• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSenesteVandVVS03. 08. 2022 | Allan Malmberg

17 km vvs-installationer skal fremtidssikre Øresundskollegiet

BrancheNytSenesteVandVVS03. 08. 2022 By Allan Malmberg

Efter næsten 50 år står Nordens største kollegium over for den største renovering nogensinde. De ikoniske bygninger skal opgraderes og understøtte kollegiets fællesskab og bæredygtige profil. En stor entreprise, hvor valg af materialer og leverandør nærmest har givet sig selv – i hvert fald for vvs-installatøren.

Øresundskollegium er tegnet af arkitekterne Hans Bølling og Axel Wancher. Med ikke mindre end 1025 boliger fordelt på otte etager og 12 blokke er det Nordens største kollegium.
Siden sin opførelse i 1974 har kollegiet kun gennemgået mindre renoveringer. Derfor er der nu behov for en omfattende renovering med fokus på bæredygtighed både miljømæssigt, økonomisk og i forhold til beboernes sociale liv og trivsel.

Renoveringen inkluderer en totaludskiftning af alle brugsvandsinstallationer for både koldt og varmt vand. Det svarer til godt 17 km rør til kollegiets 1025 boliger og 16 fælleskøkkener. Ikke nogen lille opgave, der udover et skarpt øje for projektledelse kræver produkter af høj kvalitet.
For projektleder Lars Beck Andersen fra vvs-firmaet Finn L. & Davidsen A/S giver det ro i maven at vide, at Viega står bag leverancen.

Vi har længe haft et tæt samarbejde med Viega og en stor sikkerhed i at arbejde med deres produkter. For eksempel her, hvor vi bruger rustfri stålrør med rødgods/siliciumbronze fittings for at undgå korrosion, siger Lars Beck Andersen, projektleder hos Finn L. & Davidsen.

Forebyggelse af korrosion og legionella er et af de områder, hvor Viega som en af de få leverandører tilbyder fittings i rødgods/siliciumbronze, som er med til at reducere risikoen for korrosion markant. Til Øresundskollegiet er der blandt andet anvendt det flowoptimerede pressystem, Raxofix, ved afgreningerne i skakterne til lejlighederne.

I flere af skakterne, hvor pladsen har været en udfordring, er der brugt Smartloop Inliner, som samler det varme brugsvands frem- og returløb i ét rør. Det sparer både plads og energi.

Samarbejdet mellem Finn L. & Davidsen og Viega handler dog ikke kun om de rigtige produkter. Vejledning og uddannelse af montørerne sættes der også stor pris på hos Finn L. & Davidsen.

Vi er glade for, at en virksomhed som Viega vil være en del af processen fra start til slut, når vi begynder en byggesag som Øresundskollegiet. Det er relativt få leverandører, der kan levere de produkter og den service, som både vi og sådan en stor opgave kræver, siger Lars Beck Andersen.

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste, Vand, VVS

Seneste nyt fra redaktionen

Ambitiøst håndværkskollegie skal give unge lærlinge mere end bare et kollegieværelse

AktueltBrancheNyt05. 11. 2025

De første beboere er faktisk allerede flyttet ind, men i går var den officielle åbning af den nye Håndværkskollegie i Herning. Her er 70 boliger med plads til i alt 84 beboere. Men det er faktisk mindre interessant. De spændende ved håndværkerkollegiet er, at stedet skal være mere end en bolig [...]

Danskerne bekymrer sig i stigende grad om klimaskader – tegne ekstra forsikring

Vand05. 11. 2025

Stadigt flere danskere vælger at tegne en udvidet vandskadeforsikring for at sikre sig mod indtrængende vand i boligen, viser ny opgørelse. Klimaforandringerne er rykket frem i danskernes bevidsthed, lyder det fra F&P. Mens 40 procent af samtlige husforsikrede tilkøbte en udvidet vandskade i [...]

Nyt COWI-domicil vil have fokus på renovering, genanvendelser og bæredygtighed

AktueltBæredygtigt byggeri05. 11. 2025

Genanvendelse og renovering bliver nøgleord, når den rådgivende ingeniørvirksomhed COWI flytter hovedkontor. Det nye domicil bliver baseret på den nyeste viden inden for istandsættelse, genanvendelse og moderne kontorfaciliteter og udvikles i samarbejde med Velliv. - I COWI vil vi gå foran, når [...]

Serviceportal ude med riven efter fjernvarmen – hører løsningen fortiden til?

SenesteVarme & køling05. 11. 2025

Serviceportalen Dinfagpartner, der matcher håndværkere og opgaver, er i den grad ude med riven efter fjernvarmen og den fortsatte udbygning af den form for opvarmning. For meget varme går tabt i rørene, det er, afhængig af lokaliteten, ofte dyrere end andre opvarmningsformer, og den eneste måde at [...]

Tid for indkøb af julegaver til medarbejdere – her er de ændrede regler

BrancheNyt05. 11. 2025

Mange virksomheder planlægger lige nu indkøb af årets julegave til medarbejderne. Men er gaven for dyr, eller har medarbejderne fået andre gaver i årets løb, så står skattevæsenet på spring. Reglerne er lidt indviklede, og i år er beløbsgrænserne ændret. Derfor har Dansk Håndværk lavet en [...]

FrontMedia ApS køber TechMedia A/S

BrancheNyt04. 11. 2025

Annoncesalgsbureauet FrontMedia ApS, med 60 stærke mediebrands, har pr. 6. oktober 2025 købt fagbladsforlaget TechMedia A/S, der udgiver HVAC Magasinet og HVACFokus.dk samt 12 andre tekniske fagblade og ni digitale nyhedsbreve til en række forskellige brancher som fx elektronik-, fødevare-, HVAC-, [...]

Building Green CPH slog ny rekord – over 10.000 besøgende slog vejen forbi

Bæredygtigt byggeriSeneste03. 11. 2025

Mere end 10.000 besøgende vejen forbi Building Green CPH’s 15. udgave. Under temaet “Scaling For Enough” samlede eventen aktører på tværs af byggebranchen for at dele viden om, hvordan byggeriet kan skalere de grønne løsninger uden at overskride planetens grænser. Førstedagen slog alle rekorder, [...]

Virksomhed har løst termoelektrikkens største flaskehals – de dyre og sjældne råmaterialer

AktueltEnergi03. 11. 2025

Termoelektrik går kort fortalt ud på at udnytte en temperaturforskel til at lave strøm. Teknologien har dog længe været bundet til dyre og sjældne råmaterialer som tellurium. Den danske deeptech-virksomhed TEGnology har fundet “opskriften”, der kan erstatte dem og gør dermed [...]

Svensk rapport: Spildevand sætter sig tydelige spor i Vejle Fjord

Vand03. 11. 2025

Ny svensk rapport afslører, at bunden af Vejle Fjord gemmer på kemiske stoffer og mikroorganismer fra spildevand. Det peger på behovet for at undersøge, om lignende forhold findes i andre danske farvande. Undersøgelsen omfatter 21 prøvesteder i Vejle Fjord og Vejle Å og bygger på avancerede [...]

Bravida vinder stor landsdækkende 2-årige aftale med Bygningsstyrelsen

AktueltBrancheNyt03. 11. 2025

Bravida har landet en ny, stor aftale med Bygningsstyrelsen, som træder i kraft den 1. juni næste år. Aftalen består af fire delleverancer på tværs af fagområder inden for brand og sikring, ventilations- og køleanlæg samt tekniske installationer der både dækker over el- og VVS-arbejde, der [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Energioptimering på vandværk i Nordsjælland – som kan bruges i alle brancher

  • Building Green

    Vær med til endnu en dag på Building Green CPH

  • H. Jessen Jürgensen A/S

    Kom og få de nyeste indsigter i intelligente CO2-varmepumper – og hør mere om de nyudviklede SMART heat pumps

  • Danfoss Redan A/S

    Landsmøde 2025

  • Building Green

    Ses vi på Building Green CPH i Lokomotivværkstedet i dag?

  • Elma Instruments A/S

    Føl spændingen med Elma VoltStick Switch

  • Building Green

    Gratis billet til Building Green CPH

  • Building Green

    Sådan kommer du til Building Green CPH og Lokomotivværkstedet

  • Building Green

    5 gode grunde til at deltage på Building Green CPH

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Præcis og pålidelig befugtning fra DriSteem 💨

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Ambitiøst håndværkskollegie skal give unge lærlinge mere end bare et kollegieværelse

    05.11.2025

  • Danskerne bekymrer sig i stigende grad om klimaskader – tegne ekstra forsikring

    05.11.2025

  • Nyt COWI-domicil vil have fokus på renovering, genanvendelser og bæredygtighed

    05.11.2025

  • Serviceportal ude med riven efter fjernvarmen – hører løsningen fortiden til?

    05.11.2025

  • Tid for indkøb af julegaver til medarbejdere – her er de ændrede regler

    05.11.2025

  • FrontMedia ApS køber TechMedia A/S

    04.11.2025

  • Building Green CPH slog ny rekord – over 10.000 besøgende slog vejen forbi

    03.11.2025

  • Virksomhed har løst termoelektrikkens største flaskehals – de dyre og sjældne råmaterialer

    03.11.2025

  • Svensk rapport: Spildevand sætter sig tydelige spor i Vejle Fjord

    03.11.2025

  • Bravida vinder stor landsdækkende 2-årige aftale med Bygningsstyrelsen

    03.11.2025

  • Farvel til elafgift kan betyde opblomstring af varmepumpe til hjem med gasfyr

    29.10.2025

  • Byggeriet holder stand mens industrien trækker ned i SMVdanmarks konjunkturbarometer

    29.10.2025

  • Først skulle der være fem – nu er der planer om at etableret 11 industriparker

    29.10.2025

  • FLC vinder prisen for at være Årets Læreplads på EUC Sjælland

    29.10.2025

  • Sweco vil ændre byggeriet – indleder jagten på “den planetære byggeskik”

    29.10.2025

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik