• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Navne22. 03. 2023 | Allan Malmberg

Ungdomsløftet holdt for jubilar hos Lindab – har ikke siddet i samme job

Navne22. 03. 2023 By Allan Malmberg

Hos Lindab kan intern salgschef Lars Stenberg Rosenkilde fejre sit 25-års jubilæum den 1. april. For den nu 50-årige salgschef stod det klart allerede fra ungdomsårene, at han ikke ville sidde i det samme job hele livet. Men derfor kan man godt finde sig til rette i den samme virksomhed.

Da læretiden som speditør var overstået, fortsatte han et par år med at disponere lastbiler – blandt andet med Lindab-varer – og besluttede sig så for at søge nye udfordringer. Dem fandt han hos Lindab A/S.

I dag er han intern salgschef med ansvar for cirka 30 medarbejdere og afdelingsledere i hele den interne salgsorganisation i Lindab DK.

Og han har været tro mod sig selv: har ikke haft det samme job de sidste 25 år.

– Nej, det har slet ikke været nødvendigt at søge andre steder hen. Udfordringerne er kommet i en lind strøm gennem årene. Indimellem næsten for mange på én gang, siger Lars Stenberg Rosenkilde med base hos Lindab på Avedøreholmen i Hvidovre.

Da han kom til Lindab, vidste han intet om ventilation. Men det fik han hurtigt rådet bod på.

– Jeg startede på lageret i Lindabs afdeling i Skovlunde og pakkede varer til kunderne. Derefter søgte jeg job på salgskontoret hos Lindab i Hvidovre, og var der i nogle år, inden opgaverne begyndte at bevæge sig hen mod kvalitets- og miljøarbejde. Herunder hørte også intern audit, hvor man kontrollerer, at alle forskrifter, procedurer og instruktioner ”kører helt efter bogen”. Det gav samtidig et godt indblik i alle Lindabs danske afdelinger. Hvor forskelligt vi arbejder, og hvor mange engagerede kolleger, der er, fortæller Lars Stenberg Rosenkilde.  

Jobbet som intern salgschef giver også en meget bred berøringsflade til hele Lindab DK med Ventilationsafdelinger i Aalborg, Viby, Haderslev, Hvidovre og Skovlunde.

– Det er mit ansvar, at alle Lindabs afdelinger kører godt. Ansvar for bygninger og budgetter følger med sådan et job, siger han med et lille smil.

Opgaverne kan kun løses i et tæt og godt samarbejde med de enkelte afdelingers kompetente leder. Han har det overordnede ansvar for at sikre de bedste vilkår for, at alle kan yde deres bedste.

 – Samarbejdet betyder, at vi hele tiden arbejder på at blive bedre til at servicere kunderne og hjælpe sælgerne. Som noget nyt er vi ved at ”indkøre” en robot, der skal automatisere processen med indkøb og produktion. Mange tråde skal samles for at få det til at fungere. Vi arbejder på det, siger han, der gør sig umage med at lytte til kollegerne. Og han samler gerne på deres gode ideer, som kan omsættes til noget, der gør arbejdet bedre.

 – Man skal være glad for at gå på arbejde. Det er vigtigt for os alle. En væsentlig del af det er at have det godt med kollegerne og fornemme at virksomheden værdsætter ens indsats. Blandt andet med de medarbejdergoder, vi har. Det er vigtigt, og det er vel også det, vi kalder for Lindabs kultur, som får mange til at blive i mange år, siger Lars Stenberg Rosenkilde.

Kilde: Lindab

Skrevet i: Navne

Seneste nyt fra redaktionen

InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

Navne24. 04. 2026

InstallatørGruppen har indgået aftale om opkøb af Erik Lytzen A/S, en tværfaglig installationsvirksomhed med hovedkontor i Hjørring. Transaktionen er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse og markerer – når godkendelsen foreligger – det 40. opkøb i Danmark og vil bringe koncernens [...]

Byggeriet har lært at navigere i en verden fyldt med skiftende vilkår

AktueltBrancheNyt24. 04. 2026

Selvom omsætningen i øjeblikket falder, ser bygge- og anlægsvirksomhederne lyst på fremtiden. Det peger på et teknisk erhvervsliv, der har lært at navigere i en hverdag med uro, prisudsving og hurtigt skiftende vilkår, vurderer erhvervsorganisationen TEKNIQ - Bygge- og anlægsvirksomhederne [...]

Ny udgave af verdens mest anvendte miljøstandard – ISO 14001

AktueltBrancheNyt24. 04. 2026

Den internationale standard for miljøledelse, ISO 14001, er udkommet i en ny udgave. Standarden har øget fokus på aktuelle miljøprioriteter og skal styrke virksomheders arbejde med strategisk miljøledelse og dokumenteret effekt. Netop dokumentation og systematik i miljøarbejdet er centrale [...]

Storstilet projekt med overskudsvarme til 50.000 husstande er rykket et stort skridt nærmere

SenesteVarme & køling24. 04. 2026

Et omfattende projekt om industriel overskudsvarme i Kalundborg og Holbæk kommuner er kommet et stort skridt nærmere. Et flertal i Holbæks kommunalbestyrelse har stemt for, at kommunen kan stille økonomisk garanti for et storstilet projekt om grøn varme til store dele af Sjælland. Projektet [...]

10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

Vand24. 04. 2026

Et nyt RUC-ledet forskningsprojekt skal undersøge, hvordan vand- og spildevandsindsatser i uformelle byområder i Ghana påvirker lokalsamfundet, og hvordan indsatserne kan forbedres, så de støtter klimatilpasning og reducerer sårbarhed. Beboere i uformelle byområder i og omkring Ghanas hovedstad [...]

Mens vi holder nidkært øje med prisen på el er vand-regningen skudt i vejret

SenesteVand22. 04. 2026

Siden 2015 er den gennemsnitlige vandpris i Danmark steget fra omkring 60 kroner per kubikmeter til cirka 82 kroner i dag. Det er en stigning på knap 40 procent. For en familie på fire, der typisk bruger 140–160 kubikmeter om året, betyder det 3.000–3.500 kroner mere årligt end for ti år siden. [...]

DANVA og Danske Vandværker vil have med sprøjteforbud med i regeringsgrundlaget

AktueltVand22. 04. 2026

Beskyttelsen af det danske drikkevand skal op i et helt andet gear, hvis vi også i fremtiden vil kunne drikke vandet direkte fra hanen uden omfattende rensning. Derfor opfordrer DANVA og Danske Vandværker i et politisk udspil til at skrive et nationalt sprøjteforbud ind i det kommende [...]

Organisation vil have styrket Erhvervspuljen efter den blev tømt på under én uge

AktueltEnergi22. 04. 2026

Danske virksomheders interesse for at skifte olie- og gasfyr ud er så stor, at der nu er søgt om flere midler, end der er i Erhvervspuljen. Nu efterlyser Varmepumpeindustrien hurtigere sagsbehandling og bedre rammer, så omstillingen ikke går i stå. Puljen rummede 279 millioner kroner, men den [...]

Elektriske køretøjer vinder frem i det nordiske vare- og lastbilmarked i første kvartal af 2026

BrancheNyt22. 04. 2026

Markedet for vare- og lastbiler i Norden udviklede sig forskelligt i første kvartal af 2026. For varebiler i N1-klassen steg nyregistreringerne i Danmark med 7,7 procent til 6.403, mens Sverige gik frem med 15,3 procent til 8.847. I Norge og Finland var udviklingen derimod negativ med fald på [...]

Model med tidlig borgerinddragelse sikrer Thisted Kommune årets Klimapris

Energi20. 04. 2026

Thisted Kommune vinder årets Klimapris med Thy-modellen. Med tidlig borgerinddragelse og lokal opbakning har de gjort flere vedvarende energiprojekter til virkelighed. Thy-modellen er en metode til at udvikle og realisere VE-projekter med stærk lokal forankring. Modellen sikrer, at borgere bliver [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Affugtning på vandværker – vi hører det igen og igen

  • Building Green

    Ses vi i Aarhus Congress Center i morgen?

  • Well Air A/S

    Sort eller hvid? Designvalg i moderne klimaanlæg er ikke længere ligegyldigt

  • Building Green

    5 gode grunde til du skal med til Building Greens GRATIS event i Jylland

  • Building Green

    Oplev 2 dage med bæredygtighed i byggeriet i fokus

  • Building Green

    Gå på opdagelse i årets udstilling på BG:VEST i næste uge

  • Schneider Electric Danmark

    EVENT: Kom med til AVEVA World 2026

  • Vølund Varmeteknik A/S

    SØGES: Servicekoordinator til service-afdeling

  • Gemina Termix

    Optimér din arbejdstid med TermixCalc

  • Building Green

    Sidste chance for Early Bird-prisen på Build in Wood

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

    24.04.2026

  • Byggeriet har lært at navigere i en verden fyldt med skiftende vilkår

    24.04.2026

  • Ny udgave af verdens mest anvendte miljøstandard – ISO 14001

    24.04.2026

  • Storstilet projekt med overskudsvarme til 50.000 husstande er rykket et stort skridt nærmere

    24.04.2026

  • 10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

    24.04.2026

  • Mens vi holder nidkært øje med prisen på el er vand-regningen skudt i vejret

    22.04.2026

  • DANVA og Danske Vandværker vil have med sprøjteforbud med i regeringsgrundlaget

    22.04.2026

  • Organisation vil have styrket Erhvervspuljen efter den blev tømt på under én uge

    22.04.2026

  • Elektriske køretøjer vinder frem i det nordiske vare- og lastbilmarked i første kvartal af 2026

    22.04.2026

  • Model med tidlig borgerinddragelse sikrer Thisted Kommune årets Klimapris

    20.04.2026

  • InstallatørGruppen leverer stærk vækst og etablerer sig i Schweiz

    20.04.2026

  • Direktørskifte i Geberit Danmark: Klaus Thomsen overtager ledelsen

    17.04.2026

  • Nybyggeri lever op til kravene – men indeklimaet tørrer ud

    17.04.2026

  • Færre konkurser i i det tekniske erhvervsliv – start på 2026 er det stærkeste i fem år

    17.04.2026

  • Danske virksomheder intensiverer arbejdet med CO2-data trods lempede EU-krav

    15.04.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik