• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNyt13. 11. 2023 | Allan Malmberg

Grøn energisektor flytter til udlandet – er ramt af mangel på arbejdskraft

AktueltBrancheNyt13. 11. 2023 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

Mangel på kvalificeret arbejdskraft sætter sig nu konkrete spor i den grønne energisektor. Ifølge en rundspørge, som Green Power Denmark står bag blandt sine medlemmer, har hver sjette virksomheden i netop denne sektor, flyttet produktionen til udlandet.

Og det er skidt, da det bl.a. er dem, som skal bære den grønne omstilling igennem.

77 procent af virksomhederne forventer at skulle øge antallet af ansatte frem mod 2030, men 42 procent mener, at mulighederne for at ansætte de medarbejdere i Danmark er “meget dårlige” eller “dårlige”.

– Det er stærkt bekymrende. Vi skal bruge alle de redskaber, vi har i kassen, for at sikre, at virksomhederne kan ansætte de medarbejdere, de har brug for. Vores klimaindsats er dybt afhængig af, at der er medarbejdere, som kan udføre arbejdet, siger Jan Hylleberg, viceadm. direktør i Green Power Denmark.

I de kommende år skal vi grave kilometervis af elkabler, brintrør og fjernvarmerør ned. Vi skal producere vindmøller og placere dem på både land og hav. Og vi skal opbygge en helt ny industri, som kan producere grønne brændstoffer. Virksomhederne får derfor brug for mange flere elektrikere, smede, industriteknikere, ingeniører og IT-specialister.

– Det er ikke nok at vedtage ambitiøse mål og sætte streger på papiret. Vi skal også grave, trække kabler og producere alt det udstyr, som er nødvendigt for den grønne omstilling. Vi får brug for mange mennesker til at udføre de opgaver, og det er afgørende, at vi tager hånd om udfordringen, inden det er for sent, siger Jan Hylleberg.

I dag beskæftiger den grønne energisektor omkring 70.000 medarbejdere, men tidligere undersøgelsen fra organisationen har vist, at der er brug for 45.000 flere, hvis klimamålene skal blive en realitet.

Green Power Denmark anbefaler, at regeringen nedsætter et partnerskab med relevante ministerier, arbejdsmarkedets parter og brancheaktører. Partnerskabet skal kortlægge, hvor der er behov for en indsats og komme med en plan for, hvordan man kan skaffe den nødvendige arbejdskraft.

På forhånd står det dog klart, at der er brug for en bred indsats. Vi skal styrke de tekniske ingeniør- og erhvervsuddannelser og uddanne flere elektrikere, smede, industriteknikere, maskinmestre og VVS’ere.

Det skal være attraktivt for seniorer at blive på arbejdsmarkedet, og der skal være langt flere kvinder i energisektoren. Endelig er det nødvendigt at kigge mod udlandet for at finde en væsentlig del af de kommende medarbejdere.

– Det skal være lettere at ansætte og fastholde internationale medarbejdere med de kompetencer, som virksomhederne efterspørger. Uanset hvordan vi vender og drejer det, får vi brug for at hente dygtige folk i Europa og resten af verden, hvis vi skal skaffe nok medarbejdere til at gennemføre den grønne omstilling, siger Jan Hylleberg.

Kilde: Green Power Denmark

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Forsøg på mægling i tide skal stoppe de mange interne konflikter i byggebranchen

AktueltBrancheNyt28. 01. 2026

Organisationen Dansk Håndværk vil sammen med Mediationsinstituttet tilbyde hjllp til byggebranchens mange virksomheder, der hvert eneste år havner i konflikt med hinanden. Disse konflikter, der alt for ofte enten ender i retten eller med en voldgiftssag, koster branchen et par milliarder om året, [...]

Trods et år med Trump, told og kaos er der klar tale fra industrien: Vi står bomstærkt

BrancheNyt28. 01. 2026

For omkring et år siden blev Donald Trump indsat som præsident i USA. På trods af told og sikkerhedspolitiske usikkerheder, er de danske industrivirksomheder i rigtig god form. Blandt andet ser 72 procent af Dansk Metals tillidsfolk positivt på deres virksomheds økonomiske situation. Det viser en ny [...]

Udbredelsen af varmepumper og elbiler slår for alvor igennem – især i Allerød

AktueltEnergi28. 01. 2026

Den mest direkte vej til elektrificeringen hos private kunder, er at skifte til varmepumpe og elbil. Det giver en samlet besparelse i de samlede energi-udgifter, men sender el-forbruget markant op. Og netop derfor er det en sikker vej til at fastslå, hvor elektrificeringen har mest fart på. Den [...]

Overskudsvarme fra kommende datacenter skal give friske grøntsager året rundt

Energi28. 01. 2026

Umiddelbart kan det lyde lidt besynderligt, når minister for byer og landdistrikter, Morten Dahlin (V), har givet tilladelse til, at der må planlægges for datacenter og drivhuse i området ved Krageris i Varde Kommune Men der er mening med det hele. For overskudsvarmen fra et eventuelt kommende [...]

