• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNyt01. 08. 2024 | Allan Malmberg

Ny rapport viser udfordrede grossister – kun én ud af 23 kommer helt i top

AktueltBrancheNyt01. 08. 2024 By Allan Malmberg

Illustration: Per K. Rasmussen

En ny rapport udgivet af Per K. Rasmussen viser, at danske grossister er udfordrede. Markedet går tilbage, men der er stor forskel på, hvordan de enkelte grossister klarer sig. Analysen omfatter en gennemgang af grossisternes regnskaber for 2023 og for de seneste fem år.

Det drejer som om 23 grossisters regnskaber. Der er 7 store, hvoraf de 4 er fra Rørforeningen, der er 5 fra DJ Supply, der er 4 mindre fra Rørforeningen og en blanding af 7 øvrige grossistforretninger.

I lighed med tidligere år har Per K. Rasmussen lavet en vurdering af de 23 grossisters resultat ud fra en smiley ordning. Kun et firma har opnået top-karakteren 6 smileys, medens 5 grossister har opnået 5 smileys, der gives for ” Flotte regnskabstal, flot udvikling, flotte nøgletal og fine forventninger til fremtiden”.

I bunden ligger to grossister med kun to smileys. Sanistål, som er den ene, har gennem flere år ligget i bunden, men denne gang har Sanistål fået pil opad på grund af det nye svenske ejerskab fra Ahlsell.

Af interessante observationer i analysen kan man se, at AO Johansen går mindst tilbage blandt de store grossister, men alle de store har alle mindre omsætning og mindre bruttoavance end året før.

Tankevækkende er det, at Lemvigh-Müller, der omsætter for langt mere end Brødrene Dahl, har mindre bruttoavance, og så er en af observationerne blandt de store, at Bygma, som den eneste af de store, viser fremgang i dækningsbidraget sammenlignet med for fem år siden. Ikke meget, men dog fra 18,1% til 18,7%.

Største grossist, Stark, der omsætter for 9,3 mia. har et nøgletal på 4,0 mio. kr. i omsætning pr. medarbejder. Det 1,2 mio. kr. bedre pr. medarbejder end Sanistål, men 35 procent dårligere end AO Johansen, der ligger bedst.

Sammenlignet med 2022 har Lemvigh-Müller den største omsætningsmæssige tilbagegang med hele 16 procent. Og med faldende DB procent gør det rigtigt ondt på bruttoavancen, der er gået hele 21 procent tilbage.

Børsnoterede Solar, der i ”Børsregnskabet” omsætter for 13 mia. kr. er kun medtaget i analysen med det danske CVR-registrerede firma, som repræsenterer 32 procent af Solar salget. Resten er eksport til hovedsageligt Holland, Sverige og Norge. Og denne eksport er ikke medtaget.

For de 7 øvrige er det kun Scanpipe og Grønbech & Sønner, der opgiver omsætningen. Scanpipe er gået 9 procent tilbage siden sidste år, medens Grønbech & Sønner er gået 3 procent frem. For de øvrige er der på baggrund af den opgivne bruttoavance estimeret en omsætning ud fra et dækningsbidrag på 10 procent.

Plast-Line opnår flotte nøgletal på bruttoavance pr. medarbejder, medens Lønhart og Oldebjerg halter en del bagefter. Byggros viser en imponerende fremgang med 59% højere bruttoavance i forhold til sidste år.

Rødgaard Import går 11 procent frem, og der er også fremgang hos P.Conradsen, medens M.Wilhelmsen, Frederik Nielsen og Vinderup Jern & Stål går tilbage.

Især Vinderup falder kraftigt i nøgletallet bruttoavance pr. medarbejder falder fra 1,4 mio. pr. medarbejder til 1,0 mio. pr. medarbejder.

Og denne tilbagegang kan ses på resultatet før skat hos fire af de 5 DJ Supply grossister, kun Rødgaard forbedrer resultatet til et overskud på 10,7 mio. kr.

Rørforeningens Klub 4 omfatter de mindre grossister: Boldsen, Hatten, Kier og G.K.M.

De tre første melder om stor tilbagegang. Brd.Kier har nedgang i omsætningen på 37 procent i forhold til året før. Boldsen og Hatten opgiver ikke omsætning i regnskabet, men bruttoavancen er faldet med henholdsvis 26 procent og 35 procent. Og da personaleudgifterne ikke er reduceret tilsvarende, kan det ses på bundlinjen hos alle tre.

Den sidste grossist, G.K.M. har endnu ikke offentliggjort 2023-regnskabet via proff.dk, men rapporten er så lavet med seneste regnskab.

Rapporten, der er på 31 sider, kan bestilles hos pra@enexio.dk

Kilde: Per K. Rasmussen

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Dronejagten på utætte fjernvarmerør måtte udsættes – men nu går man i gang igen

SenesteVarme & køling27. 02. 2026

Først var det snevejr, så var der voldsom blæst, derefter spændte mere sne ben for, at dronerne kunne komme i luften, og indimellem har nordlys også påvirket de termiske billeder. Men nu skulle vejrudsigten gøre det muligt for energi- og forsyningskoncernen EWII at genoptage jagten på utætheder [...]

Nitratværdien i drikkevand fra Fors under grænseværdien – også under den nye

AktueltVand27. 02. 2026

Siden en ekspertgruppe nedsat af Miljøministeriet for nylig foreslog en markant nedsættelse af grænseværdien for nitrat i drikkevand, har der været fokus på indholdet af netop nitrat i landets vandforsyninger. Der er dog ingen grund til bekymring for drikkevand leveret af Fors. - Alt [...]

Boligejere slås i stigende grad med et tørt indeklima – især i vintermånederne

AktueltIndeklima27. 02. 2026

Når kulden bider udenfor, og varmen skrues op indenfor, kan indeklimaet blive knastørt – og det er noget, man i stigende grad oplever i moderne boliger, fortæller KAB, der udlejer og administrerer cirka 70.000 almene og kommunale boliger i hovedstadsområdet. Her peger energi- og varmekonsulent [...]

Nye toiletvaner hos stadig flere danskerne betyder et farvel til massevis af toiletpapir

AktueltVVS25. 02. 2026

I Japan, Schweiz og mange sydeuropæiske lande er det meget udbredt, og nu er Geberits douchetoilet også ved at vinde indpas her i landet. Registreringer fra Geberit Danmark viser, at antallet af installerede douchetoiletter er tredoblet siden 2020. – Douchetoilettet er jo egentlig et [...]

Unge stormer mod de tekniske fag – i dag er flere i lære end nogensinde før

BrancheNytSeneste25. 02. 2026

De tekniske fag har stor vækst blandt de unge. Således viser tal fra uddannelsesstatistik.dk, at der er små 10.700 unge i gang med en læreplads. Det er flere end nogensinde. Dermed understreger de nye tal en tendens, der har været i gang de seneste ti år. Her er søgningen på de tekniske fag øget [...]

Ny direktør skal styrke kultur og organisation hos Ahlsell

Navne25. 02. 2026

Lotte Odgaard Jacobsen er ny People & Culture Director hos Ahlsell Danmark. Hun træder samtidig ind som en del af virksomhedens øverste ledelse. I sin nye rolle skal Lotte Odgaard Jacobsen være med til at sætte retning for videreudviklingen af Ahlsell Danmarks organisation, kultur og [...]

Eksport af toldfølsomme varer til USA falder – er under tre procent af den samlede eksport

AktueltBrancheNyt25. 02. 2026

USA er muligvis verdensstørste enkeltmarked, men ikke desto mindre er den danske eksport af fysiske varer til netop USA faldende. En tendens, der har stået på i årevis. I stedet er eksporten til andre dele af verden stigende. Da der kun kan lægges told på fysiske varer, betyder det, at den danske [...]

Flere tusind boligejere går glip af penge til energiforbedringer

Bæredygtigt byggeri25. 02. 2026

Kun få boligejere udnytter muligheden for at søge tilskud til energirenovering. For næsten halvdelen af danskerne ved ikke, hvilket energimærke deres bolig har, og det kan stå i vejen for tilskud fra en millionstor pulje. Energirenoveringspuljen giver tilskud til forbedringer, men uden kendskab [...]

Flot hæder til Carsten Rode – blev udpeget som ”ASHRAE Fellow” ved ASHRAE’s vinterkonference

AktueltNavne23. 02. 2026

I forbindelse med ASHRAE’s vinterkonference, blev Carsten Rode, professor, DTU Sustain, udpeget som ”ASHRAE Fellow”. Det er en grad af medlemskab af ASHRAE, som man kun kan blive indstillet til. Og det er meget få, der opnår den hæder. I år var der således kun 24 ud af i alt 57.000 medlemmer, [...]

Tietgenkollegiet skal gennem en omfattende energirenovering til cirka 100 mio. kr.

Bæredygtigt byggeri23. 02. 2026

I 2006 flyttede de første beboere ind på Tietgenkollegiet. Nordea-fonden, som stod bag byggeriet, formulerede dengang, at den ønskede sig et ’fremtidens kollegium’. En bygning, der i udtryk og funktion ville have høj relevans lang tid fremover. I dag er kollegiet stadig en unik bygning, der [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Hele værdikæden samles om fremtidens byggeri i Aarhus

  • Building Green

    Tag del i samtalen om fremtidens byggeri og byer – helt gratis!

  • Kemper Danmark ApS

    Vandkvaliteten skaber udfordringer, driftssikkerheden er i fare

  • Schneider Electric Danmark

    Ny generation af HMI’er løfter industriel automation til næste niveau

  • Well Air A/S

    Indregulering af luft-til-vand varmepumpe – den oversete nøgle til god drift

  • Building Green

    Ansøg om en stand på BG:VEST

  • Building Green

    Gratis billet – hent den her!

  • Building Green

    Har du lagt din faglige rute for dagene?

  • Genvex

    Sådan forebygger du skimmelsvamp i din bolig – med gode vaner og ventilation

  • METRO THERM A/S

    Besøg Stigs arkitekttegnede nulenergihus

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dronejagten på utætte fjernvarmerør måtte udsættes – men nu går man i gang igen

    27.02.2026

  • Nitratværdien i drikkevand fra Fors under grænseværdien – også under den nye

    27.02.2026

  • Boligejere slås i stigende grad med et tørt indeklima – især i vintermånederne

    27.02.2026

  • Nye toiletvaner hos stadig flere danskerne betyder et farvel til massevis af toiletpapir

    25.02.2026

  • Unge stormer mod de tekniske fag – i dag er flere i lære end nogensinde før

    25.02.2026

  • Ny direktør skal styrke kultur og organisation hos Ahlsell

    25.02.2026

  • Eksport af toldfølsomme varer til USA falder – er under tre procent af den samlede eksport

    25.02.2026

  • Flere tusind boligejere går glip af penge til energiforbedringer

    25.02.2026

  • Flot hæder til Carsten Rode – blev udpeget som ”ASHRAE Fellow” ved ASHRAE’s vinterkonference

    23.02.2026

  • Tietgenkollegiet skal gennem en omfattende energirenovering til cirka 100 mio. kr.

    23.02.2026

  • Arbejdstilsynet skruer op for tilsynet med brodne kar i byggebranchen

    23.02.2026

  • Velkomn vælger GK til teknisk drift af over 1.000 DGNB-boliger på sigt

    20.02.2026

  • Støtte-pulje til elektrificering i det østjyske vil være åben året rundt

    20.02.2026

  • Brødrene Dahl ansætter ny logistikdirektør

    18.02.2026

  • 285 unge klar til DM i Skills – tre unge vvs´ere er med i det imponerende felt

    18.02.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik