• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Artikler fra HVAC Magasinet18. 11. 2025 | Heidi Thode

Luft i varme- og køleanlæg – overvej en vakuumaflufter

Artikler fra HVAC Magasinet18. 11. 2025 By Heidi Thode

Luft i lukkede anlæg isolerer, forhindrer effektiv varme- eller køleoverførsel og øger risikoen for korrosion. Det kan være svært eller umuligt at fjerne al luft i et lukket system på traditionel vis, for eksempel med gammeldags manuel udluftning fra luftskruer eller ved hjælp af automatiske udluftere. Løsningen er en vakuumaflufter. Den er nem for en vvs’er at installere og har en unik, samt optimal installationsmæssig placering i kælderen

Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 12, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her)

Af Martin Stampe Bornø, manager, Heating System, Armatec A/S

En vakuumaflufter tager en delstrøm af anlægsvandet og udsætter det for undertryk. Herved frigøres både fri luft, mikrobobler og opløste gasser, som derefter udledes via en luftudlader i toppen af enheden. Fordelen ved denne løsning er, at det helt affiltede vand hungrer efter ilt. Det affiltede vand cirkulerer rundt og optager luft fra alle hjørner og kringelkroge i anlægget. Stille og roligt bliver alt anlægsvandet affiltet og luftfrit. På gamle centralvarmeanlæg med knudrede rørsystemer, gamle etstrengssystemer, med svært tilgængelige loftpotter på loftet er en vakuumaflufter en suveræn løsning.

Luftudfordringer i varme- og køleanlæg
Luft kan som bekendt skabe problemer i alle vandbårne anlæg, både nye og gamle. Selv små mængder mikrobobler eller opløste gasser kan føre til betydelige driftsforstyrrelser. Højt tryk binder mikrobobler til vandet. Det samme gør lavtemperatur. Jo varmere vandet er, desto mindre ilt kan det indeholde – fordi oplæseligheden af gasser (som ilt) falder med stigende temperatur.
Derfor er vakuumafluftere særligt velegnede til systemer med høj anlægshøjde, køleanlæg og lavtemperatur anlæg, alt alle de forhold, som medfører, at mikroboblerne ikke frigives grundet det høje tryk.
Luftlommer isolerer og giver kolde radiatorer og ujævn komfort. Klukkende rør og bankelyde i ventiler er ikke blot generende, men afslører også, at anlægget ikke fungerer optimalt. De fleste vvs’ere og rådgivere har oplevet utilfredse kunder netop på grund af luftproblemer.
Hvis målet er et lavere energiforbrug, er en vakuumaflufter også værd at overveje. Luft reducerer flowet, øger pumpeydelsen og forringer systemets samlede virkningsgrad, hvilket resulterer i højere energiforbrug. Opløst ilt fremskynder og medvirker desuden til rustdannelser og tæringer, hvilket fører til slam og partikler i vandet.
Dette slider på pumper og ventiler, det kan give tilstopninger og driftsproblemer og i værste fald føre til utætheder og vandskader.
Ofte forbindes tilstopninger i rør og ventiler og helt sort anlægsvand til ”skidt i vandet”. Måske forsøger nogen at skylle anlæg igennem for at fjerne disse urenheder med risiko for dermed at tilføre endnu mere ilt til anlægget. Det er vigtigt at huske på, at urenheder i anlægsvand ikke kommer af sig selv. Der er typisk en årsag og den årsag er tit, at der er ilt i vandet. Den ilt medvirker til tæringer rundt i systemet, disse tæringer afgiver rustskaller og slam, der så ses som skidt i vandet. For at løse det, skal årsagen eller kilden til urenhederne fjernes, derfor hænger en korrekt løsning tit sammen med at reducere mængden af ilt i anlægsvandet.
Ved opstart af nye anlæg er luftudfordringerne ofte store. Påfyldning med nyt vand medfører et højt indhold af opløste gasser. Det tager tid, før disse frigives, og i mellemtiden opstår der forsinkelser i idriftsættelsen, da systemet ikke kan indreguleres korrekt, før luften er fjernet.

