• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet
  • DANVAK

Indeklima02. 09. 2026 | Torben Elsig-Pedersen

Arbejdsmarkedsforsker: AI gør det fysiske kontor vigtigere end nogensinde før

Indeklima02. 09. 2026 | Torben Elsig-Pedersen

Fotos: Wihlborgs A/S

Jo mere kunstig intelligens fylder på arbejdspladsen, desto vigtigere bliver kontoret som et strategisk værktøj til at styrke dialog, samarbejde og innovation, vurderer arbejdsmarkedsforsker og opfordrer virksomheder til at prioritere kontormiljø og indeklima.

Fire ud af ti danskere arbejdede hjemme mindst én gang i løbet af de seneste fire uger i andet kvartal 2025. Det viser tal fra Danmarks Statistik, som peger på, at andelen har ligget stort set stabilt gennem det seneste halvandet år. Samtidig accelererer brugen af kunstig intelligens på danske arbejdspladser. Med både hybridarbejde og AI kunne man tro, at kontoret ville miste betydning. Men udviklingen kan tværtimod gøre de fysiske rammer og de menneskelige møder endnu vigtigere.

Indretningen, arbejdsmiljøet og dermed installationerne i det fysiske kontor er derfor vigtigere end nogensinde.

Sådan lyder vurderingen fra Thomas P. Boje, der er professor i sociologi og arbejdsmarkedsforhold ved Roskilde Universitet.

– AI overtager flere opgaver, men teknologien kan ikke skabe kreativitet eller innovation alene. Det kræver, at mennesker mødes, udfordrer hinanden og udvikler idéer i fællesskab. Den løbende dialog og meningsudveksling er afgørende, hvis virksomheder skal omsætte den nye viden til bedre løsninger. Derfor bliver behovet for fysisk samarbejde større, ikke mindre, siger Thomas P. Boje.

Den udvikling mærker ejendomsselskabet Wihlborgs allerede. Stadig flere virksomheder efterspørger kontorer, der understøtter samarbejde, kultur og videndeling.

– AI kan ikke erstatte de relationer, den kultur og den videndeling, der opstår, når mennesker mødes og arbejder sammen. Derfor er kontorets fysiske rammer vigtigere end nogensinde før. Det er her, virksomhederne skaber de omgivelser, som gør dem attraktive for både nuværende og kommende medarbejdere, siger Annette Grandahl, HR- & Markedschef hos Wihlborgs.

Hun oplever, at virksomheder i stigende grad ser kontoret som et strategisk ledelsesværktøj snarere end en praktisk nødvendighed.

– Tidligere handlede kontoret primært om at stille skriveborde til rådighed. I dag skal det kunne begrunde sin plads i budgettet. Kvadratmeterne skal skabe værdi ved at styrke samarbejde, beslutningskraft og virksomhedskultur. Det bliver kun vigtigere i takt med, at AI ændrer den måde, vi arbejder på, siger Annette Grandahl.

Monotoni dræber kreativiteten

Ifølge Thomas P. Boje betyder udviklingen, at virksomheder i højere grad skal tænke over, hvilke typer miljøer kontoret skal rumme.

– Ledelsen spiller en klar nøglerolle i forhold til fremtidens kontorindretning. Lange gange uden miljøer, der bryder monotonien, er ikke kreativt befordrende. Så hvis virksomheder vil have medarbejderne til at møde ind, skal arbejdspladsen inspirere til fællesskab og idéudvikling, siger Thomas P. Boje.

Annette Grandahl ser ligeledes en række krav, som virksomhederne nødvendigvis må efterkomme, hvis de vil skabe optimale rammer for samarbejde og kreativitet.

– Det handler ikke om at fylde kontoret med flere pladser. Det handler om at skabe zoner, hvor mennesker kan arbejde forskelligt og mødes på tværs. Der skal være plads til fordybelse, men også til de samtaler og relationer, som opstår spontant, og som er svære at skabe digitalt, siger Annette Grandahl fra Wihlborgs A/S, der ejer, driver og udlejer  erhvervsejendomme. Deres portefølje består i dag af 66 erhvervsejendomme beliggende i Storkøbenhavn.

Skrevet i: Indeklima

Seneste nyt fra redaktionen

Mistænkelige AI-henvendelser rammer fjernvarmeselskaber

EnergiSeneste06. 11. 2026

Flere danske fjernvarmeselskaber har modtaget omfattende og mistænkelige anmodninger om aktindsigt, som ifølge Dansk Fjernvarme formodes at være sendt af en AI-agent. Henvendelserne omfatter blandt andet anmodninger om domme, kendelser og aktlister samt spørgsmål om selskabernes interne systemer. [...]

Rekordlavt vandforbrug – men vandregningen stiger fortsat

AktueltVand05. 11. 2026

Danskerne bruger mindre vand end nogensinde, og vandtabet i forsyningsnettet er rekordlavt. Alligevel stiger vandregningen. En dansker bruger nu i gennemsnit blot 97 liter vand i husholdningen om dagen. Samtidig er vandtabet i forsyningsnettet faldet til rekordlave 6,85 procent. Det viser DANVAs [...]

Cirkulære byggematerialer skal ud af nichemarkedet

AktueltBæredygtigt byggeri05. 11. 2026

Skal genbrug og genanvendelse blive en integreret del af byggeriet, skal løsningerne være tilgængelige og økonomisk realistiske for hele markedet, lyder det fra STARK.   Interessen for genbrugte og genanvendte byggematerialer er stigende. Særligt offentlige bygherrer, større [...]

Ahlsell har udfaset diesel i den interne transport

BrancheNytSeneste04. 11. 2026

Alle trucks og terminaltrækkere på Ahlsells 55.000 kvadratmeter store logistikcenter i Billund kører nu på el.    Det sidste dieseldrevne køretøj er nu taget ud af drift på Ahlsell Danmarks logistikcenter i Billund. Dermed er hele den interne transport på centret elektrificeret. I [...]

Ajour: Historisk energiprojekt ruller videre

Ikke kategoriseret04. 11. 2026

Udviklingen fortsætter for Energiø Bornholm, der bevæger sig mod fuld drift i 2036. Alle trin i det massive projekt rummer læring for andre aktører med lignende drømme.  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs [...]

Manglende viden om moderne varmegivere udfordrer indregulering og drift

Ikke kategoriseret04. 11. 2026

Moderne varmegivere udfordrer projektering og drift. Lavenergibyggeri skærper kravene til indregulering.   Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her) Af Kristian Kærsgaard Hansen, [...]

Københavnermessen 2026 var en stor succes

Artikler fra HVAC Magasinet04. 11. 2026

Københavnermessen i Brøndby Hallen kan se tilbage på en fin og produktiv dag med mange besøgende.  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her) Tekst: Jesper Holm, Københavns Blikkenslager- [...]

Ti år med fingrene i teknikken

Artikler fra HVAC Magasinet04. 11. 2026

Da Henrik Slott kom til Cx & tekniq i 2016, var de fire medarbejdere omkring et lille bord i en garage. I dag tæller specialistvirksomheden 16 medarbejdere og er blevet en del af XPartners.   Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer [...]

Strid om nye millioner til fjernvarmen

Artikler fra HVAC Magasinet04. 11. 2026

Regeringen vil tilføre yderligere 200 millioner kroner til Fjernvarmepuljen i 2027 for at sætte mere fart på udfasningen af gasfyr. Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 11, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her)  Af Torben [...]

Fremtidens fjernvarme skal flytte forbruget, når energien er billig

Varme & køling04. 11. 2026

Med realtidsdata, digitale tvillinger og kunstig intelligens skal det nye innovationsprojekt RACE 2.0 optimere fjernvarmesystemet. Med realtidsdata, digitale tvillinger og kunstig intelligens skal det nye innovationsprojekt RACE 2.0 optimere fjernvarmesystemet fra produktion og ledningsnet og [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Danvak

    Deltag i temamøde om brugsvand – få pladser tilbage

  • METRO THERM A/S

    Få sparring om METRO THERMs produktløsninger

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric lancerer nyt præfabrikeret referencedesign til modulære AI-fabrikker

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Vis, hvem du er

  • Well Air A/S

    SmartThings og intelligent styring – hvordan får kunden mere ud af varmepumpen?

  • Danvak

    Temamøde om brandsikring af ventilationsanlæg – Når DS 428 møder virkeligheden

  • Genvex

    Rotorveksler kan bidrage til bedre fugtstyring i boligen

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Mød VØLUND på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

  • Well Air A/S

    R290 i eksisterende boliger – hvornår kan radiatorerne bevares?

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    HVAD VISER VI PÅ FOODTECH 2026 i næste uge

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Mistænkelige AI-henvendelser rammer fjernvarmeselskaber

    06.11.2026

  • Rekordlavt vandforbrug – men vandregningen stiger fortsat

    05.11.2026

  • Cirkulære byggematerialer skal ud af nichemarkedet

    05.11.2026

  • Ahlsell har udfaset diesel i den interne transport

    04.11.2026

  • Ajour: Historisk energiprojekt ruller videre

    04.11.2026

  • Manglende viden om moderne varmegivere udfordrer indregulering og drift

    04.11.2026

  • Københavnermessen 2026 var en stor succes

    04.11.2026

  • Ti år med fingrene i teknikken

    04.11.2026

  • Strid om nye millioner til fjernvarmen

    04.11.2026

  • Fremtidens fjernvarme skal flytte forbruget, når energien er billig

    04.11.2026

  • Varmepumpesalget stiger, men mørke skyer truer

    03.11.2026

  • Farligt byggestøv kan koste liv – 3F kræver skrappere grænseværdier

    02.11.2026

  • Brødrene Dahl får ny ejer i milliardhandel

    02.11.2026

  • Danske butikker bør sikre køleanlæg med det samme

    02.11.2026

  • Geotermi i stor skala er blevet virkelighed i Aarhus

    02.11.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}