• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

AktueltBrancheNyt18. 12. 2024 | Allan Malmberg

Alle virksomheder skal beskytte sig bedre mod cybertruslen – ny it-guide hjælper på vej

AktueltBrancheNyt18. 12. 2024 By Allan Malmberg

Foto: Freepik

En ny guide udarbejdet af Alexandra Instituttet, FORCE Technology og Dansk Standard skal hjælpe landets mange små- og mellemstore virksomheder til at få et bedre it-forsvar.

Og det er der brug. I 2023 blev danske virksomheder i gennemsnit udsat for 2.521 cyberangreb om ugen.

Ifølge en ny rapport fra PWC er antallet af angreb mod danske virksomheder steget med hele 49 % på bare ét år. Angrebene rammer bredt på tværs af brancher og industrier – og ikke længere kun virksomheder, der arbejder fokuseret med it.

Baggrunden for den udvikling hænger med stor sandsynlighed sammen med, at SMV´er er blevet mere digitaliseret. Derfor kan ingen ignorere cybertruslen – uanset hvad de arbejder med.

Alligevel mangler mange SMV’er fortsat ressourcer og ekspertise til at håndtere cybertrusler, især i lyset af de nye lovkrav fra EU. For at imødekomme dette har Alexandra Instituttet, Force Technology og Dansk Standard udviklet en guide, der gør det lettere for SMV’er at forstå og efterleve reglerne.

– Mange SMV’er ved godt, at der kommer lovgivning, som skal få dem til at forbedre cybersikkerheden. Der går dog også mange rygter om, hvad det indebærer. Tanken med guiden er at give et samlet overblik over de forskellige love, så virksomhederne ved, hvor de skal sætte ind og give nogle bud på, hvordan man kan komme i gang med arbejdet på en fornuftig måde, siger Michael Bladt Stausholm, der er Principal Security Architect ved Alexandra Instituttet.

For at hjælpe europæiske virksomheder på vej, har EU de sidste par år skærpet lovkravene på cyberområdet, der sigter mod at skabe et sikkert digitalt EU og styrke europæiske virksomheders modstandsdygtighed.

– Det kan være ret ødelæggende for små og mellemstore virksomheder at blive udsat for cyberangreb, og lovgivningen fra EU er en god rettesnor i forhold til at få basale sikkerhedstiltag på plads – men kun hvis virksomhederne er i stand til at leve op til den. Guiden er en håndsrækning, som skal gøre det nemmere for virksomhederne at følge lovgivningen og sikre sig bedre mod cyberangreb, fortæller Jeppe Pilgaard Bjerre, specialist i FORCE Technology.

Især to nye EU-lovkrav får betydning for mange danske virksomheder fremover. Det gælder NIS2-direktivet, som stiller krav til, at virksomheder i kritiske sektorer og deres leverandører styrker deres cybersikkerhed. Dertil kommer Cyber Resilience Act, der stiller krav til cybersikkerheden i digitale produkter, både hardware og software.

– Vi har udarbejdet guiden for at gøre cybersikkerhed mere overskueligt for SMV’er. Den giver et overblik over kravene og nogle redskaber til at strukturere arbejdet med cybersikkerhed, så virksomheder kan handle i tide uanset, om man bliver direkte påvirket eller ej”, uddyber Berit Aadal, chefkonsulent i Dansk Standard.

Selvom nogle SMV’er måske ikke er direkte omfattet af lovgivningen, kan de stadig blive mødt af krav fra deres kunder og samarbejdspartnere.

Guiden er frit tilgængelig og kan også bruges af større virksomheder, der ønsker et hurtigt overblik over reglerne. Udover NIS2 og Cyber Resilience Act giver guiden også en introduktion til relevante standarder og CE-mærkning.

Download guiden her

Kilde: Dansk Standard

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Konservative vil afskaffe tre års ventetid på lokalplaner i København

BrancheNyt26. 08. 2026

I København kan der gå op mod tre år, fra en ansøgning om en lokalplan bliver sendt til kommunen, til lokalplanen er færdig. Omkring to år kan gå, før selve behandlingen overhovedet går i gang, og derefter typisk omkring ét år at udarbejde den egentlige lokalplan. Det er en problem for de manglende [...]

Ny SBi-anvisning skal lette byggesektorens arbejde med klimaberegninger

AktueltBæredygtigt byggeriEnergi26. 08. 2026

Klimaberegninger får stadig større betydning i både myndighedskrav og projektering som følge af kravene til klimaberegning i bygningsreglementet pr. 1. juli 2025, som forventes skærpet yderligere med en kommende revision af reglementet i 2027-2028. Det medfører et klart behov for regelfortolkning [...]

Salget af varmepumper er steget markant i andet kvartal

AktueltEnergi26. 08. 2026

Salget af varmepumper er steget markant i andet kvartal. Det er et stort skridt mod at få fossile brændsler ud af de danske hjem, lyder det fra Varmepumpeindustrien (VPI). Nye tal viser, at der i andet kvartal er solgt 5.275 vandbårne varmepumper (luft-vand og jordvarme). Det er en stigning på [...]

Ny rapport: Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

SenesteVand26. 08. 2026

Danmark er et internationalt foregangsland, når det gælder kommunal klimahandling. Kommunerne investerer flere og flere ressourcer i klimaindsatsen og har allerede mere end tusind konkrete klimatiltag undervejs. Men der er et stort potentiale for at hæve tempoet endnu mere, hvis en række barrierer [...]

Et nyslået svendebrev er den sikre vej uden om en plads i ledighedskøen – især i Region Sjælland

BrancheNyt26. 08. 2026

De unge, der lige har fået svendebrev som elektrikere eller vvs'ere, står i en stærkere position end nyuddannede fra andre uddannelser. Nye tal fra jobindsats.dk viser, at nyuddannede faglærte fylder mindre i ledighedsstatistikken. Det er kun hver 10. af alle ledige hos Din Faglige A-kasse, der [...]

Grønne generatorer baseret på brændselscelleteknologi er ved at være klar til landets byggepladser

AktueltEnergi24. 08. 2026

En ny type generator baseret på brændselscelleteknologi er på vej til markedet og kan blive et grønt alternativ til dieselgeneratorer. Med høj fleksibilitet, markant lavere CO₂‑udledning og drift på grøn metanol, peger løsningen mod en mere bæredygtig måde at levere midlertidig strøm, både til [...]

Byggekæde holder fast i de fysiske butikker – håndværkere vil i stigende grad bare handle ét sted

AktueltBrancheNyt24. 08. 2026

Professionelle håndværkere forventer i stigende grad at kunne samle materialer, arbejdstøj, værktøj og vejledning ét sted. Den udvikling får Bygma til fortsat at investere i sine fysiske butikker – senest med en omfattende modernisering af afdelingen i Køge. Tre måneder efter moderniseringen af [...]

Bravida bliver teknisk partner på nyt datacenter i Esbjerg

NavneSeneste24. 08. 2026

Bravida er valgt som teknisk partner på opførelsen af Dansk Data Center 1 (DDC1) på Esbjerg Havn. Med en samlet teknikentreprise inden for el, VVS, ventilation, køling, Brand & Sikring samt bygningsautomatik (CTS) skal Bravida levere størstedelen af de tekniske installationer til det nye [...]

Arla reducerer gasforbrug med markant investering i Videbæk

Varme & køling24. 08. 2026

Arla Foods Ingredients tager et markant skridt mod at reducere sin CO2-udledning fra mejerierne. En netop færdigimplementeret investering i et nyt varmesystem til produktionstårn 4 på Danmark Protein-fabrikken i Videbæk giver en årlig besparelse på 2.500 ton CO2, hvilket svarer til det årlige [...]

Regeringen fremsætter akutplan for elnettet efter at have fordøjet 77 eksterne høringssvar

Energi21. 08. 2026

Efter en omfattende høring med 77 eksterne høringssvar er lovforslaget om akutplanen for elnettet justeret og klar til at blive fremsat. Høringen har blandt andet givet anledning til at præcisere forhold omkring netvenlighed og samfundskritiske funktioner. Lovforslaget følger op på den brede [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric lancerer Easy UPS 3S Pro

  • Vølund Varmeteknik A/S

    VØLUND styrker fjernvarmeindsatsen

  • ebmpapst

    RadiFlow 630

  • Well Air A/S

    Hvordan vælger du den rigtige udedel? Installatørens guide til udedele

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    ⚡ Kontrolleret luftfugtighed kan reducere statisk elektricitet i Forsvarets tekniske miljøer.

  • ebmpapst

    Digital Retrofit sparer energi og omkostninger

  • Schneider Electric Danmark

    Webinar: Oplev den nye StackMate – enkel og fleksibel robotpalletering​

  • Genvex

    Sådan rådgiver du dine kunder i allergi og ventilation

  • Well Air A/S

    Hvornår er en kanalfordamper den rigtige løsning? Installatørens guide til skjulte klimaanlæg

  • Belimo A/S

    Du kan ikke styre det, du ikke måler – hvorfor sensorer er afgørende for moderne bygningsautomatik

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Konservative vil afskaffe tre års ventetid på lokalplaner i København

    26.08.2026

  • Ny SBi-anvisning skal lette byggesektorens arbejde med klimaberegninger

    26.08.2026

  • Salget af varmepumper er steget markant i andet kvartal

    26.08.2026

  • Ny rapport: Kommunerne skruer op for klimaindsatsen – men kan ikke løfte omstillingen alene

    26.08.2026

  • Et nyslået svendebrev er den sikre vej uden om en plads i ledighedskøen – især i Region Sjælland

    26.08.2026

  • Grønne generatorer baseret på brændselscelleteknologi er ved at være klar til landets byggepladser

    24.08.2026

  • Byggekæde holder fast i de fysiske butikker – håndværkere vil i stigende grad bare handle ét sted

    24.08.2026

  • Bravida bliver teknisk partner på nyt datacenter i Esbjerg

    24.08.2026

  • Arla reducerer gasforbrug med markant investering i Videbæk

    24.08.2026

  • Regeringen fremsætter akutplan for elnettet efter at have fordøjet 77 eksterne høringssvar

    21.08.2026

  • Erfaren HVAC-specialist skal styrke Cx & tekniqs jyske afdeling

    19.08.2026

  • Spildevandsselskaber politianmeldt for at mangle tilladelser, de har søgt om

    19.08.2026

  • Flertal af danskerne: Brug forsvarsmilliarder på danske arbejdspladser

    19.08.2026

  • DTU må afvise unge talenter grundet aftaler om udflytning af uddannelsespladser og sektordimensionering

    19.08.2026

  • SDU-forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    19.08.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}