Jernoxid i okkerslam fra drikkevandsproduktion kan måske anvendes i produktion af biogas

SenesteVand28. 01. 2026

I dag bliver tusindvis af okkerslam, der er affald fra drikkevandsproduktionen, kørt på deponi. Men der er måske en dårlig idé, for jernoxidet kan muligvis anvendes ved produktionen af biogas. Om det er tilfældet, vil HOFOR, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, sammen med VandCenter Syd, [...]

Hidtil største danske havvindmøllepark med 72 møller har fået elproduktionstilladelse

AktueltEnergi26. 01. 2026

Når den står færdig, vil Thor Havvindmøllepark 22 kilometer uden for Thorsminde, have en kapacitet på imponerende 1 GW. I dag har vi 17 fungerende havvindmølleparker, og deres samlede kapacitet er på 2,7 GW. Men selvom den endnu ikke er færdig, har Energistyrelsen givet Thor Wind Farm I/S, som [...]

Salget af varmepumper er kommet op i gear – i 2025 steg det med 65 procent

EnergiSenesteVarme & køling26. 01. 2026

Med et salg på mere end 16.000 luft/vand-varmepumper og jordvarmeanlæg, blev 2025 et godt år for Varmepumpeindustrien. Salget i 2025 er således steget med 65 procent i forhold til 2024. - Det er enormt glædeligt, at salget vokser kvartal for kvartal. Det viser, at de danske familier i stigende [...]

Lønnen bliver snart gennemsigtig for alle – mindre firmaer slipper dog for indberetningsdel

BrancheNyt23. 01. 2026

Den 7. juni i år træder EUs løngennemsigtighedsdirektiv i kraft herhjemme. Formålet med direktivet er at skabe større åbenhed om løn, mindske kønsbestemte lønforskelle og sikre, at alle medarbejdere behandles retfærdigt. Det betyder bl.a. at medarbejdere har ret til at få oplyst, hvad deres [...]

Mængden af solenergi vokser – opsætningen sker primært på land, mens tagene halter efter

AktueltEnergi23. 01. 2026

Med 5 GW solkraft installeret, er der solceller nok til at dække strømforbruget hos cirka 1,25 millioner danske husstandes årlige forbrug af elektricitet. Det er en, man fristes til at sige solstrålehistorie, og isoleret set går det også den rigtige vej. Mens der er kniber med opsætning af [...]

Hovedstadens borgere opfordres til at stille op til Hofor-valg – de kan få stor indflydelse

AktueltVand22. 01. 2026

I går åbnede Hofor mulighed for, at borgere i hovedstaden kan stille op til bestyrelsesvalg for forsyningsselskabets vand- og spildevandsselskaber. Man kan stemme til valget i marts, men allerede fra nu er det som sagt muligt at stille op som kandidat. Selskabets mangler to [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Guldager A/S

    Vand skal behandles med respekt

  • Building Green

    Dit vigtigste værktøj er ikke i værktøjskassen

  • Well Air A/S

    Samsung EHS – et komplet luft-til-vand-program til professionelle installationer

  • Building Green

    Håndværker, skru op for din faglighed og netværk – helt gratis!

  • Building Green

    Tilmeld dig før prisen stiger på Build for Biodiversity

  • Schneider Electric Danmark

    Event: Data & AI i Life Science – sådan skaber du reel forretningsværdi

  • Schneider Electric Danmark

    Industrien kører med digitale tvillinger – bare ikke i Danmark

  • Building Green

    Tag hele teamet med på HÅNDVÆRK og skab den perfekte teamdag

  • HS Tarm A/S

    CRH Products med ny varmepumpeløsning

  • HS Tarm A/S

    Hjarbæk Fjord Golfcenter investerer i fremtidens varmeløsning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Forsøg på mægling i tide skal stoppe de mange interne konflikter i byggebranchen

    28.01.2026

  • Trods et år med Trump, told og kaos er der klar tale fra industrien: Vi står bomstærkt

    28.01.2026

  • Udbredelsen af varmepumper og elbiler slår for alvor igennem – især i Allerød

    28.01.2026

  • Overskudsvarme fra kommende datacenter skal give friske grøntsager året rundt

    28.01.2026

  • Jernoxid i okkerslam fra drikkevandsproduktion kan måske anvendes i produktion af biogas

    28.01.2026

  • Hidtil største danske havvindmøllepark med 72 møller har fået elproduktionstilladelse

    26.01.2026

  • Salget af varmepumper er kommet op i gear – i 2025 steg det med 65 procent

    26.01.2026

  • Lønnen bliver snart gennemsigtig for alle – mindre firmaer slipper dog for indberetningsdel

    23.01.2026

  • Mængden af solenergi vokser – opsætningen sker primært på land, mens tagene halter efter

    23.01.2026

  • Hovedstadens borgere opfordres til at stille op til Hofor-valg – de kan få stor indflydelse

    22.01.2026

  • EWII leder efter huller i fjernvarmenettet – og de gør det ved hjælp af droner

    21.01.2026

  • Ny mand hos Trox

    21.01.2026

  • Arkitekt-firma integrerer LCA-beregninger direkte i designprocessen

    21.01.2026

  • Mange ejerledere på vej til pension – ny lov sikre virksomheden forbliver på danske hænder

    21.01.2026

  • Naturfagsmaraton for elever i 5. og 6. klasser skudt i gang – og indeklima er blandt opgaverne

    20.01.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik