• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltVand20. 10. 2021 | Allan Malmberg

Ny metode til rensning af drikkevandet

AktueltVand20. 10. 2021 By Allan Malmberg

Forskere fra SDU har udviklet en helt ny metode til at rense drikkevand. En metode, der, hvis den for alvor en dag bliver udbredt, vil betyde, at man vil kunne fjerne rester af pesticider, hormoner, medicin og andre kemikalier fra drikkevandet og stå tilbage med køkkensalt og CO2 som eneste biprodukter.

Rent drikkevand er i realiteten aldrig helt rent. Der er et mylder af metaller, kemiske stoffer og ofte også organismer i en eller anden form, men det i koncentrationer, der er så småt, at de ikke er skadelige.

De færreste ønsker dog pesticidrester, hormonrester eller rester fra andre kemiske stoffer, men de kan ofte påvises i vandet, og så går diskussionen, om det er farlige eller ubetydeligt små koncentrationer.

Vi bliver bedre og bedre til at finde mindre og mindre koncentrationer af kemiske stoffer i vand. Der er faktisk en del rester fra fx medicin, pesticider, kosmetik og sæbe. Koncentrationerne er meget små, så det kaldes mikroforurening. De udgør måske ikke nogen direkte, umiddelbar trussel, men vi kan ikke vide hvad langtidseffekten af at være eksponeret for dem, er. Derfor interesserer det mig at udvikle metoder til at fjerne mikroforurening fra drikkevand.

Sådan siger James Mc Pherson, der er kemiker på SDU og sammen med bl.a. professor Christine McKenzie, også SDU, har udviklet en ny metode til at rense vand for mikroforurening, som beskrives i det videnskabelige tidsskrift Journal of the American Chemical Society.

Traditionelt renses meget drikkevand med klor. Klor-desinficeringen har til formål at dræbe alle mikroorganismer i vandet, så det ikke længere kan overføre sygdomme. Og det fungerer ekstremt effektivt.

Ulempen er, at klor ikke er designet til at løse mikroforureningsproblemet. I stedet har forskerne fundet en ny metode. Ideen bag forskernes nye teknik er lige så simpel som den er kompleks: Langt størstedelen af mikroforurening er kulstofbaseret. Så i princippet gælder det ”bare” om at slå alle kulstofmolekyler i vandet ud.

Desværre er det ofte sådan, at det kræver flere ressourcer og skaber mere forurening at slå kulstofmolekylerne i vand i stykker, så man ender altså med et dårligere resultat end før man begyndte – i hvert fald rent ressourcemæsigt, forklarer James McPherson.

Ikke desto mindre er det en vej, som både McPherson og mange andre forskere forfølger. For hvis/når det engang lykkes at finde en effektiv kulstofdræber, ligger vejen åben for en simpel og billig vandrensning.

Vi starter ligesom traditionel vandrensning med klor. Vi lader kloren dræbe mikroorganismerne, men så går vi et skridt videre og lader kloren – som jo allerede findes i vandet – være motor for de kemiske processer, der med hjælp fra jern skal angribe kulstofmolekylerne, forklarer McPherson om forskernes nye metode, som altså på denne måde adskiller sig fra andre.

I takt med at kulstofmolekylerne omdannes til CO2 – som nok er en udskældt gasart, når vi taler om global opvarmning, men som på dette niveau må betegnes som en ufarlig gasart. Ydermere omdannes kloren til salt – præcis samme slags salt, som vi bruger til madlavning. Der er altså ingen giftige eller farlige biprodukter, og det involverer ingen kostbare ingredienser. Efter behandling kan vandet betegnes som danskvand (fordi CO2 skaber bobler i vandet)

Teknikken ligger dog ikke lige til højrebenet, før den kan sparkes ud til rensningsanlæggene

For det første er det molekyle, som vi har lavet til at angribe kulstofmolekylerne, ikke let at lave. For det andet er det ikke let at genbruge. Og for det tredje er det ikke sådan lige at opskalere et laboratorieresultat til anvendelse i rensningsanlæg. Det er jo enorme mængder vand, der skal arbejdes med, siger James McPherson.

Han forestiller sig, at de kulstofødelæggende molekyler kan sidde på et fast anlæg, som vandet løber hen over eller måske i et filter, som vandet løber igennem.

Hvorom alting er; hvis det en dag lykkes, vil vi altså kunne fjerne rester af pesticider, hormoner, medicin og andre kemikalier fra drikkevandet og stå tilbage med køkkensalt og CO2 som eneste biprodukter.

Kilde: SDU

Skrevet i: Aktuelt, Vand

Seneste nyt fra redaktionen

TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

SenesteVand03. 06. 2026

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning, DTVK, tager nu fagligheden bag TV-inspektioner af kloakledninger efter den danske standard med ud i landet på en række temadage i juni. Formålet er at styrke forståelsen blandt kunder, rådgivere, leverandører og andre relevante brancher af en [...]

Hackere går nu efter de letteste mål – derfor er mindre virksomheder kommet i farezonen

AktueltBrancheNyt03. 06. 2026

I årets første tre måneder observerede TDC Erhverv 1.681 hændelser, der indikerer malwarekompromittering blandt danske virksomheder. Det viser en ny cybersikkerhedsrapport, som samtidig konkluderer, at små og mellemstore virksomheder var udsat for hovedparten af de succesfulde [...]

Trådløs industriel labeludskrivning

ProduktNyt03. 06. 2026

Brady Corporation, der er specialist i automatiseret opmærkning og dataregistrering, lancerer en ny type hybridlabelprinter, der tilbyder industriel labeludskrivning i et trådløst, transportabelt design. Bradys nye BradyPrinter i4311 er designet til at bygge bro mellem stationære bordprinteres [...]

TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

AktueltBrancheNyt03. 06. 2026

Danske industrivirksomheder står midt i et teknologisk og regulatorisk gearskifte, hvor nye specifikationer og muligheder rammer driften fra flere sider. NIS2 og kommende Cyber Resilience Act øger behovet for overblik, dokumentation og modstandsdygtighed. Samtidig får automationsbranchen med [...]

Ny undersøgelse slår fast: Manglen på arbejdskraft er størst i landdistrikterne

BrancheNyt03. 06. 2026

Virksomheder i land- og yderområder bliver hårdere ramt af manglen på kvalificeret arbejdskraft end virksomheder i de største byer. Konsekvensen kan blive færre arbejdspladser, mindre vækst og yderligere affolkning, vurderer Landdistrikternes Fællesråd. Ny undersøgelse fra Epinion viser, at 44 [...]

Her er de seks meget forskellige nominerede projekter til Renoverprisen 2026

Bæredygtigt byggeriSeneste02. 06. 2026

Et mikrobryggeri i Haderslev, et innovationshus i tidligere trælagerhaller og en gennemgribende transformation af en ribbefabrik i Valby er blandt de seks projekter, der er nomineret til Renoverprisen 2026. Eksemplerne viser, hvordan eksisterende bygninger kan få nyt liv – og nye funktioner – [...]

I morgen sætter METRO THERM fokus på AI og digitalisering ved Inspirationsdag 2026

AktueltEnergiVarme & køling02. 06. 2026

I morgen onsdag den 3. juni er det tid for METRO THERMs Inspirationsdag 2026, hvor virksomheden inviterer både HVAC- og energibranchen til Nyborg Strand. Her kan man høre toneangivende stemmer inden for klima-, energi- og forsyningsbranchen. I år er det overordnede tema digitalisering, AI og nye [...]

Følg vandstanden i vandløb i realtid

Vand01. 06. 2026

På dmi.dk kan alle nu følge vandstanden i vandløb i realtid som et nyt skridt i en bredere formidling af DMI’s viden om vand. Danmark gennemskæres af cirka 64.000 kilometer vandløb. De fleste er små og under 2,5 meter brede. Nogle betegnes som bække, andre som åer. Fælles for mange af dem er, [...]

Kraftvarmeværk bliver omdrejningspunkt for ny Tech-linje på Randers Statsskole

Varme & køling29. 05. 2026

Et nyt samarbejde mellem Verdo og Randers Statsskole giver fremover gymnasieelever mulighed for at blive undervist i emner med udgangspunkt i kraftvarmeværket på Randers Havn. Den nye Tech-linje er målrettet elever med en naturvidenskabelig studieretning. Samarbejdet giver eleverne mulighed for [...]

Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

AktueltBrancheNyt29. 05. 2026

Mange små og mellemstore virksomheder er klar til at give unge deres første erfaring med arbejdsmarkedet. Men arbejdsmiljøregler, usikkerhed og manglende vejledning betyder, at et stort potentiale for flere fritidsjob i dag ikke bliver indfriet. Det viser en ny analyse fra SMVdanmark blandt 1.108 [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Danvak

    Deltag i Danvaks Årsdag 2026 den 26. august

  • ebmpapst

    Humle, Historie og Retrofit

  • Building Green

    Martin Rauch, Ken De Cooman og Luca Compri og andre eksperter på scenen

  • METRO THERM A/S

    10 råd til en god beholderinstallation

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Har du vand på dine rør eller opstår der kondens i din bygning ?

  • Brødrene Dahl

    Når kvaliteten i kuglehanen gør forskellen!

  • Schneider Electric Danmark

    Software overtager rollen i industriel automation

  • Genvex

    Sådan fremstilles et ventilationsanlæg

  • Lindab A/S

    Lindab Danmark fylder 50 år: Fra lille maskinværksted til 450 medarbejdere og europæisk førerposition

  • Well Air A/S

    PAC-løsninger – det hurtige og fleksible alternativ til køling i erhverv

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

    03.06.2026

  • Hackere går nu efter de letteste mål – derfor er mindre virksomheder kommet i farezonen

    03.06.2026

  • Trådløs industriel labeludskrivning

    03.06.2026

  • TechDay sætter fokus på industriens næste store udfordringer

    03.06.2026

  • Ny undersøgelse slår fast: Manglen på arbejdskraft er størst i landdistrikterne

    03.06.2026

  • Her er de seks meget forskellige nominerede projekter til Renoverprisen 2026

    02.06.2026

  • I morgen sætter METRO THERM fokus på AI og digitalisering ved Inspirationsdag 2026

    02.06.2026

  • Følg vandstanden i vandløb i realtid

    01.06.2026

  • Kraftvarmeværk bliver omdrejningspunkt for ny Tech-linje på Randers Statsskole

    29.05.2026

  • Ny analyse: SMV’er vil gerne ansætte unge i fritidsjob, men regler og usikkerhed spænder ben

    29.05.2026

  • Organisation: Energi er blevet en økonomisk joker – kan hæmme væksten

    27.05.2026

  • Erhvervstilliden deler sig: SMV’er går frem, mens de store virksomheder mister modet

    27.05.2026

  • Assens Kommune klar med sin 3 Døgns Beredskabsplan

    27.05.2026

  • Antallet af whistleblowerindberetninger i C25-virksomheder er fordoblet på fem år

    27.05.2026

  • Ny DTU-beregninger: Oversvømmelser kan koste erhvervslivet 50 milliarder

    27.05.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik