• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025 | Heidi Thode

Årskommentar 2025: Et historisk år for VVS-messen

Artikler fra HVAC Magasinet09. 12. 2025 By Heidi Thode

Over 10.000 besøgende, tilfredse udstillere og et fagligt program med kant: VVS’25 blev et pejlemærke for hele branchen – og nu er blikket allerede fast rettet mod VVS’27

Årskommentaren har været bragt i HVAC Magasinet nr. 13, 2025 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs originalartiklen her)

Tekst og fotos: Odense Congress Center

Når tusindvis af fagfolk samles i Odense Congress Center, summer det af faglig nysgerrighed og kollegiale gensyn. Lyden af VVS-messen er slet ikke til at tage fejl af.
VVS’25 blev en milepæl. Med 10.123 besøgende over tre dage – og en rekorddag med hele 4317 gæster – skrev messen sig direkte ind i historiebøgerne som den mest velbesøgte VVS-messe nogensinde. Men selvom tallene er iøjnefaldende, er det ikke dem, der alene har gjort årets messe bemærkelsesværdig.
– Det siger noget om det høje faglige niveau i branchen, når så mange fagfolk vælger at tage en dag ud af kalenderen for at deltage på VVS-messen. Det er folk, der tager deres arbejde seriøst, som vil være opdaterede og som insisterer på at levere løsninger, der holder – også i morgen, siger Morten Ihlow, messechef ved Odense Congress Center.

Fagfolk med store ambitioner
Det var netop det mindset, man mødte rundt om i hallerne på messen. De mange besøgende kom for at se og opleve ny teknologi og løsninger. Men de kom især for at forstå dem, stille de rigtige spørgsmål, få nye perspektiver og tage konkret viden med hjem.
– Det er netop den store faglige nysgerrighed og ansvarlighed, der kendetegner branchen. For mange handler VVS-messen ikke kun om at se, hvad der rører sig, men om at forstå det og tage det med videre. Derfor er messen ikke bare et udstillingsvindue – den er en fælles platform for faglig udvikling. Og når besøgende kommer med høje forventninger og stor nysgerrighed, kræver det noget helt særligt af vores udstillere, siger Lennart Østergaard, direktør i Veltek, og understreger:
– Det var de heldigvis mere end klar til.

Ingen stand stod stille
Det var tydeligt fra første skridt ind i hallerne på OCC: Udstillerne havde gjort sig umage. Ikke bare med standdesign og produktpræsentationer – men med at skabe levende, engagerende møder, hvor faglighed og dialog gik hånd i hånd.
Standene var gennemførte, imponerende og flere steder overraskende i deres tilgang. Mange havde arbejdet med tydelige temaer, der tog udgangspunkt i de besøgendes virkelighed: Tid, sikkerhed, smartere arbejdsgange og klimavenlige løsninger. Flere steder blev de tekniske produkter sat i scene med blik for, hvordan de bruges i praksis. Det gjorde det muligt for de besøgende at opleve teknologierne i øjenhøjde – og samtidig mærke, at udstillerne ikke bare ville vise frem, men ville bidrage med noget, der flytter faget.
– Udstillerne på VVS-messen kan bare noget helt særligt. Og det er derfor, de besøgende flokkes om deres stande. Det kræver kreativitet, faglig indsigt og engagement at skille sig ud på en messe, hvor niveauet er tårnhøjt, og du står side om side med næsten 200 andre dygtige virksomheder, siger Lennart Østergaard.
Det store engagement kunne mærkes – og det kunne måles: Hele 91 procent af udstillerne var enten tilfredse eller meget tilfredse med deres deltagelse. En markant anerkendelse af den fælles indsats, der var lagt i messen.
– Det er udstillerne, der skaber VVS-messen. Det er dem, der fylder hallerne med indhold, idéer og indsigt. Uden deres energi, deres imponerende løsninger og deres evne til at formidle, ville messen være en tom oplevelse. Hvert år bliver jeg imponeret over deres dedikation, og her i 2025 løftede de barren endnu engang, siger Morten Ihlow.

En scene med faglig nysgerrighed
Når man bevægede sig rundt på messen, var det tydeligt, at det ikke kun var standene, der tiltrak opmærksomhed. Fagscenen havde sit eget flow og sin egen energi – drevet af et program, der ramte lige ned i branchens aktuelle udfordringer og udvikling.
Fra legionella-håndtering og nye EU-krav til dokumentation og grønne løsninger – scenen samlede nogle af branchens skarpeste formidlere, og deltagerne kvitterede med fyldte stolerækker og masser af spørgsmål. Det var her, man kunne opsnappe ny viden og helt konkrete guldkorn, der kan bruges direkte i hverdagen.
– På Fagscenen får du viden og værdi serveret af folk, der ved, hvad de taler om – og som formår at gøre det relevant. Det er ikke bare teori og slides – det er brugbar viden, du kan tage med hjem og bruge dagen efter, siger Lennart Østergaard.
Fagscenen viste med al tydelighed, at VVS-messen er mere end en udstilling. Den er også et sted, hvor folk samles – ikke kun om faglige oplæg, men om branchen og kollegerne. For i pauserne mellem præsentationerne, foran standene og hen over en kop kaffe opstod noget af det, der i lige så høj grad gør VVS-messen til noget helt særligt: Det stærke fællesskab.

Mere end en messe – et mødested
VVS-messen er ikke kun stedet, hvor ny teknologi og viden deles. Det er også her, relationer styrkes, erfaringer udveksles, og samarbejder opstår. Fællesskabet i branchen er stærkt – og det var synligt på VVS’25, hvor møderne mellem mennesker var lige så vigtige som mødet med produkter og løsninger.
Traditionen tro blev der også sat tid af til det sociale, da udstillerne samledes til netværksarrangementet Blå Time efter messens lukketid. Her fortsatte snakken i mere uformelle rammer – med kolleger, konkurrenter og samarbejdspartnere side om side. Stemningen var afslappet, snakken livlig, og netværket voksede, mens skuldrene sænkede sig. For selv i en branche med højt tempo og store ambitioner er der plads til det kollegiale – og det gør VVS-messen til mere end bare en fagmesse.
Og netop den særlige stemning – blandingen af faglig tyngde, gode snakke og stærke relationer – er noget af det, der allerede nu får mange til at se frem mod næste gang. For selvom VVS’25 er afsluttet, er blikket nu fast rettet mod VVS’27.

VVS’27 i horisonten – og allerede godt på vej
Interessen for næste messe lader ikke vente på sig. Allerede nu er 80 procent af det samlede messeareal til VVS’27 booket, og flere af udstillerne gentegnede deres plads direkte efter afviklingen i maj. Den store opbakning vidner om en branche, der tager ejerskab og ser værdien i at stå sammen og styrke faget.
Det engagement vil teamet bag VVS-messen bakke op omkring, og derfor er der sket en vigtig ændring, når messen slår dørene op i 2027: Messedagene flyttes, så VVS-messen fremover afholdes fra tirsdag til torsdag. Ændringen kommer efter ønske fra både udstillere og besøgende, og den skal sikre et endnu bedre flow gennem alle tre messedage.
– Vi har lyttet til de tilbagemeldinger, vi har fået, og nu glæder vi os til at se, hvordan den nye struktur kan styrke oplevelsen for alle parter. Det er vigtigt for os, at messen udvikler sig i takt med branchen og tilpasser sig de behov, der opstår, siger Morten Ihlow.
For selv med rekordbesøg og høj tilfredshed er arbejdet langt fra færdigt. I takt med en branche, der aldrig står stille, skal VVS-messen hele tiden justeres, finpudses og udvikles. Ambitionen for 2027 er klar: At skabe en messe, der ikke bare lever op til forventningerne – men løfter dem. Et sted, hvor faglighed, forretning og fællesskab mødes, og hvor hele branchen fortsat kan samles om det, der binder os sammen: Et fag i konstant bevægelse.
VVS’27 finder sted den 25.-27. maj 2027. Indtil da – glædelig jul og godt nytår fra hele teamet bag VVS-messen.

Skrevet i: Artikler fra HVAC Magasinet

Seneste nyt fra redaktionen

Lønnen bliver snart gennemsigtig for alle – mindre firmaer slipper dog for indberetningsdel

AktueltBrancheNyt23. 01. 2026

Den 7. juni i år træder EUs løngennemsigtighedsdirektiv i kraft herhjemme. Formålet med direktivet er at skabe større åbenhed om løn, mindske kønsbestemte lønforskelle og sikre, at alle medarbejdere behandles retfærdigt. Det betyder bl.a. at medarbejdere har ret til at få oplyst, hvad deres [...]

Mængden af solenergi vokser – opsætningen sker primært på land, mens tagene halter efter

AktueltEnergi23. 01. 2026

Med 5 GW solkraft installeret, er der solceller nok til at dække strømforbruget hos cirka 1,25 millioner danske husstandes årlige forbrug af elektricitet. Det er en, man fristes til at sige solstrålehistorie, og isoleret set går det også den rigtige vej. Mens der er kniber med opsætning af [...]

Hovedstadens borgere opfordres til at stille op til Hofor-valg – de kan få stor indflydelse

SenesteVand22. 01. 2026

I går åbnede Hofor mulighed for, at borgere i hovedstaden kan stille op til bestyrelsesvalg for forsyningsselskabets vand- og spildevandsselskaber. Man kan stemme til valget i marts, men allerede fra nu er det som sagt muligt at stille op som kandidat. Selskabets mangler to [...]

EWII leder efter huller i fjernvarmenettet – og de gør det ved hjælp af droner

AktueltEnergiVarme & køling21. 01. 2026

Droner udstyret med termiske kameraer har udviklet sig til at blive effektiv måde at leder efter huller i fjernvarmenettet. Således også hos energi- og forsyningskoncernen EWII, der sender droner i luften over fire byer; Vejle, Kolding, Lunderskov og Fredericia. Dronernes effektivitet er [...]

Ny mand hos Trox

Navne21. 01. 2026

Mark Dalgaard er ansat som Key Account Manager, og har ligeledes base på det sjællandske kontor. Mark har en baggrund som projektleder og serviceleder og har lang erfaring fra ventilationsbranchen, som gør at han bidrager værdifuld erfaring til teamet. Mark får primært ansvar for [...]

Arkitekt-firma integrerer LCA-beregninger direkte i designprocessen

BrancheNytSeneste21. 01. 2026

Generelt er LCA-beregninger i byggeriet noget, man opfatter som både kompleks og tidskrævende. Hos Creo Arkitekter har man nu vendt denne udfordring til en styrke. - Det har tidligere været tungt for os at arbejde med LCA, da det betød mange manuelle arbejdsgange. Ofte fik vi først et reelt [...]

Mange ejerledere på vej til pension – ny lov sikre virksomheden forbliver på danske hænder

BrancheNyt21. 01. 2026

Små 19.000 ejerledere nærmer sig pensionsalderen i de kommende ti år. Normalt ville det resultere i lukning eller salg, men en ny lov, der trådte i kraft ved årsskiftet betyder, at medarbejderne kan overtage virksomheden. Modellen gør, at virksomhedsejere beskattes ikke af salget, hvis de [...]

Naturfagsmaraton for elever i 5. og 6. klasser skudt i gang – og indeklima er blandt opgaverne

AktueltIndeklimaVentilation20. 01. 2026

Frem til maj vil ikke mindre end 23.000 elever på 5. og 6. klassetrin kastet sig over den årlige Naturfagsmaraton, som Naturvidenskabernes Hus står bag sammen med COWI og Danfoss. I år skal de mange elever på jagt efter genbrugsmaterialer til lampeskærme, undersøge klasselokalets indeklima og [...]

Organisation føler myndigheder smøler – tager selv affære og sætter standarderne fri

BrancheNytSeneste20. 01. 2026

Selvom det snart er to år siden, at EU-domstolen fastslå, at harmoniserede standarder skal være frit tilgængelige, er det gået alt for langsomt med at efterleve den lov her til lands, påpeger erhvervsorganisationen Tekniq I stedet er langt de fleste stadig gemt bag en betalingsmur, og den går [...]

Skovrejsning er mere end bare klima – skal sikre rent drikkevand

Vand19. 01. 2026

Selvom Klimaskovfonden planter skov for at få en klimagevinst, så er en skov ofte en lige så stor gevinst for det vand, vi skal drikke i fremtiden. Langt de fleste af de skove Klimaskovfonden støtter, ligger i områder, hvor der hentes drikkevand op fra undergrunden til forbrugernes vandhaner. [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Lønnen bliver snart gennemsigtig for alle – mindre firmaer slipper dog for indberetningsdel

    23.01.2026

  • Mængden af solenergi vokser – opsætningen sker primært på land, mens tagene halter efter

    23.01.2026

  • Hovedstadens borgere opfordres til at stille op til Hofor-valg – de kan få stor indflydelse

    22.01.2026

  • EWII leder efter huller i fjernvarmenettet – og de gør det ved hjælp af droner

    21.01.2026

  • Ny mand hos Trox

    21.01.2026

  • Arkitekt-firma integrerer LCA-beregninger direkte i designprocessen

    21.01.2026

  • Mange ejerledere på vej til pension – ny lov sikre virksomheden forbliver på danske hænder

    21.01.2026

  • Naturfagsmaraton for elever i 5. og 6. klasser skudt i gang – og indeklima er blandt opgaverne

    20.01.2026

  • Organisation føler myndigheder smøler – tager selv affære og sætter standarderne fri

    20.01.2026

  • Skovrejsning er mere end bare klima – skal sikre rent drikkevand

    19.01.2026

  • hansgrohe lancerer LavaPura Element douchetoilet med et væld af funktioner

    19.01.2026

  • PULSE-platformen bliver digitalt kontroltårn for Grækenlands største vandforsyningsselskab

    19.01.2026

  • Kursen er lagt – Viborg skal være blandt de bedste kommuner for erhvervslivet

    14.01.2026

  • Erhvervslivet er ved at tage samme vej som de private – de vælger elbilen til

    14.01.2026

  • Silkeborg Vand og Spildevand søger bestyrelsesmedlemmer til bæredygtig udvikling

    14.01.2026

Alle nyheder ›

/Brochurer
/White papers

  • Samsung WindFree™ katalog
  • Samsung luft til vand katalog
  • Samsung katalog Erhverv 2025
  • 💧 DriSteem – kvalitet i hver dråbe 🌿 SA Klima og Fugtteknik ApS – din klimapartner i fugtstyring
  • 🍏🥛 Servicepartner til kritisk fødevareproduktion
  • Dynasty – Pettinaroli dynamiske reguleringsventiler
  • Pettinaroli HVAC katalog
  • DynaFlow – gulvvarmeshunt med dynamisk reguleringsventil
  • Varme og Køling
  • Københavnermessen 2024
Se alle ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik