• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNyt02. 09. 2024 | Allan Malmberg

Producentansvar udskydes muligvis til 2026 – årsagen er ringe tilslutning og uklar lovgivning

AktueltBrancheNyt02. 09. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Emballageretur

I lørdags den 31. august var den første deadline for det kommende producentansvar for emballage, men med kun 4.000 registreringer er det langt under det forventede. En af de centrale aktører til at håndtere emballagen, Emballageretur, slår nu til lyd for, at hele ordningen bliver skubbet frem til januar 2026.

– Hvorfor der på nuværende tidspunkt er så lav tilslutning, kan der være mange gode bud på, men der har hersket og hersker fortsat en del usikkerhed omkring såvel lovgrundlag som selve økonomien og implementeringen. Deadlines i producentansvaret er tidligere også blevet udskudt flere gange og det har formentlig fået en række virksomheder til at se tiden an, siger Morten Harboe-Jepsen, adm. direktør i Emballageretur.

Hvis man holder fast i den nu nuværende deadline, ligger der mange grimme oplevelser fremover.

For det første er producentansvaret lovpligtigt, og Miljøstyrelsen har varslet både politianmeldelse og bødestraf, hvis ikke virksomhederne lader sig registrere og indberette.

Men det er ikke bare de ikke-indberettede virksomheder, der kan se frem til en økonomisk hovedpine. For dem som har meldt sig, kan det også blive en kattepine. Det vurderes, at der årligt sendes 1,1 mio. tons emballage på markedet, og omkostningen for at håndtere dem ventes at lande på over 2,3 mia. kr.

– Producentansvaret er skruet sådan sammen, at man hæfter kollektivt, og uanset hvad så er der over en million tons affald, der skal håndteres, og en milliardregning, der skal betales. Men hvis man ikke er registreret, kan man jo ikke stilles til ansvar. Det vil sige, at de cirka 4.000 virksomheder, der har registreret sig, nu og her står med hele ansvaret – både det praktiske og det økonomiske. Det er naturligvis ikke holdbart, siger Morten Harboe-Jepsen.

Blandt kritikpunkterne er også, at ordningen vil kaste mere bureaukrati og flere gebyrer af sig. Selve ansvaret er bygget sådan op, at jo nemmere en emballage er at genanvende og jo mindre, der anvendes, desto billigere – og naturligvis omvendt.

Det gør hele øvelsen til en relativ stor udskrivning. Derudover lægges der optil, at hele administrationsapparatet omkring producentansvaret skal øges, bl.a. med tilsyn. Det foreslås at blive betalt gennem mange forskellige og uspecificerede gebyrer. Dertil skal også lægges omkostningerne for kommunernes indsamling.

– Af de samlede årlige omkostninger er kompensationen til kommunerne for deres affaldsindsamling klart den største post. Denne kompensation lyder på 1,5 mia. kroner. Beklageligvis er der i det nuværende lovgrundlag for producentansvaret ikke præciseret, hvordan disse omkostninger skal beregnes, og det er op til kommunerne selv at definere, hvordan det skal foregå. I tidligere lovudkast har der ligeledes været et pålæg til kommunerne om effektivisering af affaldsindsamlingen, men det er blevet fjernet i det nye udkast, ligesom der lægges op til, at vi ikke kan få ordentlig indsigt og klagemuligheder, siger Morten Harboe-Jepsen.

Han frygter, at det overordnede mål med producentansvaret drukner i regler og udgifter.

– Formålet med at indføre producentansvaret for emballage er at reducere mængden af emballage, sikre en effektiv indsamling og håndtering af emballageaffald samt motivere virksomheder til at udvikle bedre og mere miljøvenlige emballagedesigns. Som lovudkastet er nu, risikerer formålet at gå tabt i øget bureaukrati, besværlige og tunge processer mellem de involverede parter, store omkostninger for erhvervslivet, dyrere emballage og dermed dyrere priser for forbrugerne, påpeger han.

Frem for at insistere på at holde den nuværende tidsplan er Emballagereturs anbefaling, at man udskyder implementeringen af producentansvaret for emballage til januar 2026, og bruger den ekstra tid til at få foretaget de nødvendige justeringer af lovgrundlaget samt sikre den fulde tilslutning blandt de 41.000 berørte virksomheder.

Kilde: Emballageretur

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet efter at have fordøjet 77 eksterne høringssvar

Energi21. 08. 2026

Efter en omfattende høring med 77 eksterne høringssvar er lovforslaget om akutplanen for elnettet justeret og klar til at blive fremsat. Høringen har blandt andet givet anledning til at præcisere forhold omkring netvenlighed og samfundskritiske funktioner. Lovforslaget følger op på den brede [...]

Erfaren HVAC-specialist skal styrke Cx & tekniqs jyske afdeling

Navne19. 08. 2026

Cx & tekniq har ansat René Hansen som fagspecialist i virksomhedens jyske afdeling. Ansættelsen er en del af virksomhedens fortsatte satsning i Jylland og på Fyn, hvor efterspørgslen efter specialiseret rådgivning inden for commissioning, funktionsafprøvning, indregulering og driftsoptimering er [...]

Spildevandsselskaber politianmeldt for at mangle tilladelser, de har søgt om

AktueltVand19. 08. 2026

Spildevandsselskaber i hele landet har store udfordringer med at få nødvendige udledningstilladelser. Det viser en undersøgelse, vandselskabernes brancheforening, DANVA, har gennemført blandt sine medlemmer, og som er omtalt i augustnummeret af branchemagasinet DANSKVAND. Undersøgelsen viser, at [...]

Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

BrancheNyt19. 08. 2026

Når Danmark investerer milliarder i et stærkere forsvar, skal pengene også være med til at skabe danske arbejdspladser og styrke danske leverandører. Det mener et flertal af danskerne ifølge en ny undersøgelse, som YouGov har lavet for erhvervsorganisationen TEKNIQ. To ud af tre danskere mener, [...]

DTU må afvise unge talenter grundet aftaler om udflytning af uddannelsespladser og sektordimensionering

AktueltBrancheNyt19. 08. 2026

DTU kan tilbyde studieplads til 2.202 nye studerende, hvilket er 4 pct. flere end sidste år. Samtidig havde mere end 3.300 ansøgere DTU som førstevalg, hvilket er det højeste antal nogensinde. - Det er meget glædeligt, at så mange unge ønsker at uddanne sig til ingeniør. Ingeniører spiller en [...]

SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

EnergiSeneste19. 08. 2026

I næsten 100 år har ingeniører udviklet den såkaldte ejector ud fra de samme grundprincipper. Nu har forskere ved Syddansk Universitet taget et skridt, som kan ændre den måde, teknologien udvikles på. Ved at kombinere den klassiske ejector med en specialdesignet enhed, der afbøjer væske- eller [...]

Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

Bæredygtigt byggeri17. 08. 2026

Bygningsejere risikerer både dyr drift og teknologiske begrænsninger, hvis de kun projekterer bygningsautomatik efter minimumskravene. Ifølge teknologivirksomheden ABB bør en bredere digital infrastruktur tænkes ind fra begyndelsen, så bygningerne kan udnytte nye AI-værktøjer. Lovkrav til [...]

Bravida skal bidrage til sikkerheden i Salling Groups butikker med ny landsdækkende aftale

AktueltBrancheNyt17. 08. 2026

Teknikentreprenøren Bravida har landet en landsdækkende aftale med Salling Group, hvor Bravida skal servicere brand- og sprinkleranlæggene i alle Salling Groups danske butikker, der dækker Bilka, Netto, Føtex og BR. Med aftalen får Salling Group en ensartet oplevelse på tværs af hele [...]

KE Fibertec AS solgt til amerikanske RITE-HITE

IndeklimaSenesteVentilation14. 08. 2026

KE Fibertec Gruppen, der har hovedsæde i Vejen, er blevet overtaget af det amerikanske selskab Rite-Hite, der har hovedkontor i Milwaukee, Wisconsin. Gruppen var tidligere ejet af Jysk-Fynsk Kapital A/S (JFK). - Vi er allerede en dominerende aktør på markedet for tekstilbaserede HVAC-løsninger [...]

Danmarks Miljøportal vil styrke AI i miljøgodkendelser

AktueltBrancheNyt14. 08. 2026

Med aftalen om Rød Løber for Produktionsvirksomheder er målet, at virksomheder hurtigere skal kunne etablere eller udvide produktion i Danmark. Derfor går Danmarks Miljøportal i gang med udviklingen af Kriterieværktøjet, der skal understøtte brugen af AI ved blandt andet at standardisere og [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    ⚡ Kontrolleret luftfugtighed kan reducere statisk elektricitet i Forsvarets tekniske miljøer.

  • ebmpapst

    Digital Retrofit sparer energi og omkostninger

  • Schneider Electric Danmark

    Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering​

  • Genvex

    Sådan rådgiver du dine kunder i allergi og ventilation

  • Well Air A/S

    Hvornår er en kanalfordamper den rigtige løsning? Installatørens guide til skjulte klimaanlæg

  • Belimo A/S

    Du kan ikke styre det, du ikke måler – hvorfor sensorer er afgørende for moderne bygningsautomatik

  • ebmpapst

    Fuelerhof RadiFit

  • METRO THERM A/S

    Er dine kunder klar til koldere fjernvarme?

  • Schneider Electric Danmark

    Hvilken robot skal du vælge?

  • Building Green

    Meet the Speakers at BIM World Copenhagen: Voices Shaping the Future of Construction

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Regeringen fremsætter akutplan for elnettet efter at have fordøjet 77 eksterne høringssvar

    21.08.2026

  • Erfaren HVAC-specialist skal styrke Cx & tekniqs jyske afdeling

    19.08.2026

  • Spildevandsselskaber politianmeldt for at mangle tilladelser, de har søgt om

    19.08.2026

  • Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

    19.08.2026

  • DTU må afvise unge talenter grundet aftaler om udflytning af uddannelsespladser og sektordimensionering

    19.08.2026

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    19.08.2026

  • Derfor skal bygningsautomatik være klar til AI-optimering

    17.08.2026

  • Bravida skal bidrage til sikkerheden i Salling Groups butikker med ny landsdækkende aftale

    17.08.2026

  • KE Fibertec AS solgt til amerikanske RITE-HITE

    14.08.2026

  • Danmarks Miljøportal vil styrke AI i miljøgodkendelser

    14.08.2026

  • Udlandstur markerer afslutningen på Brødrene Dahls elevuddannelse

    12.08.2026

  • Forskningsprojekt skal afsløre danskernes skjulte varmespild: Målet er at spare beboere 20 procent på regningen

    12.08.2026

  • Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

    12.08.2026

  • Bygma: Kunderne kender klimabegreberne – nu vil de have hjælp til at bruge dem

    12.08.2026

  • Danske Vandværker i opråb til Viborg Kommune over placeringen af et biogasanlæg

    12.08.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}