• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltEnergiVarme & køling15. 04. 2024 | Allan Malmberg

Fejlinvesteringer i CCS-teknikken kan give varmekunderne en øget regning

AktueltEnergiVarme & køling15. 04. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Colourbox/Concito

CO2-fangst- og lagring, CCS, skal ikke ukritisk sættes op på alle varmeværker, påpeger den grønne tænketank Concito i en analyse. Det gælder ikke mindst de værker, der fyrer med biomasse. Det kan i sidste ende betyde, at kunderne til disse varmeværker kommer til at stå med store ekstra-regninger.

Selvom det umiddelbart giver en klimagevinst at sætte CCS-anlæg op – også på de biomasse-fyrede anlæg. Der er dog tale om store investeringer, der risikerer ikke at kunne betale sig hjem. Desuden fastlåser det et stort biomasseforbrug langt ud i fremtiden. Et forbrug, vi ellers burde reducere markant og flytte til andre anvendelser, fremgår det af analysen, der bygger på en rapport fra Ea Energianalyse.

CCS-teknologien gemmer på store potentialer, men lige nu står hele energisektoren i en omstillingsfase, og både prisen på både biomasse og lagring af biogen CO2 (såkaldte negative udledninger) kan se helt anderledes ud i fremtiden, og det kan spolere kraftvarmeværkers investeringer i dyre CO2-fangstanlæg.

– Det er langt fra på alle kilder, at CCS giver mening for økonomi eller klima. Især når det gælder kraftvarmeværker, der benytter biomasse, er der virkelig grund til at tænke sig godt om, advarer senioranalytiker Tobias Sørensen, CONCITO.

En øget udbygning af varmepumper og et ændret elmarked kan få mængden af biomasse til at falde.

Biomasse leverer vigtig energi og kulstof til den grønne omstilling, og derfor må der forventes et stigende pres på biomasseressourcer og dermed også en stigende pris på biomassen. Det er inden, der tages højde for, at de kommende års klimapolitik i Europa yderligere kan værdisætte den biomasse, vi ikke afbrænder, men som også er til gavn for klimaet, hvis den bliver i skove og marker.

– Vi har en klar forventning om, at flere forskellige typer af CO2-lagring vil blive prissat. Det har også en værdi for klimaet at lade biomasse blive i skovene, som potentielt kan blive en indtægt for skovejere. Samtidig er der flere sektorer, der også vil efterspørge biomasse til at erstatte fossile brændsler og lagring af CO2. Det peger alt sammen på højere priser på biomasse, siger Tobias Sørensen.

Værkerna kan se ind i en fremtid, hvor højere priser kan føre til en halvering af biomasseforbruget til el- og varme omkring 2030, da fjernvarmeproduktion med varmepumper bliver mere attraktiv. Dette reducerer potentialet og behovet for CCS på biomasseanlæg markant.

– Det er afgørende, at forsyningsselskaber og markedsaktører tager højde for en højere pris på biomasse og ikke overvurderer mulige indtægter fra salg af klimakreditter i deres forventninger til fremtiden. Eller kan vi risikere store fejlinvesteringer, hvor varmekunderne og ejerne sidder tilbage med regningen, siger Tobias Sørensen.

Rapporten viser, at CCS på affaldsforbrænding er billigere end på biomasseanlæg. Det skyldes bl.a. at de i forvejen har høj driftstid, da affald skal bortskaffes hele året. Resultaterne viser også, at der kan ske en mindre kapacitetsreduktion selv med CCS, da affaldet samles på færre anlæg med CCS med lidt højere driftstid.

– Hvis CCS skal levere et markant bidrag til klimamålet i 2030 er det nødvendigt med væsentlige reduktioner i omkostningerne. Her kan landbaseret CO2-lagring vise sig afgørende, siger Tobias Sørensen.

Læs hele analysen her

Kilde: Concito

Skrevet i: Aktuelt, Energi, Varme & køling

Seneste nyt fra redaktionen

Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg hos Condair

AktueltIndeklima29. 04. 2026

22-årige Mohamed Mumin, der går på 4. semester af automationsteknolog-studiet i Randers, arbejder målrettet på at udvikle et testprogram til pumpeanlæg, der gennem automatisering kan spare både tid og penge for virksomheden Condair. Virksomheden er blandt de førende i energieffektive løsninger [...]

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navne29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk [...]

Skills-formand ser tilbage på et heftigt Skills – og Patrick kan kalde sig Danmarks bedste vvs-lærling

NavneSeneste27. 04. 2026

VVS-energispecialist Patrick Skou Jensen, UCE, HELMUTH NIELSEN & SØN ApS, var bare bedre end de andre ved DM i Skills, og løb derfor med sejren ved mesterskaberne, som i år fandt sted i Hjørring. Det er en stolt formand for SkillsDenmark, Søren Heisel, der ser tilbage på de sidste tre dage, [...]

InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

Navne24. 04. 2026

InstallatørGruppen har indgået aftale om opkøb af Erik Lytzen A/S, en tværfaglig installationsvirksomhed med hovedkontor i Hjørring. Transaktionen er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse og markerer – når godkendelsen foreligger – det 40. opkøb i Danmark og vil bringe koncernens [...]

Byggeriet har lært at navigere i en verden fyldt med skiftende vilkår

AktueltBrancheNyt24. 04. 2026

Selvom omsætningen i øjeblikket falder, ser bygge- og anlægsvirksomhederne lyst på fremtiden. Det peger på et teknisk erhvervsliv, der har lært at navigere i en hverdag med uro, prisudsving og hurtigt skiftende vilkår, vurderer erhvervsorganisationen TEKNIQ - Bygge- og anlægsvirksomhederne [...]

Ny udgave af verdens mest anvendte miljøstandard – ISO 14001

AktueltBrancheNyt24. 04. 2026

Den internationale standard for miljøledelse, ISO 14001, er udkommet i en ny udgave. Standarden har øget fokus på aktuelle miljøprioriteter og skal styrke virksomheders arbejde med strategisk miljøledelse og dokumenteret effekt. Netop dokumentation og systematik i miljøarbejdet er centrale [...]

10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

Vand24. 04. 2026

Et nyt RUC-ledet forskningsprojekt skal undersøge, hvordan vand- og spildevandsindsatser i uformelle byområder i Ghana påvirker lokalsamfundet, og hvordan indsatserne kan forbedres, så de støtter klimatilpasning og reducerer sårbarhed. Beboere i uformelle byområder i og omkring Ghanas hovedstad [...]

Veltek Ventilation samlede branchen:

Artikler fra HVAC Magasinet22. 04. 2026

Fokus på kølemidler, klimakrav og indeklima Der var både sol over Middelfart og stort fremmøde, da Veltek Ventilation samlede medlemmerne til årets generalforsamling og medlemsmøde. Dagen satte fokus på nogle af de mest aktuelle dagsordener i branchen netop nu: Naturlige kølemidler og udfasning [...]

Skal din virksomhed have en varmepumpe i 2026?

Artikler fra HVAC Magasinet22. 04. 2026

Jeg er typen, der sætter pris på et godt tilbud. Ikke den slags, man finder i en tilbudsavis ved siden af billig kaffe, men et tilbud som kan mærkes på pengepungen Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 5, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs [...]

Trox Danmark markerer jubilæum med nyt behovsstyret ventilationssystem

Artikler fra HVAC Magasinet22. 04. 2026

I år kan Trox Danmark fejre 45-års jubilæum som en af de førende aktører på det danske ventilationsmarked. Gennem fire årtier har virksomheden leveret indeklimaløsninger til alt fra kontordomiciler til hospitaler. Nu markerer Trox milepælen ved at præsentere deres hidtil mest ambitiøse [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Præcis måling og signalgenerering i ét instrument Elma 6660 Procesmultimeter

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Når installationstest skal være enkelt og brugervenligt Elma iTest 7400

  • Erik Larsen & Søn ApS

    3 GODE GRUNDE til at besøge Erik Larsen & Søn på El & Teknik

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Sommertid = høj belastning på jeres affugtningsløsning

  • Gemina Termix

    Udviklingstekniker søges

  • Danvak

    Når funktionsudbuddet halter, halter afleveringen også

  • Pettinaroli A/S

    Pettinaroli A/S fejrer 50 år i den danske VVS-branche.

  • Well Air A/S

    Varmepumpe trends 2026. Sådan holder installatører sig opdateret

  • Schneider Electric Danmark

    Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

  • Teknisk salgsassistent med udviklingspotentiale

    Teknisk salgsassistent med udviklingspotentiale

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg hos Condair

    29.04.2026

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Skills-formand ser tilbage på et heftigt Skills – og Patrick kan kalde sig Danmarks bedste vvs-lærling

    27.04.2026

  • InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

    24.04.2026

  • Byggeriet har lært at navigere i en verden fyldt med skiftende vilkår

    24.04.2026

  • Ny udgave af verdens mest anvendte miljøstandard – ISO 14001

    24.04.2026

  • 10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

    24.04.2026

  • Veltek Ventilation samlede branchen:

    22.04.2026

  • Skal din virksomhed have en varmepumpe i 2026?

    22.04.2026

  • Trox Danmark markerer jubilæum med nyt behovsstyret ventilationssystem

    22.04.2026

  • Kvinderne sætter kurs mod vvs-branchen

    22.04.2026

  • – På den korte bane skal jeg slappe af

    22.04.2026

  • Mens vi holder nidkært øje med prisen på el er vand-regningen skudt i vejret

    22.04.2026

  • DANVA og Danske Vandværker vil have med sprøjteforbud med i regeringsgrundlaget

    22.04.2026

  • Organisation vil have styrket Erhvervspuljen efter den blev tømt på under én uge

    22.04.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik