• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNyt01. 08. 2024 | Allan Malmberg

Ny rapport viser udfordrede grossister – kun én ud af 23 kommer helt i top

AktueltBrancheNyt01. 08. 2024 By Allan Malmberg

Illustration: Per K. Rasmussen

En ny rapport udgivet af Per K. Rasmussen viser, at danske grossister er udfordrede. Markedet går tilbage, men der er stor forskel på, hvordan de enkelte grossister klarer sig. Analysen omfatter en gennemgang af grossisternes regnskaber for 2023 og for de seneste fem år.

Det drejer som om 23 grossisters regnskaber. Der er 7 store, hvoraf de 4 er fra Rørforeningen, der er 5 fra DJ Supply, der er 4 mindre fra Rørforeningen og en blanding af 7 øvrige grossistforretninger.

I lighed med tidligere år har Per K. Rasmussen lavet en vurdering af de 23 grossisters resultat ud fra en smiley ordning. Kun et firma har opnået top-karakteren 6 smileys, medens 5 grossister har opnået 5 smileys, der gives for ” Flotte regnskabstal, flot udvikling, flotte nøgletal og fine forventninger til fremtiden”.

I bunden ligger to grossister med kun to smileys. Sanistål, som er den ene, har gennem flere år ligget i bunden, men denne gang har Sanistål fået pil opad på grund af det nye svenske ejerskab fra Ahlsell.

Af interessante observationer i analysen kan man se, at AO Johansen går mindst tilbage blandt de store grossister, men alle de store har alle mindre omsætning og mindre bruttoavance end året før.

Tankevækkende er det, at Lemvigh-Müller, der omsætter for langt mere end Brødrene Dahl, har mindre bruttoavance, og så er en af observationerne blandt de store, at Bygma, som den eneste af de store, viser fremgang i dækningsbidraget sammenlignet med for fem år siden. Ikke meget, men dog fra 18,1% til 18,7%.

Største grossist, Stark, der omsætter for 9,3 mia. har et nøgletal på 4,0 mio. kr. i omsætning pr. medarbejder. Det 1,2 mio. kr. bedre pr. medarbejder end Sanistål, men 35 procent dårligere end AO Johansen, der ligger bedst.

Sammenlignet med 2022 har Lemvigh-Müller den største omsætningsmæssige tilbagegang med hele 16 procent. Og med faldende DB procent gør det rigtigt ondt på bruttoavancen, der er gået hele 21 procent tilbage.

Børsnoterede Solar, der i ”Børsregnskabet” omsætter for 13 mia. kr. er kun medtaget i analysen med det danske CVR-registrerede firma, som repræsenterer 32 procent af Solar salget. Resten er eksport til hovedsageligt Holland, Sverige og Norge. Og denne eksport er ikke medtaget.

For de 7 øvrige er det kun Scanpipe og Grønbech & Sønner, der opgiver omsætningen. Scanpipe er gået 9 procent tilbage siden sidste år, medens Grønbech & Sønner er gået 3 procent frem. For de øvrige er der på baggrund af den opgivne bruttoavance estimeret en omsætning ud fra et dækningsbidrag på 10 procent.

Plast-Line opnår flotte nøgletal på bruttoavance pr. medarbejder, medens Lønhart og Oldebjerg halter en del bagefter. Byggros viser en imponerende fremgang med 59% højere bruttoavance i forhold til sidste år.

Rødgaard Import går 11 procent frem, og der er også fremgang hos P.Conradsen, medens M.Wilhelmsen, Frederik Nielsen og Vinderup Jern & Stål går tilbage.

Især Vinderup falder kraftigt i nøgletallet bruttoavance pr. medarbejder falder fra 1,4 mio. pr. medarbejder til 1,0 mio. pr. medarbejder.

Og denne tilbagegang kan ses på resultatet før skat hos fire af de 5 DJ Supply grossister, kun Rødgaard forbedrer resultatet til et overskud på 10,7 mio. kr.

Rørforeningens Klub 4 omfatter de mindre grossister: Boldsen, Hatten, Kier og G.K.M.

De tre første melder om stor tilbagegang. Brd.Kier har nedgang i omsætningen på 37 procent i forhold til året før. Boldsen og Hatten opgiver ikke omsætning i regnskabet, men bruttoavancen er faldet med henholdsvis 26 procent og 35 procent. Og da personaleudgifterne ikke er reduceret tilsvarende, kan det ses på bundlinjen hos alle tre.

Den sidste grossist, G.K.M. har endnu ikke offentliggjort 2023-regnskabet via proff.dk, men rapporten er så lavet med seneste regnskab.

Rapporten, der er på 31 sider, kan bestilles hos pra@enexio.dk

Kilde: Per K. Rasmussen

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

AktueltVandVVS07. 08. 2026

Geberits nye forbrugerkampagne sætter fokus på de funktioner og detaljer, der løfter badeværelset i hverdagen – og kan skabe mere kvalificeret efterspørgsel ude hos installatøren. Kampagnen “BEDRE. FOR DIG.” kører lige nu på TV, streaming, sociale medier og flere andre kanaler i Danmark. Den skal [...]

Asger Hansen tiltræder som national salgschef hos Viega A/S

Navne07. 08. 2026

Asger Hansen er tiltrådt stillingen som national salgschef hos Viega Asger Hansen medbringer en dybdegående forståelse for VVS-branchen, opbygget gennem syv års dedikeret arbejde hos Viega A/S og en solid baggrund som uddannet VVS-montør. Han har i sin tid hos Viega haft flere centrale [...]

Gå-hjem-møde om CE-mærkning og produktlovgivning for selvstændige og SMV’er

AktueltBrancheNyt07. 08. 2026

De allerfleste støder på begrebet CE-mærkning gennem arbejdslivet eller privat. Emnet er alligevel en sort boks for mange, blandt andet fordi man sjældent bliver undervist i det på ingeniøruddannelserne. Ikke desto mindre er CE-mærkningen og relateret produktlovgivning grundlaget for om et produkt - [...]

Betydelig vækst i datacentre øger efterspørgslen efter energieffektive løsninger

EnergiSeneste07. 08. 2026

Datacenterbranchen står over for markant vækst i de kommende år. Frem mod 2030 forventes datacentres elforbrug at være mere end fordoblet, mens vandforbruget forventes at stige med 50 procent. Udviklingen drives blandt andet af kunstig intelligens, cloud-tjenester og en stadig mere digitaliseret [...]

Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

BrancheNyt07. 08. 2026

I en tid, hvor virksomheder i stigende grad stilles over for krav om at dokumentere deres bæredygtighedsindsats, har produktionsvirksomheden Unidrain, blandt andet kendt for det ikoniske linjeafløb, offentliggjort deres første ESG-rapport baseret på data for hele 2025. Rapporten er udarbejdet i [...]

Martin Hansen bliver ny viceadm. direktør i Green Power Denmark

AktueltNavne05. 08. 2026

Martin Hansen bliver ny viceadm. direktør i Green Power Denmark med ansvar for Industri og Energiproduktion. Områderne omfatter den grønne energiproduktion i Danmark samt de mange industrivirksomheder i den danske værdikæde. Han overtager posten efter Jan Hylleberg, som stopper i Green Power [...]

Ny 2026 grossistrapport viser en udfordret branche

BrancheNyt05. 08. 2026

Det er civilingeniør Per K. Rasmussen og Dagens VVS, der har udarbejdet rapporten om VVS,El og VA-grossisterne. Rapporten konkluderer, at der sker opkøb af de mindre grossister, og at udenlandske købere vinder indpas. I rapporten er for fjerde år i træk uddelt karakterer i form af smileys, og [...]

Erhvervsakademi København øger optaget på VVS-installatør uddannelsen

AktueltBrancheNyt05. 08. 2026

Stor søgning og et stadigt stigende behov for kvalificerede VVS-installatører, får EK til at øge optaget på VVS-installatøruddannelsen. Virksomheder efterspørger i stigende grad medarbejdere, der kan kombinere praktisk erfaring med teknisk, økonomisk og ledelsesmæssig forståelse. [...]

Unge søger mod strømmen: Markant fremgang på installatør-uddannelse

BrancheNytSeneste03. 08. 2026

Flere unge er optaget på tekniske videregående uddannelser, og især elinstallatøruddannelsen skiller sig ud med en markant fremgang. Det er godt nyt for både erhvervslivet og den grønne omstilling, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ. De positive optagetal er afgørende for at holde tempoet i alt [...]

Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

AktueltBrancheNytVarme & køling03. 08. 2026

Aalborg Forsynings laboratorium, der i dag understøtter driften af Nordjyllandsværket, bliver nu en del af Teknologisk Institut. Placeringen i Norbis Park i Aalborg giver Instituttet en fysisk base med en central placering tæt på industri, forsyning og forskningsmiljøer i Nordjylland. Teknologisk [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Gemina Termix

    EPD – vejen til et mere bæredygtigt byggeri

  • Building Green

    Fra A til I: Helt ny konference om byggeri og kunstig intelligens

  • Building Green

    Natur, ressourcer og ansvar i en usikker verden

  • Danvak

    Manglende dokumentation og hydrauliske udfordringer i moderne varmeanlæg

  • Vølund Varmeteknik A/S

    VØLUND VARMETEKNIK søger intern tekniker til kundesupport

  • Genvex

    Husstøvmider og ventilation – sådan kan du rådgive kunden

  • Building Green

    Tilbage fra sommer? Nu begynder nedtællingen til BIM World Copenhagen

  • Well Air A/S

    Samsung MultiSplit – én udedel, flere rum og større frihed for installatøren

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Hvorfor er adiabatisk højtryksbefugtning en god og sikker investering?

  • Brødrene Dahl

    Nye kontaktelementer til Harmony trykknapper

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Geberit er gået på TV: Vil have forbrugerne i tale

    07.08.2026

  • Asger Hansen tiltræder som national salgschef hos Viega A/S

    07.08.2026

  • Gå-hjem-møde om CE-mærkning og produktlovgivning for selvstændige og SMV’er

    07.08.2026

  • Betydelig vækst i datacentre øger efterspørgslen efter energieffektive løsninger

    07.08.2026

  • Unidrain udgiver første ESG-rapport: Data bekræfter, at vejen frem går gennem værdikæden

    07.08.2026

  • Martin Hansen bliver ny viceadm. direktør i Green Power Denmark

    05.08.2026

  • Ny 2026 grossistrapport viser en udfordret branche

    05.08.2026

  • Erhvervsakademi København øger optaget på VVS-installatør uddannelsen

    05.08.2026

  • Unge søger mod strømmen: Markant fremgang på installatør-uddannelse

    03.08.2026

  • Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

    03.08.2026

  • København vinder international pris for vandmiljø – “International Water Management Award”

    03.08.2026

  • Brødrene Dahl udvider og opgraderer Altech luft/luft sortimentet

    03.08.2026

  • Fastgørelsespioner fra 1926 får nyt liv i Norden – Upat er til hverdagens løsninger

    03.08.2026

  • Minirenseanlæg sætter ny standard – med autoriseret serviceteam på plads

    03.08.2026

  • SkillsDenmark ansætter kommende direktør – Jannik Bay

    29.06.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}