• LinkedIn
  • KURSER OG MESSER
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

HVACFOKUS

Viden og nyheder om bæredygtigt byggeri, indeklima, ventilation, vand, varme og køling samt energiforsyning

  • BrancheNyt
  • Bæredygtigt byggeri
  • Energi
  • Indeklima
  • Navne
  • Vand
  • Varme & køling
  • VVS
  • Artikler fra HVAC Magasinet
  • DANVAK

AktueltBrancheNyt02. 10. 2026 | torbenelsig

Ukendte håndværksfag skal blive bedre til at sælge sig selv

AktueltBrancheNyt02. 10. 2026 | torbenelsig

De færreste unge drømmer om at blive teknisk isolatør. Mange ved slet ikke, hvad faget går ud på. Derfor skal virksomhederne i de mindre kendte håndværksfag blive langt bedre til at fortælle om deres muligheder. Og samtidig skal de lære at tage bedre imod  unge lærlinge.

 

Ungdomsforsker Søren Østergaard opfordrede HVAC-branchen og de tekniske isoleringsfag til at tænke bredere i rekrutteringen. Foto: Lindskov Communication

Hvis virksomhederne i HVAC-branchen og de tekniske isoleringsfag vil tiltrække flere medarbejdere, skal de ikke blot vente på, at unge mennesker søger ind på uddannelserne. De skal selv være langt mere opsøgende og fortælle, hvad fagene kan tilbyde. Og de skal være åbne over for mennesker, som måske allerede har haft en karriere i en helt anden branche.

Det var nogle af de centrale budskaber fra Søren Østergaard, ph.d. og udviklingschef ved Center for Ungdomsstudier, da han satte fokus på rekruttering, generationsforskelle og arbejdskultur ved Techisol 2026 i Kolding.

– For hvor mange unge har egentlig en karriereplan, der handler om at blive teknisk isolatør? Ikke ret mange, konstaterede han.

Og det havde mange af de nuværende medarbejdere i branchen formentlig heller ikke, da de var unge. Netop derfor skal virksomhederne være langt bedre til at fortælle historierne om fagene, arbejdsopgaverne og karrieremulighederne.

De mennesker, der allerede kender fagene, er ifølge Søren Østergaard de bedste til at sælge dem til andre.

Kig også efter medarbejdere med en anden karriere bag sig

Rekruttering bør heller ikke kun handle om de helt unge. Søren Østergaard opfordrede virksomhederne til at se mere åbent på mennesker, som har arbejdet i andre fag og måske har 15-20 år tilbage på arbejdsmarkedet.

– Mange mennesker skifter retning i løbet af arbejdslivet, og de tekniske fag kan være en attraktiv mulighed for personer, der ønsker nye udfordringer og mere praktiske arbejdsopgaver.

Samtidig pegede ungdomsforskeren på eleverne på de forberedende grunduddannelser, FGU, som en oplagt målgruppe.

– Mange af de elever er usikre på deres fremtidige uddannelses- og erhvervsvalg.

Her ligger der ifølge ungdomsforskeren et potentiale for brancher, som har svært ved at gøre sig synlige blandt de unge. Men det kræver, at virksomhederne og branchens organisationer selv tager initiativ til at møde de potentielle medarbejdere og vise dem, hvad arbejdet indebærer.

De unge mangler ikke evner – men erfaring

Når virksomhederne får nye lærlinge, vil de opleve, at de ikke nødvendigvis ligner de medarbejdere, som allerede er i branchen. De kommer med andre erfaringer, en anden baggrund og en anden måde at kommunikere på.

Men ifølge Søren Østergaard er det vigtigt ikke at forveksle manglende erfaring med manglende evner.

– Der er meget få ting, unge mennesker ikke kan lære. Men der er en række kompetencer, som de ikke har haft mulighed for at øve i samme omfang som tidligere generationer.

Det gælder blandt andet sociale og relationelle færdigheder. Hvor tidligere generationer i høj grad udviklede deres sociale kompetencer gennem samvær i lokalområdet, fritidsaktiviteter og besøg hos kammerater, er en større del af de unges kontakt i dag foregået digitalt.

– Derfor kan virksomhederne ikke tage for givet, at en ny lærling fra første dag kender alle de uskrevne regler på en arbejdsplads.

Søren Østergaard mindede også de erfarne medarbejdere om, at det, de selv opfatter som sund fornuft, ofte bygger på årtiers opsparet erfaring.

– Det, der virker indlysende for en medarbejder med 30 eller 40 års erfaring, er ikke nødvendigvis indlysende for en ung, der netop er begyndt på arbejdsmarkedet.

Virksomhederne  skal påtage sig ansvaret for at oplære lærlingene. Og de skal arbejde med kulturen på arbejdspladsen, hvis de vil fastholde de unge.

– I skal være dygtige til at lære fra jer. I skal  skabe rammer, hvor de unge kan udvikle de nødvendige faglige og sociale kompetencer gennem læretiden, lyder det fra Søren Østergaard.

Et godt arbejdsmiljø er afgørende

Men det handler ikke kun om oplæring. Det handler også om omgangstonen og kulturen på arbejdspladsen.

Flere håndværksfag har vanskeligt ved at tiltrække kvinder, og her bør virksomhederne ifølge Søren Østergaard blandt andet se kritisk på deres egen jargon og den måde, medarbejderne omgås hinanden på.

– En hård tone, indforståede vittigheder og ironi, som de erfarne medarbejdere opfatter som en naturlig del af hverdagen, bliver ikke nødvendigvis forstået på samme måde af nye medarbejdere.

 

Skrevet i: Aktuelt, BrancheNyt

Seneste nyt fra redaktionen

Flere kvinder skal opdage mulighederne i HVAC-branchen

BrancheNytSeneste29. 10. 2026

Global HVACR Women Week sætter i denne uge fokus på kvinder i varme-, ventilations- og kølebranchen. Hos Condair fortæller salgsingeniør Menaka Rosenlund om sin vej ind i branchen. Da Menaka Rosenlund begyndte sin karriere i ventilationsbranchen, havde hun ikke forestillet sig, at hun nogle år [...]

Virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

KortNyt29. 10. 2026

81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af virksomhederne ikke hvem de skal kontakte for at hjælpe. Klimahændelser, cyberangreb, forsyningssvigt og andre kriser kan [...]

Grundfos sætter fokus på smartere fjernvarmedrift og vandbehandling

AktueltVarme & køling28. 10. 2026

Fokus på, hvordan målepunkter, intelligente pumpeløsninger og den rette vandbehandling kan bidrage til en mere effektiv og stabil drift af fjernvarmenettet er i fokus, når fjernvarmebranchen samles til Dansk Fjernvarmes Landsmøde i Aalborg den 29. og 30. Fjernvarmesektoren er i udvikling, og det [...]

Millionstøtte til forskning i AI-styring og fremtidens brintteknologi

AktueltEnergi28. 10. 2026

Tre forskningsprojekter på DTU skal bidrage til at gøre kritisk infrastruktur mere sikker og udvikle nye materialer til fremtidens energiteknologi. Hvordan sikrer man, at kunstig intelligens kan styre kritisk infrastruktur uden at bringe sikkerheden i fare? Og hvordan kan fremtidens [...]

145 millioner skal få flere VVS’ere og elektrikere gennem uddannelsen

BrancheNytSeneste28. 10. 2026

Alt for mange elever falder fra erhvervsuddannelserne. Nyt landsdækkende projekt skal styrke undervisningen, forbedre læringsmiljøet og skabe bedre sammenhæng mellem skole og læreplads. VVS-energiuddannelsen og elektrikeruddannelsen er blandt de første, der skal afprøve nye løsninger, der skal [...]

Danske rådgivere eksporterer grønne løsninger for milliarder

BrancheNytEnergiSeneste27. 10. 2026

De danske rådgivende ingeniørvirksomheder eksporterede i 2025 løsninger inden for klima, energi, vand og miljø for 1,3 milliarder kroner.  I et marked præget af geopolitisk uro er eksporten af grønne løsninger vokset med 20 procent fra 2024 til 2025. Samtidig fylder det grønne område stadig [...]

Islandske Anna María kalder til kamp for mere transformation

Bæredygtigt byggeri26. 10. 2026

Kampen for mere transformation er ikke kun for specialister, men for os alle. Når vi nedriver bygninger, der ikke er udtjente, lider vi et følelsesmæssigt tab, fordi historien, som bygningen repræsenterer, og skønheden i det byggede miljø, er det, der skaber os som mennesker. Det mener arkitekt og [...]

Dalux afholder Europas største byggekonference i København

AktueltBrancheNyt26. 10. 2026

Den 2.-4. november forventer Dalux at samle 3.200 deltagere i Bella Center til Europas største byggekonference arrangeret af en leverandør til byggeriet. Deltagerne får bl.a. indblik i Toms’ fabriksudvidelse i Polen, Grundfos’ nye hovedkontor i Bjerringbro, Hamborg Havn og metrobyggerier i Paris og [...]

Dårlige kontrakter kan koste på sikkerheden – forskere giver fem anbefalinger

AktueltBrancheNyt26. 10. 2026

Arbejdsmiljøet skal tænkes ind allerede i udbud og kontrakter, hvis sikkerheden på byggepladserne skal forbedres.  Et godt arbejdsmiljø begynder længe før håndværkerne møder op på byggepladsen. Allerede når et byggeprojekt bliver planlagt, og kontrakterne indgås, bliver der lagt afgørende [...]

International uddannelse giver måleteknikere fælles sprog

KortNyt25. 10. 2026

Virksomheder kræver i stigende grad certifikat fra AUKOM-uddannelsen, som er anerkendt på tværs af landegrænser. ZEISS Quality Excellence Center er klar til at åbne dørene for de første af vinterhalvårets AUKOM-kurser i måleteknik. Den 26.-30. oktober afholdes det grundlæggende kursus AUKOM 1, [...]

Tilmeld Nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

/Nyheder

  • Vølund Varmeteknik A/S

    Mød VØLUND på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

  • Well Air A/S

    R290 i eksisterende boliger – hvornår kan radiatorerne bevares?

  • SA Klima og Fugtteknik ApS

    HVAD VISER VI PÅ FOODTECH 2026 i næste uge

  • Danfoss Redan A/S

    Ses vi til Landsmøde 2026

  • Walraven Nordic AB

    Den rette overfladebehandling kan spare dig for mange penge!

  • METRO THERM A/S

    Mød METRO THERM på Dansk Fjernvarmes Landsmøde

  • ebmpapst

    En stille succes for opvarmningsovergangen

  • Schneider Electric Danmark

    Buildings Day 2026: Hvad virker faktisk i nordiske bygninger?

  • Brødrene A & O Johansen A/S

    Hjælp når lokummet brænder – Svanemærket byggeri

  • Well Air A/S

    Når varmepumpen ikke leverer nok varme – hvor skal installatøren starte?

Vis alle nyheder fra vores FOKUSpartnere ›

Seneste Nyheder

  • Flere kvinder skal opdage mulighederne i HVAC-branchen

    29.10.2026

  • Virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

    29.10.2026

  • Grundfos sætter fokus på smartere fjernvarmedrift og vandbehandling

    28.10.2026

  • Millionstøtte til forskning i AI-styring og fremtidens brintteknologi

    28.10.2026

  • 145 millioner skal få flere VVS’ere og elektrikere gennem uddannelsen

    28.10.2026

  • Danske rådgivere eksporterer grønne løsninger for milliarder

    27.10.2026

  • Islandske Anna María kalder til kamp for mere transformation

    26.10.2026

  • Dalux afholder Europas største byggekonference i København

    26.10.2026

  • Dårlige kontrakter kan koste på sikkerheden – forskere giver fem anbefalinger

    26.10.2026

  • International uddannelse giver måleteknikere fælles sprog

    25.10.2026

  • 50 job reddet: Linka overtager stor del af Verdo-forretning

    21.10.2026

  • Wavin rykker ind i de store fjernvarmeinstallationer

    21.10.2026

  • Dansk fjernvarme kan styrke Europas forsyningssikkerhed

    21.10.2026

  • Building Green sætter fokus på bæredygtigt byggeri – også tekniske installationer og energi

    21.10.2026

  • Flere og flere kvinder vælger tekniske fag

    21.10.2026

Alle nyheder ›

Læs HVAC Magasinet online

Annoncering i HVAC Magasinet

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionelle cookies Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}