Vakuumafluftning i praksis
En vakuumaflufter installeres bedst på hovedreturrøret dér, hvor tryk og temperatur er lavest, og tilsluttes ved hjælp af fleksible slangeforbindelser. Det er vigtigt, at de to afgasningsledninger tilsluttes på siden af røret, typisk med en afstand på mindst 500 mm. Tilslutning må hverken ske i bunden eller i toppen.
En afgasningscyklus består typisk af fire faser. I første fase starter pumpen i aflufteren, vandniveauet falder, og der skabes et undertryk på minus én bar. Anlægsvandet – eller alternativt efterfyldningsvandet – sprayes ind i vakuumrøret, hvorved gasserne frigøres i henhold til Henrys lov om væskers naturlige opløsning af gasser i forhold til tryk og temperatur. Den frie luft samler sig i toppen af sprayrøret.
I anden fase stopper pumpen, mens der stadig lukkes mere anlægsvand ind gennem dyssen, indtil sprayrøret er fyldt, og trykket når systemtrykket.
I tredje fase udledes de frigivne gasser gennem den topmonterede automatudlufter.
Inden næste cyklus følger en hvileperiode, hvorefter næsten gasfrit anlægsvand føres tilbage i systemet.
Der findes forskellige typer vakuumafluftere på markedet, og det er vigtigt at tage højde for både driftstryk og systemvolumen og evt. glykolindhold ved valg af produkt.
Vakuumafluftning er effektivt selv ved højt systemtryk og lave temperaturdifferenser. Det er særligt velegnet i anlæg med mange bøjninger, stor anlægshøjde eller komplekse rørføringer. Teknologien forkorter kommissionsfasen markant, da gasser fjernes allerede fra starten. Enheden monteres i kælderen, gerne på retursiden i varmecentralen.

Automatiske udluftere som supplement
Det anbefales fortsat at anvende automatiske udluftere på de højest placerede steder. Automatiske udluftere fjerner løbende den frie luft, som lokalt samler sig i systemet. Men skal mikrobobler og opløste gasser fjernes effektivt, er en vakuumaflufter den rigtige løsning.

Konklusion
Luft i varme- og køleanlæg er en af de hyppigste årsager til forsinket idriftsættelse, ineffektiv drift og utilfredse brugere. Traditionel manuel udluftning løser kun en del af problemet og tager ofte uger, før nye systemer kører nogenlunde stabilt. Ved at have en vakuumaflufter med i projekteringen og fra start installere en vakuumaflufter sikres, at anlægget hurtigt bliver luftfrit, kan indreguleres korrekt og leverer den forventede komfort og effektivitet. I kombination med automatiske udluftere til de lokale luftlommer opnås en næsten helt gasfri drift med lavere energiomkostninger, længere levetid og færre servicebesøg.

Skrevet i: Artikler fra HVAC Magasinet

Seneste nyt fra redaktionen

Verdens første fuldskala mikrobølge-pyrolyseanlæg tager form i Skive

AktueltEnergiVand17. 12. 2025

I GreenLabs industripark ved Skive er gravemaskinerne i fuld gang. Her opfører Organic Fuel Technology (OFT) og WaveFuels-konsortiet verdens første fuldskala-anlæg, der med mikrobølgeteknologi omdanner affaldsstrømme som spildevandsslam til grønt brændstof og klimavenligt biokul. Inde i den nye [...]

Trods høje klimaambitioner afholder Argo sig fra at søge puljemidler til CO2-fangst

EnergiVarme & køling17. 12. 2025

Affalds- og energiselskabet ARGO indsendte i august 2025 et indikativt, ikke bindende, tilbud til statens CO2-fangstpulje. På den baggrund blev ARGO inviteret til at forhandle videre med staten. Efter en samlet vurdering af vilkårene i det endelige udbudsmateriale, offentliggjort den 14. november [...]

Nye tal: Ejere af gamle gasfyr kan få en massiv besparelse ved at skifte til varmepumpe

AktueltEnergiVarme & køling17. 12. 2025

En varmepumpe er en halvdyr sag at investere i. Til gengæld giver den også en massiv besparelse over tid, viser nye tal ifølge Varmepumpeindustrien i Danmark (VPI) En konvertering fra gas til varmepumpe giver kunderne en samlet besparelse på omkring 150.000 kroner, viser nye beregninger på [...]

Stor forskel på placeringen af oliefyr – nogle kommuner er nær nul, andre langt fra

EnergiSeneste17. 12. 2025

Bare 0,53 procent af parcelhuse/stuehuse i Københavns Kommune er opvarmet med oliebaseret centralvarme. Det placerer kommunen helt i top på listen over, hvor der procentmæssigt er færrest oliefyrede boliger tilbage. Så godt står det dog langt fra til i hele landet, viser tal fra Danmarks [...]

Kunder til fjernvarme i Herning må hive lidt mere op ad lommerne

Varme & køling17. 12. 2025

Kunderne til Verdo Varme Herning må lidt mere til lommerne i 2026. I Herning stiger prisen helt præcist fra 42,50 øre til 46,25 øre inkl. moms for en kWh. Det betyder, at den rene kWh-pris, inklusiv moms, stiger cirka 500 kr., hvis man tager udgangspunkt i et såkaldt standardhus på 125 [...]

Julegave fra Svendborg Fjernvarme rækker ind i 2026 – vil holde priserne i ro

AktueltVarme & køling15. 12. 2025

Svendborg Fjernvarme har året igennem arbejdet målrettet på at optimere fjernvarmeproduktionen, og det er lykkedes i en sådan grad, at det er muligt at holde fjernvarmeprisen i ro for det kommende år. Dermed kan de godt 5.000 andelshavere i Svendborg Fjernvarmes forsyningsområde se frem til endnu [...]

En trist november bød på flere konkurser – især byggeriet og Sjælland stod bag stigningen

AktueltBrancheNyt15. 12. 2025

Med 820 konkurser mod 761 i november 2024 var det landsdækkende antal konkurser steget med otte procent. Især to ting var med til at trække i den forkerte retning. Byggeriet var, sammen med detailhandlen, med til at få tallet til at stige - og det var især Sjælland, som trak det største læs - [...]

Ny direktør hos Bygma Roskilde kommer med et stort lokal-kendskab

Navne15. 12. 2025

Bygma Roskilde får ny direktør, når Lasse Reimers overtager posten som afløser for Steen Vulpius, der fremover indtager rollen som regionsdirektør for Region NØ i Bygma. 50-årige Lasse Reimers har en lang og stærk tilknytning til Bygma. I 2003 begyndte han sin karriere i Bygma Roskilde som sælger [...]

Tilsyn klar med bødeblokken til syv kommuner – mangler at indsende revisor-erklæringer

BrancheNytSeneste15. 12. 2025

Forsyningstilsynet er ude med den relativ store hammer til syv kommuner. Faktisk truer tilsynet med at udstede tvangsbøder til de syv; Gribskov, Herlev, Hørsholm, Rudersdal, Rødovre, Vallensbæk og Ærø kommuner. Det hele handler om indberetning af de krævede revisorerklæringer vedrørende kommunal [...]

NRGi Puljen uddeler små 3 mio. kr. i støtte til i alt 29 projekter på Djursland

BrancheNyt15. 12. 2025

Der er en tidlig julegave på vej til 29 lokale initiativer på Djursland. NRGi Puljen har nemlig valgt at støtte dem med i alt 2.989.949 kroner, så de kan føre deres planer ud i livet. Støtten går blandt andet til modernisering af faciliteter, energirenovering og etablering af [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Verdens første fuldskala mikrobølge-pyrolyseanlæg tager form i Skive

    17.12.2025

  • Trods høje klimaambitioner afholder Argo sig fra at søge puljemidler til CO2-fangst

    17.12.2025

  • Nye tal: Ejere af gamle gasfyr kan få en massiv besparelse ved at skifte til varmepumpe

    17.12.2025

  • Stor forskel på placeringen af oliefyr – nogle kommuner er nær nul, andre langt fra

    17.12.2025

  • Kunder til fjernvarme i Herning må hive lidt mere op ad lommerne

    17.12.2025

  • Julegave fra Svendborg Fjernvarme rækker ind i 2026 – vil holde priserne i ro

    15.12.2025

  • En trist november bød på flere konkurser – især byggeriet og Sjælland stod bag stigningen

    15.12.2025

  • Ny direktør hos Bygma Roskilde kommer med et stort lokal-kendskab

    15.12.2025

  • Tilsyn klar med bødeblokken til syv kommuner – mangler at indsende revisor-erklæringer

    15.12.2025

  • NRGi Puljen uddeler små 3 mio. kr. i støtte til i alt 29 projekter på Djursland

    15.12.2025

  • Geotermisk udvinding af litium kan give mere end 560 GWh varme årligt i 30 år

    10.12.2025

  • Tidligere overborgmester sætter sig i chefstolen som ny bestyrelsesleder i ARGO

    10.12.2025

  • Brancheforening kiggede forgæves efter deres pulje i vismændenes nye rapport

    10.12.2025

  • Generel opbakning til vismændenes rapport om den ineffektive tilskudsmodel

    10.12.2025

  • Kritik af varmepumpepuljen fra vismænd – den er til fordel for de forkerte og måske en generel dårlig idé

    10.12.2025

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • Samsung WindFree™ katalog
  • Samsung luft til vand katalog
  • Samsung katalog Erhverv 2025
  • 💧 DriSteem – kvalitet i hver dråbe 🌿 SA Klima og Fugtteknik ApS – din klimapartner i fugtstyring
  • 🍏🥛 Servicepartner til kritisk fødevareproduktion
  • Dynasty – Pettinaroli dynamiske reguleringsventiler
  • Pettinaroli HVAC katalog
  • DynaFlow – gulvvarmeshunt med dynamisk reguleringsventil
  • Varme og Køling
  • Københavnermessen 2024
Se alle ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik