• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

EnergiSenesteVarme & køling14. 03. 2025 | Allan Malmberg

Ny analyse viser vejen til mindre partikel-udledning fra landets 700.000 brændeovne

EnergiSenesteVarme & køling14. 03. 2025 By Allan Malmberg

Arkivfoto: Teknologisk Institut.

Hvert fjerde husstand her i landet har en brændeovn, og en del af dem bidrager ganske meget til den farlige partikelforurening.

Et projekt på Teknologis Institut har gennem et omfattende projekt vist vejen til, hvordan man kan få reduceret partikeludleningen ganske markant.

Helt grundlæggende handler det om at se installationen som et hele. Det vil udover brændeovnen også sige skorstenen og selve huset. Derudover skal brugerne have den nøjagtige viden til, hvordan man fx tænder op.

– Vores målinger viser, at den rigtige kombination af tiltag kan reducere partikeludledningen med op til 79 procent. Særligt interessant er det, at de største forbedringer ses hos installationer med de højeste initiale udledninger, siger centerchef Jacob Ask Hansen, Teknologisk Institut.

Se det som en helhed

Fem afgørende faktorer bestemmer, hvor meget en brændeovn belaster miljøet: selve brændeovnen, fyringsmetoden, det anvendte brænde, skorstenen og husets forhold.

For det første spiller brændeovnen en central rolle. Nye modeller udleder væsentligt færre partikler, især hvis de er udstyret med automatisk styring, der optimerer forbrændingen. Derudover er det vigtigt, at ovnens størrelse passer til det rum, den skal opvarme.

Lige så vigtig er brugerens fyringsmetode. Med korrekt optænding og tørt brænde kan partikeludledningen reduceres betydeligt. Den løbende justering af lufttilførslen er samtidig helt central for en ren forbrænding.

– Vi kan se, at installationen ikke er bedre end det svageste led i kæden. Effekten af udskiftning til en moderne brændeovn kan begrænses af en forkert eller utilstrækkelig skorstens-installation, eller hvis huset er for tæt uden tilstrækkelig lufttilførsel, siger Jacob Ask Hansen.

Foto: Teknologisk Institut

Glem ikke skorstenen

Skorstenen er nemlig også afgørende for udledningen. Skorstenens højde og placering har stor betydning, ligesom isoleringen påvirker trækket og dermed effektiviteten. En korrekt dimensionering er vigtig for at sikre optimal funktion. Ekstra tiltag som en røgsuger på toppen af skorstenen kan forbedre trækket og dermed forbrændingen og partikelfilter kan fjerne en betydelig del af de skadelige partikler fra røgen.

Det moderne, tætte hus udgør den sidste nøglefaktor. Her skal ventilationen være nøje tilpasset, da mekanisk udsugning kan modarbejde skorstenens træk og dermed forringe forbrændingen.

Fem nationale scenarier til forbedring af luftkvalitet

Projektet har identificeret fem forskellige nationale scenarier, der kan forbedre luftkvaliteten betydeligt. Det mest lovende scenarie indebærer en fuldstændig udskiftning til nyeste teknologi, hvilket kan medføre en drastisk reduktion på hele 65 procent i partikelemissioner på landsplan. De øvrige scenarier omfatter at samtlige ovne i Danmark lever op til miljøkrav (f.eks. Svanemærke), udskiftning af ældre ovne fra før 2008, samt to forskellige filterløsninger med henholdsvis 33 og 70 procents effektivitet. Disse tiltag repræsenterer forskellige ambitionsniveauer og økonomiske investeringer i kampen mod luftforurening fra brændeovne i Danmark.

Kilde: Teknologisk Institut

Skrevet i: Energi, Seneste, Varme & køling

Seneste nyt fra redaktionen

Danske virksomheder intensiverer arbejdet med CO2-data trods lempede EU-krav

EnergiSeneste15. 04. 2026

Selvom EU har lempet kravene til bæredygtighedsrapportering gennem de seneste justeringer af CSRD-reglerne, fortsætter danske virksomheder i stigende grad arbejdet med at dokumentere deres klimaaftryk. Det viser nye tal fra Verarca, der hjælper små og mellemstore virksomheder med at beregne deres [...]

Vandeksperter går sammen for at finde løsninger på af afværge drikkevandskrisen på Sjælland

AktueltVand15. 04. 2026

En række af Danmarks førende vandeksperter skal nu skabe et overblik over fordelingen og behovet for drikkevand på Sjælland. De vil give konkrete forslag til, hvordan forsyningsselskaber og kommuner kan gentænke måden, vi producerer og distribuerer drikkevand på i dag for at imødegå den truende [...]

LG styrker sin tilstedeværelse i Danmark med partnerskaber og tilpassede varmepumper

Navne15. 04. 2026

LG Electronics vil fortsætte med at styrke sin position i Danmark. Det skal ske gennem etablerede samarbejder med partnere og et voksende sortiment af varmepumper tilpasset nordiske forhold. I Danmark samarbejder man med aktører som Christof Fischer og Nordic Refrigeration [...]

Konkurrencemyndighederne har nikket til Ahlsells opkøb af SJEB A/S

AktueltNavne15. 04. 2026

Ahlsell har fået grønt lys af konkurrencemyndighederne til opkøbet af SJEB A/S og går endnu en størrelse op på markedet for arbejdstøj og sikkerhedsudstyr.​ Hvor Ahlsell er en del af Nordens førende tekniske distributør med et sortiment på mere end en halv million varenumre, har SJEB siden 2008 [...]

Ni københavnske skoler får et løft på en lang række forskellige områder

BrancheNyt15. 04. 2026

Et bredt flertal i Borgerrepræsentationen har indgået en politisk aftale, som giver ni af byens skoler et løft. Med aftalen – som også kaldes Overførselssagen – bliver der blandt andet sat penge af til at opgradere skolerne på en lang række forskellige områder - lige fra ventilation over nye lege- [...]

Overtager Brdr. Kier: Mere værdi for kunderne og en tryg overgang for medarbejderne

AktueltNavne13. 04. 2026

Lemvigh-Müller har nu gennemført købet af Brdr. Kier, og overtagelsen er endeligt på plads. Med handlen samles aktiviteter og kompetencer inden for el, VVS, VA og stål i ét stærkt setup med en klar ambition: Kunderne skal mærke, at konsolideringen giver konkret værdi. - Det vigtigste er, at [...]

De bedste virksomheder henter markant mere omsætning pr. medarbejder – uden mere stress

BrancheNytSeneste13. 04. 2026

Håndværker-virksomhederne søger hele tiden efter flere medarbejdere. En ny analyse fra E-Komplet kortlægger, at hvor effektivt virksomhederne udnytter den arbejdskraft man allerede har, og her er stor forskel på top og bund. Hovedkonklusionerne er:De bedste udnytter op mod 85 % af arbejdstiden [...]

Kunstig intelligens skal styrke rensning af miljøfremmede stoffer i spildevand

Vand13. 04. 2026

Med nye EU-krav til spildevandsrensning står Danmark over for en betydelig udfordring: Tusindvis af miljøfremmede stoffer skal kortlægges, vurderes og fjernes mere effektivt end i dag. Et nyt dansk forsknings- og innovationsprojekt, GALADRIEL, skal udvikle kemiske fingeraftryk af spildevand og gøre [...]

Stormen Dave gjorde stor skade på Skills-teltene – nu er alt reetableret og klar til kamp

BrancheNyt10. 04. 2026

To uger før DM i Skills 2026 byder op imod 50.000 gæster velkommen i Hjørring, ramte stormen "Dave" Nordjylland. Flere af de store telthaller, der skal huse danmarksmesterskaberne blev beskadiget og et af teltene på 20x150 meter blev totaltskadet og blæste væk. SkillsDenmark, Hjørring Kommune og [...]

Forsinkelser på elnet er stopklods for fjernvarmens elektrificering

AktueltEnergi10. 04. 2026

Over de næste 5 år ønsker fjernvarmesektoren som minimum at investere i 1,8 GW elbaseret varmeproduktionskapacitet for at øge elektrificeringen af danskernes fjernvarme i takt med, at der kommer mere og mere grøn strøm fra solceller og vindmøller. Det er godt nyt for de danske boligejeres [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Sidste chance for Early Bird-prisen på Build in Wood

  • Schneider Electric Danmark

    TechDay i Kolding- mød TEKsperterne

  • Building Green

    Vi ses i Aarhus Congress Center i næste uge – Har du husket at tilmelde dig?

  • Well Air A/S

    Guide til varmepumper og klimaanlæg – sådan kan du hjælpe dine kunder videre

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    💧 Test før du investerer – og få svar i praksis

  • Building Green

    Gratis seminarer om bæredygtighed i næste uge i Aarhus

  • Schneider Electric Danmark

    Oplev, hvordan intelligent bygningsautomation kan løfte både driftssikkerhed, fleksibilitet og fremtidssikring

  • Building Green

    Vær med på BG:VEST helt gratis – byggeriets største mødested i Jylland & Fyn

  • Schneider Electric Danmark

    Sådan skaber partnerne værdi i den digitale bygning

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    🎯 Din klimapartner inden for fugtkontrol og klimastyring

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Danske virksomheder intensiverer arbejdet med CO2-data trods lempede EU-krav

    15.04.2026

  • Vandeksperter går sammen for at finde løsninger på af afværge drikkevandskrisen på Sjælland

    15.04.2026

  • LG styrker sin tilstedeværelse i Danmark med partnerskaber og tilpassede varmepumper

    15.04.2026

  • Konkurrencemyndighederne har nikket til Ahlsells opkøb af SJEB A/S

    15.04.2026

  • Ni københavnske skoler får et løft på en lang række forskellige områder

    15.04.2026

  • Overtager Brdr. Kier: Mere værdi for kunderne og en tryg overgang for medarbejderne

    13.04.2026

  • De bedste virksomheder henter markant mere omsætning pr. medarbejder – uden mere stress

    13.04.2026

  • Kunstig intelligens skal styrke rensning af miljøfremmede stoffer i spildevand

    13.04.2026

  • Stormen Dave gjorde stor skade på Skills-teltene – nu er alt reetableret og klar til kamp

    10.04.2026

  • Forsinkelser på elnet er stopklods for fjernvarmens elektrificering

    10.04.2026

  • GK opruster salgsorganisationen og styrker serviceforretningen

    08.04.2026

  • Madsen & Kastberg opretter stilling til tidligere direktør fra GK – skal være driftsdirektør

    08.04.2026

  • FilterNew får luft under vingerne med ny Løvens Hule-investor

    08.04.2026

  • Ny generation af Gold-aggregatet med genanvendte materialer

    08.04.2026

  • Stormen har sat spor på DM i Skills – skaderne gøres op

    08.04.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik