• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet
  • DANVAK

AktueltBrancheNytIndeklima17. 06. 2022 | Allan Malmberg

Brugerne skal inddrages i fremtidens bygningsdesign

AktueltBrancheNytIndeklima17. 06. 2022 | Allan Malmberg

Store dele af den eksisterende bygningsmasse døjer med dårligt indeklima og andre trivselsmæssige udfordringer for de mennesker, der opholder sig i bygningerne. Samtidigt med, at byggebranchen mangler viden i realtid om brugernes helt konkrete oplevelse af temperatur, støj, træk og andre trivselsmæssige faktorer.

Nu lanceres en digital platform og en medfølgende spørgeskemaundersøgelse, der for første gang giver branchen et fælles redskab til systematisk at indsamle brugernes egne erfaringer og forslag til at forbedre indeklima og trivsel i bygninger.

Den digitale platform er udviklet af non-profit-medlemsorganisationen Green Building Council Denmark i samarbejde med Rambøll, AART Architects, Copenhagen Business School, Danske Arkitektvirksomheder og Lynge Benchmark. Green Building Council Denmark står i forvejen bag den mest udbredte bygningscertificering i Danmark, DGNB-certificeringen.

Vi har længe været fortalere for større branchefokus på, at bæredygtigt byggeri hviler på tre ben; miljø, økonomi og sociale forhold. Det sociale ben halter bagefter, og hvis vi vil forstå byggede miljøers faktiske effekt på brugerne, bliver vi nødt til at spørge dem. Gode intentioner og mavefornemmelser kan ikke stå alene, og vores viden om brugernes oplevelser skal være baseret på data. På den måde kan vi forbedre indeklimaet og trivslen i bygningerne på et oplyst grundlag, siger Mette Qvist, direktør i Green Building Council Denmark.

Platformen bliver en gratis og integreret del af DGNB- bæredygtighedscertificeringen af bygninger i drift, og skal på sigt også bredes ud til andre typer af projekter og bygninger med behov for at stille skarpt på trivslen hos medarbejdere, beboere, elever eller andre brugere.

Talrige studier påviser, at de bygninger, vi bor og opholder os i, har indflydelse på vores trivsel, effektivitet, indlæring, sundhed og sygefravær. Derfor er der brug for et redskab til systematisk indsamling af menneskers konkrete erfaringer med at arbejde i storrumskontor, støj fra kolleger, der taler i telefon, kulde, træk, varme, fælles faciliteter og fx muligheder for social interaktion med andre mennesker i bygningen, fortæller Mette Qvist.

Bygninger med et dokumenteret fokus på indeklima, trivsel og sundhed har ifølge Mette Qvist desuden en konkurrencemæssig fordel i forhold til salg og udlejning, og når det gælder om at tiltrække medarbejdere, beboere, studerende eller andre, der skal tilbringe mange af døgnets timer i bygningen. Noget man kan nikke genkendende til hos DEAS, en af landets største forvaltere af ejendomme, der har skruet kraftigt op for bæredygtighedscertificering af bygninger i drift med en målsætning 100 bygninger alene i år.

Vi har testet den nye platform i forbindelse med bærdygtighedscertificering af to erhvervsejendomme i hovedstadsområdet på i alt 27.000 kvadratmeter og to boligejendomme på i alt 33.000 kvadratmeter. Vi har brug for overordnet viden om brugernes oplevelse af ejendommen for at kunne løfte social bæredygtighed i ejendommen på sigt. Den nye platform giver os, i samspil med vores eksisterende undersøgelser og platforme, mulighed for at bringe bæredygtighed i øjenhøjde med de mennesker, der bruger ejendommene, fortæller Dorte Marie Frilund Grøn, fagleder for bæredygtighed og bygherrerådgiver hos DEAS.

Hun betragter platformen som et samlende undersøgelses-værktøj med udgangspunkt i brugernes oplevelser, der i sidste ende kan hjælpe med at skabe en endnu større andel af tilfredse medarbejdere og beboere, der oplever mindre stress og større trivsel.

Den nye platform består bl.a. af en spørgeskemaundersøgelse, som det tager maksimalt 10 minutter for brugeren at udfylde. Det kan foregå enten ved at sende brugeren et link eller en QR-kode.

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt, Indeklima

Seneste nyt fra redaktionen

Grundfos: Teknologien skal minimere kompleksiteten i VVS-faget

AktueltVVS09. 10. 2026

På københavnermessen mødte Grundfos lærlinge, svende og installatører fra hele branchen, og ét tema gik igen: VVS-faget bliver mere digitalt. Men for Grundfos handler udviklingen ikke om at gøre arbejdet mere kompliceret. Tværtimod skal teknologien overtage noget af kompleksiteten og gøre det [...]

Lindab går forrest med indeklimaløsninger med lavt CO₂-aftryk

AktueltBæredygtigt byggeri09. 10. 2026

Producenten Lindab har taget nye skridt imod at kunne levere indeklimaløsninger, der både sænker CO₂-aftrykket og optimerer energiforbruget. En skræddersyet løsning kan opleves i det nyrenoverede CEJ-domicil på Frederiksberg. En af de store opgaver i byggeriet i disse år er at udvikle løsninger [...]

Faglærte skal tænkes ind i totalberedskabet

AktueltEnergi09. 10. 2026

Folketingets nye arbejdsår bør bruges på at styrke energiforsyningen, totalberedskabet og virksomhedernes mulighed for at skabe job og udvikling.   Folketingsåret bør bruges til at gøre Danmark mere robust, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ. Derfor er det positivt, at statsminister [...]

Overskudsvarme fra transformerstation skal opvarme 850 boliger

AktueltVarme & køling08. 10. 2026

Et helt nyt fjernvarmesystem i Bjæverskov skal udnytte overskudsvarme fra Energinets transformerstation. To store varmepumper løfter temperaturen fra omkring 40 til 70 grader, mens anlægget samtidig kan levere afkølet vand tilbage til transformerstationens kølesystem. Fire et halvt år efter, at syv [...]

Energistatistik: Varmepumper spiller større rolle

EnergiSeneste08. 10. 2026

Energiforbruget i de danske hjem faldt med 2,1 procent sidste år. Især forbruget af olie, gas, brænde og træpiller gik tilbage, mens varmepumper bidrog med mere varme. Det viser Energistyrelsens årlige energistatistik for 2025. Energistyrelsens årlige energistatistik for 2025 viser blandt andet [...]

Sweco vinder nøgleopgave i Aarhus og sætter stærk profil i spidsen

AktueltBrancheNytVarme & køling05. 10. 2026

Sweco har vundet opgaven at lede kommissioneringen af Aarhus' første luft-til-vand-varmepumpe, som skal sikre fjernvarme til kommunens borgere gennem naturens kræfter. Nyansat profil har en nøglerolle i projektet. Rune Bundgaard skal som senioringeniør i Sweco spille han en central rolle i en [...]

Nicolai Birkegaard Steffensen rykker tættere på kunderne

Navne05. 10. 2026

Efter fire år i MTO electrics interne salgsafdeling er Nicolai Birkegaard Steffensen  tiltrådt som salgskonsulent. Gennem de seneste fire år hos MTO electric har Nicolai Birkegaard Steffensen opbygget et solidt kendskab til virksomhedens kunder, produkter og løsninger. Som en del af den interne [...]

Fra elev til direktør i Bygma Viby Sjælland

BrancheNyt05. 10. 2026

Bygma Viby Sjælland har pr. 1. oktober fået ny direktør.   Med udnævnelsen tager 35-årige Patrick Kristoffersen endnu et markant skridt i en imponerende karriere i Bygma. Han har en lang og stærk historie i koncernen, som startede i 2009, da han som 18-årig trådte ind ad døren som elev. Siden [...]

Ny teknologi afslører forældede krav til kloakkontrol

AktueltVVS05. 10. 2026

Digitale sensorer kan i dag registrere selv meget små trykfald i kloakledninger, men kravene til kontrol og den måde, kontrollen udføres og dokumenteres på i praksis, udnytter ikke de teknologiske muligheder fuldt ud, vurderer Norva24. Ny digital måleteknologi har gjort det muligt at [...]

Nye tiltag skal sætte skub i udbygningen af fjernvarmen

EnergiSenesteVarme & køling05. 10. 2026

Den grønne omstilling skal helt ud i de danske hjem. Derfor foreslår regeringen med finansloven at afsætte yderligere 200 millioner kroner til Fjernvarmepuljen i 2027.   Regeringen vil nu  forbedre vilkårene for fjernvarmeprojekter. Med sit finanslovsforslag for 2027 foreslår [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • ebmpapst

    RadiPac C sikrer, at driften er sikker og effektiv.

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    🏭 Mød din klimapartner på FoodTech 2026 i Herning -📍 stand J7116

  • Schneider Electric Danmark

    Når overskudsvarme skal skabe reel værdi

  • Well Air A/S

    Mere end en leverandør – derfor vælger flere installatører en samarbejdspartner frem for en grossist

  • Danfoss Redan A/S

    NETVÆRKSFORUM FOR VVS-BRANCHEN

  • METRO THERM A/S

    Mød METRO THERM på Københavnermessen

  • Schneider Electric Danmark

    Der er brug for ny dynamik og mere effektivitet i samarbejdet om de store byggeprojekter

  • Pettinaroli A/S

    Einar Ottosen fejrer 10-års jubilæum hos Pettinaroli

  • ebmpapst

    RadiPac 630 High Power – Kirsebærret på toppen

  • Schneider Electric Danmark

    Schneider Electric lancerer løsning, der moderniserer bygninger uden nye kabler

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Grundfos: Teknologien skal minimere kompleksiteten i VVS-faget

    09.10.2026

  • Lindab går forrest med indeklimaløsninger med lavt CO₂-aftryk

    09.10.2026

  • Faglærte skal tænkes ind i totalberedskabet

    09.10.2026

  • Overskudsvarme fra transformerstation skal opvarme 850 boliger

    08.10.2026

  • Energistatistik: Varmepumper spiller større rolle

    08.10.2026

  • Sweco vinder nøgleopgave i Aarhus og sætter stærk profil i spidsen

    05.10.2026

  • Nicolai Birkegaard Steffensen rykker tættere på kunderne

    05.10.2026

  • Fra elev til direktør i Bygma Viby Sjælland

    05.10.2026

  • Ny teknologi afslører forældede krav til kloakkontrol

    05.10.2026

  • Nye tiltag skal sætte skub i udbygningen af fjernvarmen

    05.10.2026

  • Lemvigh-Müller rykker tættere på håndværkerne i Østjylland

    30.09.2026

  • Første storby i verden: Toiletskyl og madaffald gør København selvforsynende med lokal biogas

    30.09.2026

  • Nyt partnerskab skal løfte fremtidens VVS-talenter

    30.09.2026

  • Skærpet trussel kræver bedre forsvar af kritisk infrastruktur

    30.09.2026

  • Arbejdskraftmangel rammer fortsat de mindre byggevirksomheder

    30.09.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}