• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Indeklima02. 09. 2026 | torbenelsig

Arbejdsmarkedsforsker: AI gør det fysiske kontor vigtigere end nogensinde før

Indeklima02. 09. 2026 | torbenelsig

Fotos: Wihlborgs A/S

Jo mere kunstig intelligens fylder på arbejdspladsen, desto vigtigere bliver kontoret som et strategisk værktøj til at styrke dialog, samarbejde og innovation, vurderer arbejdsmarkedsforsker og opfordrer virksomheder til at prioritere kontormiljø og indeklima.

Fire ud af ti danskere arbejdede hjemme mindst én gang i løbet af de seneste fire uger i andet kvartal 2025. Det viser tal fra Danmarks Statistik, som peger på, at andelen har ligget stort set stabilt gennem det seneste halvandet år. Samtidig accelererer brugen af kunstig intelligens på danske arbejdspladser. Med både hybridarbejde og AI kunne man tro, at kontoret ville miste betydning. Men udviklingen kan tværtimod gøre de fysiske rammer og de menneskelige møder endnu vigtigere.

Indretningen, arbejdsmiljøet og dermed installationerne i det fysiske kontor er derfor vigtigere end nogensinde.

Sådan lyder vurderingen fra Thomas P. Boje, der er professor i sociologi og arbejdsmarkedsforhold ved Roskilde Universitet.

– AI overtager flere opgaver, men teknologien kan ikke skabe kreativitet eller innovation alene. Det kræver, at mennesker mødes, udfordrer hinanden og udvikler idéer i fællesskab. Den løbende dialog og meningsudveksling er afgørende, hvis virksomheder skal omsætte den nye viden til bedre løsninger. Derfor bliver behovet for fysisk samarbejde større, ikke mindre, siger Thomas P. Boje.

Den udvikling mærker ejendomsselskabet Wihlborgs allerede. Stadig flere virksomheder efterspørger kontorer, der understøtter samarbejde, kultur og videndeling.

– AI kan ikke erstatte de relationer, den kultur og den videndeling, der opstår, når mennesker mødes og arbejder sammen. Derfor er kontorets fysiske rammer vigtigere end nogensinde før. Det er her, virksomhederne skaber de omgivelser, som gør dem attraktive for både nuværende og kommende medarbejdere, siger Annette Grandahl, HR- & Markedschef hos Wihlborgs.

Hun oplever, at virksomheder i stigende grad ser kontoret som et strategisk ledelsesværktøj snarere end en praktisk nødvendighed.

– Tidligere handlede kontoret primært om at stille skriveborde til rådighed. I dag skal det kunne begrunde sin plads i budgettet. Kvadratmeterne skal skabe værdi ved at styrke samarbejde, beslutningskraft og virksomhedskultur. Det bliver kun vigtigere i takt med, at AI ændrer den måde, vi arbejder på, siger Annette Grandahl.

Monotoni dræber kreativiteten

Ifølge Thomas P. Boje betyder udviklingen, at virksomheder i højere grad skal tænke over, hvilke typer miljøer kontoret skal rumme.

– Ledelsen spiller en klar nøglerolle i forhold til fremtidens kontorindretning. Lange gange uden miljøer, der bryder monotonien, er ikke kreativt befordrende. Så hvis virksomheder vil have medarbejderne til at møde ind, skal arbejdspladsen inspirere til fællesskab og idéudvikling, siger Thomas P. Boje.

Annette Grandahl ser ligeledes en række krav, som virksomhederne nødvendigvis må efterkomme, hvis de vil skabe optimale rammer for samarbejde og kreativitet.

– Det handler ikke om at fylde kontoret med flere pladser. Det handler om at skabe zoner, hvor mennesker kan arbejde forskelligt og mødes på tværs. Der skal være plads til fordybelse, men også til de samtaler og relationer, som opstår spontant, og som er svære at skabe digitalt, siger Annette Grandahl fra Wihlborgs A/S, der ejer, driver og udlejer  erhvervsejendomme. Deres portefølje består i dag af 66 erhvervsejendomme beliggende i Storkøbenhavn.

Skrevet i: Indeklima

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk Fjernvarme: Slaget er ikke tabt

EnergiSeneste23. 09. 2026

Vi når ikke målet om udfasning af naturgas i  2035. Det slår KL fast i en ny opgørelse. Men  Dansk Fjernvarme mener, det fortsat er muligt at fortsætte med at udrulle grøn fjernvarme.   Gravemaskiner og håndværkere har siden 2022 haft rygende travlt rundt om i Danmark med at udrulle [...]

Bygma dropper mobilerne i undervisningen

AktueltBrancheNyt23. 09. 2026

Den 1. september tog et nyt hold elever hul på deres uddannelse hos Bygma. Som en del af et fornyet fokus på elevernes trivsel og tilknytning har Bygma blandt andet indført mobilfri undervisning og styrket brugen af coaching gennem uddannelsesforløbet. Baggrunden er blandt andet det velkendte [...]

Danmarks højeste VVS-installationer: Afløb i 145 meters højde

VVS23. 09. 2026

Når man projekterer installationer til højhuse, ændrer præmisserne sig markant. Højde, støj, og krav til kapacitet stiller skærpede krav til alle tekniske løsninger. Det gælder ikke mindst afløbsinstallationerne.   I Danmarks højeste afløb, er installationen gennemtænkt for at kunne [...]

Københavnermessen samler branchen 1. oktober

AktueltBrancheNyt23. 09. 2026

Den 1. oktober samles VVS-branchen i Brøndby Hallen til Københavnermessen ’26. Mere end 70 leverandører og grossister har booket stand til endagsmessen. Københavnermessen ’26 bliver igen et samlingspunkt for VVS-branchen, når dørene åbner i Brøndby Hallen den 1. oktober 2026. Messen samler [...]

Fremtidens byggeløsninger kan lære af fortidens erfaringer

Artikler fra HVAC Magasinet23. 09. 2026

Byggeriet står foran store forandringer. Man skal blive mere bæredygtig, anvende andre samarbejdsformer og kigge væk fra de sædvanlige opdelinger, som der er i dag. Det behøver man dog ikke nødvendigvis at skue ud i fremtiden for at få inspiration til. En ny bog kigger bagud, og viser, hvordan [...]

Højtemperaturvarmepumper skal være det sikre valg

Artikler fra HVAC Magasinet23. 09. 2026

Stadig flere højtemperaturvarmepumper er markedsmodne, og leverandørerne er i fuld gang med det videre udviklingsarbejde, som skal øge udbredelsen af nye højtemperaturløsninger. Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 9, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger [...]

Ventilation kan blive et af de vigtigste våben mod sygefravær

Artikler fra HVAC Magasinet23. 09. 2026

Erfaringerne fra corona og ny forskning i aerosolsmitte peger på, at bygninger og ventilationsanlæg får en central rolle i fremtidens forebyggelse af luftvejsinfektioner.  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 9, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder [...]

Vi er blevet dårligere til at sikre vores boliger mod oversvømmelser

Artikler fra HVAC Magasinet23. 09. 2026

Noget tyder på, at vi i Danmark er blevet mindre opmærksomme på at sikre vores boliger mod oversvømmelser. Mange boligejere ser stadig risikoen som noget, der rammer andre, og derfor handler de først, når skaden er sket. Samtidig viser klimadata, at oversvømmelser fremover bliver både hyppigere og [...]

Når energieffektivitet møder virkeligheden ombord

Artikler fra HVAC Magasinet23. 09. 2026

Brugerindsigt kan udløse skjulte gevinster i maritime HVAC-systemer  Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 9, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her) Tekst: Thomas Enghave Olsen, marketingspecialist, Danvak  Moderne skibe [...]

Ny direktør for Teknikhuse i Kemp & Lauritzen

Navne23. 09. 2026

Kemp & Lauritzen er en moderne, digital og grøn teknikpartner, der spiller en afgørende rolle for væsentlige dele af samfundet, dets virksomheder og organisationer. Den position skal Søren Melgaard Hansen som SVP og direktør for Teknikhuse i Kemp & Lauritzen. Søren Melgaard Hansen [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • METRO THERM A/S

    Bufferbeholdere uden emalje giver varmepumpeanlæg større volumen

  • Pettinaroli A/S

    Bravo Lite – gulvvarme gjort enkelt

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    🏛️ Komplet klimaløsning til museum på Langeland

  • Schneider Electric Danmark

    Hop med på vognen: Schneider Electrics truck kører på roadshow

  • Well Air A/S

    Sådan vælger du det rigtige klimaanlæg til erhverv – installatørens guide til forskellige bygningstyper

  • Schneider Electric Danmark

    Mød Schneider Electric på FSTA-messen

  • FM Mattsson Denmark ApS

    Damixa Iris – design og funktion i ét

  • FM Mattsson Denmark ApS

    Nyeste overflade fra Damixa: Brushed Bronze

  • FM Mattsson Denmark ApS

    Damixa Outdoor: Holdbare løsninger til udendørs installationer

  • ebmpapst

    Tekniske og regulatoriske implikationer af det reviderede Ecodesign-direktiv og Fan Regulation

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Dansk Fjernvarme: Slaget er ikke tabt

    23.09.2026

  • Bygma dropper mobilerne i undervisningen

    23.09.2026

  • Danmarks højeste VVS-installationer: Afløb i 145 meters højde

    23.09.2026

  • Københavnermessen samler branchen 1. oktober

    23.09.2026

  • Fremtidens byggeløsninger kan lære af fortidens erfaringer

    23.09.2026

  • Højtemperaturvarmepumper skal være det sikre valg

    23.09.2026

  • Ventilation kan blive et af de vigtigste våben mod sygefravær

    23.09.2026

  • Vi er blevet dårligere til at sikre vores boliger mod oversvømmelser

    23.09.2026

  • Når energieffektivitet møder virkeligheden ombord

    23.09.2026

  • Ny direktør for Teknikhuse i Kemp & Lauritzen

    23.09.2026

  • Teknisk isolering ind i de store dagsordener

    21.09.2026

  • Danmark når ikke målet om at udfase gas

    21.09.2026

  • Erhvervsskoler udfordret af svag ledelse – går ud over kvaliteten

    21.09.2026

  • DBI får ny direktør ved årsskiftet

    20.09.2026

  • Maskinindustrien mere end halverer sit klimaaftryk

    20.09.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}