• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Bæredygtigt byggeriEnergiSeneste23. 10. 2024 | Allan Malmberg

Svanemærkning af bygningsdrift skal udnytte bygningers store miljø- og klimapotentiale

Bæredygtigt byggeriEnergiSeneste23. 10. 2024 By Allan Malmberg

AI-genereret illustration: Freepik

Optimering af bygningsdrift rummer et stort miljø- og klimapotentiale, der endnu ikke er udnyttet. Det håber Miljømærkning Danmark bliver bedre, efter de har givet mulighed for at netop bygningsdrift kan få det officielle nordiske miljømærke, Svanemærket.

Dermed får bygningsejere, ejendomsinvestorer og facility management-virksomheder et nyt stærkt værktøj til at sikre effektiv bygningsdrift og reducere miljø- og klimaaftrykket fra eksisterende bygninger i Norden.

– Alle bygninger påvirker naturen, miljøet og klimaet, både under byggeri og i drift. Derfor indfører Svanemærket nu krav til bygningsdrift, der både skal være med til at fremme ressourceeffektiviteten, reducere klimapåvirkningen, sikre et bedre indeklima og forlænge bygningens levetid. Når man certificerer sin bygningsdrift med Svanemærket, træffer man altså både et bedre valg for miljø, klima og beboere”, siger Heidi Bugge, kriteriechef i Miljømærkning Danmark.

De nye krav har to hovedformål: Det ene er at passe godt på den del af bygningsmassen, der allerede er optimeret og har en høj kvalitet. Det andet er at forbedre den eksisterende bygningsmasse gennem vedligeholdelse og optimeret drift.

Sammen med de eksisterende kriterier for nybyggeri og renovering bliver Svanemærket med de nye kriterier for bygningsdrift desuden et praktisk værktøj til at sikre miljømæssigt fokus lige fra opførelse og renovering til drift.

– Svanemærket har mange års erfaring med nybyggeri og bygningsrenovering, og ejendomsdrift er et naturligt næste skridt. Det er i høj grad blevet understreget af den efterspørgsel og interesse, som vi har oplevet fra markedet. Især fra flere bygherrer, der står bag svanemærket nybyggeri, og som godt ved, at en sund og ressourceeffektiv drift er vigtig for at bevare de nyopførte bygningers værdi, siger Heidi Bugge.

Svanemærket bygningsdrift kan anvendes af investeringsfonde, der oplever øget krav om bæredygtighedsrapportering på deres ejendomsportefølje og drift af de enkelte ejendomme.

Kravene betyder, at potentielle risici skal identificeres og analyseres – og at der skal træffes foranstaltninger for både at tilpasse sig klimaforandringer og afbøde dem. Dermed er Svanemærkets krav også et godt redskab i forhold til EU-taksonomien.

I udviklingen af de nye kriterier har der været fokus på at skabe få, men effektive obligatoriske krav inden for områder med høj miljørelevans for bygningens brugsfase. Resultatet er 38 obligatoriske krav inden for ni forskellige hovedområder. Der er blandt andet krav til energi, vand, affald, udemiljø, kemikalier og byggevarer. Kravene omfatter både den daglige drift og den løbende vedligeholdelse af bygninger.

Det er både muligt at certificere drift af beboelsesejendomme, kontorejendomme samt institutionsejendomme som fx skoler og daginstitutioner. Hertil kommer bl.a. også plejeboliger og plejehjem, sundhedscentre, lægehuse og klinikker.

Bliv klogere på Svanemærket af bygningsdrift på et webinar den 5. november

Kilde: Miljømærkning Danmark

Skrevet i: Bæredygtigt byggeri, Energi, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

BrancheNyt19. 08. 2026

Når Danmark investerer milliarder i et stærkere forsvar, skal pengene også være med til at skabe danske arbejdspladser og styrke danske leverandører. Det mener et flertal af danskerne ifølge en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for erhvervsorganisationen TEKNIQ. To ud af tre danskere mener, [...]

DTU må afvise unge talenter grundet aftaler om udflytning af uddannelsespladser og sektordimensionering

AktueltBrancheNyt19. 08. 2026

DTU kan tilbyde studieplads til 2.202 nye studerende, hvilket er 4 pct. flere end sidste år. Samtidig havde mere end 3.300 ansøgere DTU som førstevalg, hvilket er det højeste antal nogensinde. - Det er meget glædeligt, at så mange unge ønsker at uddanne sig til ingeniør. Ingeniører spiller en [...]

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

EnergiSeneste19. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Ved at kombinere den klassiske ejector med en specialdesignet enhed, der afbøjer væske- eller [...]

Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

Bæredygtigt byggeri17. 08. 2026

Bygningsejere risikerer både dyr drift og teknologiske begrænsninger, hvis de kun projekterer bygningsautomatik efter minimumskravene. Ifølge teknologivirksomheden ABB bør en bredere digital infrastruktur tænkes ind fra begyndelsen, så bygningerne kan udnytte nye AI-værktøjer. Lovkrav til [...]

Bravida skal bidrage til sikkerheden i Salling Groups butikker med ny landsdækkende aftale

AktueltBrancheNyt17. 08. 2026

Teknikentreprenøren Bravida har landet en landsdækkende aftale med Salling Group, hvor Bravida skal servicere brand- og sprinkleranlæggene i alle Salling Groups danske butikker, der dækker Bilka, Netto, Føtex og BR. Med aftalen får Salling Group en ensartet oplevelse på tværs af hele [...]

KE Fibertec AS solgt til amerikanske RITE-HITE

IndeklimaSenesteVentilation14. 08. 2026

KE Fibertec Gruppen, der har hovedsæde i Vejen, er blevet overtaget af det amerikanske selskab Rite-Hite, der har hovedkontor i Milwaukee, Wisconsin. Gruppen var tidligere ejet af Jysk-Fynsk Kapital A/S (JFK). - Vi er allerede en dominerende aktør på markedet for tekstilbaserede HVAC-løsninger [...]

Danmarks Miljøportal vil styrke AI i miljøgodkendelser

AktueltBrancheNyt14. 08. 2026

Med aftalen om Rød Løber for Produktionsvirksomheder er målet, at virksomheder hurtigere skal kunne etablere eller udvide produktion i Danmark. Derfor går Danmarks Miljøportal i gang med udviklingen af Kriterieværktøjet, der skal understøtte brugen af AI ved blandt andet at standardisere og [...]

Udlandstur markerer afslutningen på Brødrene Dahls elevuddannelse

AktueltBrancheNyt12. 08. 2026

I en tid, hvor mange virksomheder kæmper om de unges opmærksomhed, har Brødrene Dahl gennem en årrække investeret målrettet i elevuddannelse. Efter to års elevtid for kulminerede det for 17 færdiguddannede elever med en faglig udlandstur til Holland og Tyskland. Her besøgte de nogle af de [...]

Forskningsprojekt skal afsløre danskernes skjulte varmespild: Målet er at spare beboere 20 procent på regningen

SenesteVarme & køling12. 08. 2026

Forkert indstilling af ventilationssystemer og varmesystemer samt dårlige vinduesåbningsstrategier, kan koste danskere tusindvis af kroner og ødelægge indeklimaet. Nu skal et nyt forskningssamarbejde mellem Danmarks Tekniske Universitet, cleantechvirksomheden Brunata og almene [...]

Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

AktueltBrancheNyt12. 08. 2026

Med Faglært sætter man for første gang nogensinde fokus på de tusindvis af unge og voksne, der har valgt at gå en faglært vej og træder ud i arbejdslivet med vigtige kompetencer. Arrangementet hylder de dygtige hænder og hoveder, der er klar til at bygge, skabe og drive Danmark fremad. Vi får i [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering​

  • Genvex

    Sådan rådgiver du dine kunder i allergi og ventilation

  • Well Air A/S

    Hvornår er en kanalfordamper den rigtige løsning? Installatørens guide til skjulte klimaanlæg

  • Belimo A/S

    Du kan ikke styre det, du ikke måler – hvorfor sensorer er afgørende for moderne bygningsautomatik

  • ebmpapst

    Fuelerhof RadiFit

  • METRO THERM A/S

    Er dine kunder klar til koldere fjernvarme?

  • Schneider Electric Danmark

    Hvilken robot skal du vælge?

  • Building Green

    Meet the Speakers at BIM World Copenhagen: Voices Shaping the Future of Construction

  • Building Green

    Få eksklusivt indblik i renoveringen af Danmarks Nationalbank på BIM World Copenhagen

  • Well Air A/S

    Hvornår er en gulvmodel den bedste løsning? Installatørens guide til varmepumpe gulvmodeller

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

    19.08.2026

  • DTU må afvise unge talenter grundet aftaler om udflytning af uddannelsespladser og sektordimensionering

    19.08.2026

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    19.08.2026

  • Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

    17.08.2026

  • Bravida skal bidrage til sikkerheden i Salling Groups butikker med ny landsdækkende aftale

    17.08.2026

  • KE Fibertec AS solgt til amerikanske RITE-HITE

    14.08.2026

  • Danmarks Miljøportal vil styrke AI i miljøgodkendelser

    14.08.2026

  • Udlandstur markerer afslutningen på Brødrene Dahls elevuddannelse

    12.08.2026

  • Forskningsprojekt skal afsløre danskernes skjulte varmespild: Målet er at spare beboere 20 procent på regningen

    12.08.2026

  • Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

    12.08.2026

  • Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

    12.08.2026

  • Danske Vandværker i opråb til Viborg Kommune over placeringen af et biogasanlæg

    12.08.2026

  • Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

    07.08.2026

  • Asger Hansen tiltræder som national salgschef hos Viega A/S

    07.08.2026

  • Gå-hjem-møde om CE-mærkning og produktlovgivning for selvstændige og SMV’er

    07.08.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}