• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNyt02. 09. 2024 | Allan Malmberg

Producentansvar udskydes muligvis til 2026 – årsagen er ringe tilslutning og uklar lovgivning

AktueltBrancheNyt02. 09. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Emballageretur

I lørdags den 31. august var den første deadline for det kommende producentansvar for emballage, men med kun 4.000 registreringer er det langt under det forventede. En af de centrale aktører til at håndtere emballagen, Emballageretur, slår nu til lyd for, at hele ordningen bliver skubbet frem til januar 2026.

– Hvorfor der på nuværende tidspunkt er så lav tilslutning, kan der være mange gode bud på, men der har hersket og hersker fortsat en del usikkerhed omkring såvel lovgrundlag som selve økonomien og implementeringen. Deadlines i producentansvaret er tidligere også blevet udskudt flere gange og det har formentlig fået en række virksomheder til at se tiden an, siger Morten Harboe-Jepsen, adm. direktør i Emballageretur.

Hvis man holder fast i den nu nuværende deadline, ligger der mange grimme oplevelser fremover.

For det første er producentansvaret lovpligtigt, og Miljøstyrelsen har varslet både politianmeldelse og bødestraf, hvis ikke virksomhederne lader sig registrere og indberette.

Men det er ikke bare de ikke-indberettede virksomheder, der kan se frem til en økonomisk hovedpine. For dem som har meldt sig, kan det også blive en kattepine. Det vurderes, at der årligt sendes 1,1 mio. tons emballage på markedet, og omkostningen for at håndtere dem ventes at lande på over 2,3 mia. kr.

– Producentansvaret er skruet sådan sammen, at man hæfter kollektivt, og uanset hvad så er der over en million tons affald, der skal håndteres, og en milliardregning, der skal betales. Men hvis man ikke er registreret, kan man jo ikke stilles til ansvar. Det vil sige, at de cirka 4.000 virksomheder, der har registreret sig, nu og her står med hele ansvaret – både det praktiske og det økonomiske. Det er naturligvis ikke holdbart, siger Morten Harboe-Jepsen.

Blandt kritikpunkterne er også, at ordningen vil kaste mere bureaukrati og flere gebyrer af sig. Selve ansvaret er bygget sådan op, at jo nemmere en emballage er at genanvende og jo mindre, der anvendes, desto billigere – og naturligvis omvendt.

Det gør hele øvelsen til en relativ stor udskrivning. Derudover lægges der optil, at hele administrationsapparatet omkring producentansvaret skal øges, bl.a. med tilsyn. Det foreslås at blive betalt gennem mange forskellige og uspecificerede gebyrer. Dertil skal også lægges omkostningerne for kommunernes indsamling.

– Af de samlede årlige omkostninger er kompensationen til kommunerne for deres affaldsindsamling klart den største post. Denne kompensation lyder på 1,5 mia. kroner. Beklageligvis er der i det nuværende lovgrundlag for producentansvaret ikke præciseret, hvordan disse omkostninger skal beregnes, og det er op til kommunerne selv at definere, hvordan det skal foregå. I tidligere lovudkast har der ligeledes været et pålæg til kommunerne om effektivisering af affaldsindsamlingen, men det er blevet fjernet i det nye udkast, ligesom der lægges op til, at vi ikke kan få ordentlig indsigt og klagemuligheder, siger Morten Harboe-Jepsen.

Han frygter, at det overordnede mål med producentansvaret drukner i regler og udgifter.

– Formålet med at indføre producentansvaret for emballage er at reducere mængden af emballage, sikre en effektiv indsamling og håndtering af emballageaffald samt motivere virksomheder til at udvikle bedre og mere miljøvenlige emballagedesigns. Som lovudkastet er nu, risikerer formålet at gå tabt i øget bureaukrati, besværlige og tunge processer mellem de involverede parter, store omkostninger for erhvervslivet, dyrere emballage og dermed dyrere priser for forbrugerne, påpeger han.

Frem for at insistere på at holde den nuværende tidsplan er Emballagereturs anbefaling, at man udskyder implementeringen af producentansvaret for emballage til januar 2026, og bruger den ekstra tid til at få foretaget de nødvendige justeringer af lovgrundlaget samt sikre den fulde tilslutning blandt de 41.000 berørte virksomheder.

Kilde: Emballageretur

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

AktueltVandVVS07. 08. 2026

Geberits nye forbrugerkampagne sætter fokus på de funktioner og detaljer, der løfter badeværelset i hverdagen – og kan skabe mere kvalificeret efterspørgsel ude hos installatøren. Kampagnen “BEDRE. FOR DIG.” kører lige nu på TV, streaming, sociale medier og flere andre kanaler i Danmark. Den skal [...]

Asger Hansen tiltræder som national salgschef hos Viega A/S

Navne07. 08. 2026

Asger Hansen er tiltrådt stillingen som national salgschef hos Viega Asger Hansen medbringer en dybdegående forståelse for VVS-branchen, opbygget gennem syv års dedikeret arbejde hos Viega A/S og en solid baggrund som uddannet VVS-montør. Han har i sin tid hos Viega haft flere centrale [...]

Gå-hjem-møde om CE-mærkning og produktlovgivning for selvstændige og SMV’er

AktueltBrancheNyt07. 08. 2026

De allerfleste støder på begrebet CE-mærkning gennem arbejdslivet eller privat. Emnet er alligevel en sort boks for mange, blandt andet fordi man sjældent bliver undervist i det på ingeniøruddannelserne. Ikke desto mindre er CE-mærkningen og relateret produktlovgivning grundlaget for om et produkt - [...]

