• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet
  • DANVAK

Bæredygtigt byggeriSeneste15. 08. 2022 | Allan Malmberg

Projektform sikrer bæredygtige regnvandsledninger på Aalborg Havn

Bæredygtigt byggeriSeneste15. 08. 2022 | Allan Malmberg

Spildevandsrøret Ultra Rib 2 Blue fra Uponor blev valgt til en havneudvidelse i Aalborg på grund af rørets bæredygtige profil. Foto: PR.

En særlig projektform ligger bag udvidelsen af havneområdet i Aalborg med 20.000 kvm. Hverken valg af materialer, rådgivere eller entreprenører har fulgt den slagne vej.

I stedet er der valgt en såkaldt partnering-aftale.

I traditionelt organiserede byggeprojekter skal vi jo som bygherrer være ret specifikke omkring valg af løsninger og materialer, så der i udbuddet kan afgives den bedste pris, som efterfølgende også holder. Ved at involvere rådgivere og entreprenører så tidligt i projektet, er beslutninger om metode- og materialevalg sket i samarbejde. Vi opnåede relativt hurtigt stor tillid og en god ånd i samarbejdet, hvilket har muliggjort en åben ideudvikling og diskussion af løsningsmuligheder. Vi har opnået langt mere bæredygtighed i projektet, end nogen af os havde turdet håbe på, siger Brian Dalby Rasmussen, der er chef for Engeneering, Environment and Port Infrastructur hos Port of Aalborg.

Ved blandt andet at udfordre leverandørerne på leveringsmetoderne, afprøve nye arbejdsmetoder og afsøge markedet for bæredygtige materialer som spildevandsrøret Ultra Rib 2 Blue fra Uponor, er det lykkedes at reducere projektets samlede CO2-påvirkning med 40 procent.

De 40 procent er fundet ved at beregne på det aktuelle udførte projekt sammenholdt med et referenceprojekt, hvor der ikke er søgt grønne løsninger, men blot bygget ”som man plejer”.

Udvidelsen af havnekajen er et af to testprojekter, som Port of Aalborg på baggrund af deres tilslutning til miljøledelsesstandarden ISO-14001 har udpeget til at afprøve partnering-konceptet i praksis fremfor gennem en traditionel total- eller hovedentreprise.

COWI har haft rollen som rådgivere på kajudvidelsen, og projektleder Casper Holmgaard Jensen er begejstret for projektformen og for resultatet.

Bæredygtighed og grøn omstilling er blevet hvermandseje for danske virksomheder, men ikke alle kan ”walk the talk” og leve op til egne ambitioner. Men det har Port of Aalborg gjort på dette projekt. Havde det ikke været for partering-aftalen, havde vi sandsynligvis ikke fundet frem til de løsninger og produkter, som vi gjorde, siger Casper Holmgaard Jensen.

Den alternative tilgang til projektet har dog også synliggjort en af de største udfordringer, som den danske byggebranche står overfor, hvis det skal lykkedes med den grønne omstilling: Branchens fortsatte fokus på billigste pris ved indkøb af materialer. De fleste grossister kom, som vanligt, med det billigste alternativ, og kun få kom med det grønne. Baggrunden var, at de fleste ikke umiddelbart troede på, at prisen ikke var den vigtigste parameter.

Hos Uponor ønsker vi at medvirke til at reducere byggeprojekters CO2-aftryk og være med til at drive udviklingen i byggebranchen i en mere bæredygtig retning. Det kræver dog, at også entreprenører og grossister opdager og ser mulighederne i nye alternative produkter, og at de er parate til at fokusere på andet end kun på pris. Projektet i Aalborg er et fantastisk eksempel på, hvordan branchen kan tage proaktive valg og tage næste skridt i den grønne omstilling, siger Jan Lunding, projektchef hos Uponor.

Skrevet i: Bæredygtigt byggeri, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Farligt byggestøv kan koste liv – 3F kræver skrappere grænseværdier

AktueltBrancheNyt02. 11. 2026

Selv når grænseværdierne overholdes, kan støv på byggepladser udgøre en alvorlig sundhedsrisiko. Ifølge Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) ligger den helbredsbaserede grænseværdi for visse farlige støvpartikler mindst 25 gange under den gældende grænseværdi. Nu kræver 3F [...]

Brødrene Dahl får ny ejer i milliardhandel

BrancheNyt02. 11. 2026

Den finske koncern Kesko har gennemført købet af Brødrene Dahl i Danmark og Norge samt Dahl i Sverige. Handlen har en værdi på omkring 9 mia. kroner. Pernille Hyldgaard, adm. direktør i Brødrene Dahl Brødrene Dahl har fået ny ejer. Den finske handelskoncern Kesko har den 2. november [...]

Danske butikker bør sikre køleanlæg med det samme

AktueltVarme & køling02. 11. 2026

DI advarer efter hackerangreb: Luk straks for internetadgangen til anlæggenes styringer. Hackerangreb på køle- og frostanlæg i svenske supermarkeder understreger risikoen for lignende angreb i Danmark. De svenske kæder ICA og Coop har bekræftet, at flere af deres butikker er ramt. Der meldes [...]

