• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltVand21. 10. 2024 | Allan Malmberg

Spildevand rummer kilden til at kunne producere fremtidens højværdiprodukter

AktueltVand21. 10. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

Biopolymerer er omdrejningspunktet for forskningsprojektet REThiNk. Biopolymerer kan beskrives som lange kæder af molekyler, som er bundet til hinanden, og som produceres af levende organismer, blandt andet bakterier, og hvis man har snilde nok, kan de på sigt blive et bæredygtigt alternativ til oliebaserede polymerer.

– Perspektivet er enormt, fordi man tager noget, der lige nu er affald, og laver højværdiprodukter af det, siger professor i kemi og biovidenskab på Aalborg Universitet Per Halkjær Nielsen.

I dag anvender man i mange sammenhænge syntetiske polymerer, der fremstilles i den petrokemiske industri af råolie og bruges i blandt andet plastik, tekstilfibre, klæbestoffer og maling, og det er dem, som man projektet satser på at vise, at man kan erstatte.

– Kort fortalt handler arbejdet med biopolymerer om, at man i renseanlæg producerer en masse biomasse, som reelt er bakterier, der spiser alt, der kommer ind i renseanlægget, så der kun er det rene vand tilbage, forklarer professor Per Halkjær Nielsen.

– Hver eneste dag bliver der produceret mange tons biomasse, afhængig af hvor stort renseanlægget er, og det omsætter man typisk i en biogasreaktor, så man får energi ud af det. En stor del af bakterierne består af biopolymer, dvs. de klisterstoffer, de har uden om sig, og biopolymerer er efterspurgt i industrien som et bæredygtigt alternativ til oliebaserede polymerer.

I et renseanlæg er der flere hundrede forskellige bakteriearter, der producerer mange typer biopolymerer med forskellige egenskaber, og bakterierne anvender biopolymererne som klisterstof til at samle sig i kolonier og hæfte sig på overflader, så de ikke bare skylles ud af renseanlægget.

Disse biopolymerer kan udvindes ved at ændre vandets pH-værdi og temperatur, så man kan producere cellulose- og gelatineagtige biopolymerer, der kan anvendes til en række industrielle produkter. Det forventes at være muligt at lave deciderede fabrikker, der producerer biopolymerer fra danske renseanlæg, og potentialet er stort, eftersom der alene i Danmark produceres hundredtusindvis tons bakterier årligt.

Som en ekstra gevinst kan der høstes mineraler og andre værdifulde bestanddele fra spildevandet, som ankommer til renseanlæggene, for eksempel fosfor, som er på EU’s liste over kritiske råstoffer, som det kan blive svært at skaffe i fremtiden.

– Der er et stort potentiale i det, hvis der er firmaer, der kan se, at produktet kan bruges til noget, og at de vil investere i at teste og udvikle det. Og det kræver, at vi får lavet pilotskalaanlæg, så vi kan producere ikke bare gram, men kilo og om et par år mange tons. Vi kan tage 20-30 procent fra biomassen og lave det til biopolymerer, som kan erstatte olieprodukter, men det erstatter faktisk også tang. I dag bliver mange biopolymerer produceret af tang fra store tangskove, som er truet. Så hvis man kan finde andre måder at udvinde biopolymerer, er det en klar fordel også for miljø og biodiversitet, påpeger Per Halkjær Nielsen.

I REThiNk-projektet samarbejder med Aalborg Universitet med Delft University i Holland og Aarhus Universitet, og forskerne har netop offentliggjort deres resultater i det videnskabelige tidsskrift Current Opinion in Biotechnology.

Kilde: Aalborg Universitet

Skrevet i: Aktuelt, Vand

Seneste nyt fra redaktionen

Myndighederne godkender Caverion Danmarks overtagelse af GK Danmarks serviceforretning

AktueltBrancheNyt12. 03. 2026

Som led i GKs beslutning om at forlade det danske marked bliver GK Danmarks serviceforretning, herunder Vagns VVS, med knap 200 medarbejdere en del af Caverion Danmark og får en central rolle i den samlede organisation. Et opkøb, som konkurrencemyndighederne har nikket til. Med overdragelsen, [...]

Randi er klar til at gå under jorden og begynde at udbore Valby Skybrudstunnel

SenesteVand12. 03. 2026

Mere regn og flere skybrud rammer hovedstaden både nu og i fremtiden. Nu venter næste værn mod fremtidens vandmængder med Valby Skybrudstunnel. Her er det Randi, som leder vejen. Den tonstunge tunnelboremaskine sit officielle navn efter nordisk mytologi. Herfra indledes den underjordiske rejse [...]

Ny prognose slår fast: Byggeriets vækst taber pusten allerede i 2027

BrancheNyt12. 03. 2026

Prognosecenteret er udkommet 10. marts med en ny prognose for byggeriet, hvor man skaber indsigt i væksten til og med 2028 på 15 byggetyper opdelt på dels nybyg og dels renovering og vedligeholdelse. I byggeriet ser vi den løbende tilpasning meget konkret på de 15 byggetyper, som Prognosecenteret [...]

Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk

Navne12. 03. 2026

Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk. Med udnævnelsen udvides hans ansvarsområde, så han fremover får en central rolle i arbejdsgiverorganisationens organisering og udvikling. Derudover skal han bidrage til den rådgivning, som medlemsvirksomhederne efterspørger på både [...]

Hansgrohe forbedrer sin præstation indenfor bæredygtighed for anden gang – modtager platin

AktueltNavne12. 03. 2026

Hansgrohe Group har igen i 2025 forbedret sin bæredygtighedspræstation. For andet år i træk har sanitetsspecialisten modtaget EcoVadis platinmedaljen og placerer sig med en stigning i point fra 83 til 86 blandt de øverste 1 procent af de vurderede virksomheder. Man har også forbedret sin [...]

Organisation: Tilgangen er forkert – løsningen er flere kolleger og ikke tidligere pension

BrancheNytSeneste11. 03. 2026

I valgkampen fyger det rundt med det ene pensionstilbud efter det andet. Men indenfor det tekniske erhvervsliv er det en helt anden kamp, der skal tages. Her mangler man kolleger Mens resten af arbejdsmarkedet i gennemsnit stempler ud efter 32,8 timer på jobbet, bliver hjelmen på hovedet i [...]

I den næste måned tid kan man stemme til Hofors forbrugervalg

AktueltVand11. 03. 2026

Hvem skal sidde med ved bestyrelsesbordet og repræsentere over en million andre kunder, når beslutningerne om vores allesammens drikkevand, spildevand og klimasikring skal træffes de næste fire år? Det kan man være med til at beslutte, for forbrugervalget til bestyrelsen for HOFORs vand- og [...]

Kvinderne sætter kurs mod den ellers så mandsdominerede VVS-branche

AktueltBrancheNyt11. 03. 2026

VVS-branchen er ikke længere en rendyrket mandeverden. Hos landets største VVS-grossist, Brødrene Dahl, er andelen af kvindelige ledere vokset stødt de senere år. I dag er både den administrerende direktør og direktøren for forretningsudvikling kvinder, og i flere af kædens 53 butikker er det [...]

Louise von Müllen er Boligselskabet Sjællands nye bygge- og udviklingsdirektør

AktueltNavne06. 03. 2026

Boligselskabet Sjælland har udnævnt Louise von Müllen til ny bygge- og udviklingsdirektør. Udnævnelsen markerer et vigtigt skridt i boligselskabets generationsskifte på posten og har til hensigt at styrke den strategiske retning for fremtidens byggeri og byudvikling. Hun har siden sin tiltræden i [...]

Almenr: Styrket bestyrelse. Ny CFO. Samme mission

Navne06. 03. 2026

Ny bestyrelsesleder, nyt bestyrelsesmedlem og erfaren CFO markerer næste fase i Almenr’s udvikling Almenr styrker sin ledelse og governance med udpegelsen af Merete Lundbye Møller som ny bestyrelsesleder, Lene Groth som nyt medlem af bestyrelsen og Allan Frank Winther som ny CFO. Med de tre [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Brødrene Dahl

    Brødrene Dahl lancerer batterier med indbygget indtjening

  • Building Green

    Hvem former fremtidens boligbyggeri? Og hvad driver valget om træ?

  • Brødrene Dahl

    Walravens ingeniører hjælper med alt: Fra teknisk rådgivning til on-site support!

  • Building Green

    Her er der mere end bare oplæg på BG:VEST

  • Kemper Danmark ApS

    Vandkvaliteten skaber udfordringer, driftssikkerheden er i fare

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Når varmepumpen tænker selv

  • Guldager A/S

    Ses vi på FOODEXPO 2026?

  • Building Green

    Vær med på vigtig konference i Aarhus om bevaring og transformation

  • Pettinaroli A/S

    Så let forebygger du bakterier i varmt brugsvandsanlæg med TBV-ventiler

  • Pettinaroli A/S

    EvoMAGic – magnetisk snavssamler til kedler: enkel installation, lang levetid

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Myndighederne godkender Caverion Danmarks overtagelse af GK Danmarks serviceforretning

    12.03.2026

  • Randi er klar til at gå under jorden og begynde at udbore Valby Skybrudstunnel

    12.03.2026

  • Ny prognose slår fast: Byggeriets vækst taber pusten allerede i 2027

    12.03.2026

  • Mads Okking er udnævnt til chefkonsulent i Dansk Håndværk

    12.03.2026

  • Hansgrohe forbedrer sin præstation indenfor bæredygtighed for anden gang – modtager platin

    12.03.2026

  • Organisation: Tilgangen er forkert – løsningen er flere kolleger og ikke tidligere pension

    11.03.2026

  • I den næste måned tid kan man stemme til Hofors forbrugervalg

    11.03.2026

  • Kvinderne sætter kurs mod den ellers så mandsdominerede VVS-branche

    11.03.2026

  • Louise von Müllen er Boligselskabet Sjællands nye bygge- og udviklingsdirektør

    06.03.2026

  • Almenr: Styrket bestyrelse. Ny CFO. Samme mission

    06.03.2026

  • Kemp & Lauritzen vinder hele den landsdækkende rammeaftale hos Forsvaret

    06.03.2026

  • Generelt færre konkurser i februar – men bygge- og anlæg ligger stadig i top

    06.03.2026

  • VVS-landsholdet tre medlemmer er samlet op til det kommende DM i Skills

    05.03.2026

  • Kulde og sne bremsede håndværkere – ekstra travlt forår kan være på vej

    04.03.2026

  • Vil have rent drikkevand op som et af det kommende valgs hovedtemaer

    04.03.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik