• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNyt02. 09. 2024 | Allan Malmberg

AI bliver mindre attraktivt i takt med at firmaer høster mere og mere erfaring

BrancheNyt02. 09. 2024 By Allan Malmberg

Illustration: Freepik

Alt efter branche bliver der investeret lystigt i AI, og i overvejende grad er det håbet om at få en øget produktivitet, der bliver koblet op på investeringerne.

Men under halvdelen, 38 procent, har kunnet måle en reel produktivitetsstigning, viser en analyse fra Deloitte. Ydermere er det som om, at hypen om AI klinger af i takt med, at man høster erfaringer.

– Interessen, engagementet og investeringslysten er stadig stor på tværs af industrier, og det er nu, vi begynder at høste gevinsterne. Men der er stadig en kløft mellem forventningerne til teknologien og den faktiske indhøstede værdi af generativ AI, siger Maria Hald, Technology Lead i Deloitte.

Maria Hald mener, at virksomhederne skal væk fra kun at vurdere generativ AIs værdi ud fra mål om produktivitet, effektivitet og besparelser. Der er langt mere at hente for de enkelte virksomheder, når de begynder at bruge generativ AI til innovation, produktudvikling og kvalitetsforbedring.

– Teknologien skal implementeres helt ind i kernen af forretningen. Populært sagt skal den udbredes fra superbrugere i enkelte afdelinger til alle medarbejdere, processer, strategi og forsyningskæder, understreger Maria Hald.

Baggrunden til at AI ikke kommer videre finder Deloitte i en række barrierer. For at overvinde dem, foreslår Maria Hald, at både bestyrelser og virksomhedsledelser engagerer sig i at transformere deres forretning med generativ AI som løftestang. At afprøve teknologien på afgrænsede projekter er et fint første skridt, som mange virksomheder allerede har erfaret, men skal potentialerne i generativ AI for alvor indfries, er tiden nu moden til en dybere implementering.

De fire barriere er:

Problemer med data
55 procent af de adspurgte ledere fravælger specifikke brugsscenarier for generativ AI på grund af udfordringer med datahåndtering. Datasikkerhed og sikring af datakvalitet samt udarbejdelse af en datapolitik og stærk governance kan være med til at reducere denne barriere.

Regulatoriske krav
Både i EU og på nationalt niveau arbejdes der med regulering til at sikre fair konkurrence, sikring af privatlivs- og datasikkerhed og rammer for teknologisk innovation. Compliance med ny lovgivning kræver store ressourcer og ekspertise, og virksomheder oplever at skulle gå en svær balancegang mellem innovation og regulatorisk compliance.

Teknologispecifikke risici
Tillid er en skrøbelig størrelse i en tid, hvor kun fantasien sætter grænser for, hvad man kan generere med bredt tilgængelige AI-værktøjer. Der er brug for gode kontrolinstanser og etiske retningslinjer i organisationen til at imødegå teknologispecifikke risici som modelbias og hallucinationer.

Uforudsete udgifter
Det er ikke nok at indkøbe selve teknologien. Man skal løbende investere i området for at sikre de nyeste, hurtigste og bedste redskaber. Derudover skal der budgetteres med uddannelse af medarbejdere, forandringsledelse og tilpasninger til nye måder at arbejde på.

Kilde: Deloitte

Skrevet i: BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Kursen er lagt – Viborg skal være blandt de bedste kommuner for erhvervslivet

BrancheNyt14. 01. 2026

Viborgs nye borgmester, Katrine Fusager Rohde (V), meldte klart ud i forbindelse med kommunens nytårskurs for erhvervslivet: Viborg skal være den bedste kommune i Danmark at drive virksomhed i. - Det er mit ønske at gøre Viborg til en vinderkommune og samle byrådet om den ambition. Det kan måles [...]

Erhvervslivet er ved at tage samme vej som de private – de vælger elbilen til

BrancheNyt14. 01. 2026

Salget af elbiler er stormet frem i 2025. Det er primært privatbilismen, som har taget elbilen til sig, men også erhvervslivet og salget af varebiler på vej er vokset. Ikke så markant, som tilfældet er med personbilerne, men andelen af nyregistrerede varebiler er trods alt fordoblet fra 2024 til [...]

Silkeborg Vand og Spildevand søger bestyrelsesmedlemmer til bæredygtig udvikling

BrancheNytVand14. 01. 2026

Silkeborg Vand A/S og Silkeborg Spildevand A/S søger kandidater til bestyrelsen, der kan bidrage til udviklingen af den bæredygtige forsyning inden for vand- og spildevand. Visdom, strategiske evner og interesse for miljø og klima er gode egenskaber for de nye bestyrelsesmedlemmer. Der skal [...]

København skruer ned for temperaturen – store varmepumper skal skubbe den fossile energi ud

EnergiSenesteVarme & køling14. 01. 2026

Temperaturen på den københavnske fjernvarme vil blive sænket cirka 10 grader i den kommende tid. Det sker i forbindelse med, at Hofor, Hovedstadsområdets Forsyningsselskab, gør klar til at anvende varmepumper. Og da denne teknologi er mest effektiv ved lavere temperaturer, skruer man ned. På [...]

Energi Fyn henter ny adm. dir. på ledergangen hos sin moderorganisation

AktueltNavne14. 01. 2026

Fra 1. marts vil Energi Fyn få ny direktør. Der er tale om Mette Rose Skaksen, der siden 2022 har været viceadm. direktør i Green Power Denmark. Det er altså en medlemsvirksomhed, der napper en fra ledelsen i selve hovedorganisationen. - På de indre linjer har Mette Rose Skaksen arbejdet [...]

Storebror til den populære ID Buzz er blevet opdateret med større batteri og bedre opladning

EnergiProduktNyt12. 01. 2026

VW har ramt noget af en guld-åre med den meget populære ID Buzz. Den har en dog en slags storebror, som er blevet lidt glemt i al Buzz.hypen. Det er den klassiske Transporter, der skam også findes i en el-version. Og det er den version, som er blevet opdateret. Et større batteri med en brugbar [...]

Kold mandag gav historisk højt elforbrug til at holde varmen i det østdanske

AktueltEnergiVarme & køling12. 01. 2026

Et stigende antal private varmepumper og mange elbiler med forkortet rækkevidde gav et et historisk højt elforbrug, da kulden rullede ind over Østdanmark. Det var især i mandags i sidste uge, at elmålerne havde fart på, og faktisk satte rekord for forbruget på én dag. Sammenlagt brugte de [...]

Carsten Brostrup får nordisk salgsansvar i Condair

Navne12. 01. 2026

Carsten Brostrup er pr. 1. januar 2026 udnævnt til Head of Sales Cluster Nordics hos Condair. Udover ansvaret for aktiviteterne i Danmark, får han også ansvar for datterselskaberne i Sverige og Finland samt samarbejdet med virksomhedens distributører i Norge og Baltikum. Condair styrker [...]

Organisation: Nye regler med kort aftræk indenfor asbest for dem til at ligne hovsa-løsninger

BrancheNytSeneste09. 01. 2026

Kort før jul lancerede Arbejdstilsynet en række punkter, der er tilføjet til reglerne for arbejdet med asbest. Reglerne møder nu kritik fra Dansk Håndværk. Eller rettere er det ikke selve ændringerne, organisationen stiller sig kritisk overfor, men derimod tidshorisonten. Virksomhederne havde [...]

Blower Door-specialisten Isolink bliver en del af Bunch-gruppen

AktueltBrancheNyt09. 01. 2026

Isolink fra Slagelse har gennem mere end 21 år specialiseret sig i tekniske bygningsundersøgelser og stor bl.a. bag introduktionen af Blower Door-testen i Danmark. Nu bliver Isolink søsterselskab til Bunch Bygningsfysik i Vedbæk og overtages af Tommy Bunch-Nielsen, der er adm. direktør samme [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Building Green

    Hent din GRATIS festivalbillet til HÅNDVÆRK

  • Building Green

    Oplev enestående live-byg på HÅNDVÆRK

  • Building Green

    3 myter om digitalisering – og hvorfor de ikke holder

  • Guldager A/S

    Guldager og ARO deltager på Boligforeningernes Dag 2026

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Vi søger teknisk salgskonsulent til fremtidens fjernvarmeunits

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric slipper eftertragtet ny blå dåse løs

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric åbner for tilmelding til Nordic Graduate Program 2026

  • Building Green

    Vær med til at hylde håndværket på årets fedeste fagfestival

  • Danfoss Redan A/S

    Velkommen til Dan og tillykke til Rasmus

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric hæver standarden for sikker og hurtig installation med helt ny tilslutning

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Kursen er lagt – Viborg skal være blandt de bedste kommuner for erhvervslivet

    14.01.2026

  • Erhvervslivet er ved at tage samme vej som de private – de vælger elbilen til

    14.01.2026

  • Silkeborg Vand og Spildevand søger bestyrelsesmedlemmer til bæredygtig udvikling

    14.01.2026

  • København skruer ned for temperaturen – store varmepumper skal skubbe den fossile energi ud

    14.01.2026

  • Energi Fyn henter ny adm. dir. på ledergangen hos sin moderorganisation

    14.01.2026

  • Storebror til den populære ID Buzz er blevet opdateret med større batteri og bedre opladning

    12.01.2026

  • Kold mandag gav historisk højt elforbrug til at holde varmen i det østdanske

    12.01.2026

  • Carsten Brostrup får nordisk salgsansvar i Condair

    12.01.2026

  • Organisation: Nye regler med kort aftræk indenfor asbest for dem til at ligne hovsa-løsninger

    09.01.2026

  • Blower Door-specialisten Isolink bliver en del af Bunch-gruppen

    09.01.2026

  • Hofor og Elimini fortsætter CO2-fangstprojekt – men uden at hente midler fra statens støttepulje

    07.01.2026

  • GK trækker sig fra Danmark – baggrunden er den hårde konkurrence på entreprisemarkedet

    07.01.2026

  • Borgerne sagde i den grad nej fjernvarmen i Svinninge og Tølløse/Gl. Tølløse

    07.01.2026

  • Tilsyns prisstatistik for fjernvarmen viser en stigning på 6 procent

    07.01.2026

  • Danmark atter netto-eksportør af gas – og samtidig er gasforbruget faldet

    07.01.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik