• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNyt01. 08. 2024 | Allan Malmberg

Ny rapport viser udfordrede grossister – kun én ud af 23 kommer helt i top

AktueltBrancheNyt01. 08. 2024 | Allan Malmberg

Illustration: Per K. Rasmussen

En ny rapport udgivet af Per K. Rasmussen viser, at danske grossister er udfordrede. Markedet går tilbage, men der er stor forskel på, hvordan de enkelte grossister klarer sig. Analysen omfatter en gennemgang af grossisternes regnskaber for 2023 og for de seneste fem år.

Det drejer som om 23 grossisters regnskaber. Der er 7 store, hvoraf de 4 er fra Rørforeningen, der er 5 fra DJ Supply, der er 4 mindre fra Rørforeningen og en blanding af 7 øvrige grossistforretninger.

I lighed med tidligere år har Per K. Rasmussen lavet en vurdering af de 23 grossisters resultat ud fra en smiley ordning. Kun et firma har opnået top-karakteren 6 smileys, medens 5 grossister har opnået 5 smileys, der gives for ” Flotte regnskabstal, flot udvikling, flotte nøgletal og fine forventninger til fremtiden”.

I bunden ligger to grossister med kun to smileys. Sanistål, som er den ene, har gennem flere år ligget i bunden, men denne gang har Sanistål fået pil opad på grund af det nye svenske ejerskab fra Ahlsell.

Af interessante observationer i analysen kan man se, at AO Johansen går mindst tilbage blandt de store grossister, men alle de store har alle mindre omsætning og mindre bruttoavance end året før.

Tankevækkende er det, at Lemvigh-Müller, der omsætter for langt mere end Brødrene Dahl, har mindre bruttoavance, og så er en af observationerne blandt de store, at Bygma, som den eneste af de store, viser fremgang i dækningsbidraget sammenlignet med for fem år siden. Ikke meget, men dog fra 18,1% til 18,7%.

Største grossist, Stark, der omsætter for 9,3 mia. har et nøgletal på 4,0 mio. kr. i omsætning pr. medarbejder. Det 1,2 mio. kr. bedre pr. medarbejder end Sanistål, men 35 procent dårligere end AO Johansen, der ligger bedst.

Sammenlignet med 2022 har Lemvigh-Müller den største omsætningsmæssige tilbagegang med hele 16 procent. Og med faldende DB procent gør det rigtigt ondt på bruttoavancen, der er gået hele 21 procent tilbage.

Børsnoterede Solar, der i ”Børsregnskabet” omsætter for 13 mia. kr. er kun medtaget i analysen med det danske CVR-registrerede firma, som repræsenterer 32 procent af Solar salget. Resten er eksport til hovedsageligt Holland, Sverige og Norge. Og denne eksport er ikke medtaget.

For de 7 øvrige er det kun Scanpipe og Grønbech & Sønner, der opgiver omsætningen. Scanpipe er gået 9 procent tilbage siden sidste år, medens Grønbech & Sønner er gået 3 procent frem. For de øvrige er der på baggrund af den opgivne bruttoavance estimeret en omsætning ud fra et dækningsbidrag på 10 procent.

Plast-Line opnår flotte nøgletal på bruttoavance pr. medarbejder, medens Lønhart og Oldebjerg halter en del bagefter. Byggros viser en imponerende fremgang med 59% højere bruttoavance i forhold til sidste år.

Rødgaard Import går 11 procent frem, og der er også fremgang hos P.Conradsen, medens M.Wilhelmsen, Frederik Nielsen og Vinderup Jern & Stål går tilbage.

Især Vinderup falder kraftigt i nøgletallet bruttoavance pr. medarbejder falder fra 1,4 mio. pr. medarbejder til 1,0 mio. pr. medarbejder.

Og denne tilbagegang kan ses på resultatet før skat hos fire af de 5 DJ Supply grossister, kun Rødgaard forbedrer resultatet til et overskud på 10,7 mio. kr.

Rørforeningens Klub 4 omfatter de mindre grossister: Boldsen, Hatten, Kier og G.K.M.

De tre første melder om stor tilbagegang. Brd.Kier har nedgang i omsætningen på 37 procent i forhold til året før. Boldsen og Hatten opgiver ikke omsætning i regnskabet, men bruttoavancen er faldet med henholdsvis 26 procent og 35 procent. Og da personaleudgifterne ikke er reduceret tilsvarende, kan det ses på bundlinjen hos alle tre.

Den sidste grossist, G.K.M. har endnu ikke offentliggjort 2023-regnskabet via proff.dk, men rapporten er så lavet med seneste regnskab.

Rapporten, der er på 31 sider, kan bestilles hos pra@enexio.dk

Kilde: Per K. Rasmussen

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

AktueltEnergi20. 09. 2026

Maskinindustrien har skåret over halvdelen af sin udledning væk siden år 2000, hvilket er hurtigere end resten af industrien og beviser værdien af grøn omstilling. Maskinindustriens udledninger er faldet fra 342.000 ton i 2000 til 125.000 ton i 2025, hvilket svarer til en reduktion på 63,5 [...]

65 mio. kr. ekstra til grøn omstilling

Energi19. 09. 2026

Energistyrelsen tilfører yderligere 65 mio. kr. ekstra til Erhvervspuljen, der støtter virksomheders omstilling væk fra fossile brændsler. Puljen har i 2026 oplevet stor interesse, og der er ansøgt om flere midler, end der er til rådighed. De ekstra midler skal afvikle den aktuelle kø af [...]

