• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltVand19. 06. 2024 | Allan Malmberg

Kloakvand er ikke alene ulækkert – det kan dække over potentiel dødelig sygdom

AktueltVand19. 06. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

De færreste har hørt om Weils sygdom, og mange kan have svært ved at få lagt tungen i de rette krøller, så man kan udtale Leptospirosa icterohaemorrhagiae. Men det er to sider af samme sag og værd at bide mærke ind – ikke mindst, når vi går ind i sommerperioden, der også er kendt som skybrudssæsonen.

Hvis der stiger vand op i et hus tænker mange umiddelbart på de efterfølgende fugtproblemer, det vil kaste af sig. Og det kan være slemt nok, men alt for mange er ikke klar over, at kloakvand ikke bare er en anelse ulækkert. Det udgør også en potentiel smittefare – og så vi er tilbage ved Weils sygdom og tungebrækkeren icterohaemorrhagiae.

Leptospirose, her i blandt icterohaemorrhagiae, er en zoonose. Det betyder, at den kan smitte fra dyr til mennesker. Dyrene er i denne forbindelse mus og ikke mindst rotter. I langt de fleste tilfælde bliver man ikke alvorlig syg af sygdommen, hvor symptomerne mest ligner influenza. Men den kan slå hårdt.

Hos mennesker kaldes sygdommen i de tilfælde for Weils sygdom, og er mest en udfordring hos mennesker, der erhvervsmæssigt er udsat for smitte fra rotte- eller museurin.

Men altså også, hvis man træsker rundt i opstigende vand i kældre – vand, der kan være forurenet med kloakvand. Sundhedsmyndighederne anbefaler, at der ikke er hudkontakt med kloakvandet. Er det nødvendigt at gå ned i vandet, skal man anvende værnemidler. Ikke bare gummistøvler, men også maske og handsker, for selvom leptospirosa er blandt de mere potente, og potentielle dødelige sygdomme, man kan få raget til sig ved at gå i vandet, er der en række andre, man også bør beskytte sig i mod.

Dødeligheden af Weils er oppe på 15 procent – det er dog uden behandling. I Danmark har der i følge Seruminstituttet i perioden 2019 til 2022 været 47 tilfælde. 14 førte til indlæggelse, og der var ingen dødsfald.

Kilde: Statens Serumsinstitut/Hofor

Læs om de infektionshygiejniske forholdsregler ved oversvømmelse, skybrud eller rørskade.

Senest redigeret den 6. juni 2024
Målet er at forebygge mugdannelse og sygdomme i forbindelse med kontakt med forurenet vand og slam.

Indtrængen af vand i bygninger i forbindelse med oversvømmelser, skybrud eller rørskade kan udgøre en sundhedsmæssig risiko for borger og hjælpepersonel og kan kræve indsættelse af generelle infektionshygiejniske foranstaltninger. Målet er at forebygge mugdannelse og sygdomme i forbindelse med kontakt af forurenet vand og slam.

Det indtrængende vand kan være mikrobiologisk forurenet i form af kloakvand. Kloakvand er forurenet med patogene/sygdomsfremkaldende mikroorganismer fra dels menneskelige affaldsprodukter, men også fra affaldsprodukter fra dyr fx rotter. Infektioner med coliforme bakterier og leptospirose udgør den største risiko ved kontakt med forurenet vand og restproduktet slam. Videre kan mikroorganismer som Campylobacter, Cryptosporidium og Giardia findes i kloakvandet.

Symptomer på øvre luftvejsinfektioner, influenzalignende symptomer og gastroenteritissymptomer kan ses efter kontakt med forurenet indtrængende vand og slam.

Mængden af mikroorganismer i det indtrængende vand kan variere afhængig af kloakkens placering, mængden af vand i systemet og mængden af regnvand.

Skimmelsvamp gror bedst under fugtige varme forhold. Når den relative fugtighed i boligen i længere tid overstiger 75-85% vil der med sikkerhed opstå skimmelvækst. De fleste skimmelsvampe vokser bedst ved 15-28 graders C. Udsættelse for skimmelsvamp er størst efter 48 timer efter vandskaden.

Inhalation af svampesporer kan ske ved håndtering af fugtige genstande og ophold i fugtige rum.

Skimmelsvamp kan give helbredsproblemer i form af irritation samt allergi og anden overfølsomhed.

Personer med nedsat immunforsvar bør ikke opholde sig i fugtige rum, deltage i oprydning eller rengøring efter vandskade.

Smitte med mikroorganismer kan også ske ved indtagelse af forurenet vand/slam eller ved stænk eller sprøjt med forurenet vand/slam mod slimhinder i næse, øjne og mund.

Forebyggelse af kontakt-, dråbe- og inhalationssmitte sker gennem anvendelse af værnemidler som gummistøvler, langskaftede handsker, maske, briller og overtrækskittel. Det anbefales ikke at spise, drikke eller ryge under oprydningsarbejdet.

Efter endt arbejde kasseres eller rengøres værnemidlerne. Der udføres håndhygiejne og der tages bad og skiftes tøj.

Forløb ved vandskade
Anvend værnemidler
Eliminer eller begræns indtrængningen af vand
Evakuer vandet fra lokalet
Tøm lokalet for udstyr
Nedbring hurtigst muligt fugtigheden i lokaler og udstyr ved hjælp af affugtningsudstyr
Alt porøst udstyr, der har været vådt mere end 48 timer bør kasseres, lægges i lukkede poser
Kasser udstyr der ikke kan reddes
Tør udstyr
Vask forurenede hårde, ikke absorberende overflader og udstyr af med vand og sæbe. Desinficer evt. efterfølgende med et egnet desinfektionsmiddel efter producentens anvisning
Varmedesinfektion af udstyr anbefales
Vask tekstiler ved højest mulige temperatur eller behandl tøjet så den størst mulige reduktion af mikroorganismer opnås
Behandl papirprodukter inden 48 timer
Kontroller og vurder sterile varer mht. fugt
Udskift filtre i ventilationskanaler.

Skrevet i: Aktuelt, Vand

Seneste nyt fra redaktionen

Klimaforskere forventer op til 70 procent flere skybrud

Vand22. 06. 2026

Vi nærmer os med hastige skridt sommermånederne og dermed også sæsonen for skybrud og kraftige byer. Hvor DMI’s meteorologer bryder deres hoveder med den nærmest umulige opgave at forudsige præcist, hvor og hvornår de næste skybrud bryder frem, er forskerne ved Nationalt Center for Klimaforskning [...]

DHI skifter ledelse – ny på toppen er Birgit Guhse som Mette Vestergaards efterfølger

Navne22. 06. 2026

Efter otte år med DHI, de seneste seks år som administrerende direktør, giver Mette Vestergaard nu stafetten videre. Bestyrelsen har udnævnt tyske Birgit Guhse som ny administrerende direktør. Hun tiltræder den 1. august 2026 og skal sammen med DHI’s øvrige ledelse og medarbejdere stå for det [...]

Dansk Fjernvarme godt tilfreds med tilskud til den tomme pulje på 350 mio. kr.

AktueltVarme & køling19. 06. 2026

Med en solid saltvandsindsprøjtning til de danske boligejere, der vil udskifte gasfyret med grøn fjernvarme, kan fjernvarmeselskaberne nu fortsætte sin indsats. Bravo, lyder det fra Dansk Fjernvarme. - Det er en rigtig god dag for de danske boligejerne og for vores fælles indsats med at udfase [...]

Ekstra penge i form af strakstilskud til to tomme puljer – fjernvarmepuljen og varmepumpepuljen

SenesteVarme & køling19. 06. 2026

Udrulningen af fjernvarme går i øjeblikket på hinkesten og hoppestav, og selvom der er kommet mere salg i varmepumperne, er det stadig ikke godt nok, mener regeringen, der har givet et såkaldt strakstilskud til de to puljer på samlet mere end 500 mio. kr. Det betyder, at der allerede nu til [...]

Lars Sjørring skal drive næste vækstfase i Caverion – at opbygge den samlede Technical Services-forretning

AktueltNavne19. 06. 2026

Da Lars Sjørring startede Fyns Ventilationsservice i 1996 med tre medarbejdere, var fokus rettet mod teknik, ventilation og den daglige drift. I dag er han blevet en del af direktionen i Caverion Danmark med ansvar for Technical Services og står i spidsen for integrationen af GK Danmarks [...]

Vandforsyningen i Middelfart igen lokal – 10 år efter pesticidforurening lukkede tidligere vandværk

AktueltVand17. 06. 2026

Det er ikke en hverdagsbegivenhed, at EWII tager et nyt vandværk i brug. Faktisk er det første gang i knap 40 år, at koncernen har bygget et nyt vandværk i Trekantområdet. - At Middelfart Vandværk står færdigt, er en milepæl, som der er blevet set frem til i Middelfart og hos EWII. Vi er glade [...]

Brunata udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

Navne17. 06. 2026

Brunata, som udvikler digitale løsninger til energi- og vandforbrug i ejendomme og forsyningssektoren, har netop offentliggjort nyt regnskab. Omsætningen i den danske del af forretningen steg til 392,2 millioner kroner, hvilket svarer til en vækst på knap 7 procent sammenlignet med året før. [...]

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

Bæredygtigt byggeriSeneste17. 06. 2026

Hvordan får vi flere brugte materialer tilbage i byggeriet som nye byggematerialer? Det spørgsmål vil den filantropiske forening Realdania nu hjælpe iværksættere og mindre virksomheder med at finde svar på. Derfor åbner Realdania en ny pulje, hvor iværksættere og SMV’er kan søge op til 1 mio. kr. [...]

TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

BrancheNyt17. 06. 2026

Tal fra TEKNIQs nye arbejdskraftundersøgelse viser, at rekrutteringspresset i det tekniske erhvervsliv er aftagende. Men billedet er skævt fordelt mellem brancherne, hvor især installationsvirksomhederne fortsat mangler kvalificerede medarbejdere. Det samlede rekrutteringspres er tippet over, så [...]

Finske Kesko styrker sig yderligere – køber Brdr. Dahl i hele Norden fra Saint-Gobain

AktueltBrancheNyt15. 06. 2026

Med det største opkøb i Kesko historie, har den finske koncern overtaget Brdr. Dahl i hele Norden. Prisen er på cirka 1,2 mia. euro, og dertil er der leasingforpligtelser for godt 1,5 mia. euro. - Vi har i årevis søgt efter betydelige opkøbsmuligheder, især inden for teknisk handel i Norden, [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Danvak

    Sådan slipper du for dyre fejl i fremtidens lavtemperaturanlæg

  • Danfoss Redan A/S

    PULS 2026

  • Belimo A/S

    Karbonatisering kan gøre ventilationen alt for dyr

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Dana Lim og AO: Tal sammen i værdikæden – ellers bliver dine varer svære at sælge

  • METRO THERM A/S

    Sådan vedligeholder du en varmtvandsbeholder fra METRO THERM

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Dampbefugtning – hvordan virker det ?

  • Well Air A/S

    Hvorfor vælger flere boligejere aktiv køling i dag?

  • Building Green

    Nye programpunkter er netop landet

  • Genvex

    Sådan servicerer du ECO 360 R

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Adsorptionsaffugtere er den optimale løsning til kolde bygninger.

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Klimaforskere forventer op til 70 procent flere skybrud

    22.06.2026

  • DHI skifter ledelse – ny på toppen er Birgit Guhse som Mette Vestergaards efterfølger

    22.06.2026

  • Dansk Fjernvarme godt tilfreds med tilskud til den tomme pulje på 350 mio. kr.

    19.06.2026

  • Ekstra penge i form af strakstilskud til to tomme puljer – fjernvarmepuljen og varmepumpepuljen

    19.06.2026

  • Lars Sjørring skal drive næste vækstfase i Caverion – at opbygge den samlede Technical Services-forretning

    19.06.2026

  • Vandforsyningen i Middelfart igen lokal – 10 år efter pesticidforurening lukkede tidligere vandværk

    17.06.2026

  • Brunata udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    17.06.2026

  • Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

    17.06.2026

  • TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

    17.06.2026

  • Finske Kesko styrker sig yderligere – køber Brdr. Dahl i hele Norden fra Saint-Gobain

    15.06.2026

  • Udfordringen ved kaskadekoblede gulvvarmesystemer

    14.06.2026

  • Ren luft til træindustrien

    14.06.2026

  • Ingen vej tilbage for højtemperaturvarmepumper

    14.06.2026

  • Følg med i bygningens indeklima i realtid

    14.06.2026

  • Vildt sommervejr ramte boligejerne: Nu truer kraftige sæsonen med de regnskyl

    12.06.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik