• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet

BrancheNytSeneste10. 02. 2025 | Allan Malmberg

131 renoveringsprojekter skal i infight – hvem er årets mest inspirerende renovering

BrancheNytSeneste10. 02. 2025 By Allan Malmberg

Sidste års vinder var holdet bag virksomheden Tschernings nye hovedsæde – indrettet i en tidligere lagerhal, som er transformeret til kontorer med brug af 89% genbrugsmaterialer. Foto: Thomas Muus

Rundt om i hele landet er der tryk på renoveringerne – men hvilket en af dem er den mest vellykkede? Blandt de mange muligheder, er 131 med i første runde i kampen om at vinde Årets Renoverpris.

Indstillingen som en mulig prisvinder har stået på siden oktober, men er altså nu færdig. Når den endelige vinder findes den 4. september, er det en pris, som tilfalder alle involverede – lige fra rådgivere til håndværkere.

I de kommende måneder skal Renoverprisens nomineringsudvalg nøje gennemgå de 131 indstillede projekter og udvælge de stærkeste kandidater.

Feltet skal i første omgang skæres ned til 14-18 projekter, og i juni vil udvalget offentliggøre de 5-7 projekter, der nomineres til finalen.

For Renoverprisens Specialpris skæres feltet ned til to nominerede projekter. Specialprisen belønner parterne bag et projekt, der inspirerer og overrasker med en kreativ tilgang til at forny en bygning, der har historisk og bygningskulturel værdi og/eller værdi for fællesskaber i lokalområdet.

Renovering er et effektivt greb til at reducere ressourceforbruget og CO₂-udledningen fra byggeriet. Nina Kovsted Helk, filantropidirektør i Realdania, understreger, at renovering kan bidrage både til en mere bæredygtig praksis og bevaring af kulturarv:

– Vi bliver nødt til både at renovere og transformere mere end vi gør i dag – og at gøre det klogere. Vi skal også vise de unge generationer, at der er gode alternativer til nybyggeri, og at det eksisterende byggeri har stor værdi. Renovering giver mulighed for at bevare den historie og identitet, som bygningerne rummer. De mange stærke projekter i årets felt viser, at det er muligt at forene en mere bæredygtig praksis med arkitektonisk og byggeteknisk kvalitet.

De 131 indstillede projekter understreger, hvor alsidig renoveringsdisciplinen er. Og det er netop denne mangfoldighed, som Renoverprisen skal være med til at hylde, forklarer Susanne Borenhoff, adm. direktør i Grundejernes Investeringsfond:

– Bygninger, der før var utidssvarende, faldefærdige eller havde udtjent deres oprindelige formål, er blevet omdannet til moderne boliger, innovative kontormiljøer eller levende kulturinstitutioner. Med Renoverprisen hylder vi de bygherrer, rådgivere og håndværkere, der gør sig umage med at bevare, omdanne og forny frem for at rive ned og bygge nyt. Fælles for projekterne er, at de løfter bygningerne, så de kan fungere til nutidens behov, samtidig med at de bevarer bygningernes historie og sjæl.

Nomineringsudvalget består af personer med bred og solid erfaring inden for byggeri og byudvikling: Henrik Mielke (formand), seniorkonsulent, Kasper Lynge, institutleder for BUILD ved Aalborg Universitet, Lisbet Wolters, stadsarkitekt i Vejle Kommune, og Signe Sønderskov, direktør for byggeri og byudvikling i Domea.

Den endelige vinder afgøres af et valgkollegie bestående af 90 fagfolk fra byggebranchen, og vinderen hyldes ved en stor prisfest den 4. september 2025.

Udover titlen som årets bedste renoveringsprojekt følger en check til vinderholdet af Hovedprisen på 100.000 kr. Vinderholdet bag Specialprisen modtager 10.000 kr.

Renoverprisen er stiftet af den filantropiske forening Realdania og Grundejernes Investeringsfond.

Kilde: Renoverprisen

Skrevet i: BrancheNyt, Seneste

Seneste nyt fra redaktionen

Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg hos Condair

AktueltIndeklima29. 04. 2026

22-årige Mohamed Mumin, der går på 4. semester af automationsteknolog-studiet i Randers, arbejder målrettet på at udvikle et testprogram til pumpeanlæg, der gennem automatisering kan spare både tid og penge for virksomheden Condair. Virksomheden er blandt de førende i energieffektive løsninger [...]

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navne29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk [...]

Skills-formand ser tilbage på et heftigt Skills – og Patrick kan kalde sig Danmarks bedste vvs-lærling

NavneSeneste27. 04. 2026

VVS-energispecialist Patrick Skou Jensen, UCE, HELMUTH NIELSEN & SØN ApS, var bare bedre end de andre ved DM i Skills, og løb derfor med sejren ved mesterskaberne, som i år fandt sted i Hjørring. Det er en stolt formand for SkillsDenmark, Søren Heisel, der ser tilbage på de sidste tre dage, [...]

InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

Navne24. 04. 2026

InstallatørGruppen har indgået aftale om opkøb af Erik Lytzen A/S, en tværfaglig installationsvirksomhed med hovedkontor i Hjørring. Transaktionen er betinget af konkurrencemyndighedernes godkendelse og markerer – når godkendelsen foreligger – det 40. opkøb i Danmark og vil bringe koncernens [...]

Byggeriet har lært at navigere i en verden fyldt med skiftende vilkår

AktueltBrancheNyt24. 04. 2026

Selvom omsætningen i øjeblikket falder, ser bygge- og anlægsvirksomhederne lyst på fremtiden. Det peger på et teknisk erhvervsliv, der har lært at navigere i en hverdag med uro, prisudsving og hurtigt skiftende vilkår, vurderer erhvervsorganisationen TEKNIQ - Bygge- og anlægsvirksomhederne [...]

Ny udgave af verdens mest anvendte miljøstandard – ISO 14001

AktueltBrancheNyt24. 04. 2026

Den internationale standard for miljøledelse, ISO 14001, er udkommet i en ny udgave. Standarden har øget fokus på aktuelle miljøprioriteter og skal styrke virksomheders arbejde med strategisk miljøledelse og dokumenteret effekt. Netop dokumentation og systematik i miljøarbejdet er centrale [...]

10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

Vand24. 04. 2026

Et nyt RUC-ledet forskningsprojekt skal undersøge, hvordan vand- og spildevandsindsatser i uformelle byområder i Ghana påvirker lokalsamfundet, og hvordan indsatserne kan forbedres, så de støtter klimatilpasning og reducerer sårbarhed. Beboere i uformelle byområder i og omkring Ghanas hovedstad [...]

Veltek Ventilation samlede branchen:

Artikler fra HVAC Magasinet22. 04. 2026

Fokus på kølemidler, klimakrav og indeklima Der var både sol over Middelfart og stort fremmøde, da Veltek Ventilation samlede medlemmerne til årets generalforsamling og medlemsmøde. Dagen satte fokus på nogle af de mest aktuelle dagsordener i branchen netop nu: Naturlige kølemidler og udfasning [...]

Skal din virksomhed have en varmepumpe i 2026?

Artikler fra HVAC Magasinet22. 04. 2026

Jeg er typen, der sætter pris på et godt tilbud. Ikke den slags, man finder i en tilbudsavis ved siden af billig kaffe, men et tilbud som kan mærkes på pengepungen Artiklen har været bragt i HVAC Magasinet nr. 5, 2026 og kan læses uden illustrationer, strukturer eller ligninger herunder (læs [...]

Trox Danmark markerer jubilæum med nyt behovsstyret ventilationssystem

Artikler fra HVAC Magasinet22. 04. 2026

I år kan Trox Danmark fejre 45-års jubilæum som en af de førende aktører på det danske ventilationsmarked. Gennem fire årtier har virksomheden leveret indeklimaløsninger til alt fra kontordomiciler til hospitaler. Nu markerer Trox milepælen ved at præsentere deres hidtil mest ambitiøse [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Præcis måling og signalgenerering i ét instrument Elma 6660 Procesmultimeter

  • Elma Instruments A/S

    El & Teknik 2026 – Når installationstest skal være enkelt og brugervenligt Elma iTest 7400

  • Erik Larsen & Søn ApS

    3 GODE GRUNDE til at besøge Erik Larsen & Søn på El & Teknik

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    Sommertid = høj belastning på jeres affugtningsløsning

  • Gemina Termix

    Udviklingstekniker søges

  • Danvak

    Når funktionsudbuddet halter, halter afleveringen også

  • Pettinaroli A/S

    Pettinaroli A/S fejrer 50 år i den danske VVS-branche.

  • Well Air A/S

    Varmepumpe trends 2026. Sådan holder installatører sig opdateret

  • Schneider Electric Danmark

    Når energiinfrastrukturen på hospitaler ikke overvåges tæt nok, bliver både energispild og tekniske fejl sværere at opdage.

  • Teknisk salgsassistent med udviklingspotentiale

    Teknisk salgsassistent med udviklingspotentiale

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Mohamed Mumin udvikler et automatiseret testprogram til pumpeanlæg hos Condair

    29.04.2026

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Skills-formand ser tilbage på et heftigt Skills – og Patrick kan kalde sig Danmarks bedste vvs-lærling

    27.04.2026

  • InstallatørGruppen styrker platformen med tilføjelsen af Erik Lytzen A/S

    24.04.2026

  • Byggeriet har lært at navigere i en verden fyldt med skiftende vilkår

    24.04.2026

  • Ny udgave af verdens mest anvendte miljøstandard – ISO 14001

    24.04.2026

  • 10 mio. kr. til forskning i klimarobuste vand- og spildevandsindsatser i Ghana

    24.04.2026

  • Veltek Ventilation samlede branchen:

    22.04.2026

  • Skal din virksomhed have en varmepumpe i 2026?

    22.04.2026

  • Trox Danmark markerer jubilæum med nyt behovsstyret ventilationssystem

    22.04.2026

  • Kvinderne sætter kurs mod vvs-branchen

    22.04.2026

  • – På den korte bane skal jeg slappe af

    22.04.2026

  • Mens vi holder nidkært øje med prisen på el er vand-regningen skudt i vejret

    22.04.2026

  • DANVA og Danske Vandværker vil have med sprøjteforbud med i regeringsgrundlaget

    22.04.2026

  • Organisation vil have styrket Erhvervspuljen efter den blev tømt på under én uge

    22.04.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik