.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Byg dit eget specialafløb med Unidrains opdaterede modulkonfigurator

    30.04.2026

  • Store drømme bag en ny powerchip udviklet af forskere fra Aalborg Universitet

    29.04.2026

  • Pettinaroli A/S fejrer 50 år i den danske VVS-branche

    29.04.2026

  • Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg hos Condair

    29.04.2026

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Skills-formand ser tilbage på et heftigt Skills – og Patrick kan kalde sig Danmarks bedste vvs-lærling

    27.04.2026

  • InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

    24.04.2026

  • Byggeriet har lært at navigere i en verden fyldt med skiftende vilkår

    24.04.2026

  • Ny udgave af verdens mest anvendte miljøstandard – ISO 14001

    24.04.2026

  • 10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

    24.04.2026

  • Veltek Ventilation samlede branchen:

    22.04.2026

  • Skal din virksomhed have en varmepumpe i 2026?

    22.04.2026

  • Trox Danmark markerer jubilæum med nyt behovsstyret ventilationssystem

    22.04.2026

  • Kvinderne sætter kurs mod vvs-branchen

    22.04.2026

  • – På den korte bane skal jeg slappe af

    22.04.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik