• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytBæredygtigt byggeriSeneste18. 02. 2026 | Allan Malmberg

139 projekter skal tage den første kamp om at vinde årets Renoverpris

BrancheNytBæredygtigt byggeriSeneste18. 02. 2026 By Allan Malmberg

Foto: Malthe Ivarsson

Villaer, skoler, landbrugsbygninger, forsamlingshuse, fabrikker – og endda en brandstation og flere møller.

Over hele landet bliver eksisterende bygninger gentænkt, genoplivet og taget i brug på nye måder. Det afspejler sig i feltet af kandidater til Renoverprisen 2026 og Renoverprisens Specialpris 2026, hvor i alt 139 projekter er indstillet.

Priserne uddeles af Grundejernes Investeringsfond og den filantropiske forening Realdania, og med indstillingerne er næste fase i udvælgelsen af årets renoverings- og transformationsprojektet nu i gang.

Renoverprisen har siden 2013 hædret menneskene bag fremragende renoverings- og transformationsprojekter, der viser, hvordan det eksisterende byggede miljø kan fremtidssikres på fornemmeste vis. Siden oktober har det været muligt at indstille projekter til Renoverprisen 2026, og årets felt afspejler høj faglighed, modige valg og en tydelig vilje til at bevare og forny – frem for at rive ned.

Renovering kræver omtanke

Ifølge Susanne Borenhoff, administrerende direktør i Grundejernes Investeringsfond, er det netop bredden, kvaliteten og de mange nyskabende elementer i feltet, der gør Renoverprisen til et vigtigt pejlemærke for bygherrer og byggebranche:

– Årets indstillede projekter viser, hvor stort et potentiale, der ligger i det eksisterende byggeri. Bygninger, som tidligere var slidte, utidssvarende eller havde mistet deres funktion, er blevet omdannet til steder, der igen skaber værdi – for brugerne og for lokalsamfundet. Renovering kræver både faglighed og respekt for det, der allerede står. Det er præcis det, vi fejrer med Renoverprisen.

En pris til holdet bag

I Realdania peger administrerende direktør Nina Kovsted Helk på, at Grundejernes Investeringsfond og Realdania med prisen hylder det samlede hold bag projekterne. Og det er der en særlig grund til:

– Renoverprisen gives ikke til én genial ide eller én aktør, men til et helt hold. De nominerede projekter viser, hvordan bygherrer, rådgivere og udførende, der tager fælles ansvar tidligt i processen, kan mindske ressourceforbruget og samtidig passe på vores bygningskultur. Det eksisterende byggeri rummer stor klimamæssig, historisk og menneskelig værdi, og projekterne viser, at det er muligt at vælge ambitiøse løsninger frem for de nemme og skabe bygninger, der kan bruges og værdsættes i mange år frem.

Næste skridt: Fra 139 til 18

I de kommende måneder skal Renoverprisens nomineringsudvalg gennemgå samtlige 139 indstillede projekter. I løbet af foråret 2026 skæres feltet først ned til cirka 18 projekter for Renoverprisen og fire for Specialprisen, og i juni 2026 offentliggøres de forventeligt seks projekter, der nomineres til Renoverprisen 2026, og de to nominerede til Specialprisen.

De endelige vindere vælges af byggebranchen

Nomineringsudvalget består af fagpersoner med bred og solid erfaring inden for byggeri og byudvikling: Henrik Mielke (formand), driftsdirektør i Pihl og Søn, Kasper Lynge, institutleder for BUILD ved Aalborg Universitet, Lisbet Wolters, stadsarkitekt i Vejle Kommune, og Signe Sønderskov, direktør for byggeri og byudvikling i Domea.dk.
Hvem de endelige vindere bliver, afgøres af et valgkollegie bestående af omkring 90 fagfolk fra byggebranchen, og vinderne hyldes ved en prisfest den 3. september 2026.

Kilde: Renoverprisen

Skrevet i: BrancheNyt, Bæredygtigt byggeri, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

2025 – et år med udfordringer og nye løsninger for I/S Vestforbrænding

EnergiNavne24. 06. 2026

For Vestforbrænding blev 2025 et år med fremdrift i fjernvarmeudbygningen, nye markedsvilkår og store projekter på anlægget - men også med havarier og tekniske udfordringer, som har krævet handling og nye løsninger. Det var nogle af hovedpunkterne i bestyrelsens beretning for 2025, som [...]

Færre blev smittet med legionærsygdom i Danmark i 2025 – især Nordsjælland og Københavns Omegn havde færre tilfælde

SenesteVand24. 06. 2026

Antallet af personer, der blev smittet med legionærsygdom i Danmark, faldt i 2025 sammenlignet med året før. Faldet var særligt markant i Nordsjælland og Københavns Omegn, som stod for størstedelen af den samlede nedgang. Samtidig kan faldet ikke umiddelbart forklares af færre legionellaprøver [...]

Bag byggehegnene i Valby: Første tunnelstræk fejres med naboer

AktueltVand24. 06. 2026

Hvordan ser der egentlig ud bag byggehegnene, og hvad er det, der foregår tyve meter under jorden? Det fik naboer, borgere og andre interesserede mulighed for at opleve helt tæt på, da byggepladsen på Sydhavnstippen ved Valby Skybrudstunnel for en stund var åben for offentligheden. - Vi ved, at [...]

Professor Frede Blaabjerg topper listen over de mest anerkendte energiforskere

AktueltNavne24. 06. 2026

Forskning i elektroteknik giver os mulighed for at udnytte energi bedre i vindmøller, elbiler, motorstyring og en lang række andre energisystemer, hvor strømmen skal udnyttes mere effektivt og stabilt. Og den bedste forsker til at finde løsninger på det essentielle område er dansk, hedder Frede [...]

Antallet af ulovligt ophængte stilladsreklamer er faldet drastisk i København

BrancheNyt24. 06. 2026

Siden Københavns Kommune forenklede reglerne for stilladsreklamer og strammede sin praksis, er antallet af ulovligt ophængte reklamer faldet drastisk, ligesom sagsbehandlingstiderne også er blevet kortere. Samtidig er samarbejdet med branchen forbedret. En ny evaluering af de ændrede regler og [...]

Klimaforskere forventer op til 70 procent flere skybrud

Vand22. 06. 2026

Vi nærmer os med hastige skridt sommermånederne og dermed også sæsonen for skybrud og kraftige byer. Hvor DMI’s meteorologer bryder deres hoveder med den nærmest umulige opgave at forudsige præcist, hvor og hvornår de næste skybrud bryder frem, er forskerne ved Nationalt Center for Klimaforskning [...]

DHI skifter ledelse – ny på toppen er Birgit Guhse som Mette Vestergaards efterfølger

Navne22. 06. 2026

Efter otte år med DHI, de seneste seks år som administrerende direktør, giver Mette Vestergaard nu stafetten videre. Bestyrelsen har udnævnt tyske Birgit Guhse som ny administrerende direktør. Hun tiltræder den 1. august 2026 og skal sammen med DHI’s øvrige ledelse og medarbejdere stå for det [...]

Dansk Fjernvarme godt tilfreds med tilskud til den tomme pulje på 350 mio. kr.

AktueltVarme & køling19. 06. 2026

Med en solid saltvandsindsprøjtning til de danske boligejere, der vil udskifte gasfyret med grøn fjernvarme, kan fjernvarmeselskaberne nu fortsætte sin indsats. Bravo, lyder det fra Dansk Fjernvarme. - Det er en rigtig god dag for de danske boligejerne og for vores fælles indsats med at udfase [...]

Ekstra penge i form af strakstilskud til to tomme puljer – fjernvarmepuljen og varmepumpepuljen

SenesteVarme & køling19. 06. 2026

Udrulningen af fjernvarme går i øjeblikket på hinkesten og hoppestav, og selvom der er kommet mere salg i varmepumperne, er det stadig ikke godt nok, mener regeringen, der har givet et såkaldt strakstilskud til de to puljer på samlet mere end 500 mio. kr. Det betyder, at der allerede nu til [...]

Lars Sjørring skal drive næste vækstfase i Caverion – at opbygge den samlede Technical Services-forretning

AktueltNavne19. 06. 2026

Da Lars Sjørring startede Fyns Ventilationsservice i 1996 med tre medarbejdere, var fokus rettet mod teknik, ventilation og den daglige drift. I dag er han blevet en del af direktionen i Caverion Danmark med ansvar for Technical Services og står i spidsen for integrationen af GK Danmarks [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Sådan virker en dampbefugter

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Vis hvem du er – med AO Tøjtryk!

  • ebmpapst

    En ny istid

  • Building Green

    Kun 20 % af udstillingsområdet er tilbage på BIM World Copenhagen

  • Building Green

    Transformation er ikke længere den svære idé – men den svære beslutning

  • Well Air A/S

    Loftmodel, kassette eller vægmodel – hvilken løsning skal installatøren vælge?

  • Danvak

    Sådan slipper du for dyre fejl i fremtidens lavtemperaturanlæg

  • Danfoss Redan A/S

    PULS 2026

  • Belimo A/S

    Karbonatisering kan gøre ventilationen alt for dyr

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Dana Lim og AO: Tal sammen i værdikæden – ellers bliver dine varer svære at sælge

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • 2025 – et år med udfordringer og nye løsninger for I/S Vestforbrænding

    24.06.2026

  • Færre blev smittet med legionærsygdom i Danmark i 2025 – især Nordsjælland og Københavns Omegn havde færre tilfælde

    24.06.2026

  • Bag byggehegnene i Valby: Første tunnelstræk fejres med naboer

    24.06.2026

  • Professor Frede Blaabjerg topper listen over de mest anerkendte energiforskere

    24.06.2026

  • Antallet af ulovligt ophængte stilladsreklamer er faldet drastisk i København

    24.06.2026

  • Klimaforskere forventer op til 70 procent flere skybrud

    22.06.2026

  • DHI skifter ledelse – ny på toppen er Birgit Guhse som Mette Vestergaards efterfølger

    22.06.2026

  • Dansk Fjernvarme godt tilfreds med tilskud til den tomme pulje på 350 mio. kr.

    19.06.2026

  • Ekstra penge i form af strakstilskud til to tomme puljer – fjernvarmepuljen og varmepumpepuljen

    19.06.2026

  • Lars Sjørring skal drive næste vækstfase i Caverion – at opbygge den samlede Technical Services-forretning

    19.06.2026

  • Vandforsyningen i Middelfart igen lokal – 10 år efter pesticidforurening lukkede tidligere vandværk

    17.06.2026

  • Brunata udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    17.06.2026

  • Ny pulje skal få flere brugte materialer tilbage i byggeriet

    17.06.2026

  • TEKNIQ: Presset letter, men manglen på medarbejdere lurer stadig

    17.06.2026

  • Finske Kesko styrker sig yderligere – køber Brdr. Dahl i hele Norden fra Saint-Gobain

    15.06.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}