Betydelig vækst i datacentre øger efterspørgslen efter energieffektive løsninger

EnergiSeneste07. 08. 2026

Datacenterbranchen står over for markant vækst i de kommende år. Frem mod 2030 forventes datacentres elforbrug at være mere end fordoblet, mens vandforbruget forventes at stige med 50 procent. Udviklingen drives blandt andet af kunstig intelligens, cloud-tjenester og en stadig mere digitaliseret [...]

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

BrancheNyt07. 08. 2026

I en tid, hvor virksomheder i stigende grad stilles over for krav om at dokumentere deres bæredygtighedsindsats, har produktionsvirksomheden Unidrain, blandt andet kendt for det ikoniske linjeafløb, offentliggjort deres første ESG-rapport baseret på data for hele 2025. Rapporten er udarbejdet i [...]

Martin Hansen bliver ny viceadm. direktør i Green Power Denmark

AktueltNavne05. 08. 2026

Martin Hansen bliver ny viceadm. direktør i Green Power Denmark med ansvar for Industri og Energiproduktion. Områderne omfatter den grønne energiproduktion i Danmark samt de mange industrivirksomheder i den danske værdikæde. Han overtager posten efter Jan Hylleberg, som stopper i Green Power [...]

Ny 2026 grossistrapport viser en udfordret branche

BrancheNyt05. 08. 2026

Det er civilingeniør Per K. Rasmussen og Dagens VVS, der har udarbejdet rapporten om VVS,El og VA-grossisterne. Rapporten konkluderer, at der sker opkøb af de mindre grossister, og at udenlandske købere vinder indpas. I rapporten er for fjerde år i træk uddelt karakterer i form af smileys, og [...]

Erhvervsakademi København øger optaget på VVS-installatør uddannelsen

AktueltBrancheNyt05. 08. 2026

Stor søgning og et stadigt stigende behov for kvalificerede VVS-installatører, får EK til at øge optaget på VVS-installatøruddannelsen. Virksomheder efterspørger i stigende grad medarbejdere, der kan kombinere praktisk erfaring med teknisk, økonomisk og ledelsesmæssig forståelse. [...]

Unge søger mod strømmen: Markant fremgang på installatør-uddannelse

BrancheNytSeneste03. 08. 2026

Flere unge er optaget på tekniske videregående uddannelser, og især elinstallatøruddannelsen skiller sig ud med en markant fremgang. Det er godt nyt for både erhvervslivet og den grønne omstilling, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ. De positive optagetal er afgørende for at holde tempoet i alt [...]

Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

AktueltBrancheNytVarme & køling03. 08. 2026

Aalborg Forsynings laboratorium, der i dag understøtter driften af Nordjyllandsværket, bliver nu en del af Teknologisk Institut. Placeringen i Norbis Park i Aalborg giver Instituttet en fysisk base med en central placering tæt på industri, forsyning og forskningsmiljøer i Nordjylland. Teknologisk [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Gemina Termix

    EPD – vejen til et mere bæredygtigt byggeri

  • Building Green

    Fra A til I: Helt ny konference om byggeri og kunstig intelligens

  • Building Green

    Natur, ressourcer og ansvar i en usikker verden

  • Danvak

    Manglende dokumentation og hydrauliske udfordringer i moderne varmeanlæg

  • Vølund Varmeteknik A/S

    VØLUND VARMETEKNIK søger intern tekniker til kundesupport

  • Genvex

    Husstøvmider og ventilation – sådan kan du rådgive kunden

  • Building Green

    Tilbage fra sommer? Nu begynder nedtællingen til BIM World Copenhagen

  • Well Air A/S

    Samsung MultiSplit – én udedel, flere rum og større frihed for installatøren

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Hvorfor er adiabatisk højtryksbefugtning en god og sikker investering?

  • Brødrene Dahl

    Nye kontaktelementer til Harmony trykknapper

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

    07.08.2026

  • Asger Hansen tiltræder som national salgschef hos Viega A/S

    07.08.2026

  • Gå-hjem-møde om CE-mærkning og produktlovgivning for selvstændige og SMV’er

    07.08.2026

  • Betydelig vækst i datacentre øger efterspørgslen efter energieffektive løsninger

    07.08.2026

  • Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

    07.08.2026

  • Martin Hansen bliver ny viceadm. direktør i Green Power Denmark

    05.08.2026

  • Ny 2026 grossistrapport viser en udfordret branche

    05.08.2026

  • Erhvervsakademi København øger optaget på VVS-installatør uddannelsen

    05.08.2026

  • Unge søger mod strømmen: Markant fremgang på installatør-uddannelse

    03.08.2026

  • Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

    03.08.2026

  • København vinder international pris for vandmiljø – “International Water Management Award”

    03.08.2026

  • Brødrene Dahl udvider og opgraderer Altech luft/luft sortimentet

    03.08.2026

  • Fastgørelsespioner fra 1926 får nyt liv i Norden – Upat er til hverdagens løsninger

    03.08.2026

  • Minirenseanlæg sætter ny standard – med autoriseret serviceteam på plads

    03.08.2026

  • SkillsDenmark ansætter kommende direktør – Jannik Bay

    29.06.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}