Ny salgschef hos Viega A/S

Navne16. 09. 2026

Asger Hansen er tiltrådt i stillingen som national salgschef hos Viega A/S. Asger Hansen medbringer en dybdegående forståelse for VVS-branchen, opbygget gennem syv års dedikeret arbejde hos Viega A/S og en solid baggrund som uddannet VVS-montør. Han har i sin tid hos Viega haft flere [...]

Vigtigt skridt mod beskyttelse af drikkevandet

Aktuelt16. 09. 2026

Det danske drikkevand er under pres. Pesticidrester bliver fundet i over halvdelen af de aktive drikkevandsboringer, hvilket truer vandværkernes forsyningssikkerhed og fremtidens drikkevand. Beskyttelsen af grundvandet var samtidig et af de mest centrale emner ved det seneste folketingsvalg, [...]

Nyeste teknologi skal løfte erhvervsuddannelserne

BrancheNytSeneste16. 09. 2026

Et nyt partnerskab har i dag set dagens lys i el- og vvs-branchen. Producentvirksomheden Daikin skal være med til at styrke rekrutteringen til elektriker- og vvs-energiuddannelserne og give elever, faglærere og fagtalenter adgang til den nyeste energieffektive teknologi og viden. Om ti år [...]

AO køber VVSplus og vil sende flere opgaver til installatørerne

BrancheNyt16. 09. 2026

Med overtagelsen af den digitale platform VVSplus vil AO hjælpe installationsvirksomheder med at få adgang til flere privatkundeopgaver og bruge mindre tid på administration. AO overtog den 1. september VVSplus, der er en digital platform, som forbinder VVS-opgaver med lokale, autoriserede [...]

DI efterlyser plan for Danmarks vandressourcer

AktueltVand16. 09. 2026

Danmark bør planlægge vandforsyningen lige så langsigtet som energiforsyningen. Dansk Industri advarer om et stigende pres på vandressourcerne og efterlyser mere genbrug af vand og klare rammer for investeringer i nye vandløsninger. Rent vand har længe været betragtet som en næsten ubegrænset [...]

Nyt digitalt værktøj gør op med ventilationsjunglen i over 1 million etageboliger

IndeklimaSenesteVentilation16. 09. 2026

Ventilationskataloget samler løsninger for etageboliger bygget over 100 år og gør det muligt at vælge ud fra klimabelastning, driftsøkonomi og indeklima.       Næsten en million danske etageboliger mangler i dag moderne, balanceret ventilation. Et nyt, gratis online [...]

Nyt bogværk kortlægger 800 års dansk byggelovgivning

KortNytSeneste14. 09. 2026

Hvordan har lovgivningen gennem tiden påvirket den måde, vi bygger på? Det er omdrejningspunktet i det nye tobindsværk Med lov skal land bygges – Dansk arkitektur og byggelovgivning 1200-2015. På 848 sider kortlægger fire forskere fra Nationalmuseet og Arkitektskolen Aarhus flere hundrede års [...]

Materialepriserne på el stikker af

AktueltBrancheNyt14. 09. 2026

Materialepriserne på el stikker af i forhold til andre byggematerialer. Dyrere at bygge og renovere, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ. I 2. kvartal i år fortsatte materialepriserne sin opadgående trend, så de nu ligger på et rekordhøjt niveau, viser dagens nye tal fra Danmarks [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Mød Schneider Electric på FSTA-messen

  • FM Mattsson Denmark ApS

    Damixa Iris – design og funktion i ét

  • FM Mattsson Denmark ApS

    Nyeste overflade fra Damixa: Brushed Bronze

  • FM Mattsson Denmark ApS

    Damixa Outdoor: Holdbare løsninger til udendørs installationer

  • ebmpapst

    Tekniske og regulatoriske implikationer af det reviderede Ecodesign-direktiv og Fan Regulation

  • Genvex

    Nyt ventilationsanlæg og fjernvarmeunit i samspil

  • Well Air A/S

    Klimaanlæg til værksteder, lager og produktionslokaler – hvilken løsning passer bedst?

  • METRO THERM A/S

    Derfor bør du vælge en varmepumpe med propan

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Servicekursus på Vølund Akademiet

  • Elma Instruments A/S

    FLIR Assetlink gør termografisk vedligehold enklere Fra termografisk billede til handling – uden tidskrævende rapportering

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    20.09.2026

  • 65 mio. kr. ekstra til grøn omstilling

    19.09.2026

  • Ny salgschef hos Viega A/S

    16.09.2026

  • Vigtigt skridt mod beskyttelse af drikkevandet

    16.09.2026

  • Nyeste teknologi skal løfte erhvervsuddannelserne

    16.09.2026

  • AO køber VVSplus og vil sende flere opgaver til installatørerne

    16.09.2026

  • DI efterlyser plan for Danmarks vandressourcer

    16.09.2026

  • Nyt digitalt værktøj gør op med ventilationsjunglen i over 1 million etageboliger

    16.09.2026

  • Nyt bogværk kortlægger 800 års dansk byggelovgivning

    14.09.2026

  • Materialepriserne på el stikker af

    14.09.2026

  • Grønt akademi åbner dørene til dansk-indisk innovation

    14.09.2026

  • Unge idéer skal skubbe byggeriet i en grønnere retning

    13.09.2026

  • Nyt initiativ sætter skub i grønt elevengagement på erhvervsskoler

    12.09.2026

  • Politikerne skal hurtigt lægge sporene til fremtidens havvind

    09.09.2026

  • Danskerne har ret til rent drikkevand

    09.09.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}