Geotermi i stor skala er blevet virkelighed i Aarhus

AktueltEnergi02. 11. 2026

Efter mange års teknologiske udfordringer er geotermi nu på vej til at blive en væsentlig del af fjernvarmeforsyningen i Aarhus. Kredsløb og Innargi har vist, at varmen fra undergrunden kan udnyttes i stor skala. Projektet har netop sikret Kredsløb Fjernvarmeprisen 2026. Geotermi har i [...]

Nilan øger indtjeningen og investerer i fremtidens danske produktion

BrancheNytSeneste01. 11. 2026

Nilan-koncernen løfter driftsresultatet til 78,1 mio. kr. efter et år med omfattende produktudvikling og investeringer i produktion og organisation. Nye produktfamilier og erhvervelsen af flere naboejendomme skal understøtte den fortsatte vækst. Den familieejede Nilan-koncern forbedrer [...]

Byggebranchen rykker sammen i en usikker tid

Bæredygtigt byggeri30. 10. 2026

Hvordan kommer byggebranchen videre med den grønne omstilling i en tid præget af usikkerhed? Det spørgsmål har været centralt på årets Building Green CPH. Hele hallen summede af liv, og byggebranchen strømmede til for at tage del i vigtige samtaler under Building Green CPH. Fokus var rettet på [...]

Flere kvinder skal opdage mulighederne i HVAC-branchen

BrancheNytSeneste29. 10. 2026

Global HVACR Women Week sætter i denne uge fokus på kvinder i varme-, ventilations- og kølebranchen. Hos Condair fortæller salgsingeniør Menaka Rosenlund om sin vej ind i branchen. Da Menaka Rosenlund begyndte sin karriere i ventilationsbranchen, havde hun ikke forestillet sig, at hun nogle år [...]

Virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

KortNyt29. 10. 2026

81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af virksomhederne ikke hvem de skal kontakte for at hjælpe. Klimahændelser, cyberangreb, forsyningssvigt og andre kriser kan [...]

Grundfos sætter fokus på smartere fjernvarmedrift og vandbehandling

AktueltVarme & køling28. 10. 2026

Fokus på, hvordan målepunkter, intelligente pumpeløsninger og den rette vandbehandling kan bidrage til en mere effektiv og stabil drift af fjernvarmenettet er i fokus, når fjernvarmebranchen samles til Dansk Fjernvarmes Landsmøde i Aalborg den 29. og 30. Fjernvarmesektoren er i udvikling, og det [...]

Millionstøtte til forskning i AI-styring og fremtidens brintteknologi

AktueltEnergi28. 10. 2026

Tre forskningsprojekter på DTU skal bidrage til at gøre kritisk infrastruktur mere sikker og udvikle nye materialer til fremtidens energiteknologi. Hvordan sikrer man, at kunstig intelligens kan styre kritisk infrastruktur uden at bringe sikkerheden i fare? Og hvordan kan fremtidens [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Danvak

    Temamøde om brandsikring af ventilationsanlæg – Når DS 428 møder virkeligheden

  • Genvex

    Rotorveksler kan bidrage til bedre fugtstyring i boligen

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Mød VØLUND på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

  • Well Air A/S

    R290 i eksisterende boliger – hvornår kan radiatorerne bevares?

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    HVAD VISER VI PÅ FOODTECH 2026 i næste uge

  • Danfoss Redan A/S

    Ses vi til Landsmøde 2026

  • Walraven Nordic AB

    Den rette overfladebehandling kan spare dig for mange penge!

  • METRO THERM A/S

    Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

  • ebmpapst

    En stille succes for opvarmningsovergangen

  • Schneider Electric Danmark

    Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Farligt byggestøv kan koste liv – 3F kræver skrappere grænseværdier

    02.11.2026

  • Brødrene Dahl får ny ejer i milliardhandel

    02.11.2026

  • Danske butikker bør sikre køleanlæg med det samme

    02.11.2026

  • Geotermi i stor skala er blevet virkelighed i Aarhus

    02.11.2026

  • Nilan øger indtjeningen og investerer i fremtidens danske produktion

    01.11.2026

  • Byggebranchen rykker sammen i en usikker tid

    30.10.2026

  • Flere kvinder skal opdage mulighederne i HVAC-branchen

    29.10.2026

  • Virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

    29.10.2026

  • Grundfos sætter fokus på smartere fjernvarmedrift og vandbehandling

    28.10.2026

  • Millionstøtte til forskning i AI-styring og fremtidens brintteknologi

    28.10.2026

  • 145 millioner skal få flere VVS’ere og elektrikere gennem uddannelsen

    28.10.2026

  • Danske rådgivere eksporterer grønne løsninger for milliarder

    27.10.2026

  • Islandske Anna María kalder til kamp for mere transformation

    26.10.2026

  • Dalux afholder Europas største byggekonference i København

    26.10.2026

  • Dårlige kontrakter kan koste på sikkerheden – forskere giver fem anbefalinger

    26.10.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}