• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025 | Heidi Thode

Årskommentar 2025: Et stærkt år i et volatilt marked

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025 By Heidi Thode

Nilan står solidt efter et år præget af forandringer, fokus og fremdrift – og leverer stærke driftsregnskaber på tværs af hele koncernen

Årskommentaren har været bragt i HVAC Magasinet nr. 13, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her)

Af Peter Sønderskov, CEO, Nilan A/S

2025 har været et markant år for Nilan – både som virksomhed og som organisation. Det har været mit første år som CEO, og et år, hvor vi har arbejdet målrettet med at styrke strukturen, kulturen og koncernen. Samtidig har vi leveret meget stærke driftsregnskaber – ikke blot for Nilan A/S, men for samtlige selskaber i Nilan-koncernen.
At kunne præsentere så stærkt i en tid, hvor branchen har haft modvind, er et resultat af langsigtet planlægning, innovative produkter, hurtig omstillingsevne og et hold, der har formået at stå sammen, når det gjaldt. Det danske marked har i år været præget af lav aktivitet og stor usikkerhed. Fjernvarmeudrulning og skiftende tilskudsordninger har efterladt mange kunder og installatører i en slags limbo, hvor beslutninger udskydes.
Til gengæld har eksportmarkederne buldret frem og udgør i dag størstedelen af vores omsætning, og vi har oplevet markant vækst i særligt de centraleuropæiske og nordvesteuropæiske markeder. Det viser, at når rammevilkårene er markedsdrevne, og kunderne vælger ud fra teknologi og dokumenteret kvalitet, står virksomheden særdeles stærkt. Samtidig har vores søsterselskab Vesttherm A/S klaret sig fremragende i et vanskeligt år for varmepumpeindustrien – hvilket beviser, at koncernens strategi virker på tværs af markeder og produkter.

Markante investeringer
2025 har også været året, hvor vi for alvor har bevæget os fremad med fuld damp. Vi har gennemført markante investeringer i produktion, udvikling og organisation. Fabrikken i Hedensted er blevet moderniseret, udvidet med blandt andet ny fiberlaserskæreanlæg, nyt showroom, testcenter og træningsakademi. Vores forsknings- og udviklingsafdeling er blevet styrket i historisk omfang. Antallet af udviklingsingeniører og konstruktører er fordoblet, og vores nye testfaciliteter er blandt de mest avancerede i branchen.
De nye klimakamre og testbænke gør os i stand til at måle præcist på alle aspekter af et produkts ydelse. Vi kan nu blandt andet gennemføre komplette ydelsesmålinger internt efter gældende europæiske standarder in-house, hvilket giver os langt hurtigere udviklingscyklusser og styrker vores dokumentationsniveau over for både kunder og myndigheder. Det betyder også, at vi i stigende grad kan agere som vores eget testlaboratorium.

Lavere klimaaftryk
Overgangen til naturlige og alternative kølemidler, har samtidig været en vigtig teknologisk drivkraft. Den giver lavere klimaaftryk, højere effektivitet og bedre totaløkonomi. I takt med at bygninger bliver bedre isolerede, vokser behovet for komfortkøling, og her passer vores varmepumpe og -ventilationsløsninger perfekt, fordi vi kan regulere begge veje og sikre et balanceret indeklima året rundt. I Benelux og Storbritannien ser vi denne udvikling tydeligt, og er godt positioneret til at tage del i væksten.

Fastholder familieejerskabet
Midt i internationalisering og vækst fastholder vi det, som vi altid har været; en dansk familieejet virksomhed med lokal produktion. Siden min far grundlagde virksomheden i 1974, har værdier som ordentlighed, ansvar og kvalitet været fundamentet. Vi ønsker bevidst at bevare udvikling og produktion i Danmark, fordi det giver os kontrol over kvaliteten, fleksibilitet i innovation og skaber lokale arbejdspladser. I en tid, hvor mange flytter ud, vælger vi at investere hjemme – og det er en beslutning, der både styrker vores produkter og vores kultur.
Nilan A/S indgår i Nilan-koncernen, som samler flere selvstændige selskaber – herunder Vesttherm A/S og vores udenlandske datterselskaber. I 2025 har alle selskaber i koncernen leveret positive driftsregnskaber, og Nilan A/S har samtidig leveret et resultat, der ligger markant over forventningerne i et stagneret marked. Det beviser styrken i vores model, med handlekraftige lokale repræsentationer – men fælles strategi, værdier og teknologiske platforme.
– Midt i internationalisering og vækst fastholder vi det, som vi altid har været: en dansk familieejet virksomhed.

Fokus på mennesker, service og kultur
Teknologi og investeringer er vigtige – men det er menneskerne, der gør forskellen. 2025 har derfor også været et år, hvor vi har arbejdet intensivt med ledelse, samarbejde og kultur. Vi har samlet en stærk ledergruppe, hvor R&D, salg og produktion arbejder tæt sammen. Som ny CEO har jeg oplevet en bemærkelsesværdig vilje til forandring og et engagement, som man ikke kan skabe med PowerPoints – det lever i organisationen.
Samtidig har vi haft fokus på at gøre virksomheden til en endnu mere attraktiv arbejdsplads, et sted hvor der er plads til den enkeltes idéer, initiativ og innovation værdsættes og hvor der er plads til det. Vi tror på, at kreativitet og ejerskab trives bedst, når medarbejdere oplever tillid og frihed til at udvikle. Derfor har vi åbnet op for tværfaglige projekter, nye idéfora og mere samarbejde på tværs af organisationen. Virksomheden skal fortsat være et sted, hvor kompetencer vokser, og hvor man har lyst til at blive, både fordi det er trygt, og fordi det er inspirerende.
Vi har også arbejdet målrettet med at styrke vores allerede stærke serviceapparat. Vi er kendt for kvalitet og nærværende service, og det skal vi fortsætte med at være. I 2025 har vi udbygget vores tekniske support og gjort Nilan Academy til et centralt omdrejningspunkt for træning, videndeling og formidling. Her mødes teknikere, forhandlere og montører for at lære, teste og udvikle sammen. Vi tror på, at god service og kompetenceudvikling er den mest bæredygtige form for markedsføring – og en af de vigtigste årsager til den fortsatte høje kundetilfredshed og så stærke partnerskaber på tværs af Europa.

Klar kurs mod 2026
Når vi ser frem mod 2026, er kursen lagt: Vi vil fortsætte med at investere i grøn teknologi, digitalisering og international ekspansion. Vi står foran lanceringen af nye produktgenerationer baseret på alternative kølemidler og arbejder samtidig på endnu stærkere repræsentation i hele Europa.
Målet frem mod 2030 er klart: Vi vil vækste vores omsætning og lancere nye produkter, mens vi fastholder vores solide driftsresultater. Vi vil udbygge vores position i Europa endnu mere og samtidig bevare vores stærke rødder i Danmark, baseret på et familieejerskab og styrket dansk produktion. For os handler vækst dog ikke blot om volumen, men i lige så høj grad om kvalitet, bæredygtigt ansvar og langsigtet værdi.
Samlet set har 2025 været et år med store forandringer, men også et år med stærke resultater. Vi har vist, at man kan skabe vækst i et volatilt marked, når man står fast på sine værdier. Vi har styrket organisationen, investeret i fremtiden og har leveret resultater, der oversteg forventningerne. Jeg ser tilbage på mit første år som CEO med stolthed og taknemmelighed. Nilan står i dag stærkere end nogensinde – med rødderne i Danmark og blikket rettet mod Europa. Et stærkt år er lagt bag os – og en endnu stærkere fremtid venter.

Skrevet i: Artikler fra HVAC Magasinet

Seneste nyt fra redaktionen

Lønnen bliver snart gennemsigtig for alle – mindre firmaer slipper dog for indberetningsdel

AktueltBrancheNyt23. 01. 2026

Den 7. juni i år træder EUs løngennemsigtighedsdirektiv i kraft herhjemme. Formålet med direktivet er at skabe større åbenhed om løn, mindske kønsbestemte lønforskelle og sikre, at alle medarbejdere behandles retfærdigt. Det betyder bl.a. at medarbejdere har ret til at få oplyst, hvad deres [...]

Mængden af solenergi vokser – opsætningen sker primært på land, mens tagene halter efter

AktueltEnergi23. 01. 2026

Med 5 GW solkraft installeret, er der solceller nok til at dække strømforbruget hos cirka 1,25 millioner danske husstandes årlige forbrug af elektricitet. Det er en, man fristes til at sige solstrålehistorie, og isoleret set går det også den rigtige vej. Mens der er kniber med opsætning af [...]

Hovedstadens borgere opfordres til at stille op til Hofor-valg – de kan få stor indflydelse

SenesteVand22. 01. 2026

I går åbnede Hofor mulighed for, at borgere i hovedstaden kan stille op til bestyrelsesvalg for forsyningsselskabets vand- og spildevandsselskaber. Man kan stemme til valget i marts, men allerede fra nu er det som sagt muligt at stille op som kandidat. Selskabets mangler to [...]

EWII leder efter huller i fjernvarmenettet – og de gør det ved hjælp af droner

AktueltEnergiVarme & køling21. 01. 2026

Droner udstyret med termiske kameraer har udviklet sig til at blive effektiv måde at leder efter huller i fjernvarmenettet. Således også hos energi- og forsyningskoncernen EWII, der sender droner i luften over fire byer; Vejle, Kolding, Lunderskov og Fredericia. Dronernes effektivitet er [...]

Ny mand hos Trox

Navne21. 01. 2026

Mark Dalgaard er ansat som Key Account Manager, og har ligeledes base på det sjællandske kontor. Mark har en baggrund som projektleder og serviceleder og har lang erfaring fra ventilationsbranchen, som gør at han bidrager værdifuld erfaring til teamet. Mark får primært ansvar for [...]

Arkitekt-firma integrerer LCA-beregninger direkte i designprocessen

BrancheNytSeneste21. 01. 2026

Generelt er LCA-beregninger i byggeriet noget, man opfatter som både kompleks og tidskrævende. Hos Creo Arkitekter har man nu vendt denne udfordring til en styrke. - Det har tidligere været tungt for os at arbejde med LCA, da det betød mange manuelle arbejdsgange. Ofte fik vi først et reelt [...]

Mange ejerledere på vej til pension – ny lov sikre virksomheden forbliver på danske hænder

BrancheNyt21. 01. 2026

Små 19.000 ejerledere nærmer sig pensionsalderen i de kommende ti år. Normalt ville det resultere i lukning eller salg, men en ny lov, der trådte i kraft ved årsskiftet betyder, at medarbejderne kan overtage virksomheden. Modellen gør, at virksomhedsejere beskattes ikke af salget, hvis de [...]

Naturfagsmaraton for elever i 5. og 6. klasser skudt i gang – og indeklima er blandt opgaverne

AktueltIndeklimaVentilation20. 01. 2026

Frem til maj vil ikke mindre end 23.000 elever på 5. og 6. klassetrin kastet sig over den årlige Naturfagsmaraton, som Naturvidenskabernes Hus står bag sammen med COWI og Danfoss. I år skal de mange elever på jagt efter genbrugsmaterialer til lampeskærme, undersøge klasselokalets indeklima og [...]

Organisation føler myndigheder smøler – tager selv affære og sætter standarderne fri

BrancheNytSeneste20. 01. 2026

Selvom det snart er to år siden, at EU-domstolen fastslå, at harmoniserede standarder skal være frit tilgængelige, er det gået alt for langsomt med at efterleve den lov her til lands, påpeger erhvervsorganisationen Tekniq I stedet er langt de fleste stadig gemt bag en betalingsmur, og den går [...]

Skovrejsning er mere end bare klima – skal sikre rent drikkevand

Vand19. 01. 2026

Selvom Klimaskovfonden planter skov for at få en klimagevinst, så er en skov ofte en lige så stor gevinst for det vand, vi skal drikke i fremtiden. Langt de fleste af de skove Klimaskovfonden støtter, ligger i områder, hvor der hentes drikkevand op fra undergrunden til forbrugernes vandhaner. [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Lønnen bliver snart gennemsigtig for alle – mindre firmaer slipper dog for indberetningsdel

    23.01.2026

  • Mængden af solenergi vokser – opsætningen sker primært på land, mens tagene halter efter

    23.01.2026

  • Hovedstadens borgere opfordres til at stille op til Hofor-valg – de kan få stor indflydelse

    22.01.2026

  • EWII leder efter huller i fjernvarmenettet – og de gør det ved hjælp af droner

    21.01.2026

  • Ny mand hos Trox

    21.01.2026

  • Arkitekt-firma integrerer LCA-beregninger direkte i designprocessen

    21.01.2026

  • Mange ejerledere på vej til pension – ny lov sikre virksomheden forbliver på danske hænder

    21.01.2026

  • Naturfagsmaraton for elever i 5. og 6. klasser skudt i gang – og indeklima er blandt opgaverne

    20.01.2026

  • Organisation føler myndigheder smøler – tager selv affære og sætter standarderne fri

    20.01.2026

  • Skovrejsning er mere end bare klima – skal sikre rent drikkevand

    19.01.2026

  • hansgrohe lancerer LavaPura Element douchetoilet med et væld af funktioner

    19.01.2026

  • PULSE-platformen bliver digitalt kontroltårn for Grækenlands største vandforsyningsselskab

    19.01.2026

  • Kursen er lagt – Viborg skal være blandt de bedste kommuner for erhvervslivet

    14.01.2026

  • Erhvervslivet er ved at tage samme vej som de private – de vælger elbilen til

    14.01.2026

  • Silkeborg Vand og Spildevand søger bestyrelsesmedlemmer til bæredygtig udvikling

    14.01.2026

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • Samsung WindFree™ katalog
  • Samsung luft til vand katalog
  • Samsung katalog Erhverv 2025
  • 💧 DriSteem – kvalitet i hver dråbe 🌿 SA Klima og Fugtteknik ApS – din klimapartner i fugtstyring
  • 🍏🥛 Servicepartner til kritisk fødevareproduktion
  • Dynasty – Pettinaroli dynamiske reguleringsventiler
  • Pettinaroli HVAC katalog
  • DynaFlow – gulvvarmeshunt med dynamisk reguleringsventil
  • Varme og Køling
  • Københavnermessen 2024
Se alle ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik