• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025 | Heidi Thode

Årskommentar 2025: Endnu et gazelleår i Novencos House of Fans

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025 By Heidi Thode

2025 har været endnu et år i fuld fart fremad for os. For andet år i træk er vi blevet udnævnt til Børsen Gazelle, og vi er både stolte og ydmyge over, at en 78 år gammel virksomhed fortsat kan gøre sig bemærket som en vækstvirksomhed. Det viser, at innovation, kvalitet og fokus på energieffektivitet går hånd i hånd – også når historien rækker langt tilbage

Årskommentaren har været bragt i HVAC Magasinet nr. 13, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her)

Af Lars Erik Knaack, administrerende direktør, og Martin Bo Holstein, regional sales manager, Nordics, Novenco Building & Industry A/S

Efter at have slået rødder i vores nye domicil, House of Fans, er vi i 2025 gået skridtet videre og er nu i fuld gang med at udbygge bygningen som et demonstrationscenter for energieffektive ventilatorløsninger.
Senere på året forventer vi at kunne præsentere flere demo-setups, hvor besøgende kan opleve vores ventilatorer i drift, herunder et nyt testmiljø, hvor vores egen ventilator i en Air Handling Unit (AHU) kan sammenlignes direkte med konkurrerende produkter. Det bliver muligt at se forskellen live, måle effekten og mærke den kvalitet, der ligger i energieffektiv teknologi.
Det er en naturlig forlængelse af vores ønske om at dele viden og skabe forståelse for, hvordan ventilation spiller en nøglerolle i en bæredygtig omstilling mod højere grad af energieffektivitet.

NOVENCollege – en fælles platform for viden og udvikling
Et andet vigtigt skridt i den retning er NOVENCollege, som vi lancerede for to år siden, og som nu har fundet sin form som et stærkt læringskoncept for både medarbejdere og eksterne samarbejdspartnere.
Initiativet fungerer som en vidensplatform for intern træning, onboarding af nye medarbejdere og – ikke mindst – uddannelse af kunder, distributører, rådgivere og entreprenører.
Vi har i årets løb gennemført en række workshops og kurser, hvor deltagerne har arbejdet med målinger, data og energieffektivisering i praksis. Kurserne skræddersys til de enkelte brancher og har blandt andet omhandlet:
• Energioptimering af ventilationsanlæg
• Ventilatorer til køling
• Integration i maskiner
• Fødevareindustrien
• Tunnelventilation
• Pharma- og renrumsapplikationer.
Formålet er klart. Vi skal hjælpe vores samarbejdspartnere med at blive endnu dygtigere og samtidig udbrede forståelsen af, hvordan energieffektivitet og godt indeklima skaber værdi både økonomisk og miljømæssigt.

Megatrends driver væksten
De globale megatrends, som danner rygraden i vores forretning, er stadig i kraftig vækst. Urbanisering, øget digitalisering og skærpede brandregulativer øger efterspørgslen på driftssikre og energieffektive ventilationsløsninger.
Samtidig ser vi, at energieffektivitet ikke kun er et klimahensyn; det er også god forretning. Det reducerer omkostninger, skaber værdi på bundlinjen og er derfor et strategisk fokusområde for flere af vores kunder.
I 2025 har vi blandt andet indgået langsigtede samarbejdsaftaler med globale virksomheder som Unilever, hvor vi bidrager til at nå ambitiøse CO2-mål. Og vi oplever generelt en vækst i segmenter som datacentre, tunnelbyggeri og industri, som – heldigvis – har kompenseret for en lavere aktivitet i nybyggeriet i år.

EPD – dokumenteret bæredygtighed i praksis
Som de første i branchen har vi fået udarbejdet egne EPD’er (Environmental Product Declarations) for vores ventilatorer – et vigtigt skridt mod mere datadrevet og dokumenteret bæredygtighed.
Som en del af vores digitale værktøjskasse har vi desuden udviklet ECO-Box, et internt LCA-værktøj (Life Cycle Assessment), der analyserer produkternes miljøpåvirkning fra vugge til grav. ECO-Box danner grundlaget for udarbejdelsen af vores EPD og kan, efter behov, anvendes til at støtte både salgsarbejdet på eksisterende produkter og udviklingen af nye materialer eller designændringer.
Med ECO-Box kan vi identificere forbedringspotentialer, reducere klimaaftrykket og skabe dokumenteret værdi gennem hele produktets livscyklus. Den stigende efterspørgsel efter verificerede miljødata viser, at vores indsats bidrager til både kundernes og vores egen rejse mod en mere bæredygtig og klimaneutral værdikæde – og understøtter vores Science Based Targets-initiativ (SBTi)-målsætninger om at reducere udledninger i tråd med 1,5°C-scenariet.
ECO-Box er allerede taget i brug internt, og i takt med at værktøjet bliver verificeret i 2026, vil det danne grundlag for vores fremtidige EPD’er. Det er et vigtigt skridt mod endnu mere præcis og troværdig dokumentation af vores produkters miljøpåvirkning – til gavn for både vores kunder og vores fælles klimaindsats.
Samtidig er arbejdet tæt knyttet til FN’s verdensmål 12 – Ansvarligt forbrug og produktion, hvor vi aktivt fremmer ressourceeffektivitet, gennemsigtighed og cirkulær tænkning i hele værdikæden.

Samarbejde, faglighed og fremgang
På hjemmebanen i Danmark har vi oplevet en solid fremgang i 2025. Vi har været i dialog med samtlige kommuner i landet og afholdt en række arrangementer om mulighederne for at forbedre indeklimaet og reducere energiforbruget i offentlige bygninger. Sammen med kollegaer fra branchen, filterleverandører og rådgivere har vi skabt et stærkt fagligt samarbejde, der gør os i stand til at levere helhedsløsninger med dokumenterbare resultater.
Erfaringerne viser, at bedre indeklima og energibesparelser går hånd i hånd, og at indsatsen ikke kun reducerer driftsomkostninger, men også bidrager til sundhed, trivsel og højere effektivitet. Derfor ser vi et markant behov, især i offentlige bygninger, hvor interessen for løsninger, der kombinerer teknisk kvalitet, bæredygtighed og økonomisk fornuft, fortsat vokser.
Et af årets højdepunkter var vores debut på VVS-messen, en af Danmarks største branchebegivenheder. Her viste vi vores løsninger frem og vakte stor interesse med en “spind & vind”-demonstration med en af vores store ventilatorer i fokus til stor interesse fra både publikum og presse.
Det var første gang, vi deltog på messen, og vi fik indfriet vores primære formål om at være synlige over for de besøgende og tydeliggøre, hvem Novenco Building & Industry er, og hvad vi kan tilbyde.

På forkant i branchens udvikling
Vi ser et markant løft i tunnelaktiviteter i både Skandinavien og Vest- og Centraleuropa, og vi er aktivt involveret i flere projekter. Samtidig har vi øget vores engagement i de regulatoriske og faglige fora, der former fremtidens krav til ventilation og energieffektivitet.
Martin Bo Holstein er i år blevet valgt ind i bestyrelsen for Eurovent, samtidig med at han fortsat sidder i bestyrelsen for Veltek Ventilation. Det giver os mulighed for at bidrage direkte til arbejdet med at fremme energieffektive og bæredygtige standarder og tekniske krav i hele Europa.

Klar til næste kapitel
Vi går ind i 2026 med en stærk organisation og et solidt fundament. Vi arbejder på at udvide salgsorganisationen i Danmark for at styrke indsatsen mod industrien, maskinbyggere og rådgivere og dermed understøtte den bæredygtige og energieffektive omstilling på tværs af sektorer. Samtidig lancerer vi en ny hjemmeside – nu også på dansk – som skal gøre det lettere for kunder at finde viden, dokumentation og løsninger.
På bæredygtighedsområdet er vi en del af SBTi med klare forpligtelser om CO2-reduktion på kort sigt frem mod 2030 og klimaneutralitet i 2050. Kun 6-7 procent af vores udledning stammer fra egen drift, resten fra vores leverandørkæde, og vi arbejder derfor målrettet på at nedbringe påvirkningen i hele værdikæden.

Tak for endnu et stærkt år
2025 har været et år præget af vækst, udvikling og samarbejde, og det skyldes først og fremmest vores dygtige og engagerede medarbejdere, der hver dag leverer på et højt niveau. Med NOVENCollege har vi styrket vores kompetenceudvikling, og med House of Fans som levende udstillingsvindue for energieffektivitet har vi sat nye standarder for videndeling i branchen.
Tak til alle kunder, partnere og medarbejdere for et inspirerende 2025. Vi fortsætter rejsen – og holder foden på speederen.

Skrevet i: Artikler fra HVAC Magasinet

Seneste nyt fra redaktionen

Varmepumpepuljen er løbet tør – nu vil branchen have politisk handling

AktueltVarme & køling18. 05. 2026

Varmepumpepuljen er nu tømt efter en massiv ansøgningsbølge, hvor 8.500 boligejere har fået tilsagn. Den enorme interesse er en gylden anledning til at gentænke den politiske opbakning til den grønne omstilling, lyder det fra Varmepumpeindustrien (VPI). Den hurtige tømning af puljen bekræfter, at [...]

Stigende energipriser og højere tilskud øger efterspørgslen på varmepumper markant

SenesteVarme & køling18. 05. 2026

Efterspørgslen på varmepumper er steget markant i starten af 2026. Nye tal fra 3byggetilbud.dk viser, at interessen for luft-vand varmepumper er steget med 80 procent, mens luft-luft varmepumper er steget med 64 procent sammenlignet med samme periode sidste år. Udviklingen sker i en periode med [...]

Bygma ansætter ny indkøbsdirektør med stærk brancheerfaring

Navne18. 05. 2026

Bygma har ansat Casper Fabricius som ny indkøbsdirektør, han og får ansvaret for den danske indkøbsfunktion. Casper Fabricius kommer fra en stilling som CPO i NCC Building Nordics og har siden 2014 haft en række centrale roller i virksomheden – herunder som indkøbschef og områdechef. Han har [...]

Hofor flytter stor varmepumpe ind i energicentral i Nordhavn

AktueltEnergi18. 05. 2026

Hofor har begyndt arbejdet med at bygge en stor varmepumpe i Nordhavn, hvor flere forsyninger bliver samlet under samme tag. Den nye varmepumpe vil blive hovedstadens næststørste, og den er en vigtig brik i ambitioner om mere elbaseret fjernvarme i hovedstaden. I Sundkrogsgade i Københavns [...]

Nyt ledelsesteam hos Door System

Navne18. 05. 2026

Den østjyske dørproducent Door System blev i november sidste år en del af ASSA ABLOY gruppen, og det nye ledelsesteam, der skal videreføre den meget positive udvikling i virksomheden, er nu på plads. Ny direktør er Nille Klæbel, og der er også ny økonomichef Jonathan Rabek Thomsen. Den resterende [...]

Caverion og Danfoss styrker partnerskabet med performanceorienteret facility management-aftale

AktueltNavne11. 05. 2026

Caverion har indgået en femårig performanceorienteret teknisk facility management-aftale med Danfoss, som omfatter Campus Nordborg og Campus Gråsten, herunder Rødekro. Aftalen markerer en yderligere udvidelse af et mangeårigt samarbejde mellem de to virksomheder. Aftalen omfatter teknisk [...]

Aabenraa Kommune vedtager strategi for Power-to-X; Aabenraa Circular

Energi11. 05. 2026

Aabenraa Circular. Det er navnet på Aabenraa Byråds vision for en langsigtet, grøn erhvervssatsning rodfæstet i VE og Power-to-X, der vil sikre en bred værdiskabelse for borgere, erhverv og kommune. Men navnet betegner samtidig det princip om etablering af cirkularitet i kommunens ressourcer, [...]

Formandskab valgt til forsyningsselskaberne i Næstved, Slagelse og Sorø

Vand11. 05. 2026

Valget af et nyt formandskab for NK-Forsyning A/S, SK Forsyning A/S, Sorø Forsyning A/S samt det fælles serviceselskab Envafors A/S er blevet godkendt i byrådene i Næstved, Slagelse og Sorø. Beslutningen markerer et vigtigt skridt i den fælles strategi om at styrke den professionelle ledelse af [...]

Tunneleringen af Svanemøllen Skybrudstunnel sendt i EU-udbud

SenesteVand11. 05. 2026

Forsyningsselskaberne HOFOR, Novafos og Frederiksberg Forsyning har sendt hovedentreprisen for tunneleringen af Svanemøllen Skybrudstunnel til offentliggørelse i EU-udbud. Der er tale om ét af Danmarks største og mest komplekse anlægsudbud inden for klimasikring. Svanemøllen Skybrudstunnelen [...]

Godkendt metode giver klarhed om EU-taksonomikrav for bygningsejere og finanssektoren

AktueltBæredygtigt byggeri11. 05. 2026

Stigende dokumentationskrav lægger pres på den danske ejendoms- og finanssektor, hvor bygningers miljømæssige klassificering får direkte betydning for både rapportering, risikovurdering og finansiering. Men en ny revisionsgodkendt opgørelsesmetode fra NRGi skal gøre det lettere at vurdere [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Varmepumpepuljen er løbet tør – nu vil branchen have politisk handling

    18.05.2026

  • Stigende energipriser og højere tilskud øger efterspørgslen på varmepumper markant

    18.05.2026

  • Bygma ansætter ny indkøbsdirektør med stærk brancheerfaring

    18.05.2026

  • Hofor flytter stor varmepumpe ind i energicentral i Nordhavn

    18.05.2026

  • Nyt ledelsesteam hos Door System

    18.05.2026

  • Caverion og Danfoss styrker partnerskabet med performanceorienteret facility management-aftale

    11.05.2026

  • Aabenraa Kommune vedtager strategi for Power-to-X; Aabenraa Circular

    11.05.2026

  • Formandskab valgt til forsyningsselskaberne i Næstved, Slagelse og Sorø

    11.05.2026

  • Tunneleringen af Svanemøllen Skybrudstunnel sendt i EU-udbud

    11.05.2026

  • Godkendt metode giver klarhed om EU-taksonomikrav for bygningsejere og finanssektoren

    11.05.2026

  • Store drømme bag en ny powerchip udviklet af forskere fra Aalborg Universitet

    06.05.2026

  • Spaden i jorden til Svanemøllen Skybrudstunnel – den længste af sin slags i landet

    06.05.2026

  • Byg dit eget specialafløb med Unidrains opdaterede modulkonfigurator

    06.05.2026

  • 78 forslag fra SMVdanmark skal sikre en bedre overlevelse for iværksættere

    06.05.2026

  • Interessen for fjernvarme i Holbæk er stigende – men tilslutningsprocenten er stadig lav

    06.05.2026

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • Coatede dampsprednings produkter- energi effektiv og besparende
  • BluDrive aktuatorer til HVAC installationer
  • Pettinaroli produktkatalog 2026
  • EvoMAGic – snavssamler med filter og magnet
  • TBV ventiler til varmt brugsvandscirkulation
  • LAGUR
  • Samsung WindFree™ katalog
  • Samsung luft til vand katalog
  • Samsung katalog Erhverv 2025
  • 💧 DriSteem – kvalitet i hver dråbe 🌿 SA Klima og Fugtteknik ApS – din klimapartner i fugtstyring
Se alle ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik