• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Energi29. 11. 2021 | Allan Malmberg

Energi-øer i Indonesien

Energi29. 11. 2021 By Allan Malmberg

Illustration: AAU

I det sydøstasiatiske ørige Indonesien bor der 270 millioner mennesker, hvilket gør det til verdens fjerdestørste nation målt på indbyggere. En stor del af landets energi kommer desuden fra kulkraftværker.

Udfordringen i Indonesien er blandt andet, at langt størstedelen af landets indbyggere bor på øen Java, hvor der er ringe mulighed for at udvinde grøn energi. Det er der andre steder i landet, der består af mere end 13.000 øer.

Nu skal ø-riges udstyres med energiøer og ikke mindst et multi HVDC-system.

Det er målet for et nyt, ambitiøst forskningsprojekt ved Aalborg Universitet (AAU). Forskningen skal blandt andet bruges til at give Indonesien en grønnere og mere sikker energiforsyning. Og så er teknologien vigtig at udvikle for at kunne etablere de omtalte energiøer, som vurderes til at være en central del af fremtidens klimaløsning.

I dag bruger man et såkaldt HVDC-system (højspændt jævnstrøm) til at transportere energi over store afstande. Teknologien bliver især brugt på tværs af vand, hvor energien bliver transmitteret via undersøiske kabelforbindelser. Men det er meget svært at forbinde et HVDC-system med mere end to punkter.

Du kan lave en forbindelse mellem Danmark og Holland, men hvis du på samme forbindelse vil omkring en vindmøllepark i Tyskland, er der straks meget større udfordringer med at styre systemet, siger forskningsleder Filipe Faria da Silva, som er lektor ved AAU Energy.

Det skal forskningsprojektet lave på ved at udvikle et koncept til styring af netop multiterminal HVDC mellem øerne i det indonesiske ørige.

Det er nyt at forsøge at udvikle et multiterminal HVDC-system i de størrelsesordner, der skal til for at levere strøm til flere millioner mennesker. Det vil være scenariet for de fremtidige energiøer og er også en af de nuværende udfordringer i øriget Indonesien, hvor forskningsprojektet som nævnt tager udgangspunkt.

Med det nye forskningsprojekt er vi tættere på at kunne forbinde de forskellige øers el-net til gavn for både bæredygtighed, miljø og sikkerheden af landets energiforsyning, siger lektor Filipe Faria da Silva.

Samtidig er forskningen som nævnt vigtig i forhold til at kunne etablere de såkaldte energiøer. Det er kunstigt skabte øer, der blandt andet skal forbinde havvindmøllerparker med flere landes el-net. Det anses som værende et afgørende våben i kampen mod klimaudfordringerne.

Et multiterminal HVDC-system er en rigtig god løsning for at kunne lave energiøerne. Det er også vigtigt for energitransmissioner på vand i det hele taget. Med teknologien vil vi kunne løse en lang række udfordringer, siger Filipe Faria da Silva.

Kilde: Aalborg Universitet

Skrevet i: Energi

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Fjernvarme godt tilfreds med tilskud til den tomme pulje på 350 mio. kr.

AktueltVarme & køling19. 06. 2026

Med en solid saltvandsindsprøjtning til de danske boligejere, der vil udskifte gasfyret med grøn fjernvarme, kan fjernvarmeselskaberne nu fortsætte sin indsats. Bravo, lyder det fra Dansk Fjernvarme. - Det er en rigtig god dag for de danske boligejerne og for vores fælles indsats med at udfase [...]

Ekstra penge i form af strakstilskud til to tomme puljer – fjernvarmepuljen og varmepumpepuljen

SenesteVarme & køling19. 06. 2026

Udrulningen af fjernvarme går i øjeblikket på hinkesten og hoppestav, og selvom der er kommet mere salg i varmepumperne, er det stadig ikke godt nok, mener regeringen, der har givet et såkaldt strakstilskud til de to puljer på samlet mere end 500 mio. kr. Det betyder, at der allerede nu til [...]

Lars Sjørring skal drive næste vækstfase i Caverion – at opbygge den samlede Technical Services-forretning

AktueltNavne19. 06. 2026

Da Lars Sjørring startede Fyns Ventilationsservice i 1996 med tre medarbejdere, var fokus rettet mod teknik, ventilation og den daglige drift. I dag er han blevet en del af direktionen i Caverion Danmark med ansvar for Technical Services og står i spidsen for integrationen af GK Danmarks [...]

Vandforsyningen i Middelfart igen lokal – 10 år efter pesticidforurening lukkede tidligere vandværk

AktueltVand17. 06. 2026

Det er ikke en hverdagsbegivenhed, at EWII tager et nyt vandværk i brug. Faktisk er det første gang i knap 40 år, at koncernen har bygget et nyt vandværk i Trekantområdet. - At Middelfart Vandværk står færdigt, er en milepæl, som der er blevet set frem til i Middelfart og hos EWII. Vi er glade [...]

Brunata udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

Navne17. 06. 2026

Brunata, som udvikler digitale løsninger til energi- og vandforbrug i ejendomme og forsyningssektoren, har netop offentliggjort nyt regnskab. Omsætningen i den danske del af forretningen steg til 392,2 millioner kroner, hvilket svarer til en vækst på knap 7 procent sammenlignet med året før. [...]

Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

Bæredygtigt byggeriSeneste17. 06. 2026

Hvordan får vi flere brugte materialer tilbage i byggeriet som nye byggematerialer? Det spørgsmål vil den filantropiske forening Realdania nu hjælpe iværksættere og mindre virksomheder med at finde svar på. Derfor åbner Realdania en ny pulje, hvor iværksættere og SMV’er kan søge op til 1 mio. kr. [...]

TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

BrancheNyt17. 06. 2026

Tal fra TEKNIQs nye arbejdskraftundersøgelse viser, at rekrutteringspresset i det tekniske erhvervsliv er aftagende. Men billedet er skævt fordelt mellem brancherne, hvor især installationsvirksomhederne fortsat mangler kvalificerede medarbejdere. Det samlede rekrutteringspres er tippet over, så [...]

Finske Kesko styrker sig yderligere – køber Brdr. Dahl i hele Norden fra Saint-Gobain

AktueltBrancheNyt15. 06. 2026

Med det største opkøb i Kesko historie, har den finske koncern overtaget Brdr. Dahl i hele Norden. Prisen er på cirka 1,2 mia. euro, og dertil er der leasingforpligtelser for godt 1,5 mia. euro. - Vi har i årevis søgt efter betydelige opkøbsmuligheder, især inden for teknisk handel i Norden, [...]

Udfordringen ved kaskadekoblede gulvvarmesystemer

Artikler fra HVAC Magasinet14. 06. 2026

Overdimensionering skaber ofte ubalance i gulvvarmesystemer i moderne etageboligbyggeri. I stedet for at være dimensioneret til en enkelt lejlighed, er pumpe og kontraventil på et niveau, der kunne drive et helt parcelhus. Vejen frem er at tænke uden om standardløsningerne Artiklen har været [...]

Ren luft til træindustrien

Artikler fra HVAC Magasinet14. 06. 2026

I den livlige by Leeds ligger Dovetailors; en møbeldesign- og produktionsvirksomhed med fokus på bæredygtighed. Alle møbler er omhyggeligt designet, så træets naturlige skønhed fremhæves, skabt til at holde i mange år og fremstillet af erfarne håndværkere. Trods et effektivt udsugningssystem (LEV), [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Danfoss Redan A/S

    PULS 2026

  • Belimo A/S

    Karbonatisering kan gøre ventilationen alt for dyr

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Dana Lim og AO: Tal sammen i værdikæden – ellers bliver dine varer svære at sælge

  • METRO THERM A/S

    Sådan vedligeholder du en varmtvandsbeholder fra METRO THERM

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Dampbefugtning – hvordan virker det ?

  • Well Air A/S

    Hvorfor vælger flere boligejere aktiv køling i dag?

  • Building Green

    Nye programpunkter er netop landet

  • Genvex

    Sådan servicerer du ECO 360 R

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Adsorptionsaffugtere er den optimale løsning til kolde bygninger.

  • ebmpapst

    Optimering af bygningens klimaanlæg med simulering

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Fjernvarme godt tilfreds med tilskud til den tomme pulje på 350 mio. kr.

    19.06.2026

  • Ekstra penge i form af strakstilskud til to tomme puljer – fjernvarmepuljen og varmepumpepuljen

    19.06.2026

  • Lars Sjørring skal drive næste vækstfase i Caverion – at opbygge den samlede Technical Services-forretning

    19.06.2026

  • Vandforsyningen i Middelfart igen lokal – 10 år efter pesticidforurening lukkede tidligere vandværk

    17.06.2026

  • Brunata udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    17.06.2026

  • Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

    17.06.2026

  • TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

    17.06.2026

  • Finske Kesko styrker sig yderligere – køber Brdr. Dahl i hele Norden fra Saint-Gobain

    15.06.2026

  • Udfordringen ved kaskadekoblede gulvvarmesystemer

    14.06.2026

  • Ren luft til træindustrien

    14.06.2026

  • Ingen vej tilbage for højtemperaturvarmepumper

    14.06.2026

  • Følg med i bygningens indeklima i realtid

    14.06.2026

  • Vildt sommervejr ramte boligejerne: Nu truer kraftige sæsonen med de regnskyl

    12.06.2026

  • ARGO leverer positivt årsresultat og rekordhøj fjernvarmeproduktion

    12.06.2026

  • Brugte bilbatterier skal sikre køl og frys i butikkerne og aflaste elnettet

    12.06.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik