• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNytIndeklima17. 06. 2022 | Allan Malmberg

Brugerne skal inddrages i fremtidens bygningsdesign

AktueltBrancheNytIndeklima17. 06. 2022 By Allan Malmberg

Store dele af den eksisterende bygningsmasse døjer med dårligt indeklima og andre trivselsmæssige udfordringer for de mennesker, der opholder sig i bygningerne. Samtidigt med, at byggebranchen mangler viden i realtid om brugernes helt konkrete oplevelse af temperatur, støj, træk og andre trivselsmæssige faktorer.

Nu lanceres en digital platform og en medfølgende spørgeskemaundersøgelse, der for første gang giver branchen et fælles redskab til systematisk at indsamle brugernes egne erfaringer og forslag til at forbedre indeklima og trivsel i bygninger.

Den digitale platform er udviklet af non-profit-medlemsorganisationen Green Building Council Denmark i samarbejde med Rambøll, AART Architects, Copenhagen Business School, Danske Arkitektvirksomheder og Lynge Benchmark. Green Building Council Denmark står i forvejen bag den mest udbredte bygningscertificering i Danmark, DGNB-certificeringen.

Vi har længe været fortalere for større branchefokus på, at bæredygtigt byggeri hviler på tre ben; miljø, økonomi og sociale forhold. Det sociale ben halter bagefter, og hvis vi vil forstå byggede miljøers faktiske effekt på brugerne, bliver vi nødt til at spørge dem. Gode intentioner og mavefornemmelser kan ikke stå alene, og vores viden om brugernes oplevelser skal være baseret på data. På den måde kan vi forbedre indeklimaet og trivslen i bygningerne på et oplyst grundlag, siger Mette Qvist, direktør i Green Building Council Denmark.

Platformen bliver en gratis og integreret del af DGNB- bæredygtighedscertificeringen af bygninger i drift, og skal på sigt også bredes ud til andre typer af projekter og bygninger med behov for at stille skarpt på trivslen hos medarbejdere, beboere, elever eller andre brugere.

Talrige studier påviser, at de bygninger, vi bor og opholder os i, har indflydelse på vores trivsel, effektivitet, indlæring, sundhed og sygefravær. Derfor er der brug for et redskab til systematisk indsamling af menneskers konkrete erfaringer med at arbejde i storrumskontor, støj fra kolleger, der taler i telefon, kulde, træk, varme, fælles faciliteter og fx muligheder for social interaktion med andre mennesker i bygningen, fortæller Mette Qvist.

Bygninger med et dokumenteret fokus på indeklima, trivsel og sundhed har ifølge Mette Qvist desuden en konkurrencemæssig fordel i forhold til salg og udlejning, og når det gælder om at tiltrække medarbejdere, beboere, studerende eller andre, der skal tilbringe mange af døgnets timer i bygningen. Noget man kan nikke genkendende til hos DEAS, en af landets største forvaltere af ejendomme, der har skruet kraftigt op for bæredygtighedscertificering af bygninger i drift med en målsætning 100 bygninger alene i år.

Vi har testet den nye platform i forbindelse med bærdygtighedscertificering af to erhvervsejendomme i hovedstadsområdet på i alt 27.000 kvadratmeter og to boligejendomme på i alt 33.000 kvadratmeter. Vi har brug for overordnet viden om brugernes oplevelse af ejendommen for at kunne løfte social bæredygtighed i ejendommen på sigt. Den nye platform giver os, i samspil med vores eksisterende undersøgelser og platforme, mulighed for at bringe bæredygtighed i øjenhøjde med de mennesker, der bruger ejendommene, fortæller Dorte Marie Frilund Grøn, fagleder for bæredygtighed og bygherrerådgiver hos DEAS.

Hun betragter platformen som et samlende undersøgelses-værktøj med udgangspunkt i brugernes oplevelser, der i sidste ende kan hjælpe med at skabe en endnu større andel af tilfredse medarbejdere og beboere, der oplever mindre stress og større trivsel.

Den nye platform består bl.a. af en spørgeskemaundersøgelse, som det tager maksimalt 10 minutter for brugeren at udfylde. Det kan foregå enten ved at sende brugeren et link eller en QR-kode.

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt, Indeklima

Seneste nyt fra redaktionen

Bidende kulde giver København højeste varmeforbrug i fem år

Varme & køling13. 02. 2026

Den bidende kulde og stærke blæst får os til at skrue op for radiatoren, og den 12. januar i år målte HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, det højeste varmeforbrug i fem år. Det blev igen overgået de første dage i februar, hvor forbruget har været endnu højere på grund af vinden og [...]

Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark

SenesteVand13. 02. 2026

Vejret bliver kun voldsommere, nedbøren heftigere og grundvandsspejlet stiger. Derfor er der brug for at sætte tempo under klimasikring og forebyggelse af klimaskader i Danmark. Alligevel trækkes tempoet ud af klimasikringsbestræbelserne. Ikke på grund af manglende vilje fra kommuner eller [...]

DMI’s nationale varslingssystem for oversvømmelser indstillet til Digitaliseringspris

AktueltVand13. 02. 2026

DMI’s Nationale Varslingssystem for Oversvømmelser i Danmark er indstillet til Digitaliseringsprisen. En pris, der netop gives til offentlige myndigheder, institutioner og virksomheder, der skaber innovative, inspirerende og effektive digitale løsninger til gavn for borgere, erhvervsliv og [...]

Ahlsell henter salgsdirektør i egne rækker

Navne13. 02. 2026

Ahlsell Danmark har udnævnt Peder Pedersen som salgsdirektør for Industri. Konkret værdiskabelse i industrien i form af fx mindre tid på indkøb, lavere lagerbinding og bedre datagrundlag er omdrejningspunktet for den nye salgsdirektør. Peder Pedersen blev hentet til Ahlsell Danmark for et halvt [...]

Reglerne for kommunalt forbud mod gamle brændeovne bliver mere fleksible

AktueltVarme & køling13. 02. 2026

Kommunerne behøver ikke komme efter gamle brændeovne med helt så meget bål og brand, som der var lagt op til i første omgang. Her var der en hård skæringsdato - var ovnene før den 1. juni 2008, skulle de pilles og skrottes. Men flere kommuner har efterlyst mere fleksible grænser og mulighed for [...]

Airlich i nye partnerskaber om at reducere energiforbrug og forbedre indeklima

AktueltIndeklimaVentilation11. 02. 2026

Den danske proptech-startup Airlich med CEO Rasmus Jølck i spidsen fik, sidste år, som en del af et konsortium sammen med DEAS og forskere fra DTU, støtte fra EUDP til at validere, at EcoGain-teknologien. Nu er projektet klar til næste fase, hvor DSV, DSC og PensionDanmark har sagt ja til at [...]

Anden gang var lykkens gang i Voel – nu kommer der fjernvarmen til området

AktueltVarme & køling11. 02. 2026

Voel siger ja tak til fjernvarme Efter at have forsøgt uden held i 2019, lykkedes det i denne omgang Silkeborg Forsyning at få tilslutning til fjernvarmeprojekt i Voel at komme over de krævede 55 procent. Tilslutningsprocenten rundede nemlig 59 procent, og dermed er første store etape frem mod [...]

Bekendtgørelse baner vej for investeringer mod højtstående grundvand i milliardklassen

Vand11. 02. 2026

Med en ny bekendtgørelse kan spildevandsselskaberne gå i gang med at klimasikre byområder, som er truet af oversvømmelser fra højtstående grundvand. Ca. 450.000 bygninger med boliger over hele landet er i dag truet af højtstående – også kaldet terrænnært – grundvand. 360.000 af disse ligger i [...]

Ahlsell udnævner ny salgschef for virksomhedens industriteam på Sjælland

Navne11. 02. 2026

Lasse Leth Wittrup er blevet udnævnt til ny salgschef hos Ahlsell. Han har en bachelor i Innovation & Digitalisering fra Aalborg Universitet med specialisering i IT-projektledelse. Han kom til virksomheden i 2023 med en lidt anderledes, men stærk kommerciel baggrund. Tidligere har han [...]

Ny analyse: Klimaændringerne øger risikoen for flere tilfælde af ekstremregn i Danmark

SenesteVand11. 02. 2026

Vi skal blive bedre til at håndtere store mængde regn. Ikke bare set som et samlet antal millimeter, der falder over et år - det skal vi også - men også det, som kaldes ekstremregn. Sådanne tilfælde, kommer der nemlig flere af, som følge af det forandrede klima, fastslår et nyt studie fra et [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Nyt partnerskab i international motorsport giver performance og præcision et nyt gear

  • Schneider Electric Danmark

    WORKSHOP: Bliv en mester i SCADA IGSS ved vores grundlæggende konfigurationskursus

  • Danfoss Redan A/S

    Redans Akva Lux Sps sikrer stabil og energieffektiv varme og varmt brugsvand til 251 lejligheder i Helheden i Århus

  • Schneider Electric Danmark

    Ny CDU muliggør skalerbar væskekøling til AI-datacentre i stor skala

  • Well Air A/S

    ClimateHub vs. EHS Hydro – sådan vælger du den rigtige løsning

  • Genvex

    Kan et ventilationsanlæg øge værdien af din bolig?

  • METRO THERM A/S

    Sådan opstarter du vores fjernvarmeunits med S-styring

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Ny fjernvarmeunit sætter standarden for moderne installationer

  • Elma Instruments A/S

    Flir C8 fra Elma er næste generation i kompakte termiske lommekameraer

  • Gemina Termix

    Få hjælp til dine Termix-produkter – præcis når du har brug for det

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Bidende kulde giver København højeste varmeforbrug i fem år

    13.02.2026

  • Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark

    13.02.2026

  • DMI’s nationale varslingssystem for oversvømmelser indstillet til Digitaliseringspris

    13.02.2026

  • Ahlsell henter salgsdirektør i egne rækker

    13.02.2026

  • Reglerne for kommunalt forbud mod gamle brændeovne bliver mere fleksible

    13.02.2026

  • Airlich i nye partnerskaber om at reducere energiforbrug og forbedre indeklima

    11.02.2026

  • Anden gang var lykkens gang i Voel – nu kommer der fjernvarmen til området

    11.02.2026

  • Bekendtgørelse baner vej for investeringer mod højtstående grundvand i milliardklassen

    11.02.2026

  • Ahlsell udnævner ny salgschef for virksomhedens industriteam på Sjælland

    11.02.2026

  • Ny analyse: Klimaændringerne øger risikoen for flere tilfælde af ekstremregn i Danmark

    11.02.2026

  • Her er de tre heldige vindere fra konkurrencen på HÅNDVÆRK

    10.02.2026

  • Branchen er generationsudfordret: Derfor skal vi huske vvs´erne på HÅNDVÆRK

    09.02.2026

  • Ny ejerkreds bag Lagur baner vejen for en international ekspansion

    06.02.2026

  • Argo satte fjernvarmerekord i sidste og vandt udbuddene om restaffald i 16 kommuner

    06.02.2026

  • Arkil henter afdelingschef fra lokal konkurrent i Aalborg

    06.02.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik