• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNyt02. 10. 2024 | Allan Malmberg

Usikkerheden for danske industrivirksomheder er overdrevet – der er fast grund under fødderne

BrancheNyt02. 10. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Claus Sall

Nye tal fra Prognosecenteret viser positive tegn for de danske industrivirksomheder. Efter nogle år med stor usikkerhed, voldsomt svingende priser og en række konkurser, bl.a. i byggeriet, ser det ny bedre ud.

Der er kommet styr på priserne, forsyningskæderne har man også fået rettet op på, så generelt står virksomhederne lige så solidt plantet, som før pandemien.

– Den super gode nyhed er, at usikkerheden omkring priser og omkostninger er faldet siden andet halvår 2022, og nu er vi tilbage på det lave niveau fra før Covid19, energikrise og forsyningsproblemerne ramte de danske virksomheder, siger Cheføkonom i Prognosecenteret, Martin Kyed.

De seneste år er udfordringerne med inflation og stigende priser for forbrugerne blevet dækket grundigt af medierne i Danmark. Det er også meget relevant, fordi det påvirker husholdningernes købekraft, reallønnen for de beskæftigede og renterne.

Samme fokus har der ikke været på de udfordringer, der opstår, når priserne bliver så volatile, at virksomhederne ikke kan bruge observerede ændringer som retningsangivende prissignaler.

For virksomhederne er udfordringen nemlig mest usikkerheden om niveauet. I virkeligheden kan virksomheder være ligeglade med, om inflationen er 1 procent, 2 procent eller 5 procent, hvis bare prisstigningerne er stabile. Markedsøkonomien vil skabe en situation, hvor priserne generelt afspejler ressourceforbruget og virksomhedernes afkast afspejler hvor dygtige de er til at levere noget værdifuldt til deres kunder.

Når priserne pludselig stikker af, så opstår der imidlertid mulighed for store tab, der kan føre til konkurser. Eksemplerne fra virkeligheden står ifølge cheføkonomen i kø:

– I byggeriet har vi set mange tvister og konkurser, der i sidste ende er et resultat af de tab, som stigende omkostninger gav anledning til. Vi så til gengæld også, at nogle virksomheder med speciale i energimarkedet fik enorme gevinster, da energipriserne eksploderede. Det var bestemt ikke kun et udtryk for, at de var dygtige.

Siden da har virksomheder gjort meget for at reducere usikkerheden. Forsyningskæderne er blevet udbygget, så de er mere robuste i forhold til forsyning. Virksomhederne importerer generelt fra flere lande end tidligere.

Der er også opbygget langt større lagerkapacitet, så man i højere grad kan købe mængder, når priserne er fornuftige. Markedsøkonomien har dermed givet incitament til en transition mod stabilitet.

– Der er helt sikkert choks – fx pga. fejlslagen høst af appelsiner, kakao, kaffe eller andre ting. Og vi har også set meget høje fragtpriser i kølvandet på Houthi-angreb i Det Røde Hav. Men vi ser simpelthen ikke, at det påvirker virksomhedernes indkøbspriser på samme måde mere. Det viser prisstatistikken klart og utvetydigt, lyder det fra Martin Kyed.

Virksomhederne oplever i 2024 en prisstabilitet på både deres materialer og deres samlede varekurv, som svarer til situationen i 2019. På den baggrund er det også naturligt at forvente et mere efficient marked, færre tab og – med tiden – færre konkurser.

Kilde: Prognosecenteret

Skrevet i: BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Caverion og Danfoss styrker partnerskabet med performanceorienteret facility management-aftale

AktueltNavne11. 05. 2026

Caverion har indgået en femårig performanceorienteret teknisk facility management-aftale med Danfoss, som omfatter Campus Nordborg og Campus Gråsten, herunder Rødekro. Aftalen markerer en yderligere udvidelse af et mangeårigt samarbejde mellem de to virksomheder. Aftalen omfatter teknisk [...]

Aabenraa Kommune vedtager strategi for Power-to-X; Aabenraa Circular

Energi11. 05. 2026

Aabenraa Circular. Det er navnet på Aabenraa Byråds vision for en langsigtet, grøn erhvervssatsning rodfæstet i VE og Power-to-X, der vil sikre en bred værdiskabelse for borgere, erhverv og kommune. Men navnet betegner samtidig det princip om etablering af cirkularitet i kommunens ressourcer, [...]

Formandskab valgt til forsyningsselskaberne i Næstved, Slagelse og Sorø

Vand11. 05. 2026

Valget af et nyt formandskab for NK-Forsyning A/S, SK Forsyning A/S, Sorø Forsyning A/S samt det fælles serviceselskab Envafors A/S er blevet godkendt i byrådene i Næstved, Slagelse og Sorø. Beslutningen markerer et vigtigt skridt i den fælles strategi om at styrke den professionelle ledelse af [...]

Tunneleringen af Svanemøllen Skybrudstunnel sendt i EU-udbud

SenesteVand11. 05. 2026

Forsyningsselskaberne HOFOR, Novafos og Frederiksberg Forsyning har sendt hovedentreprisen for tunneleringen af Svanemøllen Skybrudstunnel til offentliggørelse i EU-udbud. Der er tale om ét af Danmarks største og mest komplekse anlægsudbud inden for klimasikring. Svanemøllen Skybrudstunnelen [...]

Godkendt metode giver klarhed om EU-taksonomikrav for bygningsejere og finanssektoren

AktueltBæredygtigt byggeri11. 05. 2026

Stigende dokumentationskrav lægger pres på den danske ejendoms- og finanssektor, hvor bygningers miljømæssige klassificering får direkte betydning for både rapportering, risikovurdering og finansiering. Men en ny revisionsgodkendt opgørelsesmetode fra NRGi skal gøre det lettere at vurdere [...]

Store drømme bag en ny powerchip udviklet af forskere fra Aalborg Universitet

EnergiSeneste06. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være [...]

Spaden i jorden til Svanemøllen Skybrudstunnel – den længste af sin slags i landet

AktueltVand06. 05. 2026

Klimaforandringerne stiller nye krav til, hvordan vi beskytter byer og borgere mod oversvømmelser. Mere regn vil falde og flere skybrud vil ramme. Forleden blev første spadestik taget til det, der skal munde ud i at blive Danmarks længste skybrudstunnel – Svanemøllen Skybrudstunnel. Tunnelen [...]

Byg dit eget specialafløb med Unidrains opdaterede modulkonfigurator

ProduktNyt06. 05. 2026

Når modulopbyggede linjeafløb skal tilpasses konkrete rum og mål, stiller det krav til både overblik og nøjagtighed. Med en opdateret Modulkonfigurator samler Unidrain valg, visualisering og dokumentation i ét digitalt værktøj, der understøtter arbejdet fra de første mål til færdig [...]

78 forslag fra SMVdanmark skal sikre en bedre overlevelse for iværksættere

AktueltBrancheNyt06. 05. 2026

Det halter alvorligt med at få nye virksomheder til at overleve i Danmark. En ny analyse fra SMVdanmark viser, at kun omkring 53 procent af nye virksomheder stadig er aktive efter to år. Det er den næstlaveste andel i hele EU. Analysen viser også, at antallet af nyregistrerede virksomheder i dag [...]

Interessen for fjernvarme i Holbæk er stigende – men tilslutningsprocenten er stadig lav

AktueltVarme & køling06. 05. 2026

Holbæk Kommune og Fors gør status på fjernvarmeprojektet i Holbæk by, der lige nu fokuserer på etape 1. Interessen for og nysgerrigheden på fjernvarmen er stigende. Tilslutningsprocenten er lige på under 12 procent, og dermed langt fra den ønskede høje tilslutning. Det er altså endnu ikke [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Køl bygningen naturligt – spar energi med adiabatisk befugtning 💧❄️

  • Danvak

    Klimatilpasning og afløbsinstallationer i større byggeri

  • Genvex

    Case: Forkert ventilation var årsagen – ikke boligen

  • Danfoss Redan A/S

    10.000 gange tak

  • Gemina Termix

    Termix IME til beboelsesejendomme

  • Danvak

    Hvordan nytænker du designet af varmesystemet og udnytter overskudsvarme i bygninger?

  • WEBINAR om større varmepumpeprojekter – Vølund UniPACK

    WEBINAR om større varmepumpeprojekter – Vølund UniPACK

  • Well Air A/S

    Klar til sommer? Luft-til-luft varmepumper er installatørens stærkeste værktøj til køling

  • WEBINAR om større varmepumpeprojekter – Vølund UniPACK

    WEBINAR om større varmepumpeprojekter – Vølund UniPACK

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    ⚡ Undgå ESD-problemer: Sådan sikrer vi stabil elektronikproduktion

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Caverion og Danfoss styrker partnerskabet med performanceorienteret facility management-aftale

    11.05.2026

  • Aabenraa Kommune vedtager strategi for Power-to-X; Aabenraa Circular

    11.05.2026

  • Formandskab valgt til forsyningsselskaberne i Næstved, Slagelse og Sorø

    11.05.2026

  • Tunneleringen af Svanemøllen Skybrudstunnel sendt i EU-udbud

    11.05.2026

  • Godkendt metode giver klarhed om EU-taksonomikrav for bygningsejere og finanssektoren

    11.05.2026

  • Store drømme bag en ny powerchip udviklet af forskere fra Aalborg Universitet

    06.05.2026

  • Spaden i jorden til Svanemøllen Skybrudstunnel – den længste af sin slags i landet

    06.05.2026

  • Byg dit eget specialafløb med Unidrains opdaterede modulkonfigurator

    06.05.2026

  • 78 forslag fra SMVdanmark skal sikre en bedre overlevelse for iværksættere

    06.05.2026

  • Interessen for fjernvarme i Holbæk er stigende – men tilslutningsprocenten er stadig lav

    06.05.2026

  • Konkurrenceankenævnet: Høj husleje lemper ikke krav om effektiviseringer til Vejle Spildevand

    04.05.2026

  • Overset nøgle til bedre arbejdsmiljø på kontoret: Stabil temperatur giver bedre arbejdsdage

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Stigende batterikapacitet i landets elbiler giver grobund for energilagring

    04.05.2026

  • VPI: Øget interesse for varmepumper har endnu ikke ramt salgstallene

    01.05.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik